NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus
sa pot sa am grija si de copilasul meu. Si intru in concediu si semnez hartia ca ma intorc la servici dupa 2 ani, timp in care normal, altcineva este angajat in locul meu. Azi 11 mai primesc veste ca incepand cu luna viitoare (in mai putin de 3 saptamani) nu mai primesc 85% ci 600 ron pe luna. Nu mai am posibilitatea sa ma intorc la servici...siiiiiiiiiii sansele sa-mi gasesc de lucru in alta parte sunt foarte mici..ca e criza!!!!!!!!



Camy, as vrea o precizare daca se poate: hartia pe care ai semnat-o indica remunerarea la nivelul de 85% sau spunea doar "remunerare CIC", sau asa ceva? Intreb pentru ca daca ar indica explicit 85%, atunci ai avea baza legala pentru a intenta actiune in justitie. Nu neaparat individual, ci un grup de asemenea mame, reprezentate de acelasi avocat - ceea ce se numeste "proces de clasa" (class action) in US. Forta in numere.

La randul lor, pensionarii ar putea intenta proces in grup, pentru ca si ei au parasit forta de munca in anumite conditii, garantate implicit sau explicit de catre stat. In orice tara civilizata, o schimbare a punctului de pensie ar necesita un referendum - precum au avut recent in www.swisster.ch/news/society/swiss-voters-reject-plan-reduce-pensions.html" target="_blank">Elvetia.

Pentru bugetari e mai greu, daca au contracte unde este stipulat ca salariul poate fi modificat de catre angajator (guvern) fara consultatii in prealabil.

Si in USA este proiectat un deficit bugetar care va face imposibila plata beneficiilor incepand din anul www.ssa.gov/OACT/TRSUM/index.html" target="_blank">2017. Dar asta nu inseamna ca guvernul va modifica, dupa ureche si peste noapte, valoarea beneficiilor. E o problema complexa si rezolvarea ei va necesita un intreg proces legislativ si social. Nu un "anunt-soc" la TV.

Umanitar DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn



Beren, in USA nu exista ajutoare sociale , concedii pentru cresterea copiilor de genul celor din Romania. Ce ai pus tu acolo , un site, este vorba de o asigurare medicala pentru persoanele cu venit foarte mic si pentru pensiile de stat (social security) care sunt infime fata de cat ii trebuie aici un batran sa traiasca. Ceea ce este pe acel site nu priveste in nici un caz concediu pentru cresterea copiilor .
Aici nu exista asa ceva. Daca lucrezi la o companie mare care acorda mamicilor pana la 3 luni concediu sa stea acasa cu copilul nou nascut te poti considera o norocoasa, daca nu ori renunti la servici, ori dai copilul la o cresa care te costa cam un salariu in fiecare luna. Sau daca nu, cine are mai aduce bunici (din Romania in cazul romanilor de pe aici). Aici copii se fac pentru ca ii doresti si iti asumi in intregime cheltuielile si responsabilitatile cresterii, nu cu gandul ca lasa ca stau acasa 2 ani, niste banuti imi vin si dupa aia vom mai vedea.
Stiu ca or sa sara multi in capul meu dar mi-a stat mintea in loc cand am citit ca" ....cert este ca s-a dat o lege, noi am luat-o de buna, am facut copilasi (pentru ca asa ne-am dorit noi si am simtit poate si putin suport din partea statului) pana intr-o zi cand apar la Tv si anunta ca in mai putin de o luna de zile nu vom mai beneficia de niste bani ..... .
Inca odata ca nu te poti baza pe stat la nesfarsit.Mai ales pe statul roman, care stim si noi de cine este condus si pe mana cui stau visteriile statului.
Imi pare rau de fetele care au pierdut serviciul si totodata aceasta indemnizatie , dar Romania incet incet intra in lumea capitalista unde totul este pana la bani. Cand dai statului bani este foarte usor cand trebuie sa primesti ceva inapoi este imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

asa te vreau ariadna!

vezi ca esti inca confuza cu polonicul si ciorba. si ca sa vezi ca nu s-a lipit .

nu da nimeni lectii de morala aici. fiecare intelege ce vrea si cat vrea.
fara a fi vreo moralista ti-as recomanda sa te culci, ca e tarziu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

asta era ideea, beren, ai pus punctul pe i!
noi nu stam cu mana intinsa sa primim de pomana, am primit un drept in baza unei legi, avem fiecare o decizie emisa de autoritati in care acest drept ni se acorda pe o durata de 2 ani de la nasterea copilului... daca vor sa schimbe legea, s-o faca, nu-i opreste nimeni, dar nu retroactiv.

ma bucur in sfarsit ca cineva intelege nedreptatea care ni se face!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


Bun, atunci este macar limpede: un avocat care stie ce inseamna class action (sunt convins ca exista destui deja in Ro) contacteaza cat mai multe mame in situatia ta si a lui camy, si intenteaza proces guvernului. Chiar daca poate fi un proces lung, dreptatea apare a fi de partea voastra. Guvernul sa prezinte mai multe solutii legale populatiei - prin referendum. Care va alege apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Petra, traiesc in USA 15 ani, multumesc pentru informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

si in ce stat traiesti acum, daca nu sunt prea indiscreta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

offfff ce ma supar ca nu reusesc sa pun in scris tot ce gandesc si apoi apar interpreteri...
Deci...si eu mi-am dorit copilul...DAR daca stiam ca CIC-ul este de 600 ron, as fi semnat ca ma intorc la servici in 4- 6 luni asa cum am facut si la primul copilas...si nicidecum nu as fi semnat ca stau acasa 2 ani..asa cum am facut-o cu al doilea bb.

Dar copilul l-as fi facut neaparat!!! doar ca se schimbau datele problemei... Rau au facut ca s-au folosit de noi si de naivitatea noastra pentru a-si mai castiga ei un trai bun inca 5 ani..iar noi...Dumnezeu cu mila!!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Curtea Constitutionala din Letonia a dat castig de cauza pensionarilor carora li s-au redus pensiile in mod nelegal si neconstitutional, statul leton va trebui sa restituie toti banii, pana la ultimul banut!

in fata conducatorilor nu suntem de fapt decat niste caraghiosi care au primit niste drepturi pe perioada cat a fost campanie electorala, alba-neagra! acum gata, s-a terminat, ne iau inapoi ce ne-au dat atunci, "in veselia lor parlamentara", toate "nazbatiile" cum zice cel care ne-a urat mereu sa traim bine!

alina, cred ca ai ghinion, in noaptea asta sufar de insomnie... dar asa scurta a fost plimbarea in parc? sau copilul a avut program redus azi de plimbare? cred ca e interesant subiectul, daca te tine asa legata de computer, nu?

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Petra, traiesc in USA 15 ani, multumesc pentru informatie.

Umanitar DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn



Beren, si in ce stat din USA se acorda concediu de cresterea copilului de catre stat macar 50% fata de cel din Romania? ca ma mut si eu si mai fac 1-2 copii sa nu ramana copii mei singuri pe aici cand nu o sa mai fiu eu ! PE bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

Stiu ca or sa sara multi in capul meu dar mi-a stat mintea in loc cand am citit ca" ....cert este ca s-a dat o lege, noi am luat-o de buna, am facut copilasi (pentru ca asa ne-am dorit noi si am simtit poate si putin suport din partea statului) pana intr-o zi cand apar la Tv si anunta ca in mai putin de o luna de zile nu vom mai beneficia de niste bani ..... .



de ce ti-a stat mintea in loc?????? poate doar ca am crezut in stat...in lege...
Ce este atat de aberant si de neconceput ca noi, mamicile vrem sa stam acasa cu copii nostrii?????? Tu ai copii?????

Intreb pentru simplu fapt ca nu se vede...
sau ai, dar mai ai si o situatie foarte buna in asa fel imcat sa nu fie nevoie sa astepti niste bani lunar de la stat..bani pe care noi l-am dat si acum doar se intoarce la noi!!!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Si ca sa punem puctul pe i definitiv...CIC-ul nu este o pomana sociala, un drept aberant sau o promisiune electorala. Toate am lucrat cu contract de munca la baza caruia sta Codul Muncii si mai ales un contract de munca(,) colectiv la nivel national dupa care se ghideaza, raliaza si privatii, contract negociat intre sindicate, reprezentanti ai patronatelor, stat si ce mama lu' peste mai sunt. Si care se renegociaza parca o data la 4 ani? Iar deasupra tuturor sta Costitutia in care se spune clar ca nu pot da legi retroactive care sa ne taie din drepturi. Nu stau sa recapitulez acu chestii de drept al muncii...resurse umane. Dupa cum stabilesc aia se fac jocurile, nu dupa cum vreau eu, Ba! si Bocanila, fete din diaspora...
Iar cu faza spusa de Ba! azi sindicalistilor ca dc vor fi chemati in judecata, va avea grija sa puna in aplicare la procesele pierdute sigur( ca numa dc schimba Constitutia pot altfel)de stat pt taierea salariilor, pensiilor, indemnizatiilor...hotararile jud. abia peste 20 de ani nu pot sa definesc asta decat o forma de intimidare abjecta venita din partea primului om in stat ales pe principii "democrate" si care astfel incearca sa clatine dreptul oricarui cetatean liber intr-un stat de drept de a contesta orice masura considerata de acesta ca fiind abuziva...drepturile omului, samd.
Nu ma intereseaza(inca ) in ce fel se fac dincolo contractele de munca si drepturile si obligatiile care deriva din ele pt partile contractante. Eu traisc in Ro acum. Si am CM in RO

Mergi la inceput