teroare nocturna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

ar putea fi oricare dintre urmatoarele :

- ii este foame
- ii este sete
- ii este cald sau frig
- cu ce tip de pijama il imbraci si cum il invelesti - cu paturica sau doarme in sac de dormit ?
- il supara gingia, la varsta aceasta ies primii dintisori

incearca sa verifici pe rand aceste variante, poate gasesti sursa "frichinelii"; e clar ca ceva il deranjeaza...

pe de alta parte, ai dat prea putine detalii privind programul lui de masa si de somn din timpul zilei, e posibil si aici sa mai fie nevoie sa lucrezi putin

oricum, daca este posibil, nu-l obisnui sa doarma in pat cu voi, veti scapa foarte greu sau deloc de acest dulce obicei





Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Mey..da' tu ai pretentii nu gluma. Vrei ca un bebe de numai 7 luni sa doarma toata noaptea??. Eu am 2 copii iar baiatul a inceput abia dupa 3 ani sa doarma legat..asta dupa ce i-au iesit toate maselele.

1. creierul copilului are nevoie de glucoza pe timpul noptii, asta e unul din motivele pt care se trezeste(sa suga san, sau lapte din biberon-dupa cum este alimentat).
2. Somnul copilului este impartit cumva in mai multe cicluri de somn care sunt mult mai scurte decat ale unui adult. Copilul nu poate trece singur dintr-un ciclu in altul fara ajutor (si cine sa-l ajute altcineva decat mama):sanul mamei, biberon, sau doar prezenta mamei.
3. Sa nu uitam de durerile din cauza eruptiior dentare...si din cauza asta se trezesc sa ceara ajutor cum stiu ei..adica sa planga.

N-am inteles de ce zici ca e o problema si trebuie rezolvata. Adica? Daca bebe a dormit bustean tu de ce nu ai dormit?

Ca o solutie de compromis iti recomanda babybalkon ca in imaginea de mai jos
www.babybalkon.de/" target="_blank">http://www.babybalkon.de/
Ti-e frica sa tii copilul intre voi? tine-l atunci la marginea patului si lipeste pe partea aia patutul cu grilajul dat jos..ai obtinut un pat de 3 persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

probabil il dor dintisorii.
dar vezi, te-a simtit langa el si i-a facut bine.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

multumesc pentru raspuns.

ziua:
trezire la 7 - papam , ne mai jucam putin, ii spunem paaa lui tati si ne bagam la somnic (adica 8.30-8.45), pana pe la vreo 9.30-10.00
trezire, papam fructe pe la 10.30-11.00 , program de stat afara, pana pe la 12, cand intram sa facem nani , ne trezim la la 13.30, papam pranz, stam bazoi pana pe la 16.30-17.00, mai bagam o portie de somn pana in jur de 18.00, il asteptam pe tati sa vina de la serviciu (fugarim pisicile prin curte), la 20.00 facem baitza, papam si facem nani.
noaptea: somn.

cam asta e programul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

stai ca am pierdut info pe drum

dinti - n-avem. nici gingii umflate, nici muguri, nimic nimic. pipai eu toata ziua pe acolo, doar-doar...dar nu

pijamale - hainutze normale in care sta si ziua, ca e cald (23-24). nu avem sosetele, ca sa respire si piciorusele.

...pai si pana acum cum a dormit????

azi noapte cand il apucase maraiala i-am dat o mana, a apucat un degetel si a adormit la loc.

... nu am dormit ca domnul a migrat prin tot patul si ma dadea jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Ca o solutie de compromis iti recomanda babybalkon ca in imaginea de mai jos
www.babybalkon.de/" target="_blank">http://www.babybalkon.de/
Ti-e frica sa tii copilul intre voi? tine-l atunci la marginea patului si lipeste pe partea aia patutul cu grilajul dat jos..ai obtinut un pat de 3 persoane.



Tot ceva de genul am si eu organizarea in camera, numai ca e o distanta intre patul meu si patut de 1 pas, cat sa ma pot da jos din pat.
Deci intre perna mea si perna lui e o distanta de 50 cm. Aceeasi ca azi noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui luhtien

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Ca o solutie de compromis iti recomanda babybalkon ca in imaginea de mai jos
www.babybalkon.de/" target="_blank">http://www.babybalkon.de/
Ti-e frica sa tii copilul intre voi? tine-l atunci la marginea patului si lipeste pe partea aia patutul cu grilajul dat jos..ai obtinut un pat de 3 persoane.




Tot ceva de genul am si eu organizarea in camera, numai ca e o distanta intre patul meu si patut de 1 pas, cat sa ma pot da jos din pat.
Deci intre perna mea si perna lui e o distanta de 50 cm. Aceeasi ca azi noapte.

====================
Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

Bogdan Teodor Constantin - comoara noastra -
14.09.2009

http://bisisica.blogspot.com/
Mai multe poze pe blog! Va astept cu drag!



Pai problema e distanta aia de 50 cm...ai vazut singurica ..are nevoie de TINE ca sa intre intr-un alt ciclu de somn...se sperie cand se trezeste in intuneric singur..de ce te dai cu capu de pereti cand ai constatat ca bebe a adormit cand l-ai prins de deget. E asa de greu sa faci treaba asta? E mic si e normal sa i se faca frica, cauta sa fie in siguranta.
Dar nu e teroarea nocturna..aia nu trece cu o mangaiere pe cap din pacate.

Fii-mea azi noapte a dormit numa cu tzatza-n gura..ca-i ies deja maselele, are un an jumate... da zau daca ma plang..sunt mama aia e. Nici nu-mi amintesc sa fi dormit vreodata toata noaptea fara sa fie alaptata..cred ca doar cand era bebe mic...inainte sa-i creasca dintii.

Mugurii dentari se formeaza in a 6-a saptamana de sarcina..ei sunt acolo deja la nasterea bebelusului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luhtien

stai ca am pierdut info pe drum

dinti - n-avem. nici gingii umflate, nici muguri, nimic nimic. pipai eu toata ziua pe acolo, doar-doar...dar nu

pijamale - hainutze normale in care sta si ziua, ca e cald (23-24). nu avem sosetele, ca sa respire si piciorusele.

...pai si pana acum cum a dormit????

azi noapte cand il apucase maraiala i-am dat o mana, a apucat un degetel si a adormit la loc.

... nu am dormit ca domnul a migrat prin tot patul si ma dadea jos

====================
Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

Bogdan Teodor Constantin - comoara noastra -
14.09.2009

http://bisisica.blogspot.com/
Mai multe poze pe blog! Va astept cu drag!


Mie mi se pare prea cald in camera voastra. Aici se recomanda camera de dormit intre 16-19 grade, mie mi s-a parut frig la inceput dar buburuza mea invelita si cu pijamale normale, fara sosete doarme foarte bine asa. Nici in sufragerie nu avem 23 de grade. De fapt nu am decat 20 grade. Asa se recomanda aici.

Eu la inceput ii faceam foarte cald in camera si se foia mult. La noi functioneaza asa. Multa bafta

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si24+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:



revin.
ne ducem sa papam fructele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu


Pai problema e distanta aia de 50 cm...ai vazut singurica ..are nevoie de TINE ca sa intre intr-un alt ciclu de somn...se sperie cand se trezeste in intuneric singur..de ce te dai cu capu de pereti cand ai constatat ca bebe a adormit cand l-ai prins de deget. E asa de greu sa faci treaba asta? E mic si e normal sa i se faca frica, cauta sa fie in siguranta.


avem lumina de veghe, caci altfel cred ca o luam razna sa nu-l vad eu cum doarme, sa nu-l veghez, sa nu-i urmaresc respiratia de pui mic.

nu ma dau cu capul de pereti. doar vreau sa stiu DE CE.
pentru mine e important DE CE-ul.

O sa incerc si varianta cu patutul lipit.

Citat:

Mugurii dentari se formeaza in a 6-a saptamana de sarcina..ei sunt acolo deja la nasterea bebelusului...




ai dreptate . me stupid!

Mergi la inceput