Am nevoie de un sfat pt inot!

Am nevoie de un sfat pt inot! | Autor: iriss27

Link direct la acest mesaj

Am fost ieri la prima ora de inot cu Yvonne, are 3 ani si 3 luni.
Profesoara este cam dura, o cheama Nora Vitan si este la Casa Victor (un hotel de 3* pe la televiziune).
Toate bune si frumoase, copilul s-a dus cu inima deschisa, era foarte incantata ca va inota.
Profesoara nu cred ca are stil pedagogic deloc, a bagat-o cu capul in apa de vreo 10 ori, cu vorbea ceva (si a mea vorbeste intr-una), cum nu facea ce zice ea, o mai baga la fund inca o data.
Bietul copil a fost destul de stresat, imi zicea intruna ca nu mai vrea la inot, ca nu i-a placut ca o baga cu capul la fund.
Azi noapte cred ca a visat ceva in legatura tot cu inotul, ca se zbatea si zicea ca nu vrea.
Eu am cam lasat-o sa faca ce vrea si este destul de incapatanata. La inot, este necesara si ceva disciplina.
Am auzit de la mamicile prezente in sala, ca la primle 2-4 sedinte tot plang si nu mai vor.
Verisoar-mea si-a dus fata la inot 6 luni plangand intr-una, dar acum face inot de performanta, are 10 ani si participa la competitii.

Profa mi-a zis ca are inclinatii si e f desteapta si sa continuam.

Ce sfat imi dati, ce sa fac, sa o mai duc la profesoara aceasta?
Nu vreau sa prinda aversiune fata de inot. Ea este genul care si cand se spala pe cap e un intreg circ, nu trebuie sa-i intre nici o picatura de apa in ochi.




Bazarul meu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

atata pot spune pt inceput.
Noi am fost la curs de inot, media de varsta 4-5 ani, vreo 10-12 copii, insa nici vorba sa-i bage cu capul in apa ! Ii invita sa exerseze, asta e altceva !!!
Eu nu as mai duce copilul acolo, sincer !
Trebuie sa stii cum sa vorbesti cu copiii mici.
O fi si profa asta obisnuita cu cei de 10 ani dar n-are habar cum e cu cei mici asta e sigur !!!

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

sfatul meu e ca vechiul refren cu "arunca copilul in apa ca va invata el automat sa inoate " nu mai e la modsa.Din contra, aici se interzice asa ceva.Stresatul si speriatul copilului nu e metoda de invatta sa inoate, si asa e destul de dificilsa-ti invingi frica de apa, dapoi sa trebuiasca sa te bage cineva cu capul la fund.Eu nu as mai merge acolo daca as fi copil.Dar din pacate nu copilul decide, iar pe tine ca mama, sfaturile cu lasa ca plage 6 luni si apoi inoata...sunt deplasate rau de tot.Eu as cauta al instructor si acestei asa zise profesoare i-as spune sa-si schimbe metoda.Alti copii nu sunt asa norocosi sa nu-i mai duca parintii la ea, si continua sa fie umiliti si speriati cu asa metoda de invatat sa inoate.
Si eu mare, daca sotul meu cand am invatat sa inot m-ar fi bagat la fundul apei cu capu cred ca-i si dadeam vreo doua.Dar sunt atatea metode de invatat .Aici copii au un fel de baston lung, nu stiu cum se numeste, si il tin asa pe sub brate, si invata pozitia corpului in apa, si nici nu trebuie sa fie nimeni cu mana pe ei ca nu se duc la fund daca se tin de asta.Si apoi dupa ce stiu sa inoate, da sunt pusi sa faca tot felul de exercitii, am vazut , printrer care si acela de a sari de pe marginea bazinului in apa, dar daca nu vrei nu esti obligat, doar incurajat ca nu patesti nimic si sta instructorul sa te sustina in caz de ceva.Deci asa da, dar nu tu bagi copilul cu capul sub apa, nu as accept asa ceva.


Revin , normal ca profesoara iti va spune ce vrei sa auzi, ca sa mergi mai departe la ea, dora ea primeste bani pentru asta si nu e proasta sa piarda un cotizator sa zic asa, dar linistea si siguranta copilului meu ar prima fara doar si poate.La inot nu mergi sa te distrugi psihic, ci sa te relaxezi...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

In ceea ce ma priveste, as exclude varianta cu acea profesoara. Ba i-as face si reclamatie. "Pedagogia" ei mi se pare total anormala.

As incerca sa gasesc alt profesor, cu rabdare si metode firesti...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Nu mi se pare deloc,dar deloc ok! Eu as schimba urgent profesoara.
Chiar am dat-o si eu pe fetita mea (4 ani si 4 luni) la inot,luni a fost prima oara. Si cand i-a pus sa se bage cu capul sub apa ea nu s-a executat - e si ea exact genul ala care plange la baie daca ii intra apa in ochi Doar ca profesoara nu a obligat-o sa faca nimic din ce nu a vrut! La fel cand un alt copil a plans la inceput si nu a vrut sa participe defel,i-a zis sa stea afara din bazin si doar sa se uite si pana la urma a intrat si el in apa alaturi de ceilalti.
Avea 15 copii la initiere din care majoritatea baieti.In afara de a mea mai era doar o fetita si aia mai mare.A mea e printre cei mai mici ( normal nu inscriu copii sub 5 ani ) si e cea mai mica de statura si slabuta.
Solutia la noi e alta.Mi-a zis profesoara sa nu o inscriu inca oficial pana vedem si azi cum va fi,daca mai plange sau nu (ca si ea a plans cand a alunecat in apa si s-a speriat).Si daca tot nu va colabora de buna voie,mai amanam inotul,eventual incerc sa o mai imprietenesc eu vara asta cu apa si incercam iar mai din toamna.
Si mie mi-a zis profesoara de ea ca e foarte mobila si ca ar fi buna la inot ,in plus ii e recomandat de medic,dar nu vreau defel sa se initieze cu forta!

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu m-as duce si as vorbi cu profesoara. Ii spun ca nu sunt de acord cu bagatul cu capul sub apa ca pedeapsa si ca mai aduc copilul doar cu aceasta conditie. Daca se conformeaza -ok, daca nu...doar nu s-au terminat profesorii de inot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Acum doi ani si ceva deschideam si eu un subiect identic cu al tau: "inot - dar cum?".
Cand fetita mea avea 3 ani jumate am mers exact la aceasta profesoara de la Hotel Victor. Experienta a fost identica. Desi fetita mea este o mare iubitoare de apa, a reusit s-o sperie in 10 min si nu a mai vrut sa stea. Acasa mi-a zis ca vrea la piscina, dar nu la profesoara aia "rea".
Dupa cateva luni am reluat, dar in alta parte. A fost grozav, copilul a invatat f repede sa inoate, iubeste apa, nu are teama. Si asta fara traume. Incet-incet.
Sfatul fetelor atunci a fost sa nu o mai duc la aceasta profesoara si bine am facut. Stiu cum e, are atitudine de jandarm, ii mai lipseste fluierul.
Cred ca trebuie sa-ti asculti intuitia si sa renunti. Disciplina o fi buna, dar nu la modul asta. Daca vrei sa isi pastreze copilul placerea de a sta in apa si curajul, mergi in alta parte. Parerea mea...
Mult succes si nu va descurajati, cautati pe cine trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

da de ce trebuie sa fie pedepsiti cu ceva? Poate ca profesor sa spuna parintelui pur si simplu ca acest copil nu e pregatit pentru inot, asta dupa cateva sedinte in care copilul nu coopereaza deloc, nu asa din prima, si parintele vede ce face mai departe, dar de ce sa fie pedepsit copilul pentru ca se teme? Asta nu pot pricepe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

eu as schimba urgent profesoara
Nazdravanul meu a fost la inot pe la 2 ani si 10-11luni, dupa vreo 3 luni a facut pipi pe el la inot de frica, urla ca el nu mai vrea si l-am retras, sa nu ramana copilul cu sechele.
Acum, de vreo saptamana imi spune ca vrea la inot. O sa merg cu el, sa vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Copila mea face inot si merge cu placere fiind cea mai mica din grupa.Nu am vazut nici un copil fortat sa intre in apa,nici un copil stressat sau timorat.
Au fost si mai sunt copii care nu vor sa faca vreun exercitiu sau care nu au chef de scufundari dar nimeni nu-i obliga.
Ne-a povestit instructorul de inot(este de 37 de ani instructor de inot)de un copil care a stat pe margine 8 sedinte si nu a vrut sa atinga apa,la a 9-a sedinta s-a bagat in apa si a inotat perfect.
Suna a poveste,nu?Instructorul a spus ca in toata cariera lui nu a intanlit asa un caz.
Parerea mea e ca nu are rost s-o mai duci acolo si sa-i fie frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

anemona, unde ati fost voi la inot ?
As vrea si eu sa-l duc pe Cristi, dar el e tare fricos, desi are 7 ani... adica sta numai in apa mica, acolo se baga si cu capul la fund :)


Si ca sa fiu on-topic: nu as duce copilul la asa o profesoara sub nici o forma !


Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput