Taticii sunt interzisi in multe spitale pt. copii?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A

Ma bucur ca reactiile retrograde si stranii sunt rare. Unii fac eforturi uriase de a deturna sensul dezbaterii si a sabota demersul nostru.
In dimineata asta, la 8.30, m-a sunat un tatic foarte necajit. Aseara i-a fost refuzata internarea la "Grigore Alexandrescu" in Bucuresti. Sotia era deja in spital cu unui dintre gemenii in varsta de 6 luni. Tatal a ajuns tot acolo cu al doilea copilas, pentru ca se impunea internarea acestuia. I s-a spus ca nu poate ramane alaturi de copil si ca doamna se va descurca singura cu ambii. Era disperat!
Aseara am primit si poze de la Tg.Mures. Tot ce s-a descris anterior pe acest forum se confirma 100%. O mamica a tras semnalul de alarma! Astazi vom face plangere la CNCD impotriva ambelor spitale.
In primul rand este discriminat TATAL, iar asta afecteaza intreaga familie si mai ales copilul. Tatal este cel pus sub interdictie in multe spitale. Cineva acredita ideea ca sunt cazuri izolate. Doamne fereste sa o pateasca, pentru ca se pare ca unii inteleg gravitatea fenomenului doar cand sunt direct afectati. In rest, acestia nu dau doi bani pe nefericirea semenilor.
T.A.T.A.

P.S. - Desi se incearca deturnarea atentiei spre teme offtopic, eu nu voi cadea in capcana. Daca cineva doreste sa isi descarce frustrarile sau esecurile personale, poate deschide o alta dezbatere si voi argumenta prompt. Mi-am propus sa elimin un fenomen nociv si, cu ajutorul celor care sunt responsabili, voi reusi curand in acest demers. E doar o mostra insa! Mai am si alte obiective! Toate nobile! Aviz carcotasilor!


domnule, ti-am sustinut initiativa de la inceput, dar acum iti spun urmatoarele: nu e nevoie sa insulti daca cineva nu e de acord cu tine sau iti pune la indoiala credibilitatea. crezi ca daca ii spui unei femei ca e frustrata si o acuzi ca are esecuri personale (tie nu ti-e rusine sa ne vorbesti asa?) de care nu ai tu cum sa ai habar, cresti subit in ochii altor femei carora le ceri ajutorul? duh. actiunea ta e indreptatita, dar credibilitatea ta a devenit dintr-odata foarte importanta: cei care vor sa vina la miting poate tin la numele propriu si nu vor sa fie asociati cu numele tau, iar la faza asta poti scoate din desaga toate insultele de care esti capabil, nu ma intereseaza. aici pe dc, cine vine cu cerere de ajutor concret, este minutios documentat si cercetat inainte ca dc sa-si puna parafa si semnatura, asa ca tu nu vei face exceptie de la regula, oricat de violent verbal ai deveni cand nu-ti convin reactiile. daca discutam de principiu, credibilitatea ta nu conteaza si nu (ma) intereseaza. insa cand soliciti ajutor concret si vrei actiune, credibilitatea ta conteaza 100%.

chestia nu e deloc off topic, ai venit aici sa ceri sprijin si participare la miting, lumea vrea sa afle cu cine are de-a face, ai vreo problema cu asta? e util de stiut ca, pe de o parte te plangi ca personalul medical nu respecta legea, iar pe de alta citim in presa ca tu insuti nu ai respectat o decizie judecatoreasca si ti-ai facut dreptate singur.

intelegi aspectul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A

Ma bucur ca reactiile retrograde si stranii sunt rare. Unii fac eforturi uriase de a deturna sensul dezbaterii si a sabota demersul nostru.
In dimineata asta, la 8.30, m-a sunat un tatic foarte necajit. Aseara i-a fost refuzata internarea la "Grigore Alexandrescu" in Bucuresti. Sotia era deja in spital cu unui dintre gemenii in varsta de 6 luni. Tatal a ajuns tot acolo cu al doilea copilas, pentru ca se impunea internarea acestuia. I s-a spus ca nu poate ramane alaturi de copil si ca doamna se va descurca singura cu ambii. Era disperat!
Aseara am primit si poze de la Tg.Mures. Tot ce s-a descris anterior pe acest forum se confirma 100%. O mamica a tras semnalul de alarma! Astazi vom face plangere la CNCD impotriva ambelor spitale.
In primul rand este discriminat TATAL, iar asta afecteaza intreaga familie si mai ales copilul. Tatal este cel pus sub interdictie in multe spitale. Cineva acredita ideea ca sunt cazuri izolate. Doamne fereste sa o pateasca, pentru ca se pare ca unii inteleg gravitatea fenomenului doar cand sunt direct afectati. In rest, acestia nu dau doi bani pe nefericirea semenilor.
T.A.T.A.

P.S. - Desi se incearca deturnarea atentiei spre teme offtopic, eu nu voi cadea in capcana. Daca cineva doreste sa isi descarce frustrarile sau esecurile personale, poate deschide o alta dezbatere si voi argumenta prompt. Mi-am propus sa elimin un fenomen nociv si, cu ajutorul celor care sunt responsabili, voi reusi curand in acest demers. E doar o mostra insa! Mai am si alte obiective! Toate nobile! Aviz carcotasilor!


domnule, ti-am sustinut initiativa de la inceput, dar acum iti spun urmatoarele: nu e nevoie sa insulti daca cineva nu e de acord cu tine sau iti pune la indoiala credibilitatea. crezi ca daca ii spui unei femei ca e frustrata si o acuzi ca are esecuri personale (tie nu ti-e rusine sa ne vorbesti asa?) de care nu ai tu cum sa ai habar, cresti subit in ochii altor femei carora le ceri ajutorul? duh. actiunea ta e indreptatita, dar credibilitatea ta a devenit dintr-odata foarte importanta: cei care vor sa vina la miting poate tin la numele propriu si nu vor sa fie asociati cu numele tau, iar la faza asta poti scoate din desaga toate insultele de care esti capabil, nu ma intereseaza. aici pe dc, cine vine cu cerere de ajutor concret, este minutios documentat si cercetat inainte ca dc sa-si puna parafa si semnatura, asa ca tu nu vei face exceptie de la regula, oricat de violent verbal ai deveni cand nu-ti convin reactiile. daca discutam de principiu, credibilitatea ta nu conteaza si nu (ma) intereseaza. insa cand soliciti ajutor concret si vrei actiune, credibilitatea ta conteaza 100%.

chestia nu e deloc off topic, ai venit aici sa ceri sprijin si participare la miting, lumea vrea sa afle cu cine are de-a face, ai vreo problema cu asta? e util de stiut ca, pe de o parte te plangi ca personalul medical nu respecta legea, iar pe de alta citim in presa ca tu insuti nu ai respectat o decizie judecatoreasca si ti-ai facut dreptate singur.

intelegi aspectul?

nimic



Conchita, asta sunt armele pe care le-a folosit de la bun inceput si nu a ramas la stadiu de insulte, ar fi fost usor de trecut cu vederea. Omul asta vrea sa schimbe legile in Romania in asa fel incat sa-i iasa socotelile asa cum isi doreste el. Intelegi? asta se numeste MANIPULARE. Si ce e trist ca are resorturile sa faca asta, cel putin aparent. Mai vedem ce-o mai fi.

Iar eu nu ma cobor la nivelul lui ca sa-i raspund la mizerii. Insa atunci cand sustii pe cineva, trebuie sa stii exact pe cine sustii. Daca demersurile lui sunt pe alocuri in teorie indreptatite, nu pot sa fac abstractie de OMUL draghici, cel care propovaduieste "binele" copiilor interesul lui.

Elle

_
www.immunocal.ro" target="_blank">Despre glutation si Immunocal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb
Omul asta vrea sa schimbe legile in Romania in asa fel incat sa-i iasa socotelile asa cum isi doreste el. Intelegi? asta se numeste MANIPULARE. Si ce e trist ca are resorturile sa faca asta, cel putin aparent. Mai vedem ce-o mai fi.




Relax, e putin probabil ca la nivel personal "sa ii iasa socotelile". Dupa ce ai facut o infractiune pe masuri de incredintare a minorilor (307 Cod Penal) mai greu spre imposibil obtii reincredintarea sau program de vizita altfel decat de doua ori pe luna cu supraveghere.
Custodia comuna este prevazuta in noul cod civil (care nu se stie cand va intra in vigoare) dar se aplica exclusiv in cazul acordului parintilor, e ca divortul de comun acord, fara culpa. In rest, daca exista vreo disensiune intre parinti, se va aplica incredintarea catre unul dintre ei ca si pana acum.
Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine, iar in Romania nu exista statistici la nivelul asta, este ca potrivit statisticilor din US dintre tatii care obtin custodia copiilor lor 70% sunt fosti soti si/sau tati abuzivi. Este un pattern ca barbatii abuzivi in relatie vor folosi orice metoda pentru a obtine custodia copiilor ca razbunare impotriva fostei sotii, ca ultima forma de abuz prin care sa ii controleze viata. Trist este ca unii si reusesc si daca 30% sunt tati responsabili in cazul carora chiar erau cel mai potrivit parinte dintre cei doi, restul de 70% sunt doar abuzatori care reusesc cu ajutorul justitiei sa continue abuzul.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb
Omul asta vrea sa schimbe legile in Romania in asa fel incat sa-i iasa socotelile asa cum isi doreste el. Intelegi? asta se numeste MANIPULARE. Si ce e trist ca are resorturile sa faca asta, cel putin aparent. Mai vedem ce-o mai fi.




Relax, e putin probabil ca la nivel personal "sa ii iasa socotelile". Dupa ce ai facut o infractiune pe masuri de incredintare a minorilor (307 Cod Penal) mai greu spre imposibil obtii reincredintarea sau program de vizita altfel decat de doua ori pe luna cu supraveghere.
Custodia comuna este prevazuta in noul cod civil (care nu se stie cand va intra in vigoare) dar se aplica exclusiv in cazul acordului parintilor, e ca divortul de comun acord, fara culpa. In rest, daca exista vreo disensiune intre parinti, se va aplica incredintarea catre unul dintre ei ca si pana acum.
Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine, iar in Romania nu exista statistici la nivelul asta, este ca potrivit statisticilor din US dintre tatii care obtin custodia copiilor lor 70% sunt fosti soti si/sau tati abuzivi. Este un pattern ca barbatii abuzivi in relatie vor folosi orice metoda pentru a obtine custodia copiilor ca razbunare impotriva fostei sotii, ca ultima forma de abuz prin care sa ii controleze viata. Trist este ca unii si reusesc si daca 30% sunt tati responsabili in cazul carora chiar erau cel mai potrivit parinte dintre cei doi, restul de 70% sunt doar abuzatori care reusesc cu ajutorul justitiei sa continue abuzul.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Pai daca in US sunt statisticile astea, mi-e si frica sa ma intreb care sunt ele in Romania.
Si ce fel de parinte ia copilul de langa mama lui (exceptand cazurile in care ea nu e capabila sa aiba grija de copil)?


Elle


_
www.immunocal.ro" target="_blank">Despre glutation si Immunocal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Stiti care e cea mai mare problema?
Se amesteca niste probleme aici, si se cam dau cap in cap.
Pe de o parte exista problema adevaratelor parinti- cat am citit aici, mamici care povesteau cum taticii nu au fost lasati sa intre in spital, da, este o regula idioata a spitalelor.
Pe de alta parte exista o asociatie care ar sustine aceasta problema, insa presedintele asociatiei are un comportament destul de vehement. Nu intru in detalii, au facut-o altii.

Daca s-ar organiza un miting cu acei tatici care intr-adevar au fost discriminati, si intr-adevar nu au fost lasati sa intre in spitale, da, ar fi ok, si tot respectul pt ei.

Dar asa... nu stiu... din cate am citit aici la subiect, parca autorul "ucide" scopul adevarat.

p.s. am evitat sa vorbesc despre situatia reala din spitalele de copii din tara, care sunt un atentat la viata copiilor nostri, care afecteaza mai mult starea copilului, decat lipsa tatalui, am evitat sa intreb oare cum a ajuns fosta sotie sa fie nevoita sa organizeze rapirea propriei fetite... noah, ca nu asta era important aici

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Am citit si eu acest subiect si, lasand la o parte viata personala a reprezentantului TATA pe care nu o cunosc si nici asociatia lui, cred ca ar trebui sa ne exprimam opiniile despre subiectul in cauza.

Experienta mea legata de Spitalul Grigore Alexandrescu este nu una proasta, ci CEA MAI ORIBILA DIN VIATA UNUI OM.

Am avut nesansa sa ma internez cu bebelusul meu de numai 3-4 luni, de doua ori, pe sectia de bebelusi, etajul unu, la SUPERINCOMPETENTA ASA ZISA DOCTORA CARASAVA (spun asta din motive medicale, dar si atitudinea ei fata de oameni o impiedicau sa-si exercite actul medical corespunzator unui doctor). Dar am constatat cu stupoare ca nu numai ea era de o atitudine contra - binelui copilului, ci era o atitudine comuna a tuturor medicilor si asistentelor de pe sectia respectiva in frunte cu marele profesor. Dra nu discutam aici aceste aspecte.

Practica sectiei era de a baga o mama romanca cu o mama ... roma (sa nu spunem tigani) (si va asigur ca nu era camera fara romi), pentru motivul ca acestea plecau din spital la cersit sau nu mai stiu eu pe unde si trebuia sa avem noi grija de copii lor (daca al tau vroia sa doarma trebuia sa il calmezi pe piuil de rom din tipete ca nu-l schimba nimeni pret de 10-12 ore si iesea caca din papmpers de se lingea pe degete.....si sa te joci cu el ca sa doarma si al tau 30 minute). Un alt motiv era ca ele nu aveau absolut nimic - pampersi, hartie igienica, sapun, nici haine ( in toiul iernii a venit o roma cu care am avut nesansa sa stau in camera cu copilul in body si in cearsaf si l-a lasat acolo - venea doar noaptea sa se odihneasca).

Tigancile se cunosteau intre ele - apelative "iar ai venit fa in spital" ... "saptamana trecuta la ce camera ai stat"....

Noi, romanii, trebuia sa ne purtam frumos cu ele, sa nu le discriminam, dar prin atitudinea care ni se cerea trebuia sa ne calcam noi drepturile de om in spitale...
Expresia celebra care mi-a ramas in minte - "ce bine ca avem baieti ca sa f*** la romance" m-a facut sa-mi dau seama cat de discriminati sunt romanii ca trebuie sa suporte in spitale romii (care nu platesc absolul nici un ban la stat pe asigurari) in pofida drepturilor noastre care platim la sigurari de ne sar fulgii.
Am rugat-o intr-o seara sa mai ramana langa puiul ei ca plange tare si mi-a raspuns "pe tine nu te-a batut nimeni pana acum?" Si am tacut malc, cu gandul ca intr-o zi voi scapa de calvarul acela.
Doctora ei mi-a spus ca nu au ce sa le faca ca vin cu tipete si urlete si cu amenintari cu moartea si cu clanul lor si trebuie sa-i interneze, desi sunt alti romani care platesc asigurari si pe care, din lipsa locurilor in spital, trebuie sa-i refuze, ca romanii sunt mai intelegatori.


Am facut aceasta descriere ca sa pot intreba unele mama mai pudice? Ce preferati in salon pentru un "sejur" in camera la spital? O tiganca care te fura si de la care pleci cu siguranta cu o enterecolita pe cinste chiar daca ai venit pentru o afectiune respiratorie, sau un tata care-si ingrijeste copilul bolnav pentru ca mama, din motive intemeiate, nu poate sa stea cu copilul bolnav?


Pe sectie nu aveau ce sa caute barbatii nici macar sa-si vada copii 1 minut (i-l aratam sotului pe geam pe copil pentru ca am stat cam doua saptamani o data).

Cand am chemat preotul spitalului sa-l impartaseasca pe Matei (biserica e a spitalului, deci este acceptat preotul in spital), a trebuit sa ma rog de doctori, asistente ca sa-mi faca un asemenea "favor", cu spaga de rigoare, "dar sa nu stea mult".
Aici am vrut sa le intreb, dar ce credeti ca ne face preotul? Ca acum nu e in calitate de barbat!!!
Atitudinea era categorica "nici un picior de barbat"! Ce sa mai spunem de situatia in care ar fi nevoite sa interneze un tata cu propriul copil.

In concluzie, sustin accceptarea tatilor in spitale cu drepturi egale ca si mamele, iar cele care sunt atat de pudice ca nu pot sa imparta salonul cu un tatic, as vrea sa se gandeasca de doua ori la ce am scris mai sus referitor la a imparti camera cu un rom....

ariel si mamibear imi pare rau prin ce ati trecut si va doresc numai sanatate puiutilor vostri.








Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

E clar ca se doreste uciderea dezbaterii pe topicul propus de mine. Le-am lansat doar o invitatie celor interesati sa participe la protestul programat miercuri, 5 mai, intre 13 si 14 la Ministerul Sanatatii. Organizatia pe care o conduc are capacitatea sa mobilizeze fara probleme cca 30 de membri, chiar daca este o ora cam incomoda.
CUSTODIA COMUNA, reglementata de noul cod civil publicat deja in Monitorul Oficial, este un obiectiv atins de T.A.T.A., dupa un an de lobby sustinut. Putin imi pasa ca sunt si nemultumiti, atat timp cat argumentele acestora sunt jalnice. T.A.T.A. promoveaza tatal responsabil, implicat in cresterea si educarea copilului, indiferent daca este vorba de un barbat casatorit, divortat, vaduv, recasatorit sau celibatar convins. T.A.T.A. este antipatizat doar de mamicile care nu-si doresc un asemenea tatic sau care nu au avut parte de asemenea gen de partener. E o realitate trista! Am cerut sa ramanem la "cestiune", dar se pare ca nu prea sunt convingator. Apreciez contributia majoritatii la dezbaterea propusa, dar feminismul exacerbat al minoritatii poate omori dezbaterea unui subiect extrem de important si de grav.
T.A.T.A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Puteti formula plangeri impotriva spitalelor care incalca grav cadrul legal. Iata o plangere inregistrata chiar azi la CNCD impotriva Spitalului GRIGORE ALEXANDRESCU.


C#259;tre,
CONSILIUL NA#354;IONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMIN#258;RII

DOMNULE PRE#350;EDINTE,

Prin prezenta, subsemnatul Marian Adam, domiciliat în Bucuresti, sector 3, tel. ..., e-mail adam_marian2830@yahoo.com, fiind consiliat de Alianta Antidiscriminare a Tuturor Taticilor (T.A.T.A.), formulez:
PLANGERE
Impotriva Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii “GRIGORE ALEXANDRESCU”, cu sediul în Bucuresti, B-dul Iancu de Hunedoara nr. 30-32, sector 1, tel. 021.316.93.72, e-mail contact@spitaluldecopii.ro , reprezentat de domnul Manager.

MOTIVELE PLÂNGERII
In fapt, la data de 28 aprilie 2010, in jurul orelor 19, m#259; aflam la etajul 3 al spitalului in Sectia 3 Pediatrie, pentru internarea copilului Dita Eva, pe care o aveam in ingrijire, in absenta mamei sale, doamna Dita Dora Marinela, care era la randul ei prezenta in spital cu celalalt copil, fratele geaman al minorei in varsta de 6 luni.
Personalul medical ne-a cerut ferm, subsemnatului si partenerei mele, mamica Eva Dita, sa respectam regula spitalului cu privire la internarea copilului doar insotit de o femeie din familie sau din anturaj, cu precadere mama sau bunica bebelusului.
Noi i-am explicat doamnei doctor care era de garda, ca ambii copii sunt internati in spital si mama acestora nu poate face fata singura problemelor de sanatate ale acestora, iar eu m-am ocupat de cresterea si educarea acestora impreuna cu mama copiilor inca de la varsta de o luna, fiind foarte atasat de gemeni. Doama doctor ne-a spus ca sunt doar femei in saloanele copiilor si ca este indecent ca un barbat sa impart palierul cu mamele respective.
Mentionez ca in salon nu erau decat doua patuturi (ale celor doi bebelusi), iar eu as fi fost acolo doar in compania mamei acestora, alaturi de care si ingrijesc la domiciliul nostru comun cei doi copii.
Desi Asociatia T.A.T.A. a cerut in mod public spitalelor pentru copii sa nu mai discrimineze tatii copiilor internati, am descoperit ca managerul spitalului de mai sus ignora in continuare cadrul legal existent, permitand doar mamelor sa-si insoteasca proprii copii.
Precizez ca am avut martori in momentul angajarii acestui dialog cu personalul medical si mentionez ca am aflat ca parintii care s-au perindat de-a lungul timpului prin acest spital au fost obligati sa respecte aceasta interdictie aberanta si ilegala, cunoscand asadar dispozitia conducerii unitatii spitalicesti.
În drept, fapta constituie o înc#259;lcare a prevederilor O.G. nr. 137/2000 privind prevenirea #351;i san#355;ionarea tuturor formelor de discriminare cu toate modific#259;rile #351;i complet#259;rile ulterioare.
Solicit membrilor Colegiului Director al CNCD sa solutioneze cu promptitudine aceasta plangere, pentru a determina toate spitalele din Romania sa renunte la masurile discriminatorii impotriva taticilor.
Stimati tatici din conducerea CNCD, va considerati discriminati de catre conducerea Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii “GRIGORE ALEXANDRESCU”?
Mijloace de proba: dovada plangerii o fac cu declaratiile martorilor.
29 aprilie 2010

DOMNULUI PRE#350;EDINTE AL
CONSILIULUI NA#354;IONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMIN#258;RII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui housepocket480

Am citit si eu acest subiect si, lasand la o parte viata personala a reprezentantului TATA pe care nu o cunosc si nici asociatia lui, cred ca ar trebui sa ne exprimam opiniile despre subiectul in cauza.

Experienta mea legata de Spitalul Grigore Alexandrescu este nu una proasta, ci CEA MAI ORIBILA DIN VIATA UNUI OM.

Am avut nesansa sa ma internez cu bebelusul meu de numai 3-4 luni, de doua ori, pe sectia de bebelusi, etajul unu, la SUPERINCOMPETENTA ASA ZISA DOCTORA CARASAVA (spun asta din motive medicale, dar si atitudinea ei fata de oameni o impiedicau sa-si exercite actul medical corespunzator unui doctor). Dar am constatat cu stupoare ca nu numai ea era de o atitudine contra - binelui copilului, ci era o atitudine comuna a tuturor medicilor si asistentelor de pe sectia respectiva in frunte cu marele profesor. Dra nu discutam aici aceste aspecte.

Practica sectiei era de a baga o mama romanca cu o mama ... roma (sa nu spunem tigani) (si va asigur ca nu era camera fara romi), pentru motivul ca acestea plecau din spital la cersit sau nu mai stiu eu pe unde si trebuia sa avem noi grija de copii lor (daca al tau vroia sa doarma trebuia sa il calmezi pe piuil de rom din tipete ca nu-l schimba nimeni pret de 10-12 ore si iesea caca din papmpers de se lingea pe degete.....si sa te joci cu el ca sa doarma si al tau 30 minute). Un alt motiv era ca ele nu aveau absolut nimic - pampersi, hartie igienica, sapun, nici haine ( in toiul iernii a venit o roma cu care am avut nesansa sa stau in camera cu copilul in body si in cearsaf si l-a lasat acolo - venea doar noaptea sa se odihneasca).

Tigancile se cunosteau intre ele - apelative "iar ai venit fa in spital" ... "saptamana trecuta la ce camera ai stat"....

Noi, romanii, trebuia sa ne purtam frumos cu ele, sa nu le discriminam, dar prin atitudinea care ni se cerea trebuia sa ne calcam noi drepturile de om in spitale...
Expresia celebra care mi-a ramas in minte - "ce bine ca avem baieti ca sa f*** la romance" m-a facut sa-mi dau seama cat de discriminati sunt romanii ca trebuie sa suporte in spitale romii (care nu platesc absolul nici un ban la stat pe asigurari) in pofida drepturilor noastre care platim la sigurari de ne sar fulgii.
Am rugat-o intr-o seara sa mai ramana langa puiul ei ca plange tare si mi-a raspuns "pe tine nu te-a batut nimeni pana acum?" Si am tacut malc, cu gandul ca intr-o zi voi scapa de calvarul acela.
Doctora ei mi-a spus ca nu au ce sa le faca ca vin cu tipete si urlete si cu amenintari cu moartea si cu clanul lor si trebuie sa-i interneze, desi sunt alti romani care platesc asigurari si pe care, din lipsa locurilor in spital, trebuie sa-i refuze, ca romanii sunt mai intelegatori.


Am facut aceasta descriere ca sa pot intreba unele mama mai pudice? Ce preferati in salon pentru un "sejur" in camera la spital? O tiganca care te fura si de la care pleci cu siguranta cu o enterecolita pe cinste chiar daca ai venit pentru o afectiune respiratorie, sau un tata care-si ingrijeste copilul bolnav pentru ca mama, din motive intemeiate, nu poate sa stea cu copilul bolnav?


Pe sectie nu aveau ce sa caute barbatii nici macar sa-si vada copii 1 minut (i-l aratam sotului pe geam pe copil pentru ca am stat cam doua saptamani o data).

Cand am chemat preotul spitalului sa-l impartaseasca pe Matei (biserica e a spitalului, deci este acceptat preotul in spital), a trebuit sa ma rog de doctori, asistente ca sa-mi faca un asemenea "favor", cu spaga de rigoare, "dar sa nu stea mult".
Aici am vrut sa le intreb, dar ce credeti ca ne face preotul? Ca acum nu e in calitate de barbat!!!
Atitudinea era categorica "nici un picior de barbat"! Ce sa mai spunem de situatia in care ar fi nevoite sa interneze un tata cu propriul copil.

In concluzie, sustin accceptarea tatilor in spitale cu drepturi egale ca si mamele, iar cele care sunt atat de pudice ca nu pot sa imparta salonul cu un tatic, as vrea sa se gandeasca de doua ori la ce am scris mai sus referitor la a imparti camera cu un rom....

ariel si mamibear imi pare rau prin ce ati trecut si va doresc numai sanatate puiutilor vostri.








Mama lui Matei Alexandru


Da un copy si la subiectul de la generale care se cheama "despre deontologie intr-un spital de stat" pentru ca acolo se vorbeste de mizeria asta de spital. Cea care a scris acolo a facut reclamatie la spital, poti sa trimiti si tu mesajul tau, poate iti raspunde cineva (ei i-a raspuns).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Am raportat de ceva vreme mesajul lui housepocket si cred ca un asemenea limbaj ar trebui sa dispara mai repede de pe forum, in niciun caz sa ramana chiar si in vreun quote.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput