""Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *139*""

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ioanna .
Mai copilul meu cred ca a avut ceva in lapte,pe cuvantul meu.Se zbantuie,se zbenguie,da din craci,da din maini,chiuie de zici ca-i la nunta.Se rasuceste de pe o parte pe alta,ii da palme lu' tacso ,si zice "aaaidee" intr-una

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Buna seara fetele
ALEX ma bucur ca ai intrat,sper ca esti mai bine
IOANA si tu mami?oare ce-o fi in aer de toate mamicile sunt cam "cazute"?oricum eu va si sper sa fiti bine
DANUTA1979 da intradevar Alin se ocupa de copil,ii cumpara haine singur si vine in fiecare zi la el chiar daca doar pentru 30 minute.E alegerea lui si nu ma impotrivesc.
Eu azi am avut program de aranjat hainele lui Iri caci pana m-am hotarat eu sa ies se innorase,asa ca am stat in casa.Ma pregatesc sa ii fac baita lui Irinel singura intr-un lighean mai mare dar intai il trag.I-am mai facut odata dar nici nu va inchipuiti ce imi tremura tot corpul,astazi sper sa fie mai bine.
Multumesc mult pentru comentarii si pentru aprecieri la adresa baiatului,ma simt tare mandra,iar referitor la mine credeti-ma ca incepuse sa ma intrebe lumea daca sunt iar gravida la ce burta aveam,acum am mai dat-o jos ca mi-am luat un aparat din ala stil"relax&tone" de la tv dar e alta firma si mai ieftin si chiar am dat vreo 3 cm jos si as putea mai mult daca l-as folosi zilnic.
Va si revin dupa baita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clodute spune:

Buna seara,

In primul rind un si o pentru Alex25 - capul sus - o sa fie bine.

Elle, pe mine ma ajuta mama in fiecare zi - vine dimi la 9 si iesim cu piticii afara timp in care mindra doarme cam vreo 30 min sau chiar si o ora... apoi venim acasa le dam de mincare si ii culcam si dorm intre 1 ora si 3 ore... dar stii cum e in ziua in care ma hotarasc sa ma culc si eu pitica se trezeste dupa o ora si mai rau e...
Apoi vine mama si iesim iar afara dupa amiaza... si venim acasa culc eu pitica si ramin cu baiatul ca el se culca la 9 seara (fata se culca la 7.30) si apoi dupa ce il culc pe el ...maninc si ma duc si eu la nani dupa ce citesc pe forum dar peste noapte fata se trezeste si cauta suzi si daca nu o gaseste sa o mufeze ... trebuie sa ma duc eu la ea ... sint nopti cind adoarme dupa ce ii bag suzi dar sint nopti cind o luam la leganat... plus ca daca se culca asa devreme seara dimi la 6 e in picioare... la 7.30 se trezeste si baiatul si iar o noua zi.. si tot asa...
Cind o sa doarma si mamzelutza mea toata noaptea fara trezire o sa ma odihnesc si eu.. pina atunci ...suntem mamici
E greu dar e frumos tare...

Elle mai vroiam sa iti zic dar nu am apucat ... simbata dupa amiaza am vazut-o pe Eva ta cu sotul in Tineretului... eu eram cu mama si cei doi pitici veneam de la lac pe aleea principala spre iesirea din parc iar sotul tau cu fata si cu inca un nene se duceau spre Polivalenta tare draguta este Eva ta... abia astept sa creasca si mindra mea sa o imbrac si eu in rochitzica...

Seara buna la toata lumea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Offf, iar e luna neagra...

Alex, Ioanna, va pup girls si sper sa fie bine cat mai curand.

Si eu completez tabloul nefast..am facut cunostinta cu disperarea..azi a cazut Natalie din bouncer Am lasat-o sa-i pregatesc mancarea, era prinsa in centuri, dar s-a aplecat atat de mult incat a cazut cu capul de parchet.Bouncerul a fost stabil si nu s-a rasturnat peste ea.

Plangea micutza si eu cu ea..imi venea sa-mi dau palme ca nu am fost mai atenta. S-a linistit relativ repede, dar mi se parea ca i s-a intamplat ceva la ochisori, ca nu mai focalizeaza bine. Am dus-o la oglinda si-a inceput draga de ea sa zambeasca, vroia sa-si atinga imaginea. A mancat apoi, a avut comportamentul ei normal
Acum are un cucui in frunte...nici nu stiu dc sa merg la medic..

Nu mai am cuvinte sa zic cat de groaznic m-am simtit...



If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aricelul spune:

Buna si mai pe seara,

offff fetelor tare rau imi pare ca sunteti suparate ... hai mai lasati si voi toate grijile si necazurile, ca sigur o sa treaca si astea si o sa vina si zile mai bune ....

si eu care ziceam ca facem un chef mare in seara asta, ca doar Maria a facut 8 luni ....speram sa va mai scot din starea asta ....

Alex incearca sa te detasezi putin ... cand rade Zeina dintr-o data ziua devine mult mai frumoasa.
Fragutza tare rau imi pare de micul cucui si de sperietura aferenta, sper sa treaca cat mai repede.
Ioana ai un bebe tare dragut si cuminte dupa cum se vede.
Mada ai un super baietel


_

Maria (28.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'na seara gagici! Tare rau imi pare ca sunteti atat de suparate.Fragutza pupam cucuiul,lasa ca trece si el,bine ca n-are "efecte adverse".
Aricel,hai dragutza sa ii cantam La multi ani fetitei tale,poate se mai inveselesc si ele nitel,macar sa le facem sa zambeasca nitel.Nu ma pricep eu asea de tare sa destind atmosfera,dar macar incerc

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

heeei, ce se intampla aici???

ia iesiti toate din butoaie, si uitati-va ce minuni aveti in casa. Nimeni nu zice ca este usor, dar asa cum zicea si Clodute, este frumos!
hai ca acum incep sa scoata perle pe gurita, si sa va distrati cu ei, noi seara parca suntem la "one man show" cu Matei. Vedeti ce fata mare am eu, si daca era chiar asa de rau, nu imi mai doream copii

alex- hai nu fi tristulica. Cu siguranta ca nu ai facut decat lucruri bune pentru mandra ta. trebuie sa ai incredere in instictul tau, cu siguranta esti cea mai buna mama pentru Zeina

fragutza- o pupam pe Natalie pe cucui sa treaca. Nu-ti face probleme, ca trece. Trebuia sa ii pui rece imediat, eventual o lingura de inox, ca de gheata se sperie, si le faci mai rau.
elle- e mai sunt si accidente, de exemplu asta seara...a udat un pic canapeaua. depinde de cat de concentrat sau distrat este. Dar ma mentin pe pozitie, si nu ii mai pun scutec ziua.

bia- mi-a placut faza cu mancatul din castron fara numar. nici eu nu ma uit in mod deosebit, ca e mancacioasa...seamana cu mine. In schimb a mea nu doarme ziua, decat de 2 ori cate o juma' de ora, si asta seamana cu tasu' pentru ac el doarme doar cate 5-6 ore pe noapte si e fresh.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

clodute- am fost si eu sambata in Tineretului, de fapt in parcul de langa Palat, nu stiu cum se numeste exact, de l-a facut Piedone, ...la catarg, sau ceva de genul asta. Acolo are Matei tobogan, si alte chestii. Cand mai vin, te caut pe aleea principala, intrucat si noi avem cam acelasi program ca al vostru.

luto- ce bine ca ai mai intrat. sa inteleg ca esti in febra pregatirilor de botez. La noi Iris a fost haioasa...in sensul ca ne-am amuzat de ea, ca se intindea sa apuce de toate cele, tragea de ce apuca, chiar si de cartea popii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Miha,pai daca tot e fresh dupa doar 5-6 ore de nani,fa astfel incat sa cada lui rondul de noapte
Mai,acum trecand la chestii "cu greutate",cantarul meu biologic spunea ca sotz bate catre 105 kg,si azi s-a cantarit pe un cantar electric,d-ala sigur,si avea imbracat subtire 112 kg si eu in jumatate. A renuntat la paine(altadata a mers,renuntat la paine si a slabit vre-o 10 kg in doua luni),si in loc sa slabeasca mie mi se pare ca a mai pus. Cum naiba sa faca sa slabeasca? Pe mine nu ma deranjeaza atat de tare,dar coloana lui ,saraca,cat o mai putea duce atata greutate?
Si inca ceva,cine spunea ca numai sotzul adoarme copilul imediat? Parca una dintre Raluci,nu? Eee,mai nou si Paul adoarme doar pus pe burta,mangaiat pe crestet si bolborosit te miri ce in urechiusele lui. Tacsu l-a invatat,cica visezi mai frumos daca adormi asa

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

buna seara dragele mele,

cat mi-a fost de dor de voi...

m-am gandit mult la voi in ultima luna, dar mereu s-a ivit ceva si nu am intrat pentru ca stiu ca imi trebuie un pik de timp sa ma pun la punct cu noutatile. Evident acum sunt mai plopista decat am fost vreodata.

Acum suntem in Romania. am venit cu norul vinerea trecuta. in loc de zbor la 12 jumatea noaptea, am plecat abia la 2 jumate. dupa o ora de liniste, Aidan a inceput sa planga de oboseala, asa ca am ajuns chiauna in bacau. Noi plecaseram de acasa de la 8 seara cu o zi inainte. Apoi a urmat acomodarea...nu prea placuta. El a dormit des dar in chinuri pentru ca totul era nou. Multa lume in jur care vrea sa-l tina in brate, chiar si cand el nu are chef...gingii umflate care il dor...trezit noaptea de nspe mii de ori numai ca sa se scanceasca...renuntat total la solide de vreo 4 zile. azi a mancat ceva, ceva spanac...saracul de el si eu as fi intoarsa daca s-ar intampla atatea in jur. In concluzie...e frumos acasa, dar sunt mai obosita si apreciez oarecum faptul ca ne crestem copilul singuri. Cate sfaturi si sfaturi am auzit zilele astea, imi vine mie sa fug. Acum partea buna...sunt acasa la ai mei, unde nu trebuie sa-mi fac griji nici macar de ce mananca Aidan. Pentru prima oara de cand s-a nascut, am plecat la o cafea doar noi doi si am lasat copilul cu ai mei. era asa ciudat, wow.

partea proasta e ca acum trebuie sa mamanc si acasa si la ai lui...si nu ma ajuta deloc la silueta, ca toti se supara daca nu mananci cate doua feluri.

Ce sa va mai spun? Azi am fost in parc si ne-am plimbat...am facut pasaportul ca sa se poata plimba si Piski si am cunoscut alti copilasi mai mici si mai mari decat noi.

sper ca sunteti bine... fragutzo te pup, alex la fel. Si va pup pe toate fetele. Mada, l-am vazut pe Iri, care e un frumos. a crescut asa de mare.

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.bebestepz.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput