teroare nocturna

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

articolul in original il gasiti aici www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html" target="_blank">http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html si cine doreste ..gaseste si traducerea articolului pe net..nu pot sa dau link ca e reclama.

KHRISU mamik de baietel si fetita

"Nu exista copii, ci parinti tinand în brate copii. " D. W. Winnicott


saru mana . ma bag la citit..
da, in capraru
sriu pe fuga, ca am papica pe aragaz si plodu pe canapea...acus' incepe sa faca foamea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea2929 spune:

Si noi am avut probleme noaptea pana la un an jumatate parca.Se trezea dupa cateva ore,iar dormea,iar se trezea.Daca statea langa mine nu plangea,daca era in patut era dezastru.Am luat-o in patul mare,ma tinea de mana si adormea.Si acum la doi ani doarme tot cu mine sau cu tati,e o placere imensa pt noi parintii,desi am citit multe opinii ca n-ar fi indicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

vai de mine..acu am vazut...sigur ca da..baga-i in fund chimicale copilului ca-i ies dintii..asta da sfat mcoca. Sanul mamei consoleaza copilul, ii linisteste durerile de dinti care sunt normale, nu tre' sa-i indopam cu siropele si toate chimicalele.."la sfatul" medicului doar pt ca s-a trezit noaptea...eruptia dentara nu e boala dom'le.
Laptele matern nu ARE CONTRAINDICATII SI EFECTE ADVERSE..pe cand paracetamolul ..ohohooooo..ia citeste un pic prospectul ca ti se face paru maciuca.

Luhtien..felicitari ca iti alaptezi copilul, nu renunta la alaptat si nu uita ca alaptatul la cerere e cel mai bun si natural cu putinta..adica da-i tzitzi cat vor muschii lui. Citeste cu atentie tot articolul, in special ce am subliniat, ingrosat eu. Mie finalul mi se pare balsam pe suflet.

"Primii pasi in a accepta faptul ca bebelusul nu doarme toata noaptea sau nu doarme fara mama sunt:

(1) nu doarme toata noaptea inainte de vârsta de 3-4 ani este normal si sanatos
(2) copiii vostri nu sunt dificili sau manipulatori, sunt normali si sanatosi, au comportamente specifice speciei umane.

Odata ce inteleg aceste adevaruri, va deveni mult mai simplu pt parinti sa aibe grija de copii lor noaptea. Odata ce renuntati la ideea ca trebuie sa aveti 8 ore de somn neîntrerupt pe noapte, si veti percepe aceste treziri sub forma unor interactiuni benefice cu bebelusul dvs, va veti si obisnui cu ele(trezirile) imediat.

Dupa cum spune dr Sears', primii ani ai copiilor nostri reprezinta cei mai importanti din viata lor. Dar trec asa de repede. Iar prin satisfacerea nevoilor copilului în primii ani va veti primi rasplata în multe feluri în anii ce vor urma. "


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

khrisu nu bietu' nenea Capraru, ci pediatrul meu, si doctorul de familie, si asistenta de puericultura. Acum tanti asta, Katherine A. Dettwyler, vad ca e antropolog si nutriztionist in acelasi timp, hmmm, hmmm. Iarta-ma daca am mai multa incredere in medicii mei, care sunt MEDICI.
Mda, "poate ii e foame copilului". Ieri nu i-a fost dar azi l-a apucat foamea in toiul noptii. Si foamea asta afurisita trece o data ce e luat in bratze.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

khrisu nu bietu' nenea Capraru, ci pediatrul meu, si doctorul de familie, si asistenta de puericultura. Acum tanti asta, Katherine A. Dettwyler, vad ca e antropolog si nutriztionist in acelasi timp, hmmm, hmmm. Iarta-ma daca am mai multa incredere in medicii mei, care sunt MEDICI.
Mda, "poate ii e foame copilului". Ieri nu i-a fost dar azi l-a apucat foamea in toiul noptii. Si foamea asta afurisita trece o data ce e luat in bratze.


Vicky si Printzesone




Da sigur..e doar o biata universitate de antrolopogie


Si care e problema daca il iei in brate? Are nevoie de asa ceva ca sa se dezvolte sanatos MINTAL..citeste si psihologie pe deasupta inainte sa iei litera de lege ce spun DOCTORASII NOSTRI de incredere. Cu ce drept medicul de familie iti zice ca nu e bine sa-ti iei copilul in brate?? Nu cumva si-a iesit din atributiile medicale odata ce da sfaturi despre ATASAMENTUL COPILULUI??? Iti recomand niste carti de psihologie scrise de Winnicott, tie, medicului de familie si pediatrei tale... .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

khrisu ti-au dat maselele de minte? Daca da, adu-ti aminte cum a fost. DAca ai fi citit cu atentzie postul meu, ai fi vazut ca am zis sa-l culce pe bb pe un plan inclinat, sa-i dea ceai de musetzel si in cel mai rau caz, paracetamol.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

khrisu ti-au dat maselele de minte? Daca da, adu-ti aminte cum a fost. DAca ai fi citit cu atentzie postul meu, ai fi vazut ca am zis sa-l culce pe bb pe un plan inclinat, sa-i dea ceai de musetzel si in cel mai rau caz, paracetamol.


Vicky si Printzesone





..oh da..am vazut..in nici un caz sa suga de la ma-sa ca-i pacat si se invata prost.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

khrisu din pacate nu se poate purta un dialog cu tine. Cine a zis sa nu iei copilul in bratze????? Am subliniat ca nu plange de foame, din moment ce se linisteste cand e luat in bratze. Atat!
Unde am scris eu ca doctorii mi-au zis sa nu iau bb in bratze? Era vorba NUMAI de mancatul noaptea!
Si ma indoiesc ca avem aceeasi medici.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

khrisu din pacate nu se poate purta un dialog cu tine. Cine a zis sa nu iei copilul in bratze????? Am subliniat ca nu plange de foame, din moment ce se linisteste cand e luat in bratze. Atat!
Unde am scris eu ca doctorii mi-au zis sa nu iau bb in bratze? Era vorba NUMAI de mancatul noaptea!
Si ma indoiesc ca avem aceeasi medici.


Vicky si Printzesone





Tocmai ce am enumerat 3 motive pt care bebe se poate trezi noaptea..unul era foamea..al doilea prezenta mamei pt a putea reintra copilul intr-un alt ciclu de somn si durerile de dinti... e ok sa-i dai si papa in toiul noptii, sa-l iei in brate pt a ii alina durerile, sa-i dai sa suga chiar pt a-i alina durerile de dinti si dormit impreuna...simplu ca buna ziua...asa faceau bunicile si stra-stra-bunicile noastre..fara leagane, patuturi jmechere, suzete, biberoane, ceaiuri, paracetamoale, infacoluri si alte modernisme etc. De ce sa ne complicam daca exista variante mult mai simple si naturale.

De ce sa nu pot dialoga?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

khrisu acum fiecare parinte face o alegere in ce epoca sa-si creasca copilul : sa-l creasca la lumanare ca pe vremea stra-bunicii sau sa aiba de partea lui toate inventziile secolului 21. Sunt mamici care a doua zi merg si lucreza 10 ore, deci trebuie sa faca niste alegeri, niste compromisuri, sa puna toate shansele de partea lor sa creasca niste copii fericiti.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput