NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

am vazut pe aici discutii pro si contra...dar nu cred ca ne ajuta la ceva...cert este ca s-a dat o lege, noi am luat-o de buna, am facut copilasi (pentru ca asa ne-am dorit noi si am simtit poate si putin suport din partea statului) pana intr-o zi cand apar la Tv si anunta ca in mai putin de o luna de zile nu vom mai beneficia de niste bani la care noi avem drept din simplul fapt ca am cotizat cu niste bani la stat, acum se intorc la noi niste bani pe care noi i-am dat statului ca el sa-i fructifice...si apoi sa ne bucuram de anumite avantaje, macar din acest punct de vedere...ca restul...oricum lasa de dorit foarte mult. Citeam unele fete acre fac comparatie cu alte tari in care mamicile stau acasa doar cateva luni...si este foarte ok! DA, este ok, deoarece acolo salariul iti permite sa angajezi o bona si sa-ti ramana bani sa mai si traiesti, pe cand in Romanica noastra tot salariul il dai la bona... bona care in afara are niste cursuri, este pregatita in aceasta meserie...are niste cunostinte privind educatia, ingrijirea, primul ajutor samd pe cand aici..bona este o doamna in varsta, satula de viata, cu program fix de telenovele dar care zici bugdaproste ca nu-ti maltrateaza copilul.

Eu una sunt de acord sa imi ia trusoul si prima de nastere...sa fim serioase, nu am reusit sa facem nimic cu acei bani...DAR!!! sa nu-mi spuna mie ca 85% este mult...

Eu una va spun situatia mea..si cred ca din pacate nu sunt singura care trece prin asa cedva. In vara lui 2008 cand era batut in cuie CIC=600 ron am lucrat pana la 38 de saptamani. Am semnat un act prin care anuntam ca ma intorc la servici in 6 luni de zile. Cauza???????? Lipsa banilor, bineanteles. Am nascut un baietel bolnav care a murit dupa o luna si o zi. Am stat acasa cele 126 de zile pentru ca am fost terminata fizic si psihic, apoi m-am intors la servici. In 2009 nov urma sa nasc al doilea copil. Situatia era alta, 85% imi crea un anumit confort deoarece am rata la banca pentru apartament 2300 ron lunar. Plus alte cheltuieli ziolnice, mancare...etc DAR..cei 85% ma ajutau s ama descurc cat de cat...si sa pot sa am grija si de copilasul meu. Si intru in concediu si semnez hartia ca ma intorc la servici dupa 2 ani, timp in care normal, altcineva este angajat in locul meu. Azi 11 mai primesc veste ca incepand cu luna viitoare (in mai putin de 3 saptamani) nu mai primesc 85% ci 600 ron pe luna. Nu mai am posibilitatea sa ma intorc la servici...siiiiiiiiiii sansele sa-mi gasesc de lucru in alta parte sunt foarte mici..ca e criza!!!!!!!!

600 ron pe luna pentru mine inseamna ca imi voi pierde casa...fara sa exagerez...inseamna ca nu voi mai avea bani sa cumpar cele necesare traiului zilnic atat pentru noi cat si pentru copil.
Ce este asa normal in aceasta situatie?????

Azi am plans enorm de mult pentru ca pe mine ma afecteaza direct prostile care le fac ei prin deciziile acestea drastice pe care le iau. Incerc sa gasesc o solutie de iesire...si nu o vad.
Din pacate chiar imi voi pierde casa...
Sunt convinsa ca mai sunt mamici in astfel de situatii..
Sa le fie rusine!!! mie una, imi vine sa ma duc sa-i impusc...imi doresc sa iau legatura cu cat mai multe mamici care sa iasa cu mine in strada...trebuie sa ies..altfel voi ajunge in strada...si asta nu este o exagerare..e un fapt!!!




Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Citat:
citat din mesajul lui iileana
cumplit de cinic.

Ileana, eu sunt dintre cei care au plecat foarte greu din Romania, a fost dureros sa plec, si totusi sunt doua lucruri pt care sunt fericita ca am facut-o: am scapat de "originalitate" si in mare masura de arbitrar (ala care mi-a calcat viata cu tavalugul pe la sfarsitul anilor 90 asa, deci nu e ca si cand scriu aici fara sa stiu ce voresc). Si de "originalitate" ma saturasem, am lucrat intr-unul din sistemele statului avand insa ocazia sa vad cum e si pe altii si cum, cu mai putina "originalitate", putea fi si la noi (sistem in care si acum tot rau e, apropo, si tot "original"). Poate nu e momentul sa facem comparatii acum si poate e momentul sa reinventam roata, asa o fi; insa comparatia noi/altii arata ce e rezonabil, sustenabil, fezabil, si asta combinat cu niste politici coerente ar trebui sa duca la un sistem consecvent.
Daca pana si tie asta ti se pare cinic si mai bine sa tac, iaca tac


Llaura, nu genul tau de postari le-am calificat drept cinice.

Vezi tu, asta nu e un topic din acelea in care ne certam pe net, vorba ta, ca de ce-are brinza gauri :), un "meci" din cele uzuale pe DC, fara cine stie ce miza si finalitate, o discutie de dragul discutiei, al amuzamentului si, eventual, al adrenalinei.

Aici e vorba de useri DC care s-au trezit, efectiv de la o zi la alta, ca toate socotelile si planurile financiare ale familiei s-au dat brusc peste cap. Este un moment dificil al vietii lor, al vietii lor reale, nu al celei de pe net, si printre ultimele lucruri de care aveau nevoie in acest moment era sa li se dea peste nas cu:
- lasa ca oricum nu meritati un concediu atit de lung/ atit de platit, ca-n strainatate nu-i asa.
- lasa ca oricum sinteti evazioniste
- lasa ca oricum alea educate nu stateau 2 ani acasa
- plus visina pe tort, minunatele panseuri despre ce e sustenabil sau nu in economia romaneasca, emise cu o siguranta de sine de parca emitatorul (de regula din diaspora) tocmai studiase timp de doua saptamini incheiate rapoartele guvernului despre pe ce se duc banii si din ce se poate taia. Stie el, emitatorul, precis ca asta-i singura solutie, alta nu mai e. Ca asa i-a zis lui Boc.
- altele pe care nici nu ma mai ostenesc sa le amintesc, pentru ca vin de la vreo doi useri recunoscuti prin placerea de a pune la punct cu orice pret, dar chiar cu orice pret, interlocutorul, indiferent de tema.

Adauga la asta starea de incertitudine - azi Basescu afirma una, miine Andreea Vass alta, in final ministrul Seitan o da pe dupa piersic "da, e posibil sa..." si o sa ai un oarecare tablou al situatiei traversate in acest moment de aceste mame/ viitoare mame.

Sigur ca, indiferent care va fi deznodamintul, ele vor gasi in final cai de a se descurca si de a-si creste copiii (ca nu pentru bani i-au facut - alta mizerie care li s-a aruncat cu satisfactie in fata), mamele si-au crescut copiii si-n vreme de razboi, si-n vreme de foamete, si-au gasit solutii.

Insa in aceste zile cind ele sint pur si simplu bulversate, alaturi de o buna parte a societatii romanesti, a le intoarce cutitul in rana, numai de dragul de a mai scrie o intelepciune pe DC, cu mesaje ca cele insirate mai sus, mi se pare un gest lipsit de cea mai elementara empatie si decenta.




www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Ileana draga mea, meriti un buchet de flori. Ma pregateam si eu sa zic 2 vorbe, dar atat de bine ai spus-o tu, ca nu-mi mai ramane nimic de adaugat.
Fetelor atoatestiutoare ce aruncati de sus atatea rautati, habar nu aveti ce drame familiale poate genera o astfel de masura si in ce situatie te poti gasi brusc de pe o zi pe alta in urma unei astfel de reduceri a veniturilor.
Si peste toate nici sa nu mai ai unde sa te intorci la serviciu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Citat:
citat din mesajul lui iileana
cumplit de cinic.

Ileana, eu sunt dintre cei care au plecat foarte greu din Romania, a fost dureros sa plec, si totusi sunt doua lucruri pt care sunt fericita ca am facut-o: am scapat de "originalitate" si in mare masura de arbitrar (ala care mi-a calcat viata cu tavalugul pe la sfarsitul anilor 90 asa, deci nu e ca si cand scriu aici fara sa stiu ce voresc). Si de "originalitate" ma saturasem, am lucrat intr-unul din sistemele statului avand insa ocazia sa vad cum e si pe altii si cum, cu mai putina "originalitate", putea fi si la noi (sistem in care si acum tot rau e, apropo, si tot "original"). Poate nu e momentul sa facem comparatii acum si poate e momentul sa reinventam roata, asa o fi; insa comparatia noi/altii arata ce e rezonabil, sustenabil, fezabil, si asta combinat cu niste politici coerente ar trebui sa duca la un sistem consecvent.
Daca pana si tie asta ti se pare cinic si mai bine sa tac, iaca tac


Llaura, nu genul tau de postari le-am calificat drept cinice.

Vezi tu, asta nu e un topic din acelea in care ne certam pe net, vorba ta, ca de ce-are brinza gauri :), un "meci" din cele uzuale pe DC, fara cine stie ce miza si finalitate, o discutie de dragul discutiei, al amuzamentului si, eventual, al adrenalinei.

Aici e vorba de useri DC care s-au trezit, efectiv de la o zi la alta, ca toate socotelile si planurile financiare ale familiei s-au dat brusc peste cap. Este un moment dificil al vietii lor, al vietii lor reale, nu al celei de pe net, si printre ultimele lucruri de care aveau nevoie in acest moment era sa li se dea peste nas cu:
- lasa ca oricum nu meritati un concediu atit de lung/ atit de platit, ca-n strainatate nu-i asa.
- lasa ca oricum sinteti evazioniste
- lasa ca oricum alea educate nu stateau 2 ani acasa
- plus visina pe tort, minunatele panseuri despre ce e sustenabil sau nu in economia romaneasca, emise cu o siguranta de sine de parca emitatorul (de regula din diaspora) tocmai studiase timp de doua saptamini incheiate rapoartele guvernului despre pe ce se duc banii si din ce se poate taia. Stie el, emitatorul, precis ca asta-i singura solutie, alta nu mai e. Ca asa i-a zis lui Boc.
- altele pe care nici nu ma mai ostenesc sa le amintesc, pentru ca vin de la vreo doi useri recunoscuti prin placerea de a pune la punct cu orice pret, dar chiar cu orice pret, interlocutorul, indiferent de tema.

Adauga la asta starea de incertitudine - azi Basescu afirma una, miine Andreea Vass alta, in final ministrul Seitan o da pe dupa piersic "da, e posibil sa..." si o sa ai un oarecare tablou al situatiei traversate in acest moment de aceste mame/ viitoare mame.

Sigur ca, indiferent care va fi deznodamintul, ele vor gasi in final cai de a se descurca si de a-si creste copiii (ca nu pentru bani i-au facut - alta mizerie care li s-a aruncat cu satisfactie in fata), mamele si-au crescut copiii si-n vreme de razboi, si-n vreme de foamete, si-au gasit solutii.

Insa in aceste zile cind ele sint pur si simplu bulversate, alaturi de o buna parte a societatii romanesti, a le intoarce cutitul in rana, numai de dragul de a mai scrie o intelepciune pe DC, cu mesaje ca cele insirate mai sus, mi se pare un gest lipsit de cea mai elementara empatie si decenta.




www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Iileana, nu cred ca ne-am mai intersectat pe undeva, dar pt aceasta postare ai tot respectul meu, e cea mai lucida si de bun simt dintre toate.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

vroiam sa scriu ceva, dar mai bine intre timp ma duc sa imi plimb copila pe afara.
nu de alta dar ceea ce vroiam sa scriu era atat de urat incat nici eu nu-mi permit sa citesc. mi-e ciuda si ca am gandit.

p.s. am terminat si de gatit. ce? nu ca ar fi cineva interesat, dar ma gandesc ca si daca e criza tot trebuie sa mancam si poate cineva chiar nu avea vreo idee pentru ce va gati maine : mancare de fasole verde .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

eu eram convinsa ca gatesti ciorba si ca ti s-a lipit...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus
sa pot sa am grija si de copilasul meu. Si intru in concediu si semnez hartia ca ma intorc la servici dupa 2 ani, timp in care normal, altcineva este angajat in locul meu. Azi 11 mai primesc veste ca incepand cu luna viitoare (in mai putin de 3 saptamani) nu mai primesc 85% ci 600 ron pe luna. Nu mai am posibilitatea sa ma intorc la servici...siiiiiiiiiii sansele sa-mi gasesc de lucru in alta parte sunt foarte mici..ca e criza!!!!!!!!



Camy, as vrea o precizare daca se poate: hartia pe care ai semnat-o indica remunerarea la nivelul de 85% sau spunea doar "remunerare CIC", sau asa ceva? Intreb pentru ca daca ar indica explicit 85%, atunci ai avea baza legala pentru a intenta actiune in justitie. Nu neaparat individual, ci un grup de asemenea mame, reprezentate de acelasi avocat - ceea ce se numeste "proces de clasa" (class action) in US. Forta in numere.

La randul lor, pensionarii ar putea intenta proces in grup, pentru ca si ei au parasit forta de munca in anumite conditii, garantate implicit sau explicit de catre stat. In orice tara civilizata, o schimbare a punctului de pensie ar necesita un referendum - precum au avut recent in www.swisster.ch/news/society/swiss-voters-reject-plan-reduce-pensions.html" target="_blank">Elvetia.

Pentru bugetari e mai greu, daca au contracte unde este stipulat ca salariul poate fi modificat de catre angajator (guvern) fara consultatii in prealabil.

Si in USA este proiectat un deficit bugetar care va face imposibila plata beneficiilor incepand din anul www.ssa.gov/OACT/TRSUM/index.html" target="_blank">2017. Dar asta nu inseamna ca guvernul va modifica, dupa ureche si peste noapte, valoarea beneficiilor. E o problema complexa si rezolvarea ei va necesita un intreg proces legislativ si social. Nu un "anunt-soc" la TV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

1) nu vad de ce ne tot comparam cu tari precum Franta sau USA; in Ungaria si Estonia concediul platit pentru ingrijirea copilului este de 3 (trei) ani. Mentiona cineva ca la fel e si in Bulgaria. Asa ca nu vad de ce atata tam-tam ca noi eram privilegiatele Europei;
2) e drept ca in USA concediul e cum s-a zis si pe-aici; prietena mea cea mai buna e plecata de vreo 10 ani, a facut copilul acolo si-mi spunea cat de repede a trebuit sa se intoarca la serviciu. Daaaar: a venit in Ro cand copilul avea 8 luni si a purces prin farmacii si magazine sa cumpere formula, biberoane, borcanele de mancare, ca doar nu era sa le aduca de peste ocean. Ei, si avea mania de a transforma leii in dolari...la fiecare transformare se plesnea peste frunte:"ai, sa-mi f... una! noi asta e...(de cateva ori mai ieftin). Era shocata ca intr-o tara cu salarii asa mici preturile la produsele pentru copii sunt asa mari, mult mai mari ca in USA (exact cum spunea cineva si de Austria). Dupa cateva perindari prin magazine a incheiat apoteotic:"cum mai fac oamenii copii in Romania?!"
3) normal ca nu am facut copii in functie de bani. Dar uite, eu chiar m-am bazat pe decizia aia pe care scria ca am intrat in CIC cu 1200 lei (tare mult, nu? ei bine, mai mult decat salariul meu de profesoara!). Si cand s-a ivit ocazia izolarii exterioare a blocului (toti vecinii s-au bagat, ar fi fost aiurea pana si dpdv estetic sa ramana ap. meu pe dinafara) m-am dus cu decizia respectiva la banca si am primit un credit. Nu mult, cat e indemnizatia pe o luna a altei mame (si nu, nu resimt invidie si nu mi-as dori s-o piarda!). Ca eu n-aveam atata cash. Sotul meu are deocamdata o situatie si mai ingrata ca a mea. Si-am zis ca n-a fi asa de grav daca doi ani voi plati rata respectiva. Ei, acum daca voi capata 600, ba da, va fi grav. Sa ma intorc la serviciu? Sunt din categoria -25%, tot acolo as fi. Am scris asta nu ca sa flutur in vant (zalog de legamant) situatia mea, ca nu intereseaza pe nimeni. Dar e un exemplu DE CE a picat ca un traznet vestea asta pentru unele mame. As fi facut copilul si de nu primeam niciun leu. Dar de stiam ca primesc lunar 600, nu ma bagam datoare la banci.
4) IILEANA, te iubesc

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Exista baza legala..clar!
Dar tot cretinul de Basescu (care stie ca ce vrea sa faca este ilegal si va rog sa ma iertati ca scriu asa...dar nu stiu ce as putea sa-i fac daca l-as avea in fata ochilor mei acum) spune ca se incearca sa se gaseasca o solutie legala pentru a face ce vor ei sa faca.
Am act in care se precizeaza 85%, articol, lege, hotarare de guvern din data de 1.01.2009...
Sper sa nu poata sa faca nimic..pt ca eu una, nu mai pot continua asa.....

Cu riscul de a ma judeca aspru...si merit...azi pentru ca plangeam...l-am lasat pe Flavius in carut langa mine...si el a cazut...acum se intoarce, are forta...
nu ma asteptam sa reuseasca sa cada...
Cand l-am luat in brate nu stiu care dintre noi plangea mai tare

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

asta era ideea, beren, ai pus punctul pe i!
noi nu stam cu mana intinsa sa primim de pomana, am primit un drept in baza unei legi, avem fiecare o decizie emisa de autoritati in care acest drept ni se acorda pe o durata de 2 ani de la nasterea copilului... daca vor sa schimbe legea, s-o faca, nu-i opreste nimeni, dar nu retroactiv.

ma bucur in sfarsit ca cineva intelege nedreptatea care ni se face!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

ca sa se inteleaga, sunt una dintre cele care si-au dorit enorm copii, 7 ani am urmat tratamente de infertilitate si am ajuns sa reusesc in Ungaria, dupa ce am cheltuit aproape 20.000 euro pe fertilizari... statul roman nu m-a ajutat cu nimic si chiar daca nu ar fi existat indemnizatie de crestere a copilului , chiar daca ar fi fost ZERO indemnizatie, eu tot mi i-am dorit!

desigur ca ne vom descurca cumva in conditiile astea vitrege, vom gasi solutii, eu deja am cateva in minte, dar nu pot sa nu ma revolt in fata ticalosilor care au dat o lege in scop electoral si acum isi bat joc de noi!

asa ca va rog, scutiti-ne de lectiile de morala tinute cu polonicul in mana in fata cratitii!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput