NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Citat:
citat din mesajul lui IRA_LIZA

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Marina, eu eram aia care a trebuit sa ma scoata o prietena din starea de soc, fiindca pentru mine vestea asta a fost un soc efectiv, nu ca as fi facut copilul pentru bani, dar sa realizezi ca veniturile familiei scad din toamna la 1/3 nu e ceva care sa te faca sa gasesti solutia imediat, si sa vezi numai lucrurile frumoase din viata, eu nu merg pe principiul ca " la barza chioara ii face Dumnezeu cuib". Am avut noroc ca am avut pe cine suna dupa o noapte nedormita, cautand solutii, incercand sa ma incurajez, a avut cine sa ma traga de maneca...fiindca in situatii din astea ma cuprinde disperarea ( ca pe orice mama cred), cred ca de aia sunt si mesajele de la acest subiect atata de aiurea, fiindca mamele de aici au scris la disperare...

Mami, prajitura e legum ?
mamica de printesa Maria si bebica din burtica


Cum...din toamna??? din iunie!! sau am inteles eu gresit?? indemniz scad de acum, din iunie, nu?

Ira, mamica Elizei


Da din iunie ii scade salariul sotului, eu voi naste in toamna, si atunci va fi jalea mare cand salariul meu va fi inlocuit cu CIC.

Mami, prajitura e legum ?
mamica de printesa Maria si bebica din burtica


Am inteles. Am citit pe diagonala si, in plus, nu m-am uitat la semnatura ta cu atentie sa vad si bb2. Te rog sa ma scuzi.

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu zic sa va mai vorbim dupa ce se hoatareste ce si cum.
pana atunci rugati-va sa aveti copiii sanatosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

draga, dar tu ai vazut legea aia care despre care spui ca e ilegala?


alina

Nu am spus nimic despre o lege ilegala , am spus doar ca ar fi ilegal sa taie din indemnizatiile in plata.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Cum de altfel la fel de ilegal este sa taie din tot ceea ce vor sa taie: e o umilinta in masa la care ne supun acesti ilustri conducatori. Si are tupeu Base sa afirme ca celor care castiga in instanta, daca dau statul in judecata (deci e constient ca face o ilegalitate) le va plati banii... peste 20 de ani... cand probabil ca va conduce tara una din fiicele lui, sau cumva, cumva va controla si atunci tara.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinacon spune:

din pacate ne meritam soarta , nu facem nimic pt a schimba ceva , ar fi trebuit sa schimbam ceva atunci cand am avut ocazia ,la alegeri , poate nu era cine stie ce dar macar erau oameni noi cu idei noi, zic si eu .nu am o indemnizatie f. mare dar nici 600 ron nu e posibil sa primim pt a ne creste copii , mai ales ca sotul e bugetar si avem si credit la banca . ar trebui sa nu mai platim nimic statului ca oricum statul nu ne ofera niciun serviciu de calitate , platim taxe impozite sanatate etc si ce primim in schimb? exemplu spitalului cfr 2 si alte spitale unde tinere gravide mor fara sa fie bolnave , doar din neglijenta si indiferenta doctorilor din lipsa medicamentelor si conditiilor pentru care noi platim acele taxa.e normal sa fie indemnizatia reportata la cat a contribuit fiecare , multe mame au un slariu mic pe cartea de munca dar in realitate au salarii mari si asta cu acordul angajatei , cunosc cateva cazuri .cert este ca nu se poate creste un copil cu 600 ron nu ajunge nici de pempers si lapte ce sa mai vb de haine care trebuiesc aproape la 2 luni ca sunt in crestere . sa speram ca au atata minte cei care iau astfel de decizii si lasa indemnizatiile asa cum sunt ca oricum nu salveaza ei economia cu acesti bani, mai bine ar lua de la cei care au luat comisione barosane din contracte de la care s-a furat pe rupte.nu mai au ce fura si se gandesc sa ia si de la copii si te intrebi cum de nu creste natalitatea si ca in viitor copii nostri vor trebui sa munceasca pana la 80 de ani sa poata plati pensiile care vor fi atunci ca si nr. proportia este in defavoarea lor din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

De schimbat se schimba sigur. E deja batuta palama cu FMI, in iunie revin sa vada dc s-au respectat cele convenite cu Ba! ca sa stie dc mai dau bani au ba. A ramas ca maine sa ni se spuna cum se schimba(taie) mai ales ca are iz neconstitutional. Adica procese pierdute e banii statului, app de criza financiara si economisere de bani. Toti vor suporta costurile unor astfel de procese. De-asta acum avem si 4 directori pe un post la diferite institutii de stat, ca si-au recastigat vechii dreptul sa fie repusi in functie... iar pe actalii directori pusi de PDL nu vrea muschiul pdl sa-i dea la o parte ca nu de-aia i-a pus ca sa-i retraga...deci bani de procese cu cauza pierduta din fasha, persoane platite pt acelasi scaun si la salariii de direcotri sa ne intelegem
Si alocatia de nou-nascut se taie...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Pentru fetele plecate, care nu pricep revolta celor de aici, uitati urmatorul articol:
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7259982-rachitele-satul-natal-lui-emil-boc-avea-sala-sport-2-4-milioane-lei.htm
Deci de ce-ar mai trebui sa platesc eu taxe la stat? Pentru ca bunica mea sa nu aiba bani de mincare, dar niste smecheri sa ne sfideze ca fac tot ce vor ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu zic sa va mai vorbim dupa ce se hoatareste ce si cum.
pana atunci rugati-va sa aveti copiii sanatosi!


alina

Ai dreptate, vorbim si noi preventiv, ne aparam ca niste sclavi care afla ca maine ii vinde stapanul si nu stiu inca ce va fi cu soarta lor. Din pacate, draga forumista, cam asta e conditia noastra de romani in romanica. E de emigrat, pe bune. In tarile civilizate macar nu ti se schimba regulile la mijlocul jocului, in mod miselesc, doar pt. ca mereu sa castige doar cei shmecheri.
V-am pupat pe toate, o noapte linistita va doresc si copii sanatosi la toata lumea asa cum ne sugereaza alina. Pana la urma o scoatem noi la capat si ne unim cu siguranta si gasim si solutii

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Citat:
citat din mesajul lui iileana
cumplit de cinic.

Ileana, eu sunt dintre cei care au plecat foarte greu din Romania, a fost dureros sa plec, si totusi sunt doua lucruri pt care sunt fericita ca am facut-o: am scapat de "originalitate" si in mare masura de arbitrar (ala care mi-a calcat viata cu tavalugul pe la sfarsitul anilor 90 asa, deci nu e ca si cand scriu aici fara sa stiu ce voresc). Si de "originalitate" ma saturasem, am lucrat intr-unul din sistemele statului avand insa ocazia sa vad cum e si pe altii si cum, cu mai putina "originalitate", putea fi si la noi (sistem in care si acum tot rau e, apropo, si tot "original"). Poate nu e momentul sa facem comparatii acum si poate e momentul sa reinventam roata, asa o fi; insa comparatia noi/altii arata ce e rezonabil, sustenabil, fezabil, si asta combinat cu niste politici coerente ar trebui sa duca la un sistem consecvent.
Daca pana si tie asta ti se pare cinic si mai bine sa tac, iaca tac


Llaura, nu genul tau de postari le-am calificat drept cinice.

Vezi tu, asta nu e un topic din acelea in care ne certam pe net, vorba ta, ca de ce-are brinza gauri :), un "meci" din cele uzuale pe DC, fara cine stie ce miza si finalitate, o discutie de dragul discutiei, al amuzamentului si, eventual, al adrenalinei.

Aici e vorba de useri DC care s-au trezit, efectiv de la o zi la alta, ca toate socotelile si planurile financiare ale familiei s-au dat brusc peste cap. Este un moment dificil al vietii lor, al vietii lor reale, nu al celei de pe net, si printre ultimele lucruri de care aveau nevoie in acest moment era sa li se dea peste nas cu:
- lasa ca oricum nu meritati un concediu atit de lung/ atit de platit, ca-n strainatate nu-i asa.
- lasa ca oricum sinteti evazioniste
- lasa ca oricum alea educate nu stateau 2 ani acasa
- plus visina pe tort, minunatele panseuri despre ce e sustenabil sau nu in economia romaneasca, emise cu o siguranta de sine de parca emitatorul (de regula din diaspora) tocmai studiase timp de doua saptamini incheiate rapoartele guvernului despre pe ce se duc banii si din ce se poate taia. Stie el, emitatorul, precis ca asta-i singura solutie, alta nu mai e. Ca asa i-a zis lui Boc.
- altele pe care nici nu ma mai ostenesc sa le amintesc, pentru ca vin de la vreo doi useri recunoscuti prin placerea de a pune la punct cu orice pret, dar chiar cu orice pret, interlocutorul, indiferent de tema.

Adauga la asta starea de incertitudine - azi Basescu afirma una, miine Andreea Vass alta, in final ministrul Seitan o da pe dupa piersic "da, e posibil sa..." si o sa ai un oarecare tablou al situatiei traversate in acest moment de aceste mame/ viitoare mame.

Sigur ca, indiferent care va fi deznodamintul, ele vor gasi in final cai de a se descurca si de a-si creste copiii (ca nu pentru bani i-au facut - alta mizerie care li s-a aruncat cu satisfactie in fata), mamele si-au crescut copiii si-n vreme de razboi, si-n vreme de foamete, si-au gasit solutii.

Insa in aceste zile cind ele sint pur si simplu bulversate, alaturi de o buna parte a societatii romanesti, a le intoarce cutitul in rana, numai de dragul de a mai scrie o intelepciune pe DC, cu mesaje ca cele insirate mai sus, mi se pare un gest lipsit de cea mai elementara empatie si decenta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, news de pe Antena3 - acum 5 minute:

Indemnizatia are 3 variante:

- reducerea tuturor indemnizatiilor la 600 de lei
- stabilirea unei noi sume
- reducerea plafonului maxim

De asemenea, se vor reduce sau chiar anula trusoul pentru copii, alocatia monoparentala si cea complementara.

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

vorbiti despre ilegalitati deja. contra carei legi???


Draga, pt. cele ce au nascut intre ian 2009 si prezent se aplica legea ce le acorda CIC pe 2 ani in cuantum de 85% din venituri. Punct. Ce-mi pasa mie ca la vremea ei a fost o lege electorala? Au strans voturi? S-au vazut la putere? Acum n-au decat sa schimbe legea, dar nu si sa o aplice retroactiv. Priceput?

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze



Anadomnica, vreau sa inteleg ceva si poate esti tu draguta sa-mi explici.
Tu ai dat nastere copilasului tau doar pentru ca era indemnizatia in anul ala hotarata la cutare procent din salariu? Cu alte cuvinte, daca indemnizatia ramanea 600 de lei, nu mai faceai bebele?

Mergi la inceput