Taticii sunt interzisi in multe spitale pt. copii?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Am raportat de ceva vreme mesajul lui housepocket si cred ca un asemenea limbaj ar trebui sa dispara mai repede de pe forum, in niciun caz sa ramana chiar si in vreun quote.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)






De ce, ne tulbura lumea roz in care traim? Ca s-a legat de tigancile nespalate care au amenintat-o cu bataia? Ca spune pe sleau mizeria si degradarea din spitalul ala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A
T.A.T.A. promoveaza tatal responsabil, implicat in cresterea si educarea copilului, indiferent daca este vorba de un barbat casatorit, divortat, vaduv, recasatorit sau celibatar convins. T.A.T.A. este antipatizat doar de mamicile care nu-si doresc un asemenea tatic sau care nu au avut parte de asemenea gen de partener.


Huh, asta ce mai e? Psihologie de balta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

e doar frustrarea domnului in cauza si cred ca ar trebui sa fie sanctionat
Deja intrece masura. Aici e vb de bani lamijloc, de frustrare decuplu,nu de copii. Sa fim seriosi, sotii vostri se simt discriminati,tatii copiilor (a fosti parteneri daca nu mai sunteti cu ei) simt ce spune dl in cauza?
am acordat prea mare atentie topicului si nu merita, nu facem decat sa stie cat mai multa lume de ei si asta urmaresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A

E clar ca se doreste uciderea dezbaterii pe topicul propus de mine. Le-am lansat doar o invitatie celor interesati sa participe la protestul programat miercuri, 5 mai, intre 13 si 14 la Ministerul Sanatatii. Organizatia pe care o conduc are capacitatea sa mobilizeze fara probleme cca 30 de membri, chiar daca este o ora cam incomoda.
CUSTODIA COMUNA, reglementata de noul cod civil publicat deja in Monitorul Oficial, este un obiectiv atins de T.A.T.A., dupa un an de lobby sustinut. Putin imi pasa ca sunt si nemultumiti, atat timp cat argumentele acestora sunt jalnice. T.A.T.A. promoveaza tatal responsabil, implicat in cresterea si educarea copilului, indiferent daca este vorba de un barbat casatorit, divortat, vaduv, recasatorit sau celibatar convins. T.A.T.A. este antipatizat doar de mamicile care nu-si doresc un asemenea tatic sau care nu au avut parte de asemenea gen de partener. E o realitate trista! Am cerut sa ramanem la "cestiune", dar se pare ca nu prea sunt convingator. Apreciez contributia majoritatii la dezbaterea propusa, dar feminismul exacerbat al minoritatii poate omori dezbaterea unui subiect extrem de important si de grav.
T.A.T.A.



Ma simt nevoita sa te contrazic. Nu doar feministele nu te sustin sau femeile care nu au avut parte de un sot bun si de tata bun pentru copii.
Sotul meu este un tatic care-si iubeste copiii foarte mult si care s-a implicat activ in cresterea lor. Si e genul de partener pe care orice femeie si l-ar dori langa ea. Asta ca sa spun asa, in cateva cuvinte, deci varianta afirmata de tine cu frustrari refulate cade.


Am pus o intrebare mai sus careia nu ai catadicsit sa-i raspunzi: fetita e in custodia fostei sotii?
A... si mai am una (stiu ca nici aici nu voi primi raspuns dar imi incerc norocul): cand se va aproba legea cu custodia comuna, vei redeschide proces pentru o re-dezbatere a custodiei?

PS: Numai 30 sustinatori? Ntz, ntz.


_
www.immunocal.ro" target="_blank">Despre glutation si Immunocal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Elle, daca ar fi in custodia lui, ar mai exista subiectul?


p.s. scuze de off.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A
T.A.T.A. este antipatizat doar de mamicile care nu-si doresc un asemenea tatic sau care nu au avut parte de asemenea gen de partener. E o realitate trista!


Te inseli foarte tare. Eu nu simpatizez TATA pentru ca esti prea agresiv si intolerant pentru orice contrargument. Si pentru ca tot www.t-a-t-a.ro/?s=alexe" target="_blank">efortul e concentrat pe acuzatii si plingeri contra altora, nu e nimic constructiv. Imi aminteste de o fosta vecina pensionara care statea la geam la parter sa nu scape nimic si admonesta oamenii de acolo pentru toate nimicurile.

Poti gasi mult suport aici in plingeri pentru conditiile din spitale, etc. Dar parca nu ai nevoie de suport, vii aici si imparti injurii.... Asta e problema ta. Daca ai schimba atitudinea in una pozitiva si toleranta ai cistiga mult suport. Mamicile nu sint dusmanii tai decit daca tii neaparat sa fie (si aparent o faci ).

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu ca feminista frustrata, grasa , urata si cu barba, sustin orice idee si actiune antidiscriminare (inclusiv a tatilor) si dezavuez in totalitate asociatia Draghici la ale carei actiuni publice nu m-as asocia niciodata si nu as recomanda nimanui sa o faca.
As vrea insa sa amintesc lui Draghici ca este in primul rand tata de FETE si ca o atitudine militant misogina din partea lui le va afecta pe viitor mult mai mult decat isi poate imagina. Si o buna sanatate psihoemotionala este de asemenea un drept al copilului.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Ce parere ai despre faptul ca mamicile spun ca nu pot imparti salonul cu un barbat?

Daca tu ai fi internat impreuna cu copilul tau, te-ai simti confortabil alaturi de 3 sau 4 mamici in salon?

Eu nu cred ca se pune problema de confortabil, spitalul este o necesitate, nu este hotel sau casa de vacanta. Mie solutia mi se pare simpla, se pot pune perdele in jurul paturilor si atunci fiecare poate avea intimitate cand doreste sa se schimbe sau sa alapteze, etc. Nu e vorba de sume mari de bani, niste sine montate pe tavan de care atarna o perdea, nu e mare lucru. In spitalul unde lucrez eu la pediatrie sunt saloane pentru 4 copii si camere individuale (in general pentru copiii grav bolnavi sau contagiosi). Nu exista absolut nici o restrictie in legatura cu sexul sau gradul de rudenie al persoanei care sta cu copilul. Ramane cine poate, azi mama, maine tata, poimaine bunica sau matusa, etc. Nu am auzit sa se planga cineva ca e un tatic in camera.

Cred ca spitalele romanesti trebuie sa-si schimbe mentalitatea complet. Nu sunt un sistem militarizat in care toata lumea trebuie sa se conformeze fara discutie unor reguli stricte ci sunt organizatii care ofera un serviciu (medical) pentru care bolnavii (clientii) platesc. Ca un service provider, spitalul trebuie sa se muleze (in limite acceptabile evident) pe nevoile bolnavului si ale familiei bolnavului.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Halucinanta turnura a luat topicul .

Da' moderatorii care taiau si spinzurau pe-aici postari altminteri inofensive unde sint, cind e cu adevarat nevoie de ei?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A
Am cerut sa ramanem la "cestiune", dar se pare ca nu prea sunt convingator. Apreciez


Daca e asa, de ce continui sa comentezi off-topic, in detrimentul problemei specifice discutate aici?

Ca sot si tata devotat iti pot confirma ca atitudinea afisata in mesajele tale off-topic nu ajuta cu nimic scopului declarat, cel mult poate diminua credibilitatea actiunii organizate.

Elle-seb, poate ca incerci si tu sa iti faci critica relevanta la subiect? Activitatile organizatiei sau a reprezentatului ei sunt indicative aici doar prin prisma problemei in discutie. Este o problema reala? Daca da, ce actiune e potrivita?

Mergi la inceput