teroare nocturna

teroare nocturna | Autor: luhtien

Link direct la acest mesaj

Salut!
Am o problema.
Puiul meu doarme ziua, mananca, se joaca, ... e copilul ideal (daca ar sta si in fund la cele 7 luni as fi in cel de al 7-lea cer)!

Insa noaptea, in jur de 1-2-3 ne apuca frichineala si trezitul din somn.
Daca il iau in brate, adoarme. Cum il pun in patut, cum se trezeste.
Singura modalitate ca sa adorma bustean la loc e sa-l culc cu mine, insa nu vreau sa se transforme in obicei.

Ajutor!
Daca voua vi se intampla, ce solutie ati adoptat?

O mamica disperata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Simte si el nevoia de afectiune. Eu de teama sa nu devina obicei mereu am evitat. Acum de cate ori ma invita Paul sa dorm cu el, nu ratez si nu-mi pare rau. Maine creste si nu va mai fi la fel, eu voi imbatrani si ma voi bucura de amintirile frumoase.
Se va dezvata de acest obicei. Este micut si simte nevoia de afectiune, mirosul pielii, mainile tale.
Fa-i pe plac ca timpul trece.
Somn dulce.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

asta nu e teroare nocturna, poate pt tine , e mult prea mic si simte nevoia sa te aiba langa tine. gandeste-te ca nu va avea 7 luni o vesnicie...in privinta statului in fund, sunt care abia spre 9 luni o fac cum trebuie. daca esti ingrijorata, mentioneaza-i pediatrului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

sa gandim asa
- daca il pui in patut va chinuiti toti si nu doarme nimeni
- daca il pui cu tine doarme toata lumea si e bine totul

mi se pare evident care e varianta cea mai simpla si mai buna, chiar fara sa discutam de cosleeping si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Profita de timpul in are are nevoie de tine caci acum creste si nu vei mai avea voie sa dormi cu el, in camera lui,printre lucrurile lui.Toate au timpul lor,totul este sa ne dam seama care este timpul nostru.
Sau il poti pune in patut si sa-l lasi sa se obinuiasca.O sa planga pana intelege ca acolo este locul lui.Io merg pe prima varianata si nu-mi pare rau!
Tu hotataseti oricum ce vrei sa faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

pana acum o luna dormea la el in patut. inainte de paste s-a stricat toata treaba.
dormim in aceeasi camera. intre patul meu si patutul lui e distanta de 1 pas, cat sa ma dau jos din pat si ajung la el ... asa il mai servesc si cu suzi cand e jumate adormit si matzaie.
ininte il adormea tat'su in brate. apoi nu a mai vrut si am inceput sa adormim unul langa altul. cand adormea, il tranferam in patut si toata lumea era happy.
acum...
...si in plus, patul e de 2 persoane, nu de 3. mi-e frica sa nu il facem piftie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Baiatul meu se trezeste si acum noaptea (da stiu, 8 ani!!!), si vine langa mine in pat. Si se intampla fie ptr ca a avut un cosmar, fie ca s-a dezvelit si i s-a facut frig si vine sa se incalzeasca. Oricum, asa cum zicea o alta mamica inaintea mea: ptr mine e o bucurie (ca inca mai are nevoie de mine). M-am invatat sa ma trezeasca in fiecare noapte (dupa atatia ani, era si cazul), dar in timp am invatat si sa nu ma mai deranjeze.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

A mea s-a mutat in patul meu cand avea un an si am fost in excursie cu ea, acolo 3 nopti am dormit impreuna si de atunci adio patut

Acum ca e mare domnisoara, in fiecare dimineata isi fixeaza mobilul la ora 6 se trezeste si vine langa mine in pat.

Cand aveam doar un copil, imi era mai simplu sa zic stop, stai cuminte, acolo e patutul tau, aici e al meu, noaptea dormim, nu stam in brate si cu asta basta.
Dar la al doilea deja intervine oboseala, comoditatea- decat sa te plimbi noaptea, mai bine il culci in pat cu tine, si dormiti toti toata noaptea.
Depinde de tine, te tii de regula, il lasi in patul lui, sau il iei langa tine. E o lupta intre voi, si doar unul castiga

Ori castigi tu nopti linistite, ori el un loc mai comod, mai caldut, mai placut

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Eu caut solutii la cum sa ma dezvat PE MINE de dormitul cu Razvan... E cel mai dulce somn pe care l-am dormit vreodata ...

Ontopic: ai o varianta, dura ce-i drept : te scoli de cate ori cere/plange, il potolesti, ilo culci la loc... si tot asa. Si sa speri ca este o faza trecatoare.
Mult succes.

Cristina si Razvan (31.01.2006)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)
www.dropshots.com/asteryaro6" target="_blank">(7) MY HERO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Singura solutie pe care am gasit-o a fost sa doarma cu mine:)

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

'neatza la toata lumea!

azi-noapte am facut experimentul sa doarma cu mine.
el a dormit bustean, eu mai putin...
insa tot la orele magice il apucase maraiala, dar de data asta nu s-a mai trezit sa planga.
deci, pe undeva, e o problema.
cum as putea sa ii dau de cap?

Mergi la inceput