Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rmkristine spune:

roxana- parca bobita era, asta daca nu sunt eu foarte ametita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui happyjoy

Intru putzin in viteza...

Bonnisan
Eu il dau la minim jumatate de ora dupa masa. Imediat inainte sau dupa, il vomita.


Mami de minune minunata!

Multumesc mult pt raspuns m-am mai linistit, mi-era sa nu aiba ceva la stomacel, m-am tot perpelit pana mi-a dat prin cap ca poate de la asta ar fi.

Mada mami de Ilinca frumoasa
Mami si tati te iubesc mult!
http://picasaweb.google.com/madalina.neamtu/Ilinca_primaLunita#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

Citat:
citat din mesajul lui rmkristine

roxana- parca bobita era, asta daca nu sunt eu foarte ametita!

Marina de Cristian Patrick (8.04.2010) si Bianca Maria (15.09.2005)



da cred ca bobita e! oare ce.o face....

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

M...2kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Buna 22ror~
Cam timp tin colicii?k de un timp fetita mea are niste crize de plans ziua si nu prea doarmeabia pot s-o linistesc..si eu cred ca "crizele de plans" se datoreaza colicilor,interesant k pe la 11 seara adoarme pana dimineata la 7,dar peste zi aproape tot timpul plange si o linisteste aspiratorulsi adoarme cateodata cu el,cateodata nici nu mai stiu ce sa fac.Cand vin musafiri la noi e tare agitata si plange nu se linisteste decat in brate la mine si la sotu.Am observat k dupa ce am facut vaccinul asta de 2 luni se sperie de oameni si cand vede o fata necunoscuta imediat plange...scuzati-ma fetelor k ma plang k o baba,dar probabil asa sunt eu mai sensibila

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andra_s



mamici, eu am o problema f dureroasa de 2 sapt ianis nu mai mananca cu protectii de silicon drept pt care am facut niste ragade de toata frumusetea, ma dor sfarcurile de parca are bebe in gura carbuni incinsi cand incepe sa suga dar ceea ce ma nelinisteste este ca am niste dureri si junghiuri groazice in timpul alaptarii si dupa, simt asa ca niste sageti de la baza sanului pana in mameloane, si ma tot dor asa cam o ora dupa alaptat, de abia mai suport si bustiera. o fi normal sa simt asa, parca as avea sageti cu foc ce imi strapung sanii, daca ma credeti de cateva ori l-am luat de la san fara sa se sature complet pt ca ma lua cu lesin de atata durere, credeti-ma offf, ma dau cu garmastan si bepanthen, dar degeaba, pt durerile din interior nu stiu ce sa fac, ma gandeam sa ma duc la dr, dar cum ai nostrii nu sunt specializati in alaptare, o sa imi zica probabil ca e normal sa ma doara sanii cand alaptez dar asa???????????? offff, cateodata ma ia groaza cand stiu ca se apropie ora mesei, in loc sa fie o placere ...


Eu la primul copil nu am avut decat o rana mica- mica ce atrecut in cateva ore, dar la alexia a venit laptele mai greu si saracuta statea prea mult la san de mi-a facut rani urate. Alaptam muscand dintr-un prosop de durere si ranile nu treceau, ba mai inghitea si mititica sange de la ranile mele, ceea ce nu era ok. si am pus protectiile de silicoane si cand au trecut ranile, le-am scos. Din fericire, am fost mai incaptanata decat ea si am reusit sa scapam de protectii din prima incercare.
Eu zic sa te intorci pa protectii pana trec ranile...

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui greenfrog

fetelor sunt tare ingrijorata,
am ajuns iarasi la spital, la grigore alexandrescu. sumarul de urina indica infectie urinara, pediatra lui s-a speriat stiind ca are o problema cu rinichiul stang si ne-a trimis direct la basca. nu avem febra ceea ce un lucru bun, am repetat din nou sumarul de urina si urocultura si o sa avem rezultatele abia sambata. noi sambata avem botezul dar daca face febra si ne interneaza va trebui sa anulam tot. viitoarea lui nasa spunea ca se poate face botezul si acasa in situatii speciale. voi ce stiti? functionez pe pilot automat pentru ca pediatra lui a reusit sa ne sperie rau.

mamica de Piscotel
Petru Gabriel (24.02.2010)


Sanatate multa, in primul rand. Eu zic sa te linistesti pana ies rezultatele analizelor, bine ca nu are febra.
Si da, se poate face botezul si acasa, trebuie sa vorbesti cu preotul.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

Mai fetelor...as vrea sa raspund fiecareia in parte dar nu-s in stare...nu stiu zau ce am de cand cu infectia aia in gat ca nu ma smt bine de loc...sunt mai tot timpul ametita si slabita, parca se invarte lumea cu mine. astept rezultatul analizelor pe care mi le0au facut in spital, sa vad poate gasesc cauza. Desi stiu ca trebuie sa iau niste fier si vitamine, dar vorba Miriei, nu mi le baga nimeni in gura.

important e ca ne descurcam cu alptatul in continuare, astept sa-mi soseasca si Garmastanul, poate o avea efect...Ovi e un bebelus de pus in rama, zau, e tare cuminte, noaptea doar papa, alte povesti nu are, su doarme si ziua ff bine. Locul preferat e in scoica,,facuta legenel. Am pus o pernita sa nu stea prea adunat si doarme dus, vedeti aici.

Fetelor cu intrebari asupra alaptatului, eu zic ca trebuie doar sa fim incapatanate, vorba lui Vladi, si sa nu cedeam tentatiei de a da LP. Organismul stie el ca face, iar atata timp cat papam, ne hidratam si odihnim rezonabil cred ca e ok. Sanii categoric nu pot sa aiba prea plinul din primele saptamani, zic eu, iar atata timp cat bebe e linistit si doarme dupa masa nu sunt probleme.
V-am mai spus, Cu Alex am renuntat mult prea usor la alaptat, de aceea acum ma incapatanez sa fac tot posibilul sa prelungesc perioada..sigur se poate !!!
Si apoi, ganditi-va la atatea mame, la sat si nu numai, care muncesc si nu au cine stie ce conditii de trai, dar isi alapteaza puii cu succes, fara macar sa se gandeasca la varianta LP. Eu asa cred ca natura isi face singura legea.
Categoric sunt exceptii si cazuri care implica si alti factori dar, sa nu ne lasam prada primului impuls de genul...vai, nu mai am lapte destul, il infometez, hai sa dau supliment..

NO, sper ca nu v-am zapacit cu teoriile mele, dar subliniez inca o data, sunt ff incantata de faptul ca am depasit perioada critica si am continuat alaptatul
pif pif , wapi, annya,rmkristine, 2anke, si toate celelalte mamici...lapte-n tzotzi va doresc !!!

BB Ovidiu Andrei
Alexandru
BEBE...in burtica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmkristine spune:

marsy bine ca dormiti noaptea si lasati-o mai moale cu musafirii! chiar nu e momentul! asta e parerea mea, cel putin.
intr-adevar compresele LANOLIN de la Bioclin sunt f bune. Eu cand mi-am pus prima data am avut impresia ca au stins pompierii un incendiu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delia13
1: folositi pt bebelusi vreo crema cu factor de protectie SPF 50 pt fata? Si Dk da, care? Eu am vrut sa-i cumpar si asistenta a zis sa nu-l dau cu nik ca e prea mic.


2: as vrea sa-i cumpar salteluta de activitati. Are cineva ?Vroiam niste pareri


1. Nu.
2. Da, avem 2, una si cu un cadru cu jucarii, alta e doar o paturica dubla, primita cadou de la Libero si e mult mai practica pentru ca putem face exercitii (stat pe burta etc.) fara sa dea mami cu capul de cadrul de plastic.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

evamika, condoleante
stefimic, multa sanatate, sa ne dai vesti bune in curand.
greenfrog, nu te speria, sigur nu e atat de grav pe cat pare, hai ca doar voi sunteti curajosi. Sa aveti parte de botez asa cum vi-l doriti, daca nu si acasa se pote si tot frumos si primit va fi..
Lara, prin ce ati trecut si voi...bine ca s-a terminat..Sa nu mai aveti patrte de probleme de sanatate ai dreptate in privinta ingrijirii, dar nu-mi prea iese...de o sapt imi propun sa ma epilez si doar la teorie raman..

BB Ovidiu Andrei
Alexandru
BEBE...in burtica..

Mergi la inceput