Copilasi din 2002 *76* Acum scolari !!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anina_n

[font=Comic Sans MS][navy]

Asta cu sororile, deja ni s-a intamplat, cand era Cristinuca in cl. I. Au intrebat-o colegii in ce clasa e sora ei, adica...eu(ca o conduceam in fiecare dimineata la scoala).



Stiam eu...ai vazut ce feeling am avut ??? Nina, sper sa nu trimiti ploaia pe aici! Da? Si sa n-o iei nici la Buzias!

Va pun cateva poze facute de o mamica la fabrica de Ciocolata, un pic cam tremurate unele, am sters o gramada, dar va puteti face o idee!


Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Katty mersi de poze! Of, ce dor mi-e de mare si de Constanta! N-am mai fost de muti-multi ani acolo
Fii-mea a venit acasa foarte incantata, cica a invatat sa inoate
Zicea invatatoarea, ca mare i-a fost mirarea, cand a vazut-o pe fricoasa mea la un moment dat si-a dat drumul brusc in apa fara pluta

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am avut o zi mizerabila. Am aflat ca ne-am ratat vara asta plecarea in Romania. Adica sotul poate pleca, dar Robert si cu mine nu, asa ca nu mai pleaca nici el si ramanem toti 3 aici.
Lucrurile stau asa: aveam toti 3 tot ce ne trebuie (acte) ca sa cerem cetatenie germana si, odata cu ea buletin si pasaport german (si sa pastram cetatenia romana, ca sa avem dubla cetatenie, v-am mai zis anul trecut ca am completat tot dosarul, numai sa aplicam). Nu am depus actele pentru cetatenia germana pentru ca pasaportul meu si al lui Robert expira anul asta si ne-am gandit sa ne schimbam intai pasapoartele la consulatul roman cu unele noi pentru ca, la dosarul de cetatenie, ni se cere copie dupa pasapoarte si nu vroiam sa apara probleme pe parcurs din cauza ca pasapoartele expira in scurt timp sau chiar au expirat. Acordarea cetateniei germane dureaza mai multe luni, timp in care dosarele noastre se plimba prin mai multe locuri si sunt verificate si nu vroiam sa iasa-n evidenta pasapoartele romanesti care stau sa expire si sa ne trimita nemtii dupa pasapoarte noi. Deci am zis ca ne facem intai pasapoarte romanesti, nou-noute - aparent, nimic mai simplu. Inainte mergeai la consulat, stateai la rand, scriai cererea, depuneai actele si, intr-o luna, doua, aveai pasapoartele. Intre timp s-a schimbat, nu poti face decat programare prin email, nu mai ai ce cauta acolo personal. Asta n-ar fi fost atat de grav daca primeam programare intr-un timp rezonabil dar surpriza/ghinionul a fost ca, momentan, nu se pot face pasapoarte romanesti la consulatul roman din Müünchen mai devreme de sfarsitul lui iulie!! Adica, de pe 30 iulie cand am primit programare pentru pasapoarte, mai dureaza pana-n 2 luni pana sunt gata si, uite asa, mai devreme de sfarsitul lui septembrie nu le putem primi. Noi programasem sa plecam in Romania la inceputul lui august, dar nu se mai poate. Acte germane nu putem obtine inca, si nici acte romanesti. Si, pe deasupra, Robert si cu mine mai stam si cu pasapoartele expirate din iunie si pana in septembrie numai pentru ca domnii de la consulat nu accepta pe loc, cum ar fi acum, sau, cel tarziu, la inceputul lui iunie, cereri de pasapoarte din motiv de... reorganizare de personal - de parca asa ar fi problema mea! Nu pot obtine de la ei decat titlu de calatorie care inseamna o hartie cu care pot calatori doar pana in Romania, dar nu ma pot si intoarce. In Romania nu este timp sa stau sa astept sa ne facem la amandoi pasapoarte, dureaza si acolo pana in 30 de zilr lucratoare si, mai nou, nu se mai pot face la urgenta. Exista si aici posibilitatra pasapoartelor temporare, valabile doar 1 an, dar se dau doar in conditii exceptionale pe care nu le indeplinim.
Asta e . Chestia cu reorganizarea personalului la consulatul de aici e o gaselnita de ultima ora, asa ceva nu aveam cum sa prevad si mi se pare un abuz crunt. Cum adica sa nu-mi pot face pasaport din moment ce-mi expira? Si nu m-am trezit in ultima clipa, am anuntat cu 2 luni inainte sa-mi expire - aprilie, mai, ca sa primesc programare tocmai pe 30 iulie. E curata bataie de joc. Daca aveam actele nemtesti, care sunt o formalitate, dosarele noastre sunt complete, cum am zis, nu mai aveam nevoie de pasaport nou, dar am vrut sa fiu corecta si sa imi schimb intai pasaportul romanesc, si iata unde am ajuns. Acum nu pot sa ma duc decat la iarna in Ro... Ca sa nu mai zic ca, in august, cand Robert are vacanta, stam cu pasapoartele expirate si nu ne putem misca nicaieri, cele noi fiind "in lucru". Acum trebuie sa anulez si excursia la mare (rezervasem printr-o agentie de turism din Germania 10 zile la Neptun), la jumatatea lui august. Am dat avansul, 150 de euro, si trebuie s-o anulez repede, ca sa salvez restul pana la 500 si ceva, dar nu asta ma supara cel mai tare. Mi-e ciuda ca nu-l mai duc la mare si ca n-o vad acum pe bunica mea. La jumatatea lui septembrie incepe scoala si prima vacanta in care putem pleca e de-abia Craciun. Si acum, vara, aveam atata timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Uf, Cristina! Iti inteleg supararea! Este atat de frustrant sa ti se dea planurile peste cap din cauza reorganizarilor si chestiilor de 2 bani care nu ar trebui sa priveasca pe nimeni, doar intern... Eu cred ca exista totusi o sansa sa va puteti face pasapoartele in Ro. Intreaba ce si cum, poate veti reusi. Uf, sa le verific si eu, chiar nu am nevoie de surprize neplacute (zici ca in regim de urgenta nu se mai elibereaza...)

-------------------------------------------------------------------------------------
Caloriile sunt animalutele mici care vin noaptea cand tu dormi si iti cos hainele mai stramt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cred c-o lasam balta... Riscul e prea mare, am sta 3 saptamani in Ro, la limita chiar 4 iar termenul de eliberare a pasapoartelor acolo e pana in 30 de zle lucratoare, adica 6 saptamani. Azi mi-a zis un roman de aici ca in 4 saptamani a rezolvat-o in Ro cu pasaportul, dar pot sa stiu sigur cum o sa fie la noi? Vrem sa ne intoarcem toti 3 odata, Robert trebuie sa fie macar cu o saptamana inainte de inceperea scolii in Germania pentru ca se afiseaza lista cu materialele pntru clasa a 2-a. Daca plecam din Germania cu avionul, ar trebui sa luam noi 2 bilete doar pentru dus, ca nu stim cand ne intoarcem, daca trebuie sa mai asteptam. Si nici nu ne-am mai relaxa daca am avea stresul asta cu pasapoartele, Robert da, dar si noi trebuie sa fim linistiti... pun in balanta si prefer frustrarea de acum. O sa incercam, oricum, sa-i facem o vacanta frumoasa chiar daca nu putem pleca nicaieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cristina, poate ne vedem atunci in Munchen!

Eu am avut o zi proasta... o fi de la luna plina... am mancat mult... si ca sa fac haz de necaz mi-am schimbat si semnatura :D.

Somn usor!

---------------------------------------------------------------------------------------------
Mi-a luat ceva timp, dar intr-un final am inteles: sunt mult prea scunda pentru greutatea mea! :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Da, sigur!
Si luna din noaptea asta am remarcat-o si eu - nu stiu de ce, dar nu-mi place cand vad o luna plina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cristina, eu si cu David ne-am schimbat in Romania pasapoartele in aceiasi zi!!! Ai putea merge in Ro cu pasaportul vechi, si sa il schimbi cat stai in Romania!!!! E foarte usor.!!! Noi asa am facut!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

exact, Cristina, de ce nu dai o fuga pana-n Romania cu sotul si cu copilul, o minivacanta de 2-3 zile, si intr-o zi ai pasapoarte noi?
Si musai consulatul din Munchen, nu poti merge la ambasada din Berlin? Sau alt consulat, din alt oras?

Nicoleta, era mortal de buna si fosta semnatura, dar si asta e bunaaaa
Eu sunt la 67,5, deocamdata multumita de soarta mea, dar tare as vrea sa ajung la 62 pana-n vara... E totusi o super-senzatie sa-mi tot trag in sus blugii, ca altfel pica de pe mine

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Neata

O sa ma interesez la pasapoarte in Iasi exact in ce conditii se acorda pasapoartele temporare, pentru ca serviciul de urgenta cand iti faceai pasaport normal pe loc era inainte, dar acum nu mai este.

Mergi la inceput