NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu


Si alocatia de nou-nascut se taie...


inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine


... asta e deja sigur. Sunt chiar ordinari: SA PLATEASCA SI COPIII numai hotii sa nu plateasca! Halal tara... si eu care pana mai ieri eram o patrioata convinsa si inca mai credeam in spiritul romanesc profund, in Romania Profunda. Unde exista un Dan Puric am crezut ca mai e o sansa, mai ales la cei tineri... se pare ca m-am inselat.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Fetelor, news de pe Antena3 - acum 5 minute:

Indemnizatia are 3 variante:

- reducerea tuturor indemnizatiilor la 600 de lei
- stabilirea unei noi sume
- reducerea plafonului maxim

De asemenea, se vor reduce sau chiar anula trusoul pentru copii, alocatia monoparentala si cea complementara.

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!







Deci n-au spus nimic :) Si televiziunile astea cred ca-s in extaz dupa ce s-a intimplat zilele astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Am stat si am citit pe rand toate cele 39 de pagini de subiect, asta dupa ce am aflat ca subiectul pe care eu l-am deschis inaintea astuia mi-a fost inchis pt ca mai erau 2 la care insa s-a scris mai mult decat la al meu... Ok, am zis.
Dar, ce legatura are cu subiectul TAIEREA INDEMNIZATIILOR cu aceasta balacareala generala (intre rezidenti si nerezidenti de Romania)???
Si cu ce ne ajuta daca ne atacam unele pe altele? Va renunta Base si cu ai lui la a mai decima aceasta tara si locuitorii ei ?!?!
Am urmarit la tv, nu zic astia inca nimic, ba tot spun ca "se discuta" de zor la solutia cea mai buna in ce privreste modificarea indemnizatiilor, dar ca "preferabil este revenirea la 600 ron"... Bleah!...
Iar noi nu prea putem face nimic pt ca vor avea ei grija sa faca asa incat sa nu putem da stattul in judecata pt nemernicia pe care o fac Boc si ai lui.
Eu sunt o mamica din cele care a decis sa stea acasa si cu cel de-al doilea pui timp de 2 ani. Am avut norocul sa se schimbe legea pana sa intru eu in CIC desi nu de asta l-am facut pe bb2. A fost la mustata decizia astora si am avut avantajul sa pot beneficia de un calcul corect vizavi de de sumele ce le-am dat ca impozit (din categoria celr ce au platit corect impozite si au salariu real pe cartea de munca). Mi s-a parut scarbos sa plafoneze la 4000 ron acest procent, dar am zis ca oricum e mai bine decat 600 ron...
Iar acum vin si vor sa faca reducerea sumei pt ca deja si-au atins scopurile pt care au modificat-o: sunt multe mame care au decis sa aiba uncopil crezand ca se vor descurca sa-l supravegheze si sa-l educe avand o suma decenta ca venit...
ACUM, trebuie sa ma reorientez si sa vad ce pot face, pt ca desi i-am spus sefului ca nu ma intorc pana in aprilie 2011... si el si-a facut bugetul in consecinta.
I-as strange de gat pe cei care iau avantajele oamenilor obisnuiti si a celor care au un venit undeva la salariul mediu, in loc sa corecteze procentual in functie de nivelul de venit al celor bugetari si pensionari de lux, plus sa scoata din cheltuieli orice modifcari de peisaj sau achizitii de oriunde din tara si sa se concentreze pe verificarea oricaror alte "pierderi" importante din sumele de la buget...
Insa, asta se va intampla poate cand o zbura porcu'...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinacon

din pacate ne meritam soarta , nu facem nimic pt a schimba ceva , ar fi trebuit sa schimbam ceva atunci cand am avut ocazia ,la alegeri , poate nu era cine stie ce dar macar erau oameni noi cu idei noi, zic si eu .nu am o indemnizatie f. mare dar nici 600 ron nu e posibil sa primim pt a ne creste copii , mai ales ca sotul e bugetar si avem si credit la banca . ar trebui sa nu mai platim nimic statului ca oricum statul nu ne ofera niciun serviciu de calitate , platim taxe impozite sanatate etc si ce primim in schimb? exemplu spitalului cfr 2 si alte spitale unde tinere gravide mor fara sa fie bolnave , doar din neglijenta si indiferenta doctorilor din lipsa medicamentelor si conditiilor pentru care noi platim acele taxa.e normal sa fie indemnizatia reportata la cat a contribuit fiecare , multe mame au un slariu mic pe cartea de munca dar in realitate au salarii mari si asta cu acordul angajatei , cunosc cateva cazuri .cert este ca nu se poate creste un copil cu 600 ron nu ajunge nici de pempers si lapte ce sa mai vb de haine care trebuiesc aproape la 2 luni ca sunt in crestere . sa speram ca au atata minte cei care iau astfel de decizii si lasa indemnizatiile asa cum sunt ca oricum nu salveaza ei economia cu acesti bani, mai bine ar lua de la cei care au luat comisione barosane din contracte de la care s-a furat pe rupte.nu mai au ce fura si se gandesc sa ia si de la copii si te intrebi cum de nu creste natalitatea si ca in viitor copii nostri vor trebui sa munceasca pana la 80 de ani sa poata plati pensiile care vor fi atunci ca si nr. proportia este in defavoarea lor din pacate



Te felicit!Asta venind de la o romanca care INCA traieste in Romania ma face sa-mi scot palaria in fata ta!Daca ar fi mai multe ca tine chiar s-ar schimba ceva!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

vorbiti despre ilegalitati deja. contra carei legi???


Draga, pt. cele ce au nascut intre ian 2009 si prezent se aplica legea ce le acorda CIC pe 2 ani in cuantum de 85% din venituri. Punct. Ce-mi pasa mie ca la vremea ei a fost o lege electorala? Au strans voturi? S-au vazut la putere? Acum n-au decat sa schimbe legea, dar nu si sa o aplice retroactiv. Priceput?

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze



Anadomnica, vreau sa inteleg ceva si poate esti tu draguta sa-mi explici.
Tu ai dat nastere copilasului tau doar pentru ca era indemnizatia in anul ala hotarata la cutare procent din salariu? Cu alte cuvinte, daca indemnizatia ramanea 600 de lei, nu mai faceai bebele?



Draga mea, cu durere in suflet iti spun: sunt 10 ani de cand sunt casatorita si 7 de cand fac tratamente dupa tratamente... in feb 2009 am reusit sa raman insarcinata. Multumita!!!???!!! Dupa 7 ani sa stii ca am fost chiar surprinsa ca am reusit sa am bebe ... aproape ca nu mai speram. Vezi tu... e asa simplu sa judecam un om doar dupa niste cuvinte spuse si nestiind intreaga viata, lupta durere. Stiu ca ai vrut sa insinuezi o rautate, stai linistita, nu ma supar. Mi-ai readus lacrimile de bucurie in ochi ca am reusit. Si acum deja lupt pt. bebe2... caci imi doresc si iubesc copiii si ma simt binecuvantata ca am macar unul. Uita-ta putin sa vezi ce durere e la cele ce incearca de ani si ani sa tina un sufletel la piept.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Laura, cu ce ti se pare diferit raspunsul lui tinacon fata de ce am spus noi toate astea ( needucatele de facem copii si stam 2 ani cu ei acasa)? nu de alta, dar vrem si noi flori

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Necitind chiar tot ce s-a scris in atatea pagini, mie una, mi se pare o mare nesimtire din partea clasei politice care diminueaza pensiile, CIC-ul , salariile bugetarilor dar ei continua pe alta parte sa incaseze comisioane grase din contracte, sa favorizeze firmele lor la licitatiile publice si altele.


Cait
http://biomonde.ecosapiens.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Laura, cu ce ti se pare diferit raspunsul lui tinacon fata de ce am spus noi toate astea ( needucatele de facem copii si stam 2 ani cu ei acasa)? nu de alta, dar vrem si noi flori

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...




Acu e bine?Taci tu ca nu te mai pup!Tu faci parte din aia 25% de care i-am spus Selenei !Mai am vreo doua si se ocupa procentul!De aia buni,bre!Pup!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

vorbiti despre ilegalitati deja. contra carei legi???


Draga, pt. cele ce au nascut intre ian 2009 si prezent se aplica legea ce le acorda CIC pe 2 ani in cuantum de 85% din venituri. Punct. Ce-mi pasa mie ca la vremea ei a fost o lege electorala? Au strans voturi? S-au vazut la putere? Acum n-au decat sa schimbe legea, dar nu si sa o aplice retroactiv. Priceput?

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze



Anadomnica, vreau sa inteleg ceva si poate esti tu draguta sa-mi explici.
Tu ai dat nastere copilasului tau doar pentru ca era indemnizatia in anul ala hotarata la cutare procent din salariu? Cu alte cuvinte, daca indemnizatia ramanea 600 de lei, nu mai faceai bebele?



Draga mea, cu durere in suflet iti spun: sunt 10 ani de cand sunt casatorita si 7 de cand fac tratamente dupa tratamente... in feb 2009 am reusit sa raman insarcinata. Multumita!!!???!!! Dupa 7 ani sa stii ca am fost chiar surprinsa ca am reusit sa am bebe ... aproape ca nu mai speram. Vezi tu... e asa simplu sa judecam un om doar dupa niste cuvinte spuse si nestiind intreaga viata, lupta durere. Stiu ca ai vrut sa insinuezi o rautate, stai linistita, nu ma supar. Mi-ai readus lacrimile de bucurie in ochi ca am reusit. Si acum deja lupt pt. bebe2... caci imi doresc si iubesc copiii si ma simt binecuvantata ca am macar unul. Uita-ta putin sa vezi ce durere e la cele ce incearca de ani si ani sa tina un sufletel la piept.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze



Mesajul meu nu se dorea a fi rautacios absolut deloc. Inteleg ca esti nervoasa, dar nu cu mine te-ai certata pana acum deci nu-s responsabila de nervii tai.Asa ca te rog mult sa nu imi atribui nicun fel de vina cu privire la sentimentele tale, problemele tale.ok?

Bun, ca am lamurit asta, iti doresc acum mult succes si un bebe nr 2 sanatos.

Acum iti spun si de ce te-am intrebat.
In cazul in care ai fi facut copilul bazandu-te mult de tot pe indemnizatia marita, as fi inteles perfect ca planurile tale s-au dat peste cap, ca esti dezamagita si suparata si nervoasa si..asa mai departe.
Dar tu ai facut copilasul pentru ca ti l-ai dorit foarte foarte mult, iar soarta a facut ca el sa se nasca taman in 2009, anul cu noua metoda de calcul al indemnizatiei.

Concluzie: eu zic ca in loc sa trimiti scutece murdare la Cotroceni, mai bine te bucuri de intamplarea cu indemnizatia marita, intamplare care ti-a bagat in buzunar mai multi bani, pret de cateva luni. Ca de nu era, incasai suma veche de 600 ron.

Ai spus ca oricum te descurcai si fara indemnizatie. Asta inseamna ca aveti venituri maricele. In acest caz, fa-ti probleme cand or incepe sa puna taxe pe lux sau impozite mai mari pentru venituri mai mari.


Mergi la inceput