NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

nu este nimic sigur, se va discuta azi in sedinta de guvern daca se va scadea cu 15 la suta sau va ramane 600(au spus ca nu exclud aceasta posibilitate)
sursa

http://www.infoportal.ro/presa~info-1711650.html

am votat si eu petitia, nu cred ca ne ajuta la ceva, dar ma rog.
Sincera sa fiu as prefera 85% si 75% (cum era pana in dec 1989) din salariu pe o perioada mai scurta daca nu se poate pe 2 ani, eu am fost dusa la cresa de la 5 luni, ce puteau sa faca trebuiau sa duca la serviciu.
Nu am cum sa citesc cele 46 de pagini cat are tot subiectul, bag seama ca deja s-a lasat cu injurii si nu vad de ce.
Toti avem rate, toti avem familii de ingrjit, un bunic, un unchi, un parinte, plus noi ca familie, dar daca altfel nu se poate si trebuie sa reduem cheltuielile???
Cel mai nasol este ca daca vrei sa te intorci la lucru dupa 6 luni, e cam greu cu cresele deja natalitatea a crescut simtitor, e destul de greu sa prinzi un loc la o cresa de stat vorbesc, bani de particular nu am avut.
Este adevarat si altceva, ca s-a furat in draci, vor sa acopere aceste gauri si de fapt se leaga de cine nu trebui, desi imi mentin parerea ca 2 ani e cam mult sa stai acasa.

desi eu am stat cu fata un an si 8 luni ca apoi mi-am schimbat serviciul si m-am intors mai devreme si cel mic are deja un an si aproape 5 luni si inca nu am inceput serviciul.
Imi convine sa stau acasa iau indemnizatie plus alocatie o suma medie, stau cu amandoi ma ocup si de ei si de acasa, eu acasa nu ma plictitesc niciodata, sincer nu m-as mai intoarce la lucru dar, cum spuneam avem rate si nu ne descurcam numai dintr-un saariu plus ca mi-e frica sa raman fara serviciu in mod voit.

Cam amestecate ideile mele, intelegi ce vreti


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna9 spune:

Buna mamelor

Eu am hotarat sa raman insarcinata calculandu-mi impreuna cu sotul care va fi indemnizatia de crestere a micutului pentru urmatorii 2 ani. Noi avem rate la banci jumatate din salariile actuale, tocmai ce ne-am mutat cu chirie pentru a ne pregati cum trebuie de venirea bebelusului ca sa nu mai spun ca mai trebuie sa si mancam.

Eu acum sunt insarcinata in 6 luni. CUM VOI MAI PUTEA SA IMI CRESC SI COPILUL SI SA-MI PLATESC SI RATELE CU 600 LEI PE LUNA?
Ce sa fac? Sa-mi las copilul la portile Guvernului??
Sunt disperata.

Adresez o intrebare pe acest forum: MAMICI, VOM STA IMPASIBILE????
Nu exista oare nicio posibilitate sa luptam pentru drepturile noastre?

Forumul desprecopii.com este cel mai accesat forum pentru mamici din Romania. Nu putem organiza ceva impreuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Citat:
citat din mesajul lui petra

Citat:
citat din mesajul lui beren

Petra, traiesc in USA 15 ani, multumesc pentru informatie.

Umanitar DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn



Beren, si in ce stat din USA se acorda concediu de cresterea copilului de catre stat macar 50% fata de cel din Romania? ca ma mut si eu si mai fac 1-2 copii sa nu ramana copii mei singuri pe aici cand nu o sa mai fiu eu ! PE bune !

La toti numai bine!


da??? stii care e indemnizatia medie in momentul de fata in Romania? 900 ron!

poti sa cresti 3-4 copii din banii astia! in USA, nu in Romania, poate!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


Ariadna33,
De ce crezi tu ca in USA sunt doar salarii mari ?? Crezi ca aici nu sunt salarii de mizerie ???

La toti numai bine!


nu cred si nu ma intereseaza, sincer... pe mine ma intereseaza ce e aici in Romania, eu aici am ales sa traiesc! nu intru la subiecte care nu ma privesc si nu imi dau cu parerea acolo! nu vreau sa emigrez, asa ca da-mi doie sa discut cu persoanele aflate in situatia mea ce avem de facut mai departe in conditiile actuale!



***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_do spune:

Uite de asta nu am mai facut eu un copil... Doamne fereste, nu l-as face pentru bani, dar dupa ce am invatat 10 ani dupa liceu (facultate, master si doctorat) ajunsesem si eu sa castig mai bine in perioada 2007 2008! In situatia asta chiar ne gandeam ca ne-am permite sa avem un copil. Eu am crescut in conditii foarte grele, in saracie, nu i-as face copilului meu asta pentru nimic in lume! Mai bine nu il am...Sunt multe femei care au facut un copil bazand-se pe veniturile astea. Ei le-au dat, nu le-a luat nimeni cu forta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui maria_t1971

Citat:
citat din mesajul lui conchita
iesiti in strada si cereti-va dreptul la lene sociala pe timp de criza economica, io donez tarii romanesti taxele si impozitele platite pana acum, sa va fie de bine.


Sa-ti fie rusine !
Iti spuneasta o mama care-si creste singura copilul si in curand va trebui sa o faca cu 600+200 RON/ luna, asta in conditiile in care a cotizat la maretul buget la GREU, care inainte de avea acest copil s-a gandit bine si pentru el a muncit 80-90 ore pe saptamana, gandindu-se la binele lui.

Eu atat am avut sa-ti spun si nu mai comentez alte mizerii ca nu are rost.


nu are de ce sa-mi fie rusine, ca si eu imi cresc copilul singura, dar nu cu mana intinsa la stat sau la straini. tie, pana una-alta, ti-l cresc toti romanii platitori de taxe, daca primesti CIC, intelegi diferenta? era deunazi un articol pe news despre 8 milioane de mame singure din US care, din cauza crizei, nu mai primesc pensia alimentara de 1-2-3-4 ani de zile, ca ecsii lor si-au pierdut joburile. si stii ce fac? lucreaza 2-3-4 joburi sa-si intretina copiii. asa ca nu-mi spune tu mie sa-mi fie rusine ca eu muncesc si sa-ti plang tie de mila ca ai "drepturi" intr-o tara unde toti fura si nimeni nu vorbeste aici ce sa faca sa dea si inapoi, macar acum, in criza asta, din solidaritate sociala. asta se cheama lene sociala, punct, inverziti-va de nervi, dar cineva tre sa va zica adevarul in fata.

tu nu cotizezi LA GREU la buget, pentru ca nu esti miliardara. din procentul tau de 1% timp de 12 luni, astepti inapoi de la stat 85% timp de 2 ani, luna de luna. cine plateste diferenta? printre altii, si diaspora asta de-o injurati, care baga miliarde de dolari in poponeata romaniei ca sa fie tratata cu poponeata de fiecare data cand deschide gura! va aduceti aminte de diaspora cand e vorba iarasi sa primiti ceva, fie voturi, fie ajutoare, fie imaginea romaniei in lume! si tot mie sa-mi fie rusine?? da' oglinda voastra ce zicea, bai frate, ca deja m-ai enervat.

asta e matematica, asta e realitatea. daca ai nevoie de CIC, e clar ca nu ai contribuit nici macar pe jumate decat primesti inapoi prin cic. asta a fost o masura de sporire a natalitatii, nu este un drept constitutional cicul, asa ca revolta voastra si iesitul in strada este pentru favoruri, nu pentru drepturi fundamentale.

cat despre teoria chibritului ca vezi, doamne, v-a luat pe nepregatite, ca voi aveati planuri...pai cate milioane de oameni au fost luati prin suprindere cand au ramas fara joburi si alte avantaje, cati si-au pierdut casele???

nu, nu empatizez cu voi. empatizez cu un om necajit care e cinstit, nu da in cap altuia, munceste onest, isi ajuta semenii, si l-a lovit soarta nasol la un moment dat, cu ala empatizez. nu cu scoala de la APACA sau mahalaua din damaroaia.

nu e nevoie sa ma dati voi afara, ca plec si singura. cinci stelute la un subiect de ferentari de la admina forumului spune tot. si lipsa de cartonase pentru insultele dintr-o singura tabara spune si-aia de ce nu are ursul carpatin coada. merci pentru ospitalitatea de pana acum.

nimic


TOTI romanii fura si toate de la acest subiect stau cu mana INTINSA la stat si la straini! Tu nu ai pic de bun simt?

Mirela ( desprecopii) tu din care categorie faci parte? scoala de la APACA sau mahalaua din damaroaia? si cum iti permiti sa dai stelute la un subiect de ferentari? eu iti propun asa : daca nu vrei sa plece Conchita de pe forum te rog cere-ti repedeeeeeeee scuze ca ti-ai permis sa dai stelute la un subiect! Nu de alta dar daca va pleca Conchita o sa plangeeem in cor si ne vom ruga de ea sa revina. Forumul fara ea nu va fi acelasi!


Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...






Eseea, ai 10 stelute de la mine

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!


mai Andra , daca pt 5 stelute date apartii de Ferentari, mahala, etc..acu ce sa inteleg? ca imi dai 10 stelute si apartin de....??

EDIT : catalogarile de mai sus mi se par jicniri si mai mari...ce daca ai facut scoala la Apaca, stai in "mahalaua"" de Damaroaia sau in Ferentari? esti inferior, Conchita, sau cum? te-ai gandit vreo clipa ca si acolo pot fi oameni onesti, muncitori, care nu stau cu mana intinsa? sa inteleg ca esti de vreo vita nobila, care te-ai nascut cu sange albastru si nu in mahala? si nu te amesteci cu pleava sau cum?

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Ma revolta multe despre Ro, mai vechi, mai noi, care m-au atins personal sau nu... o mie si unul de mesaje n-ar fi de-ajuns ca sa scriu tot. De unele subiecte nici nu ma ating din cauza asta (medici, spaga, maidanezi etc).

Dar presupun ca si altii din diaspora, ca mine, ar vrea sa-si duca copiii sa viziteze Ro candva - sa vada unde au copilarit (suferit) parintii, bunicii. In cazul asta, as prefera sa vizitam o tara din Europa, nu ceva echivalent cu Zimbabwe.

Indiferent ca o lege este "corecta" sau nu (este CIC 2 ani bun sau nu, mult sau putin, sustenabil etc), o tara e civilizata doar daca respecta legea si ordinea. Institutiile statului ar trebui sa respecte regulile astea, inainte de toate.

Daca legea era gresita (non-sustenabila economic, you name it - aspect asupra caruia nu ofer nici un comentariu pentru ca nu asta discut), trebuie corectata prin aceleasi canale legale, nu prin "hotarari" pripite de impresionat FMI-ul ca sa "mai dea" o transa de bani.

Iar responsabilitatea statului este asumata corect doar sub presiunea (legala) a cetateanului. "Mai sunt judecatori la Berlin!".

Pana si republica romana avea mai multa lege si ordine.





tu ai perfecta dreptate, Beren. dar de cine spuneai sa respecte legea? de guvernul Boc si nenea Base? sa fim seriosi....ieri, aseara la stiri spunea nea'Base ca are o armata de juristi care lucreaza la Cotroceni sa schimbe legea. ca sa poata aplica "taierile".

ceea ce se intampla in RO in aceste zile, nu este decat rezultatul anilor prosti de guvernare incompetenta. mult prea mult s-a bagat gunoiul sub pres, las ca merge, las ca se poate, hai sa marim salarii, pensii, sa dam bani la femei sa faca copii....etc. si sperau ca cumva, cineva din neant va veni si va pompa bani in visteria guvernamentala asa in veci vecilor si bugetul nu va scadea never ever!
si din pacate, buboiul plin de puroi a explodat. si atinge pe cei care traiesc si muncesc in zilele de azi. ca se putea intampla acum 10 ani in urma, sau peste 7, 8 ani.
rau a fost si in anii trecuti, cand tot cresteau preturile, accizele si alte nebunii. dar cresteau si salariile putin, acolo un praf in ochi. ei durerea crunta e ca acum se taie, se iau bani si asta afecteaza in primul rand psihic pe oricine. "mi se ia MIE!" e o chestie psihologica....cand ceva creste, chiar daca sunt preturi si etc, creste....psihicul nu-i asa afectat. ma intelegeti? ca sunt dupa o noapte cam alba.....



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Ma revolta multe despre Ro, mai vechi, mai noi, care m-au atins personal sau nu... o mie si unul de mesaje n-ar fi de-ajuns ca sa scriu tot. De unele subiecte nici nu ma ating din cauza asta (medici, spaga, maidanezi etc).

Dar presupun ca si altii din diaspora, ca mine, ar vrea sa-si duca copiii sa viziteze Ro candva - sa vada unde au copilarit (suferit) parintii, bunicii. In cazul asta, as prefera sa vizitam o tara din Europa, nu ceva echivalent cu Zimbabwe.

Indiferent ca o lege este "corecta" sau nu (este CIC 2 ani bun sau nu, mult sau putin, sustenabil etc), o tara e civilizata doar daca respecta legea si ordinea. Institutiile statului ar trebui sa respecte regulile astea, inainte de toate.

Daca legea era gresita (non-sustenabila economic, you name it - aspect asupra caruia nu ofer nici un comentariu pentru ca nu asta discut), trebuie corectata prin aceleasi canale legale, nu prin "hotarari" pripite de impresionat FMI-ul ca sa "mai dea" o transa de bani.

Iar responsabilitatea statului este asumata corect doar sub presiunea (legala) a cetateanului. "Mai sunt judecatori la Berlin!".

Pana si republica romana avea mai multa lege si ordine.

Umanitar DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn



multumesc de intelegere! esti o persoana cu mult bun-simt si echilibru, si intr-adevar de asta avem nevoie, de o persoana ca tine care ne poate da idei cum sa depasim acest moment dificil!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

au anuntat pe realitatea...decizia s-a luat:600 ron prt toata lumea...

...eu chiar imi voi pierde casa....

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Beren , sunt de acord cu Ariadna.

eu propun sa facem un subiect intitulat cumva "grup de sprijin/suport" la care sa nu fie acceptate mesajele jicnitoare, etc etc, ca de aia l-am numi asa, de suport....asa cum nu ne bagam si noi in seama aiurea la alte subiecte de suport, sa numaram abdomenele, binecuvantarile si altele, ca as fi prea rautacioasa. si nu o facem din bun simt fata de probleme fetelor de acolo.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

vreau sa dau statul in judecata!
cine mai vine cu mine?
cred ca solutia este sa formam un grup...alegem un avocat, cotizam toate in mod egal!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput