cum gestionam banii in familie?tu/eu sau noi?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa_m spune:

Noi am tinut de la inceput banii la comun. Eu eram studenta cand ne-am cunoscut, iar el deja lucra. Nu am avut vreo discutie despre cum gestionam banii, pur si simplu i-am pus la comun.
Acum lucram amandoi. Eu am doua joburi, el unul. Nu avem venituri fixe, uneori castig eu mai bine, alteori el. Eu tin toate cardurile, inclusiv pe al lui. Dimineata am grija sa aiba in portofel bani de tigari, mancare si ceva in plus in cazul in care se mai iveste ceva. Daca uit sa-i las, moare de foame, ca el nu se gandeste sa-si ia bani la el. In rest, totul se plateste la comun, nu tinem evidenta, ce si cat. Scot de pe carduri in functie de necesitati. Mi s-ar parea obositor sa stau si sa calculez cat castig eu, cat el, ce cheltui eu, ce cheltuie el, ce plati avem de facut...Oricum, de obicei, eu sunt cea care are cheltuieli mai multe Cateodata mai exagerez si atunci imi zice "Gata, de maine eu tin cardurile!" Dar pana a doua zi uita
Nu castigam foarte mult, de obicei nu ne ramane mare lucru de la o luna la alta. Am avut si perioade mai bune si atunci am reusit sa facem economii. In rest, cand vrem sa cumparam ceva mai scump (gen aparatura electrocasnica)sau avem de facut reparatii prin casa, ne restrangem cheltuielile cateva luni sau facem imprumuturi. Iar imprumuturile avem grija sa le inapoiem la timp, de multe ori le-am rambursat chiar inainte de termen.
La noi asa functioneaza lucrurile, dar avem si prieteni care isi tin veniturile separat si isi impart cheltuielile. Important este sa fie ambii parteneri multumiti. Pe mine m-ar deranja sa tinem banii separat. E greu de tras o linie pana unde sunt cheltuielile mele si pana unde ale lui. Ar trebui sa stau zilnic cu carnetelul in mana sa notez si sa fac calcule. Mi se pare inutil. Ceea ce mi se pare important totusi este "sa nu te intinzi mai mult decat iti este plapuma".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Noi suntem si asa si asa. Adica: avem conturi separate de salariu. Sotul castiga mai mult asa ca din salariul lui plateste rata la casa si celelalte note de plata. Apoi pune bani de mancare deoparte si imi da si mie bugetul de cheltuieli pe familie pentru "fun stuff" il numim noi. Adica tot ce tine de iesiri, cumparaturi personale (haine, cosmetice, coafor etc), distractii etc. Apoi restul ii pune in contul de economii.

Din salariul meu eu platesc numai gradinita celei mici (ca eu am vrut servici deci eu platesc childcare) mai pun o suma (modica ce-i drept comparativ cu cea pusa de sotul meu) la economii, iar restul ii pastrez in ideea ca daca am nevoie sa imi iau eu ceva special mai scum imi iau de acolo daca nu la sfarsitul lunii ii pun la economii. Cam rar ii pun la economii ca mereu le gasesc vreo intrebuintare.

Tot din salariul meu (adica ce ramane) platesc vacante daca mergem undeva in ideea ca ce a pus sotul la economii ramane acolo, nu mai umblam la ei daca tot raman eu cu jumatate de salariu neatins.

Pentru cheltuielile mari pt casa sau chiar personale ne sfatuim impreuna chair daca eu am banii in banca. Iar daca sotul considera ca le gaseste vreo intrebuintare banilor ramasi mie ma intreaba daca pot salva eu din salariu o suma pt nu stiu ce. De ex acum dorim sa ne schimbam o masina (a sotului) sa luam alta mai mare de familie si am decis ca ar fi bine sa pun si eu o suma deoparte in acest scop din salariul meu pt a ne atinge mai putin de economiile deja avute.

Deci si la comun si separat. Insa nu avem obiceiul sa ne dam explicatii pt orice achizitie (de ex nu trebuie sa ii cer voie sa-mi iau o rochie) insa nici nu venim acasa cu chestii de sute de lire fara sa ne consultam in prealabil.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

noi avem conturi separate da' cheltuim la comun .
adica de-a valma, cine are bani pe card, ala plateste. daca isi doreste cineva ceva, in general "se cumpara".
n-am avut niciodata discutii de la bani (mai putin cand am cheltuit 600 de lei cu iepurasu' (numai jucarii) anu asta - la 2 copii e intr-adevar nerezonabil pt bugetul nostru, am recunoscut asta si ne-am impacat

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

stai, nu ma intelege gresit, am vrut o generalizare la cazurile cunoscute de mine, nu la toata lumea care are conturi separate.
cum spuneam, unul din cupluri, el e IT-ist: cumpara tot feluri de gadgeturi, si nevasta era bosumflata ca banii trebuiau pentru cheltuielile casei, pentru una, alta, concedii. el nu intelegea ca nu tot timpul poate sa isi upgradeze computerul, ea nu intelegea la ce ii mai trebuie si scula aia Cand au separat banii, s-au linistit, el isi cumpara cand are bani in cont, ea nu mai sta cu inima la gura ca nu-s bani in cont de mortgage ori mai stiu eu ce...
mici rasfaturi, nu ma refer la mici pofte, la o iesire sau mai stiu eu ce, ci la chestii peste 100 de dolari care normal ca le discuti cu consoarta

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui maru

Ideea e ca asa isi pot face mici rasfaturi fara ca partenerul sa isi arate nemultumirea.






Maru,asta e o generalizare si nu numai e total aiurea afirmatzia!

Conturi separate sunt din cu totul alte considerente financiare decit"Ideea e ca asa isi pot face mici rasfaturi fara ca partenerul sa isi arate nemultumirea."

Intr-un cuplu stabil situatzia asta cu mici rasfatzuri e normala,fireasca!Vorbim aici de -mici rasfatzuri!

Dana

editez sa spun ca de fapt conturi separate nu inseamna separare financiara in cazul unui cuplu stabil!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Noi un cont comun, o singura carte...mergem asa de 12 ani si e ok. Cand muncesc salariul meu se duce in contul comun, cand nu...nu!

Eu administrez toate cheltuielile casei, totul se face pe internet...eu cumpar copiilor ce le trebuie, etc. cand el vrea ceva, imi zice si fac pe x in 4 sa-l aiba.
El e mai rezonabil, nu vrea des ceva, dar cand vrea costa!
De multe ori il mai intreb eu daca vrea cate ceva, caci fac comanda pe net.

Am grija insa sa aiba mereu la el o suma...stiu ca nu o cheltuie aiurea, de cele mai multe ori tot pt. casa e, cand il sun sa-mi cumpere ceva ce-mi trebuie, cand intra de la servici.

Nu stie cati bani are in cont si nici cat ii cade salariul pana nu primeste fisha de la servici.

Exista conturi pt. copii, exista cont pt. vacanta sau ceva costisitor.

Cand avem plati mai importante ne sfatuim impreuna, ii spun de cat dispunem si gasim solutia cea mai buna.
Are un cont separat pt. loisir-ul lui personal si cum e cam costisitor prefer sa-i pun lunar pe cont ca sa nu afecteze prea tare bugetul familiei.

O singura data am avut discutii pt. un cadou pt. el, dupa el, prea costisitor insa tare incantat sa-l detina!


Are incredere in mine si nu ma intreaba niciodata de ce mi-am cumparat ceva sau cat am dat. Pretul eu il comunic daca vreau!

Voila cum e la noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

ce nu inteleg:

pragmatic vorbind, la un eventual divort, oricum, banii nu se impart la 2? deci ce rost are practic detinerea a 2 conturi separate? aduce mai mult beneficii de ordin psihologic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui pepene
aduce mai mult beneficii de ordin psihologic?





Care ar fi alea dupa parerea ta?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

eu tin banii la comun

dar prietenele mele spun ca in felul acesta nici ele, nici consortii lor nu se simt controlati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

eu am tinut din totdeauna banii toti la mine.i las dimineata bani de pachet,cafea ,cartele etc etc dar atat
s a intamplat asa pt ca sotul e f cheltiuitor si ar risipi toti banii,dar niciodata nu s a pus problema ca el si a luat un tricou si eu nu.daca gasim ceva dragut pt el cumparam si astept daca gasesc si pt mine daca nu alta data
nu concep sa avem conturi separate sau sa tinem banii separati unl de altul,parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Noi avem toate conturile comune.
Asta de cand realtia a devenit serioasa si ne-am mutat impreuna. Deci inainte sa fim casatoriti.
Salariile intra in contul curent si de acolo pleaca spre diverse cheltuili si alte conturi.
Fiica noastra are 2 conturi ( de fapt 4 dar celelalte 2 sunt facute de bunici deci sincer nici nu stiu ce bani sunt acolo , bunicii depun) si la unul sunt eu trustee si la celalat sotul- pana la 18 ani.
Asa vom face si cu bebe 2. Noua asa ni se pare corect, nu are unul mai multe drepturi si altul mai putine in functie de cat a castigat luna asta....
La fel si cu cele 2 carduri de credit pe care le avem si cu absolut tot ce tine de finante / achizitiii/ bunuri. Casa / masini/asigurari/ pe ambele nume.
Niciodata nu am socotit cat cheltuie unul si cat celalalt.Si nici nu avem vreo suma stabilita pt bani de buzunar sau o suma peste care se discuta orice cheltuiala. Dar sigur ca ne sfatuim inainte de achizitii majore/ vacante, asta se subintelege fara sa stabilim plafonuri.

Sincer daca omul care ar trebui sa isi dea si viata pt mine mi-a spune ca vrea conturi separate ca dau eu mai mult pe farduri nu as sta cu el nici o zi.
Eu sunt mai radicala asa de felul meu mai ales daca ceva nu mi se pare ok.
Cele cu conturi separate cum faceti cu copiii?
De ziua lui ii cumpar eu bicicleta de Craciun ii iei tu role?
Mie asta imi suna a parinti divortati...
Sau scoate si tu niste bani ca nu imi ajunge de gradinita?

Dinozaura spui ca ai trait o perioada din banii lui cand nu ai avut serviciu. Si cum faceai? Ii cereai cat aveai nevoie zilnic?Ii foloseai cardul lui?Cu cecurile cum faceai ?Deci daca in contul tau nu mai e nimic nici cecuri nu poti sa scrii iar daca nu ai cont comun cu el nu poti folosi carnetul lui de cecuri.
Daca e vreo problema cu cardul , cu banca, cum suni sa vb cu ei caci nici nu stau de vorba cu tine...
Oricum din moment ce iti pui intrebari clar nici tie nu ti se pare ok. Discuta cu partenerul tau mai ales daca spui ca aveti copii in plan.Spune-i exact ce vrei. Nu are sens sa accepti ceva ce nu iti convine si de aici sa degenereze in resentimente si cearta.
Sper sa nu se supere nimeni asa simt eu, daca pt voi functioneaza foarte bine.
Desi nu inteleg care e de fapt motivul: neincrederea, ascunsul de bani( sa nu stie sotia cat si cum cheltuieste sau invers), ciuda ca ea cheltuie mai mult pe farduri si el mananca mai mult?
Eu una nu pot sa concep ca asa ceva poate sa exista intre doi oamni ca se iubesc cu adevarat si ar face orice unul pt celalat.
Orice ...dar pana la conturi comune....nu as ingiti treaba asta nici o secunda..

Lara w18+ Jamie and Errie 18mths

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput