NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

revolta mea este ca azi astept un raspuns..care din pacate ma va afecta foarte tare, deoarece schimbarea se produce imediat. muncesc de cand eram un copil, nu de munca imi e frica, ci de perioada asta de rahat si de timpul extrem de scurt pe care il am la dispozitie...

Asta este....aici am intrat ca sa spun un fapt..ADEVARAT!!
Nu cred ca nimeni trebuie sa sara la gatul nimanui...si mai ales sa se afirme ca am facut copil pt ca sunt lenesa si vreau sa stau acasa...pentru ca nu este deloc adevarat...nimic mai fals...


In fine... din pacate gustul meu amar poate doar sa se aprofundeze...si atat...in greutatile mele nu am ce face, voi cauta o solutie si o voi gasi, chiar de ar fi sa imi pierd casa si sa stau in chirii de acum inainte..sau mai stiu eu ce...


Siiiiiii mi-am bagat ieri dosarul pentru imigrare...dar si asta dureaza....
timpul asta sper sa ma ajute sa-mi rezolv unele probleme pe care le am aici...Doamne ajuta!!
Si Doamne Ajuta sa reusim sa plecam la anu' dupa pasti....ca mai devreme nu se poate!!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui maria_t1971

Citat:
citat din mesajul lui conchita
iesiti in strada si cereti-va dreptul la lene sociala pe timp de criza economica, io donez tarii romanesti taxele si impozitele platite pana acum, sa va fie de bine.


Sa-ti fie rusine !
Iti spuneasta o mama care-si creste singura copilul si in curand va trebui sa o faca cu 600+200 RON/ luna, asta in conditiile in care a cotizat la maretul buget la GREU, care inainte de avea acest copil s-a gandit bine si pentru el a muncit 80-90 ore pe saptamana, gandindu-se la binele lui.

Eu atat am avut sa-ti spun si nu mai comentez alte mizerii ca nu are rost.


nu are de ce sa-mi fie rusine, ca si eu imi cresc copilul singura, dar nu cu mana intinsa la stat sau la straini. tie, pana una-alta, ti-l cresc toti romanii platitori de taxe, daca primesti CIC, intelegi diferenta? era deunazi un articol pe news despre 8 milioane de mame singure din US care, din cauza crizei, nu mai primesc pensia alimentara de 1-2-3-4 ani de zile, ca ecsii lor si-au pierdut joburile. si stii ce fac? lucreaza 2-3-4 joburi sa-si intretina copiii. asa ca nu-mi spune tu mie sa-mi fie rusine ca eu muncesc si sa-ti plang tie de mila ca ai "drepturi" intr-o tara unde toti fura si nimeni nu vorbeste aici ce sa faca sa dea si inapoi, macar acum, in criza asta, din solidaritate sociala. asta se cheama lene sociala, punct, inverziti-va de nervi, dar cineva tre sa va zica adevarul in fata.

tu nu cotizezi LA GREU la buget, pentru ca nu esti miliardara. din procentul tau de 1% timp de 12 luni, astepti inapoi de la stat 85% timp de 2 ani, luna de luna. cine plateste diferenta? printre altii, si diaspora asta de-o injurati, care baga miliarde de dolari in poponeata romaniei ca sa fie tratata cu poponeata de fiecare data cand deschide gura! va aduceti aminte de diaspora cand e vorba iarasi sa primiti ceva, fie voturi, fie ajutoare, fie imaginea romaniei in lume! si tot mie sa-mi fie rusine?? da' oglinda voastra ce zicea, bai frate, ca deja m-ai enervat.

asta e matematica, asta e realitatea. daca ai nevoie de CIC, e clar ca nu ai contribuit nici macar pe jumate decat primesti inapoi prin cic. asta a fost o masura de sporire a natalitatii, nu este un drept constitutional cicul, asa ca revolta voastra si iesitul in strada este pentru favoruri, nu pentru drepturi fundamentale.

cat despre teoria chibritului ca vezi, doamne, v-a luat pe nepregatite, ca voi aveati planuri...pai cate milioane de oameni au fost luati prin suprindere cand au ramas fara joburi si alte avantaje, cati si-au pierdut casele???

nu, nu empatizez cu voi. empatizez cu un om necajit care e cinstit, nu da in cap altuia, munceste onest, isi ajuta semenii, si l-a lovit soarta nasol la un moment dat, cu ala empatizez. nu cu scoala de la APACA sau mahalaua din damaroaia.

nu e nevoie sa ma dati voi afara, ca plec si singura. cinci stelute la un subiect de ferentari de la admina forumului spune tot. si lipsa de cartonase pentru insultele dintr-o singura tabara spune si-aia de ce nu are ursul carpatin coada. merci pentru ospitalitatea de pana acum.

nimic


TOTI romanii fura si toate de la acest subiect stau cu mana INTINSA la stat si la straini! Tu nu ai pic de bun simt?

Mirela ( desprecopii) tu din care categorie faci parte? scoala de la APACA sau mahalaua din damaroaia? si cum iti permiti sa dai stelute la un subiect de ferentari? eu iti propun asa : daca nu vrei sa plece Conchita de pe forum te rog cere-ti repedeeeeeeee scuze ca ti-ai permis sa dai stelute la un subiect! Nu de alta dar daca va pleca Conchita o sa plangeeem in cor si ne vom ruga de ea sa revina. Forumul fara ea nu va fi acelasi!


Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Personal, consider ca acest subiect si-a pierdut scopul initial prin interventia unor persoane care nu au contact cu realitatea, iar noi, viitoarele mamici si mamicile ai caror copilasi nu au inca 2 ani, deci cele pe care ne priveste in mod direct aceasta indemnizatie, suntem jignite gratuit (suntem numite 'hoate', 'lenese', 'needucate').

Ma adresez doar persoanelor direct afectate, nu am ce discuta cu cele care isi varsa veninul aici: daca masura ce o va lua guvernul va fi in defavoarea noastra si vom dori sa actionam in instanta, probabil va trebui sa ne gasim un alt loc unde sa putem discuta in liniste; pe acest topic cu siguranta ca nu se poate.


10+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui conchita
cat despre teoria chibritului ca vezi, doamne, v-a luat pe nepregatite, ca voi aveati planuri...pai cate milioane de oameni au fost luati prin suprindere cand au ramas fara joburi si alte avantaje, cati si-au pierdut casele???


asta nu se potriveste logicii mele..

1. pe mine sa-mi pierd jobul nu ma va lua pe nepregatite.. mereu stiu cat este alocatia de somaj pe care as primi-o in caz de + perioada. Avand si-un fond confortabil de rezerva.. asta ma face sa fiu pregatita sa raman fara job.

2. ca sa-mi cresc cum se cuvine copilul am stat 2 acasa cu indemnizatia fixa de 800 ron. DAR, am stiut din vreme ca acela va fi venitul meu pentru urmatorii 2 ani si m-am pregatit strangand bani inainte, care sa-mi permita asta.


Pe mamicile&viitoare mamici de-acum le-a luat ca din oala..
Trist, foarte trist .


N-o sa uit prea curand expresia ingrozita a colegei mele.. care inca nu aflase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:



http://www.dianabostan.evonet.ro/index2.htm

multumim si sa traim , nu mai conteaza cum ...

DIANA

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui maria_t1971

Citat:
citat din mesajul lui conchita
iesiti in strada si cereti-va dreptul la lene sociala pe timp de criza economica, io donez tarii romanesti taxele si impozitele platite pana acum, sa va fie de bine.


Sa-ti fie rusine !
Iti spuneasta o mama care-si creste singura copilul si in curand va trebui sa o faca cu 600+200 RON/ luna, asta in conditiile in care a cotizat la maretul buget la GREU, care inainte de avea acest copil s-a gandit bine si pentru el a muncit 80-90 ore pe saptamana, gandindu-se la binele lui.

Eu atat am avut sa-ti spun si nu mai comentez alte mizerii ca nu are rost.


nu are de ce sa-mi fie rusine, ca si eu imi cresc copilul singura, dar nu cu mana intinsa la stat sau la straini. tie, pana una-alta, ti-l cresc toti romanii platitori de taxe, daca primesti CIC, intelegi diferenta? era deunazi un articol pe news despre 8 milioane de mame singure din US care, din cauza crizei, nu mai primesc pensia alimentara de 1-2-3-4 ani de zile, ca ecsii lor si-au pierdut joburile. si stii ce fac? lucreaza 2-3-4 joburi sa-si intretina copiii. asa ca nu-mi spune tu mie sa-mi fie rusine ca eu muncesc si sa-ti plang tie de mila ca ai "drepturi" intr-o tara unde toti fura si nimeni nu vorbeste aici ce sa faca sa dea si inapoi, macar acum, in criza asta, din solidaritate sociala. asta se cheama lene sociala, punct, inverziti-va de nervi, dar cineva tre sa va zica adevarul in fata.

tu nu cotizezi LA GREU la buget, pentru ca nu esti miliardara. din procentul tau de 1% timp de 12 luni, astepti inapoi de la stat 85% timp de 2 ani, luna de luna. cine plateste diferenta? printre altii, si diaspora asta de-o injurati, care baga miliarde de dolari in poponeata romaniei ca sa fie tratata cu poponeata de fiecare data cand deschide gura! va aduceti aminte de diaspora cand e vorba iarasi sa primiti ceva, fie voturi, fie ajutoare, fie imaginea romaniei in lume! si tot mie sa-mi fie rusine?? da' oglinda voastra ce zicea, bai frate, ca deja m-ai enervat.

asta e matematica, asta e realitatea. daca ai nevoie de CIC, e clar ca nu ai contribuit nici macar pe jumate decat primesti inapoi prin cic. asta a fost o masura de sporire a natalitatii, nu este un drept constitutional cicul, asa ca revolta voastra si iesitul in strada este pentru favoruri, nu pentru drepturi fundamentale.

cat despre teoria chibritului ca vezi, doamne, v-a luat pe nepregatite, ca voi aveati planuri...pai cate milioane de oameni au fost luati prin suprindere cand au ramas fara joburi si alte avantaje, cati si-au pierdut casele???

nu, nu empatizez cu voi. empatizez cu un om necajit care e cinstit, nu da in cap altuia, munceste onest, isi ajuta semenii, si l-a lovit soarta nasol la un moment dat, cu ala empatizez. nu cu scoala de la APACA sau mahalaua din damaroaia.

nu e nevoie sa ma dati voi afara, ca plec si singura. cinci stelute la un subiect de ferentari de la admina forumului spune tot. si lipsa de cartonase pentru insultele dintr-o singura tabara spune si-aia de ce nu are ursul carpatin coada. merci pentru ospitalitatea de pana acum.

nimic


TOTI romanii fura si toate de la acest subiect stau cu mana INTINSA la stat si la straini! Tu nu ai pic de bun simt?

Mirela ( desprecopii) tu din care categorie faci parte? scoala de la APACA sau mahalaua din damaroaia? si cum iti permiti sa dai stelute la un subiect de ferentari? eu iti propun asa : daca nu vrei sa plece Conchita de pe forum te rog cere-ti repedeeeeeeee scuze ca ti-ai permis sa dai stelute la un subiect! Nu de alta dar daca va pleca Conchita o sa plangeeem in cor si ne vom ruga de ea sa revina. Forumul fara ea nu va fi acelasi!


Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...






Eseea, ai 10 stelute de la mine

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Conchita, imi permit sa-ti spun ca nu ai dreptate.
Am sa spun ca o parere personala ca intre a reduce pensiile si a reducere indemnizatia as prefera reducerea indemnizatiei.
E evident, ca pensionarii traiesc la limita supravietuirii si regret pentru ce se intampla.
Eu sunt insarcinata in luna a-8-a si pentru ca ma bazam cat de cat sa mai prind legea, am intrat deja in prenatal. Asta inseamna ca voi sta cu fetita doar 3 luni, dupa care revin la servici. S-au dus sperantele mele de alaptare pana la 6 luni.
Nu as fi intrat in prenatal daca nu ar fi aparut probleme grave in familie si imposibilitatea de a nu avea cu cine sa-mi las fetita de 2 ani.
Mentionez ca la primul copil , am stat acasa 6 luni, exact cat a durat alaptarea exclusiva, desi puteam sa beneficiez de legea cu 85%.

Cu legea sau nu in vigoare, nu as fi stat 2 ani acasa. Dar mi se pare aberant ca daca alegi sa stai 2 luni in plus peste postnatal vei fi platita cu 6 mil/luna.
Intentia mea este sa dau statul in judecata, eventual sa nu mai fiu obligata sa cotizez la asigurari de sanatate. Am 10 ani in campul muncii, unde am cotizat sume enorme si nu am beneficiat nici macar de o reteta compensata. Am abonament la clinica privata, unde cotizez separat..deci nu vad de ce sa sustin pe altii pe spinarea mea.
Asa ca logica ta :
"asta e matematica, asta e realitatea. daca ai nevoie de CIC, e clar ca nu ai contribuit nici macar pe jumate decat primesti inapoi prin cic. asta a fost o masura de sporire a natalitatii, nu este un drept constitutional cicul, asa ca revolta voastra si iesitul in strada este pentru favoruri, nu pentru drepturi fundamentale. " e total eronata. Iti spun deschis ca am cotizat dublu deja fatza de ce ar fi trebuit sa primesc in cei 2 ani. Dar cum spuneam, 2 ani nu as fi stat acasa, in primul rand din cauza limitarii la 40 mil si in al doilea rand ca imi place sa merg la servici.

Cazul meu e unul fericit, ne descurcam cu banii, dar stiu o familie care deja se gandeste la avort. Mi-e teama ca nu e singura.
E o mare eroare sa-ti faci niste planuri de viitor si sa te trezesti in imposibilitatea de a supravietui.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si 32+

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

stiu o familie care deja se gandeste la avort. Mi-e teama ca nu e singura.
E o mare eroare sa-ti faci niste planuri de viitor si sa te trezesti in imposibilitatea de a supravietui.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si 32+

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Probabil nu vor fi singurii.

Ceea ce nu vrea nimeni sa inteleaga este ca 600 Ron nu sunt neaparat insuficienti pentru copil ci ca familia va fi lipsita de un venit mult mai mare care se ducea pe mancare, medicamente, doctori, rate, intretinere etc.



MIRUNA cu Alexandru si Aricelul 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu nu inteleg ce vreti sa spuneti prin "asteptati ajutor de la stat, sa va creasca statul copiii?"...
pai e acelasi lucru cu pensia, daca vreti.
sau ati prefera ca a doua zi dupa nastere sa revenim la lucru?
este normal sa stam acasa cu copiii pana acestia implinesc macar un an, cand nu mai sunt asa dependenti de noi.
si cum altfel sa stam acasa fara sprijinul statului, ca sa nu cerem bani de la buget, ca nu inteleg?!?
se spunea in paginile trecute ca mamele lucreaza la negru, pai masura asta (cu reducerea indemnizatiei) le va incuraja si mai mult sa lucreze la negru, asa ca unde va fi cresterea economica dorita?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

Personal, consider ca acest subiect si-a pierdut scopul initial prin interventia unor persoane care nu au contact cu realitatea, iar noi, viitoarele mamici si mamicile ai caror copilasi nu au inca 2 ani, deci cele pe care ne priveste in mod direct aceasta indemnizatie, suntem jignite gratuit (suntem numite 'hoate', 'lenese', 'needucate').

Ma adresez doar persoanelor direct afectate, nu am ce discuta cu cele care isi varsa veninul aici: daca masura ce o va lua guvernul va fi in defavoarea noastra si vom dori sa actionam in instanta, probabil va trebui sa ne gasim un alt loc unde sa putem discuta in liniste; pe acest topic cu siguranta ca nu se poate.


10+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala


sunt de acord!

cer permisiunea moderatorilor sa discutam ce e de facut la ALT SUBIECT, sa gasim solutii legale in alta parte... subiectul acesta a devenit cocina... sa lasam femeile care nu sunt implicate de aceasta masura "legislativa" sa discute aici dupa pofta inimii... si sa-si dea lectii de morala intre ele... desi cred ca-si vor pierde interesul...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput