sa ne numaram binecuvantarile (4)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Faza e ca aceste momente imi vine sa vomit pe toate legile.
Adica adaca eu nu las copila la tata, vine reprezentantul legii si-mi da in cap, da, ca nu respect drepturile copilului, tatalui, da?
Deci imi bag picioru`, sa mearga reprezentantul legii acum la tatal Giuliei si sa-l stranga de gat, da, lua-l-ar draqu`? De asta subiectele precum ale militantilor pt drepturi egale blablabla ma fac sa vomit si nimic mai mult.
Fix de asta. Legea pe mine ma obliga.
Dar pe el ???????

Doar i-am facut pachet copila cand a vrut Giulia, a luat-o ? Nu.
Ei bine, sa-l ia draqu` inca o data si inca o data.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Of of Mamagiuliei ce situatie! Nu te mai enerva, ca nu rezolvi nimic...invata-te sa nu mai ai asteptari de la el de nici un fel si gata, altfel te amarasti aiurea! Considera ca a murit si gata. Si ti-l dau eu pe exul meu de tata la copil

Noideea, felicitari! Cred ca nu ti-a fost deloc usor...ai grija de tine!

Am si eu un of azi. E prima data in 6 ani de zile cand fii-mea...a plans dimineata ca a trebuit sa plec (pentru 3 zile). Am inima ghem, n-am chef de nimic si-mi vine sa plang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Daria, la noi idem. Nu obligatii, doar pensia alimentara, ex habar n-are care e sala lor de clasa, ce vise au, ce nevoi au... si se mai vaita pt 200 lei lunar cat are de cheltuit pe doi copii.
Dar cand vine vorba de program de vizite, la 2 sapt vine dupa ei. Nu pentru ca le-ar duce lipsa, ci pt ca asa scrie in sentinta.
Foarte rar ii duce undeva sa fie numai in 3. Ori cu parintii lui, ori cu prietenii, ori cu prietena lui. Si peste cateva ore ii face pachet si ii aduce acasa.

La serbari nu l-am invitat niciodata. Cat eram impreuna, a venit la vreo 2 serbari si atat. Deci am considerat, ca nu reprezinta nici o importanta pentru el

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Daria, cum mai esti azi? Te inteleg cred foarte bine. SI nu cred ca sunt asteptarile tale, ci cele pe care le ai in numele Giuliei.
In ce priveste serbarile, eu nu as putea sa nu-l invit, dar nu as insista. Adica mai mult l-as informa ca este una sau alta, si gata. Vine, bine, nu, la fel...

Jasmna pleaca maine (de fapt azi vine dupa ea) intr-un mini-concediu cu taica-su, in Croatia. Pe mine ma enerveaza ca e abia a doua oara cand o ia undeva, si prima a fost tot 4-5 zile doar. De fiecare data o ia dopar cand are pe cineva, ca asa, singur, nu merge cu ea, si nu inteleg de ce. Ii este frica de ea? Cand nu avea prietena, a mai mers singurel, dar nu cu fiica-sa.

Si la ex-ul meu ai impresia ca in general ii este frica sa petreaca timp singur cu ea. De obicei, cand o ia peste week-end (o data la doua saptamani de vineri dupa masa pana duminica inspre seara), meg la mama lui. Deci el de fapt merge tot intr-o vacanta, ca nu face cumparaturi, nu gateste, nimic-nimic. Eu ii dau pachetul cu haine curate si calcate, apoi mi le aduce murdare, iar la mama lui lasa in urma dezordinea si face ea. Cam asa.
Pana s-a enervat si ea si i-a zis ca oricat o iubeste pe fata, ea considera ca ar fi bine sa mai petreaca si timp singuri, nu doar la ea. Acum mai stau cam o data la 6-8 saptamani la el, si atunci ce face: organizeaza din timp tot felul de vizite, ii umple fetei programul de nu se mai poate, ca vine mega-agitata acasa, tot nu petrec timp singuri, si peste tot unde merge li se mai si da de mancare, deci s-a scos din nou :D. Foarte rar se ocupa el de o masa pentru ea, si mi se pare ca nu ii da fetei ocazia sa il vada cum este, sa fie impreuna, si este un fel de animator ca in cluburile de vacanta, si nu mi se pare bine pentru nici unul din ei.
Dar na, nu am dreptul sa ma bag, nu-i asa?

Acum, pentru concediul asta, l-am intrebat ce trebuie sa-i impachetez (el nici nu a deschis discutia, adica se asteapta ca eu sa fac, sa am grija, de la sine inteles, nu?). Maine pleaca si ieri mi-a zis ca are nevoie de tot. Deci tot eu am de lucru, sa-mi bat si capul ca habar nu am cum va fi vremea etc. Mi s-a si intamplat cand a mers ultima data cu ea sa ma puna tot pe mine sa-i fac si pachet cu mancare pentru drum la fata .

Totusi ma bucur ca au o relatie stransa, ca merge totusi cu ea. Si imi va fi dor de ea, pentru mine e mult sa n-o vad 5 zile :((

Activitatile extra-scolare tot eu le platesc, el imi da banii stabiliti si gata, insa are pretentii sa fac fata de toate, costurile, sunt problema mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Daria...., doamnele au dreptate, da-ti timp sa te detasezi emotional de asteptarile astea, va veni o zi in care nici prin minte nu-ti va trece sa apelezi la el pentru ceva extra, nu-ti va veni gandul, simplu. e o viata mult mai lipsita de stress si suferinta. tu si Giulia, atat. nici eu nu am pentru cursurile de inot din seria urmatoare, am doar pentru gimnastica (sper). am anuntat-o frumos pe sonia si asta este, nu va fi nici prima ei pierdere si dezamagire, nici ultima. si nu voi zice niciodata ca e din cauza lui, pentru ca nu este. e din cauza vremurilor, e criza, lumea nu mai are bani, ne descurcam cum putem. masa si casa sunt prioritatile, restul e asa, o binecuvantare cand se intampla. fii mai blanda cu tine...stiu ce-ti spun, pentru ca te simt cum vrei sa pui lumea la picioare Giuliei si ti se pare ca nu poti. eu zic ca poti, o iubesti si esti o mami extraordinara, copiii intr-adevar cresc doar cu dragoste, numai noi ne imaginam ca putem condimenta si cu altele. ai grija de tine, te rog.

adina, cred ca mai acum vreo luna si ceva, tot asa ca tine, dupa ce mai bine de un an faceam bagajul, pachetelele cu gustari, aveam grija de tot, a facut un comentariu neavenit si am pus punct voluntariatului. nu mai esti sotia lui. iar el este tatal. deci e datoria lui sa cumpere hainute, whatever, si sa le pregateasca atunci cand viziteaza cu Jasmina. nu a ta. stiu, o sa zici ca tu esti mama si nu poti sa refuzi, ca e pentru copilul tau. eu iti zic sa incerci, ce-o sa faca? o sa lase fata fara cele necesare? nu. o sa se invete minte sa nu pretinda ceva pentru care ar trebui sa multumeasca facand matanii, pentru ca este un dar din partea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

[b]Conchita , iti multumesc si tu sigur ai dreptate. Dar nu pot. Banuiesc ca ma simt vinovata ca este Jasmina in situatia asta, si imi doresc pentru ea sa avem o relatie armonioasa, ca sa ii fie ei bine.
Tatal ei, ex-ul, se comporta cumva ciudat: daca nu este totul asa cum isi doreste, ma invinovateste ca ii fac rau Jasminei si devine extrem de distant, in sensul de nepoliticos, intepat, cinic, rautacios chiar cateodata, incat devine foarte greu de comunicat cu el, devine incapatanat, pune bete in roate, in loc sa se gandeasca cum e mai bine. SI nu imi doresc asta, cu atat mai putin Jasminei.
Pe de alta parte, atunci cand este totul cum doreste el, intrece limitele mele personale. De exemplu s-a intamplat anul trecut de mai mult ori ca atunci cand vine dupa ea, eu mai mereu il intreb daca ii este sete, un pahar cu apa nu doare :). Dar el mi-o cerut micul dejun, ceea ce mi s-a parut cam deplasat. Pe de alta parte, ma gandesc ca na, daca are omul o nevoie, cum sa las pe cineva flamand?

De ziua Jasminei anul trecut i-am facut o minipetrecere, adica doar 4-5 copii, mic pentru ca erau alte probleme atunci, si ea asa si-a si dorit. Nu am invitat nici un adult, nici parintii mei, doar prietenii ei cei mai apropiati de atunci. Ex-ul tinea mortis sa vina, eu nu am vrut, mi-a facut scandal, invinovatiri etc. L-am intrebat de ce nu face el o petrecere, unde poate invita pe cine vrea el. Nu a zis nimic, dar de atunci vreo jumate de an a fost foarte suparat, rautacios, mie mi-a fost foarte greu, pentru ca nu vreau sa sufere Jasmina :(
Cu un an inainte, de ziua fetei, facusem o petrecere mai mare, un picknik cu multi invitati, si bineinteles i-amzis ca poate veni si el. No, a intrebat daca pot veni si fratii lui, am fost de acord (cu toate ca nu vroiam atatia dulti, dar na). Pana la urma a mai luat inca o amica de-a lui, cu care nu aveam chiar nici in clin nici in maneca, si a mai venit si vecina unui frate. Apoi a mai intrebat de inca o familie prietena cu el, 2 adulti si un bb. Deci au venit in principiu 7 adulti. El nu ar fi adus nimic, daca nu ii ziceam si a luat cu el niste pachete de suc. Dar eu am muncit ca fraiera, cu bb mic acasa la facut mancare. De aia am zis ca nu mai fac niciodata petrecere asa mare, unde sa aduca el cati oameni vrea. Mi s-a parut prea mult, absolut deplasat, dar el nu vede asta.
Sau poate vad eu gresit, zau ca nu stiu.

Vreau doar sa fie bine pentru Jasmina mea .

PS: tocmai ce m-a sunat ex-ul ca nu mai trebuie sa-i impachetez chiloti, ca i-a cumparat el un set! Si cica are acum si o pereche de blugi ptr ea. Eu, mirata, mi-a scapat intrebarea: i-ai luat tu? El: nuuuu, i-am primit de la cineva, adica pantaloni vechi purtati de o fata care are acum 17 ani, ramasi, si acum, 10 ani mai tarziu, ii are Jasmina. No comment.

PPS: va rog s ama iertati pentru toata spovedania asta, dar in ultimul timp nu sunt asa in apele mele, nu sunt lucrurile cum as vrea eu sa fie :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nici eu nu ma simt bine.
Cred ca n-as primi atestatul ala de port arma, pe buna dreptate
Dar nu mi se pare corect, pur si simplu nu e corect ca un tata sa nu fie interesat de fie`sa, de viata EI, nu de mine, ca au pot trai si fara sa ne salutam si nu ma simt nicicum, atata poate, asta il reprezinta si gata.
Dar cum se comporta fataza de Giulia ma termina psihic. Si da, as vrea sa-l strang de gat fara sa clipesc. Macar atunci nu poate ca nu mai e. D`aia nu poate.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Daria, fa-i www.youtube.com/watch?v=MutHx7zKNCs&NR=1" target="_blank">voodoo

Stiu ca e greu, va imbratisez pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ma credeti sau nu, dar as putea face cu mare drag ce e in clip

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Si la mine situatia e foarte asemanatoare. Nu mai dau detalii, ca nu are rost.
Si fostul meu considera ca trebuie ca eu sa ii dau haine la pachet, sa ii platesc si baby-sitter si multe alte. Eu incet, incet, am inceput sa imi stabilesc limite si sa ii mai transfer si lui din responsabilitati. Nu ii mai dau haine la pachet, dar si aici a gasit un work-around. Asta iarna, cand il luam de la el imbracat in costum de iarna, de cateva ori am avut surpriza sa il gasesc, dupa ce i-am dat jos jeaca si pantalonii de ski, imbracat cu camasi vechi de ale lui taica-su si pantaloni de ai bunica-sii, iar hainele cu care l-am trimis eu imbracat le-a oprit taica-su la el, ca sa aibe haine. Initial am fost oripilata, apoi m-a bufnit rasul-plansul. Nu i-am mai zis nimic, asta-i omul, nu o sa il schimb eu, atata poate, atata face. Relatia dintre el si feciorii lui nu e responsabilitatea mea, e responsabilitatea lui.

Mergi la inceput