Am nevoie de un sfat pt inot!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Ingrid, vad ca a raspuns Teo la toate intrebarile.
Multumim de informatii, Teo.Ne sunt de mare ajutor, mai ales ca stam aproape de locatia lor si vom continua cursurile de inot si cand nu vom mai fi la aceasta gradinita.
Teo, spui ca fac cursuri si cu copii individual veniti, adica nu e necesar sa vina cu un grup organizat?Noi mergem cu gradinita particulara unde merge fiul meu momentan,dar pe viitor cand vom merge la gradi de stat intentonez sa-l duc tot asa ca si tine in weekend.
Miha

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexandra spune:

Aceasta profesoara este singura pe care eu o stiu (si am vazut o gramada la Dinamo si la 23 August) care intra cu copiii in apa si ii tine in brate. Intr-adevar nu suporta sa-i auda urland si ii baga cu capul in apa. Ii mai baga si cu capul in apa ca sa-i invete sa dea aerul afara in apa. Sonia mea se impaca excelent cu ea, a invatat-o rapid sa inoate bras si spate. Un antrenor nu este mamitica de acasa care cocoloseste copilul. Un antrenor trebuie sa fie si dur. Doamna Nora ii lauda atunci cand fac ceva bine, ii ia in brate, dar intr-adevar tipa atunci cand copiii nu executa corect sau pierd timpul, sau urla.
Cunosc o multime de mamici care au trecut de acest prim hop si si-au incurajat copiii, iar acum nu mai au probleme cu doamna Nora.
Eu prefer ca Sonia sa invete ceva corect, chiar daca profesorul e mai dur decat s-o lalaie cu vreunul care o cocoloseste, dar nici n-o invata nimic.
Sonia face patinaj artistic, acolo este la fel, antrenoarea nu le poate gadila tot timpul, le lauda si le ia in brate cand reusesc un element, dar le si cearta atunci cand nu sunt atente si nu executa corect.
Se stie ca, in general, copiii nu invata cu mamele. De ce? Fiindca acestea ii dragalesc, ii protejeaza si le permit orice. Antrenorii trebuie sa fie altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Alexandra, iti inteleg punctul de vedere, tu poate vrei ca fiica ta sa faca inot de performanta, dar pentru un inot, la modul sa nu se innece, sa nu ii fie frica de apa si ca ocupatie sanatoasa in timpul liber, metoda d-nei Nora nu mi se pare ok. Asta e parerea mea

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Stand si analizand raspunsurile voastre, am concluzionat ca Nora, are un stil invechit, comunist. Ei bine, cu copii din ziua de azi nu prea mai merge asa, ei au personalitate.
Trebuie sa le inspiri incredere si daca tu, la prima sedinta, cum gresesc putin, cum ii bagi cu capul la fund, asta numai incredere nu e.
Nu am auzit-o sa ii zica vreodata bravo ca ceea ce face e bine, numai ca e capoasa si ca daca nu o asculta o baga iar cu capul la fund.
Fii-mea, e adevarat, are o personalitate foarte puterinica (pe care eu am vrut sa i-o cultiv asa), dar daca stii sa ii explici ca esti acolo si ca nu i se va intampla nimic daca va face cum zici tu, ca va invata sa inoate, atunci coopereaza.
Sa stii ca tratamentul il aplica nediscriminatoriu, de exemplu, erau inca 2 frati, care dupa o saptamana de tratament la dna Nora deja stiau sa inoate. Asta mi-a dat putin curaj ca se poate si ca poate stie ce face. Cel mic, era mai curajos, avea vreo 4 ani, cel mare cred ca 5 si ceva. Cel mare era mai fricos, de nu l-a facut pe bietul copil in toate felurile, pampalau, fricos, mocofan, prost, ca nu-i place de el. Pe cel mic, l-a tinut in brate, ca a facut cum a zis ea.
Mie aceasta rivalitate introdusa intre frati nu mi se pare normala, mai ales de catre un strain. Eu n-am suportat niciodata compararea intre frati sau intre copii (ca unul e mai destept, unul e mai prost sau mai fricos). Fiecare are personalitatea lui, iar tu ca pedagog trebuie sa stii sa ii incurajezi, astfel incat si cel mai temator sa ajunga la performantele celui mai bun.
Credeti ca daca ii spui unuia ca e prost el va deveni mai destept?

Eu am facut inot la Floreasca si in nici un caz nu m-a invatat asa, n-am fost bagata cu capul la fund, dar am invata sa si sar in apa, sa-mi tin si respiratia etc.

Poate ca stilul acesta li se potriveste unor copii, dar mie nu mi se pare normal, initial credeam ca sunt eu dereglata si ca am mamosit-o prea mult, dar dupa ce a avut si cosmaruri noaptea, am realizat ca nu fac bine ceea ce fac.
La 3 ani, daca ar fi luat totul in joaca, ar fi invatat mult mai usor si mai bine copiii. Putea sa ii invete ca ei sunt niste broscute si sa sufle ca broscutele, sa impinga din picioare ca ele, deci erau multe metode de a-i atrage si de a face totul placut.

Le multumesc fetelor pentru informatiile despre Cezar Badita, din iunie cred ca vom incepe inotul la dansul, asta daca nu gasesc altceva a Dinamo sau Floreasca.





Bazarul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexandra spune:

Sonia nu face inot de performanta pentru ca face patinaj de performanta. Inotul este pentru ea, sa stie sa inoate, nu doar sa se balaceasca. Si apoi inotul corect se face cu capul in apa! Trebuie sa invete sa sufle aerul in apa, tocmai pentru a nu inghiti apa! Eu am invatat singura sa inot cum am putut, si acum de abia incerc sa prind un pic de stil. Din pacate e prea tarziu. Daca tot ne apucam de un lucru mai bine il facem bine de la inceput.
Am vazut o gramada de copii care "stiu" sa inoate si credeti-ma au un stil de-a dreptul jalnic: cu capul la suprafata, dau haotic din maini si obosesc dupa 5 metri.
Nu e doamna Nora singura din Bucureti care-i invata corect, dar marea majoritate a instructorilor este neinteresata de cum inoata copiii.
Si sa va mai spun ceva: pentru un copil care nu stie sa se tina la suprafata apei, care nu stie sa respire in apa, stilul crawl practicat de mai toti instructorii este foarte dificil. Un copil trebuie sa invete intai bras si spate si abia pe urma alte stiluri mai grele.
Cat priveste vorbitul in timpul orei, mi se pare normal sa invete de mici sa nu dea non stop din gura. La gradi ce s-ar intampla daca ar vorbi toti deodata si tot timpul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui Alexandra
Ii mai baga si cu capul in apa ca sa-i invete sa dea aerul afara in apa.

Eu aici as zice ca-i pune pe ei sa-si bage fata in apa si sa dea aerul afara in apa.

In rest ai dreptate cu stilul de inot. Crawl (stilul liber) este, dupa fluture, cel mai tehnic si implicit printre cele mai dificile.
Mai usor si corect se invata spate si bras.

Pt ca este extrem de important sa inveti sa inoti corect. Nu pentru performanta.
Ci, pentru ca daca nu inveti bine de la bun inceput.. mai incolo este mult mai greu sa te corectezi. Si apoi nu-ti ajuta prea mult... obosesti repede si, la o adica, te ineci.

Si da, nu se inoata cu capul afara... asta-i un soi de balaceala.



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:


Noi mergem la inot tot la Berry Fitness si tot la Cezar Badita. Intr-adevar e un tip foarte placut si Ioana a invatat din a patra sedinta sa inoate fara niciun fel de sprijin(gen pluta sau colac).Glumeste cu ei, se joaca.Pacat ca Cezar nu vine tot timpul si mai mult a facut cu Sorin. Dar ma rog, si el este ok.
Ce-mi place aici: ca e foarte curat, bazinul mai mic,astfel ca nu exista niciun risc, iar o grupa nu depaseste 6-7 copii.Iar daca depaseste sunt 2 antrenori.Pretul, insa destul de piperat: 350 lei -8 sedinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

SuperMami,
Ingrid,

da, toti copiii pe care i-am vazut eu erau veniti individual (sa zicem), cu parintii sau bunicii sau mai-stiu-eu-cine.

Dar noi mergem doar vinerea dupa-amiaza si in week-end.

Probabil ca in timpul saptamanii vin si copii in grup (de la gradinite de ex.), oricum toate preturie sunt pe site

daca vrei sa faci individual-individual (adica doar cu copilul tau), pretul e vreo 140 euro, parca

in orice caz, de cand a dat caldura, e f f f aglomerat cu copii, nici nu se mai dau pt copiii de la inot chei de la dulapioarele din vestiare, pt ca nu mai ajung si pt membrii clubului (care vin pe la alte chestii: fitness, tenis s.a.)

banuiesc ccc ca se va mai termina dupa ce se ia vacanta si unii copii mai pleaca din Buc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Eu de fapt vroiam sa stiu daca incep "serii" de inot... sau in aceeiasi grupa sant copiii cu nivel diferit ?

Incerc sa trec odata pe acolo.. poate daca mergem in cursul saptamanii sa nu fie atat de aglomerat

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu sunt pur si simplu oripilata ca unii pot sa sustina acest stil oribil al lui tanti Nora. Ce idioata patentata! Cica "nu suporta sa urle si ii baga cu capul in apa". Cum? Ii baga cu capul in apa ca pedeapsa si voua vi se pare normal? Trebuie sa fie vreun surubel lipsa aici. Uitati-va la inotul american de performanta, e mult mai bun decat cel romanesc si NU se urla la copii, nu exista "imi place sau nu de elev", nu ii baga cu capul in apa. E o enormitate sa spui ca dc. nu torturezi si terorizezi un copil, nu poate invata corect. Aici copiii inoata f. corect si sunt invatati cu blandete, nu cu urlete si jigniri. Copilul meu inoata corect, cu capul in apa, toate stilurile, face lungimi de bazin cate o ora fara pauza si nu a zbierat nimeni la el ca descreierata, nu l-a torturat prin bagatul capului sub apa drept pedeapsa si nu l-a jignit nimeni. Dimpotriva, a fost mereu laudat si incurajat , invatat samd. Mai bine v-ati reveni din mentalitatea asta comunista, e pur si simplu oribila.

Mergi la inceput