"Bravo Sabina,Artu!Flori liliac mai-iun 2010 (67)"

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Seara buna burtici si mamici!
Am citit cu sufletul la gura ultimele 2 capitole dar e greu sa raspund tuturor ca nu ma pot "aduna".
Nu mai tin minte (neuronul grvidos) daca le-am felicitat pe Sabina si pe Ioana pentru printesele de vis....niste fetite absolut superbe! Sa va aduca numai bucurii si satisfactii, sa fie sanatoase si fericite!
Sabina, m-am socat putin la faza cu recoltarea celulelor stem (eu oricum am hotarat cu sotul ca nu o sa recoltam) in sensul ca la asa ceva , sa nu poata recolta, nu ma asteptam. Ma gandeam la fetele care tin mult la treaba asta si isi pun mari sperante in reusita acestei interventii!
Sorana, si eu sunt nuper interesata de aparat de aerosoli. Cred ca va figura cu prioritate pe lista dupa cele necesare pt maternitate si venirea cu bb acasa. Noi de Pasti am ajuns pe la pediatrie si dr care l-a vazut pe Razvan (si care activeaza ca pediatru in clinica unde urmeaza sa nasc) mi-a recomandat asa ceva pt el. El are polipii extrem de mariti si l-ar ajuta ffff mult aparatul in desele infectii respiratoriii pe care le face. Astept sa-l primeasca pe cel de la clinica inapoi (era imprumutat unei mamici) si sa-l luam si noi cateva zile in "custodie" sa vad daca il accepta piciul....desi, cum zicea si Nicoleta de David, si noi suntem mari amatori de pus ser in nasuc cu siringa. Ma lasa sa-i pun si cate 20 ml intr-o nara si tot el zice "mai vreau apica din aia". Sanatate multa si mai crosetam pe subiect ca sunt interesata si eu de problema.
Eu nu stiu unde sa citesc povestea Ioanei(Arturicii) despre nasterea Sabinei (m-am tot intors in cap trecute dar nu reusesc sa ma dezmeticesc, un link va rog daca se poate)


Am fost si noi la eco la 34 saptamani, bebelina era super, mai mica cu o saptamana dupa circumferinte dar avea 2230 gr dupa aparat. Am vazut-o si 4D si adevarul e ca era super falcoshica si botoshica (semana leit cu soacra-mea), totul e in grafic, eu am luat cam multe kg, aproape 18 (am pus si ceva poze pe contul comun cu o burtoaca enorma), asa ca bat spre 80 deja si ne mai vedem peste 2 maxim 3 saptamani si la un control pe masa ........tot ce sper e sa merg de 1 mai la iarba verde si sa mananc gratare, mici si sa beau si un pahar de bere cu bebe in burtica. Chiar radeam azi cu mama ca ma tot vaiet ca vreau sa intru in saptamana 38, sa ajung musai in mai si o sa ajung sa bat calea manzului si sa mut mobilele cand o sa vad ca trece 15 mai si eu nu mai nasc
Trimit mesajuls i sper sa mai revin ca a venit concurenta la PC.
toate fetele!


Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) si 35+ cuSonia
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09

Bine v-am regasit!!M-am intors de la eco,insa cu vesti nu prea bune..sau nu stiu...Bebel frumusel,miscacios,dar slabanog tare...are doar 2200 gr la 36 de sapt..adik corespunde vastei de 34 de sapt...Problema e ca nu prea a luat in greutate de la ultimul control..sau chiar a scazut..nu mai inteleg nimic
Doctorul masoara in 2 feluri..dupa cap(cred-asa vad eu pe acolo)si ii da o valoare,sau dupa val.aparatului
La ultima eco,acum 3 saptamani dupa capsor ii dadea 2000 gr iar acum 2015 gr...si dupa aparat~acum 3 sapt:2328 gr si acum 2281 gr
El data trecuta mi-a zis,ca valoarea adevarata e 2000 de gr,si acum 2281..dar oricum e foarte putin..s-a uitat la stomac si azi nu a retinut nimic..

poze


Cristina36+ cu Sebi
AMR 4 sapt


cris hai sa-ti spun care-i treaba cu echo....duminica de Paste am avut contractii si dr care era de garda,dr cotat ca fiind ff bun mi-a facut echo, bebe ok 1900g....buuun....astazi dim dr meu impreuna cu profesorul,seful sectiei, mi-au facut echo sa vada bb...precizez ca la acelasi echograf de duminica,dealtfel cel mai performant din spital....si vine bomba...bb are 1800g...am intepenit...dr mi-a zis ca e in urma cu 2 sapt dar nu-i nici o problema,asta-i ritmul ei de crestere....plus ca ecograful are marja de eroare de 300g...ajung in rezerva si da-i plansete....intra dr si ma vede cum bocesc si-mi explica clar ca nu-i nici o problema,important este sa ajungem la termen chiar daca-i mai micuta,ca organele sunt dezvoltate pt saptamana 33 doar greutatea e de 31 sapt
chiar si asa am plans cateva ore pana m--am racorit desi n-am voie ca-mi da contractii ar lacrimile imi tisneau necontrolat....mi-e ciuda ca mananc mult, dorm la pranz numai sa creasca si ea nu vrea...asta e va fi un bb mai mic nici mie nu-mi convine da gandeste-te ca sunt gravide care nasc la 40s bb de 2500 si e ok ,important este sa ajungem la termen, in cazul meu cat mai aproape de termen
...si in legatura cu problema mea cu cazarea am rezolvat-o, a zis dr ca oricum tb sa ma mai tina sa mai creasca bb...asa ca un stres in minus
si pe langa toate astea dim mi-au scos branula ca se iritase vena si acuma am o frumusete de mana rosie,umflata si tare ca se mira si asistenta si e pusa la gheata....unde o sa-mi mai bage perfuzii?in k..r, scuzati expresiada zau ca nu mai stiu de mine


33+ cu




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Seara buna fetele!

Azi am avut o zi care m-a extenuat rau, fara sa fac nu stiu ce efort... Imi propusesem sa calc hainutele Maiei, insa am luat la pigalit spre finalizare rochitele pe care i le-am tricotat. Am cusut nasturii, am atasat panglicuta pe una, un fluturas confectionat de mine pe cealalta si s-a cam dus ziua ca a fost treaba de migala... Maine ma laud si eu cu ce-am facut. O sa pun poze pe webshots.

Sorana, sa citesc si sa nu cred ce scrii tu acolo!!! Sa stii ca aseara am visat ca ai nascut, insa nu ti-am mai spus azi, ca sa nu-ti dau ganduri. Am visat ca am intrat pe DC, iar numele capitolului era Bravo Sorana... Eh, oricum, de intrat ai intrat in luna a 9-a, asa ca eu zic ca nu e cazul sa te impacientezi. Va fi bine!!! Sanatate multa lui Matei! Sper sa se faca bine cat mai repede

Cristina Si eu zic sa nu te amarasti cu ecografiile astea. Chiar daca au capacitatea de a ne amari, sa nu uitam ca pot da erori foarte mari si totul e orientativ cand vine vorba de greutatea lui bebe. Eu sunt sigura ca Sebi e bine merci in burtica!!! Nu te mai stresa, ca mai mult rau ii faci si lui, si tie

Nicolette, felicitari pentru vestile bune de la eco! Anemica ma simt si eu, cu toate ca iau fier.

Maryma bucur ca ai venit cu vesti bune de la eco! Ce frumos ca stii deja data nasterii Cat despre preeclampsie... ti-a pronuntat doctorul cuvantul asta? Si eu am aceleasi probleme ca tine, insa pana a se ajunge acolo (ceea ce e foarte grav), diagnosticul e de disgravidie. Cel putin asa mi-a zis mie doctorita mea, si matusa sotului, care e ginecolog. Oricum, eu iau si tratament pentru asta si abia imi mentin tensiunea in jurul valorii de 130/70 - 140/80. Tu iei ceva?

Ioana, chiar ma intrebam ce mai faci. Sa ne scrii mai des daca poti! Felicitari pentru bebelina cu falcute si tinem pumnii sa ajungi pana in mai. Oricum, sper sa ne anunti si pe noi daca ceva se intampla

Tatyana, uf... saracuta de tine! Cred si eu ca iti vine sa plangi din orice pare suspect, mai ales ca esti singurica in spital si imi inchipui ca ai ajuns si tu la o limita. Important e ca te-ai linistit, stii acum ca bb e bine, organe frumos dezvoltate si, cel mai important, e sanatoasa

Am vorbit cu fosta doctorita de familie din Radauti, iar maine ma duc la ea sa-mi faca vaccinul antitetanos, ca cica ar fi destul de important. Cate din voi l-ati mai facut?
A.. si voiam sa va intreb, Sabina, Artu, cate kg ati scazut de cand ati nascut? Va simtit mai usoare? Va e mai usor sa va deplasati? Ca eu am impresia ca voi fi asa, greoaie inca ceva timp dupa ce voi naste... Cum e?

Ma bag si eu in pat la citit. Va pupic burtici!


Mira fericita 34+cu Maya Alesandra

AMR 6 saptamani

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

hello,

Tatyana, pe mana pune compresa calda nu rece; pui un prosop inmuiat in apa cat suporti tu de calda si apoi il storci si infasori mana in el si apoi pui o punga sa tina umezeala. in cateva ore se retrage intr-un punct umflatura. Eu insa am facut puroi in punctul ala si mi-a trecut doar cu antib local;
Asta cu mana am patit-o acum in spital;

Cat despre greutatea lui bebe, asa erori da echo ala de ma si enerveaza, cum mananca el nervii gravidutelor; nu e cazul de suparare; eu am avut la termen unul din baieti cu 2400 si a fost ok; si pe Sabina prematura cu 2700; deci depinde asa de mult si de la copil la copil si de la mama la mama; lasa-l in colo de echo; important este sa fie BINE dpdv al tuturor organelor bebe nu sa fie gras. Grasime pune el dupa aia.

Aparat cu aerosoli am folosit la baieti inca dinainte sa implineasca anul; la recomandarea dr pediatru desigur si am avut si aerosoli cu substante si si cu ser fizio simplu; acum sunt mari, isi sufla nasul, e altceva; insa cativa ani buni la raceli doar asta am folosit, cu succes si fara a mai administra medicamente prin stomac.

Sabina, nici eu nu reusesc sa inteleg clar cu cine seamana Sabina; probabil cand o sa mai creasca poate o sa fie mai clar;

T_Ioana, o sa iti dau pe PM ce am scris in spital fiind ca am sters de pe forum;

Mary, felicitari pentru stabilirea datei de nastere! Sper ca macar tu sa te tii de ea ca si Carla si Sabina si eu am esuat .

Am fost eu sa iau baietii de la scoala ca taman ce s-a nimerit sa o hranesc pe Sabina si sa termin la timp; uau, ce super e sa iesi afara! E primavara, placut, floricele pe la case....

Si inca ceva tare, am primit cadou de la o vecina, adica au primit fiecare dintre copii cate ceva; baietii cate un joc si Sabina hainute si o jucarie. Ce-mi place sa primesc cadouri ptr cei mici!

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neata fetelor!
Dupa 4 zile de lipsa, hop si eu! Vineri si luni nu am fost la munca, asa ca acasa mi-am ocupat timpul cu multe prostii si tot nu am terminat!

Citesc din urma si revin!

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Neatza,

recunosc ca nu am apucat sa citesc si ultimnele 2 pagini pt ca ma grabesc sa fug la serviciu...

Dar din ce am citit, ma grabesc sa raspund:

Vivela, pe dr. cel mai bine este sa-l cauti direct la spital. Cat despre dr. Pediatra de dispensar, daca vrei iti dau detalii pe privat. Dispensarul unde lucreaza este undeva vis-a-vis de Budimex (prin spatele blocurilor). Cat despre marca din maternitate... ai dreptate. Cand am nascut eu (mai 2007) aveau la alegere SANOSAN sau NIVEA. Eu am preferat a doua marca.

Arturicii, aveam timp liber pt ca terminasem programul si imi asteptam sotul sa vina sa ma ia Altfel, cat sunt pe sectie, nu am timp nici sa stau jos si doar 1 data pe zi (din 6-7 ore cate le stau acolo) ma duc sa beau 2 cani de apa.

Onana, tinem pumnii sa vina pe lume atunci cand i-o fi cel mai bine!!!

Cris_09, nu te ingrijora acum prea tare, pt ca stresul tau nu ii va aduce niciun beneficiu. Asigura-te doar ca esti pe maini bune si ca dr. tau va lua decizia cea mai buna. ~In rest, incearca sa te relaxezi si sa te bucuri de ultimele zile de sarcina.


Am fugit!

Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 36+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">DOMINIC

Dumnezeu a vrut ca el sa existe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubirisca spune:

Neata fetelor, Arturici trebuie sa iti spun ca si eu abia astept sa dorm pe burta, mai e putin.
Eu continui seria viselor "nebune", am visat ca refula kk din aragaz, si ma chinuiam sa-l bag la loc.


Iubirisca 32+ cupapusica mica, Cristina Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Cris-09- nu fi suparata, si al meu e micut la kg. Organele sa fie dezvoltate si capacitatea lui de a creste/dezvolta fara aparate!
Mira- ce tratament iei pt tensiune?
Maine ma duc dupa rezultate la glicemie si iau si trimitere la cardiolog! Acasa am tensiunea 13/7.
Onana[b]-tinem pumnii sa nasti cat mai aproape de termen! Sanatate ambilor pui!
[b]Sabina
- nasoala faza cu celule stem!

Atat pt acest capitol, ca trebuie sa ma apuc de munci. Pe restul le citesc mai incolo. Daca aveti ceva urgent de intrebat, scrieti PM
O zi frumoasa!


29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata fetele!!!
Multumesc tuturor de incurajari,mi-am mai revenit si eu un pic,gandindu-ma ca grijile oricum nu il vor ingrasa..astea e, voi vedea eu peste 2 sapt.Ideea e ca pe mine nu ma ingrijora ca va fi mai slabut,ma ingrijoreaza ca a luat doar 200 de grame in 3 sapt..dar..aveti si voi dreptate,nu e sfant nici aparatul ala,da-l incolo
Oricum,in semn de multumire pentru incurajari www.youtube.com/watch?v=2vuaqDDr--Q&feature=related" target="_blank">melodia mea preferata ,care ma bine-dispune mereu
Mira nu ti-am raspuns ieri..am luat 15 kg pana pe la 32 de sapt,apoi am stagnat..si in ultimele zile am luat 1 kg->deci 16 kg in 36 sapt
Va las sa va savurati cafelutele,lapticul,ceaiul si ce mai doriti

poze



Cristina36+ cu Sebi
AMR 4 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

buna fetelor!
sunt curioasa daca ati pus bebeluselor cercei?
sau o sa mai asteptati sa mai ia in greutate,apoi o sa le intepati.

fetita mamei
NIKOL35+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

AMR 4 saptamani

Mergi la inceput