Am nevoie de un sfat pt inot!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Cum mai, o profesoara de inot sa bage copilul cu capul in apa??? Asta mi se pare deja crima! Nu e numai traumatizant, dar si nesanatos din punct de vedere fizic, copilasul va inchiti apa aia cu clor sau poate chiar sa o respire si sa aiba probleme cu plamanii. Nu imi vine sa cred, ce barbarie! Daca nici la 3 ani un copil nu are dreptul sa invete ceva din joaca, zau daca inteleg cand o va putea face. Cand mergeam la piscina sambata dimineata vedeam mereu grupele de copii de 4, 5, 6 ani inainte de a parasi piscina, care se balaceau fericiti si plini de entuziasm. Asta inseamna inot la varsta asta, nu exercitii impuse. Iriss, nici nu sta pe ganduri, retrage-o pe Yvonne, ba chiar s-ar merita sa-i faci si o reclamatie asa zisei "profesoare".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Citat:
citat din mesajul lui iriss27
ruxandra, am intrebat-o pe dna Nora daca o primeste si a zis ca da, nici o problema, deci nu m-am dus eu de capul meu.


probabil nu m-am exprimat suficient de bine:

(reiau) cred ca la 3 ani si un pic este prea mica pentru stilul dnei Nora.




..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)



Cum adica e prea mica pt stilul ei? Cred ca orice varsta ai avea ramai traumatizat daca te ia unul si tipa la tine si te baga cu capul la fundul apei. Mie una nu mi se pare normal

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui madau
Cum adica e prea mica pt stilul ei? Cred ca orice varsta ai avea ramai traumatizat daca te ia unul si tipa la tine si te baga cu capul la fundul apei. Mie una nu mi se pare normal

Chiar asa, care e varsta la care e acceptabil un asemenea tratament... daca eu ca adult nu stiu sa inot si ma duc la cursuri, oare asa ar trebui sa procedeze instructorul, a ma bage cu capul in apa? Pai poate asa mi-ar trebui daca as continua sa ma duc acolo dupa prima ora .

Sotul meu adora inotul si se duce cu cea mai mare placere de 3 ori pe saptamana la bazin, inclusiv sambata la 7 dimineata. Dar placerea aceasta il urmareste din copilarie, este bazata pe amintiri extraordinare si oameni exemplari care l-au invatat sa inoate cand era mic. Daca l-ar urmari asemenea traume ma indoiesc sincer ca ar iesi de buna-voie, iarna, dintre cearsafuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui madau
Cum adica e prea mica pt stilul ei? Cred ca orice varsta ai avea ramai traumatizat daca te ia unul si tipa la tine si te baga cu capul la fundul apei. Mie una nu mi se pare normal


Ei, iote ca sunt si copii netraumatizati si care merg cu placere la dansa. Numa ca sunt sensibil mai mari, care se concentreaza bine si ii dau ascultare.. respectiv se straduiesc sa-i urmeze instructiunile. Pe bune ca nu-i timoreaza tonul uneorui strident/ridicat al vocii.

Cu copilul meu a avut suficienta rabdare de-a lungul a mai multor sedinte sa-l lase pe el sa sara cand a fost pregatit; nici vorba sa-l bage cu capul in apa.

In sport nu toti antrenorii sunt blanzi si te mangaie pe cap, "hai cu tata", lalala. Tocmai de aceea nu este potrivita (parerea mea) pentru un copil asa de mic. Si nici stilul dansei nu este potrivit tuturor copiilor&parintilor.. sunt unii la care merge si unii la care nu.



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Eu una nu as mai duce copilul la asa cineva.Nu exista ca in Ro sa nu fie si profesori cu suflet;asta nu e metoda de a invata copilul sa inoate ci metoda de a indeparta copilul de la inot.
Al meu a inceput la 4 ani,a fost de-a dreptul antitalent,a avut si o experienta neplacuta cind profesorul nu a fost atent si a intrat sub apa fara ca ala sa vada.Nu a mai vrut sa mearga citeva saptamini,apoi a zis ca vrea o fata profesor...l-am mutat si acum se baga singur sub apa si face tot felul de fente.Aici dureaza mult pina copilul invata sa inoate dar nu il obliga nimeni si nu-l baga cu capul sub apa.
Muta copilul la altcineva pentru ca este pur si simplu inuman ceea ce a facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Noi am inceput inotul de o saptamana (3 ani si 2 luni) cu cativa copii de la gradinita la club Daimon la Polivalenta.
Nu stiu ce metoda folosesc, dar copilul meau arde de nerabdare sa mearga la inot,unde ii era frica de apa si face scandal la baie cand ii intra apa in ochisori. Mi-a zis ca au inceput cu exercitii simple de dat din picioare,cu colacul in jurul braului.Maine imi fac timp sa merg si eu la ora de inot sa vad cum se desfasoara cursul.
Parerea mea e ca trebuie sa schimbi profesoara,o fi avand metodele ei, dar nu sunt bune pentru un copil asa de mic.

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:



Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Am auzit si eu de celebra doamna Nora, de la colega care a dat-o pe fetita ei la 4 ani la inot. In mod ciudat, copila ei a tolerat bine "stilul" asta "pedagogic". Deci la unii functioneaza, dar eu personal nu as opta pentru cucoana in cauza.
Offtopic: Eusuntasa, unde ai dat copilul la inot la 2 ani? Si eu caut un bazin unde sa nu coste o avere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

SuperMami, da-mi te rog si mie mai multe detalii despre Daimon, cat costa, ce program, cati sant in grupa ... unde este exact, la Polivalenta unde e intrarea in Oraselul Copiilor ?

In sfarsit ceva in apropierea mea...

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

SuperMami,

si noi la Daimon, de mai multe luni;
noi avem 8 si 9 ani, mergem in we (vinerea, sambata si duminica)

Ingrid, costa 83 euro / 10 sedinte, adica aprox. 345 ron, intrare, instructor, tot.

Teoretic, trebuie faci toate sedintele intr-o luna; practic nu e asa, instructorii sunt f intelegatori, toti sunt tineri (vreo 25 ani?!), toti (sunt vreo 3) lucreaza cu copii de toate virstele, si mai mici, si mai mari

Baiatul meu cel mic era anul trecut speriat der apa, inota doar cu colac, anul asta la Daimon si-a dat drumul, le place amindurorra f mult, de-abia asteapta sa vine we sa mearga la inot.

edit: chiar linga Polivalenta (unde se organizeaza Babyexpo) este o mica parcare, o bariera si Daimonul: cu cladirea cu piscina acoperita (am inteles ca au si una descoperita, nu am vazut-o), cu sala de fitness, de masaj, vestiarele etc.etc), o terasa, un restaurant acoperit, un loc de joaca pt copii, terenurile de tenis

poti s-ajungi acolo dinspre Mc dela Brancoveanu sau pe aleea centrala a parcului (cea dinspre Oltenitei); sau dinspre Tineretului, desigur, urci panta aia din Bulevard

Mergi la inceput