Maple-syrup babies (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Delia te mai pup odata, pe la toate topicele! Si ce mai citeam eu acolo, ca te ia depresia... pai acuma cand e frumos afara? nuuuu.... Ca o adevarata canadianca ce te afli ar trebui s-o rezervi pentru lunile de iarna.

Dragaica pai nimeni nu iti zice de chestiile aiurea din sarcina ca apoi n-ar mai face nimeni copii Glumesc. Eu una am urat perioada in care am fost gravida si ma gandesc cu groaza ca vreau sa mai trec inca odata prin asa ceva. NU mi-a fost rau deloc, n-am avut prea multe probleme de sanatate, insa stressul m-a omorat. Am avut "norocul" sa experimentez sangerari din saptamana a 5-a de sarcina, si cum aici nu-ti da nimeni nimic (eu n-am luat no-spa sau alte asemenea, la spital ma incurajau sa fac miscare sa elimin sarcina mai repede daca e cu probleme) asa ca am stat stressata toata sarcina. N-am putut sa ma relaxez deloc, aveam insomnii, n-am dormit mai deloc, asta avand in vedere ca nici nu prea simteam piticul.
Cand la diabet m-au pus sa-i numar miscarile si daca nu-l simteam vreo ora asa sa ma duc la spital de urgenta, asta a pus capac. Pai altceva nu faceam decat sa stau cu mana pe burta si urechea ciulita si tot corpul incordat la maxim.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Eu am vrut sa fac marturii din alea de care zici tu pentru botez si pana la urma n-am mai facut, ca n-am mai apucat drept sa zic, si doi pentru ca mi se par mai mult de nunta, eu din Ro stiu ca marturiile de botez sunt cruciulite de argint legate cu o panglicuta, cruciulite n-am avut asa ca n-am mai facut nimic.
Daca vrei totusi sa faci, eu zic sa mergi la Michaels, la raionul de nunti au absolut tot ce-ti trebuie, mii de feluri de panglicute inclusiv intarite cu metal sa stea tepene, din alea inguste sa le legi, pietricele, bombonele pe care scrie Thank you for sharing our special day sau cam asa ceva (bombonele am luat, dar le-m pus intr-un cosulet), au tot felul de chestii.
Michaels nu prea e ieftin daca faciun eveniment intreg, la noi au cupon de 40% on one item in fiecare saptamana, in flyerele alea care vin la usa.
Si as zice ca trebuie sa-ti alegi culoarea mai intai, eu am facut cu verde deschis ca era primavara, si am facut toate funditele si panglicutele in culoarea aia, bluza mea, camasa lui barbatu-meu, florile de pe mese, lumanarea, tot.
Spor!


Buna idee, am sa ma uit dupa chestii din astea.
As vrea sa fac eu totu, invitatiile, la marturii ori iau panglica si cruciulite ori cumpar material din ala special in care pun bombonele.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 26+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 10 + saptamani de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Dragaica pai nimeni nu iti zice de chestiile aiurea din sarcina ca apoi n-ar mai face nimeni copii Glumesc. Eu una am urat perioada in care am fost gravida si ma gandesc cu groaza ca vreau sa mai trec inca odata prin asa ceva. NU mi-a fost rau deloc, n-am avut prea multe probleme de sanatate, insa stressul m-a omorat. Am avut "norocul" sa experimentez sangerari din saptamana a 5-a de sarcina, si cum aici nu-ti da nimeni nimic (eu n-am luat no-spa sau alte asemenea, la spital ma incurajau sa fac miscare sa elimin sarcina mai repede daca e cu probleme) asa ca am stat stressata toata sarcina. N-am putut sa ma relaxez deloc, aveam insomnii, n-am dormit mai deloc, asta avand in vedere ca nici nu prea simteam piticul.
Cand la diabet m-au pus sa-i numar miscarile si daca nu-l simteam vreo ora asa sa ma duc la spital de urgenta, asta a pus capac. Pai altceva nu faceam decat sa stau cu mana pe burta si urechea ciulita si tot corpul incordat la maxim.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)




Asa fac si eu mai ales dupa ce la 24 de saptamani a gasit la unu din bebei o acumulare de calciu in ventricolul stang da nu mi-au zis nimic.
Ecografista imi tot spunea aveti niste copii perfecti si vioi, totul e ok, la fel si doctorita, ele nu stiau ca eu cer copie dupa raportu ala la asistenta , cand am ajuns acasa si am citi dai tata boceala, n-am dormit, n-am mancat.
A doua zi eram cu raportul in dinti la spital si i-am zis asistentei ca nu plec de acolo pana nu vorbesc cu un doctor.
Si-a facut unu mila de mine cand mi-a vazut fata disperata, m-a bagat in cabinet si mi-a explicat ca vad asta zilnic, ca nu e o malformatie ci doar o "varianta a normalitatii', ca pana se naste bebelu dispare iar daca nu, dispare pana la varsta de 5 ani, nu afecteaza sub nici o forma buna functionare a inimii.
Ce m-a speriat e ca poate fi un "soft marker" pentru S.D., doctorul mi-a explicat ca poate fi doar daca e asociat cu alte anomalii dar cum mie testele mi-au iesit bine, sunt tanara, bebele e perfect in rest nu are sens sa ma trimita la investigatii suplimentare.
Da ce crezi ca m-am calmat, am fost la Procrea la un consilier in genetica care mi-a spus acelasi lucru.
Cu toate astea eu tot stresata sunt, astept acum sa vad daca s-a reabsorbit, am sa stau in stres pana o sa-i am in brate......soarta.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 26+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 10 + saptamani de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Dragaica lasa ca o sa fie bine! O sa ai acusi niste cuculete frumoase si sanatoase in brate...

Eu una nu sunt un control freek, nu mi-a fost niciodata frica de avion de exemplu, ma gandesc ce-o fi o fi, insa in sarcina am fost paranoica de-a dreptul. In mod secret eram chiar fericita ca am nascut, desi prematur, si de aici o tona de mustrari de constiinta si sentimente de vinovatie ca eu ma bucur ca am scapat si bietul pui e legat la aparate... In fine, au trecut toate

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hello, hello!

Noi ne-am mutat ieri poponetul din piscina in spa si invers, e teribil cit ii place apa!!!! Daca am fi tinut-o in balta non-stop ar fi fost meserias din punctul ei de vedere! A stat la oricine o tinea in brate, cu conditia sa fie in apa!

Dragaica, Sonia a avut la botez cruciulite de argint cu fundita roz! Tare dragut.
Sapt. asta daca poate A. sa-mi dea un telefon sa vedem cind sa se arunce pina aici! "Farfuria" e obiectul ala in care stau bebeii in picioare. Era linga tarc cind ati fost la noi. Eu ii zic asa din cauza postamentului, care-mi seamana cu o farfurie de supa.

Va urez o zi insorita,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Saluti fetele

Vad ca nu mai scrie nimeni pe aici, s-a dus subectu pe pagina 4 :(.

Vroiam sa-mi laud soimita ca zice ma-ma, si iar ma-ma, sunt topita . Cateva zile a tinut-o una si buna : a-bea-bea-bea , a inceput bine .

In rest, maraiala sa traiasca, nu mai poate dormi pe timp de zi, desi e lesinata de oboseala, suge tzitzi in disperare, cred ca o dor gingiile. Desi sotz mi-a zis sa-l mai slabesc cu gingiile, ca de 3 luni numai asta aude .

Pupam siropeii



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

NOi facem tare bine. Azi s-a asezat in fund de pe burta :)

De fapt am venit sa va arat melodia asta, sint turtita dupa ea!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=5lUoSEpQf20&feature=PlayList&p=5A3A2B8D6992A243&playnext_from=PL&playnext=1&index=21

Diana, noi avem inot miine la 11, n-ai uitat, te astept la mine!

Pupici,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Hello cuculetele, siropelele si siropeii
Ma bucur ca sunteti bine, si noi in sfarsit, s-au (cam) terminat mucii si bubitele de pe fata (o prietena mi-a zis ca sunt de la testosteron, asa o fi?!), musiulica poate si el sa se ridice la patut in picioare si desi pediatrul mi-a zis ca el crede ca copilul meu n-o sa se tarasca, mai nou se pune in patru labe, priveste nedumerit in jur si cade pe burta. Faza e ca jumparoo cred ca-l marit, intrucat poate sa stea in picioare in playpen, in patut si la canaea, in jumparoo nu mai doreste absolut deloc, zero (ceea ce conduce la draguta situatie ca nici la buda nu mai pot sa merg).
De mancare s-a lasat, ieri si alaltaieri m-am stresat sa-i dau numai favorite, parca a mancat ceva mai bine (oricum a halit jumate de caisa asa din ea intreaga).
Cam asta este situatiunea. Vreme de rahat scuzati afara.
Pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Simonna ce crezi ca faceam eu la ora 22 aseara.........eram la Metro dupa papaya si pepene rosu asa pofta mi-a facut fata ta , pepene n-am gasit in schimb am luat papaya.
Am infulecat o jumatate, doamne ce bunatate (doar am mai incercat si nu mi-a placut deloc, aseara insa parca era cel mai bun fruct pe care l-am mancat pana acum.)
M-am uitat pe net sa vad ce proprietati are si cand colo ce credeti.......nu e recomandat in sarcina , banuiesc ca face rau doar daca e mancat zilnic si in cantitati mari , am sa intreb miercuri nutritionista.

In rest toate bune si frumoase, am mai dat o tura pe la urgente.....dupa verificat colu si luat probe m-au trimis casa, totul e bine, nici gand sa nasc in urmatoarele saptamani, colul lung 5,4cm si inchis. Contractiile continua si zi si noapte, nu mai stiu ce sa mai zic poate ca asa reactioneaza uterul meu, poate e doar mai usor iritabil, sper sa ma tina pana la 36 saptamani.
Delia felicitari pentru soimita, mare eveniment, abia ii astept pe ai mei sa-mi zica mama........nici macar nu i-am nascut iar eu ma gandesc deja la cand or sa vorbeasca
Pup la copii siroposi

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 27+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 9 + saptamani de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

seara buna mamici si viitoare mamici;
ma alatur si eu clubului viitoarelor mamici (6 weeks, 34 to go)
de vreo trei zile au inceput greturile in forta, starile de somnolenta si constipatia...in rest toate bune

Delia, iti impartasesc stresul examenului auto; eu plec joi in vacanta si la intoarcere e musai sa ma apuc de scoala de soferi, desi nici urma de entuziasm la gandul asta; tu ai dat ex in Mtl sau prin imprejurimi?

Dragaica - felicitari pt gemeni si sarcina usoara in continuare!

A nascut vreuna dintre voi la Ste-Justine in Montreal? Impresii?

Mergi la inceput