"Bravo Sabina,Artu!Flori liliac mai-iun 2010 (67)"

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

buna FETELE!
am venit si noi de la control,pare ok,colul destul de lung,3 cm,placenta se tine bine,tot joasa a ramas,dar la diferenta mare de col ,deci e ok,circulara de cordon a ramas in continuare,analizele de coagulare pt operatie ok,astept recoltarea pt streptococ miercuri,sa vedem daca intram pe antibiotic sau nu.
Masuratorile lui bb sunt relativ in regula,mai micuta cu doua saptamani la unele masuratori,kg ar fi bine un 2500g +sau- 400g la 35 saptamani,la unele masuratori suntem la 33 de saptamani in grafic,dar doctora a zi ca ar fi ok,mai are timp o luna sa ia in greutate
mai suntem programati peste doua saptamani pe 26 aprilie
tensiunea e sub control,o sa-mi mai fac un EKG ,tot peste doua saptamani,pt doctorul anestezist


Sorana imi pare rau ca Matei e bolnavior,noi am scapat de muci cu aerosoli,dar au fost fara febra,muci galbeni si urati,David al meu accepta sa-si toarne singur cu siringa ser fiziologic in nas,mai mult in joaca,dar ne-a ajutat foarte mult de fiecare data pt ca il curata,am terminat un flacon de 500ml de la inceputul lui octombrie
,multa sanatate

Sabina frumoase gagicutele,fac deja reclama la ferarii?
sa fie sanatoase,sa fiti fericiti impreuna,ma gandesc la tatic cum va face fata cu 4 femei

Cris,stai linistita ai incredere in doctor,mai are timp sa mai creasca,poate sa mai ia in greutate 1000g in urmatoarea luna

eu deja tre sa mananc de mai multe ori pe zi,ma simt anemica,la 4 ore,si nu fructe legume,carne, branza ,oua,am o pofta nebuna de carne de vita in sos,parca nu ma mai satur,si se pare ca a functionat, bb a luat 1000g in ultima luna

Ioana frumoasa foc si bucalata Sabina ,foarte mandri fratiorii de ea

Carla mazarichile tale par foarte micute,fragile si puternice, sunt esente tari in sticlute mici,le doresc sanatate,sa ia repede in greutate si sa mergeti acasa cat mai repede cu printesele


Tatyana,sa ai grija de tine,multa rabdare,nu te entuziasma prea tare,incetisor,ai grija de bb

fetita mamei
NIKOL34+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

am schimbat semnatura,cu doua zile mai devreme

fetita mamei
NIKOL35+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Alinuzaa La multi ani si din partea mea,cu intarziere

fetelor eu dorm la amiaza ca un bb,cate doua trei ore,mai doarme cineva? o data la doua zile trebuie sa motai

fetita mamei
NIKOL35+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Salutare fete dragi,

Intru pe fuga, am fot plecata toata ziua de la 9 la 18, prin spitale, intai la CMU si apoi la dr meu, la Giulesti (unde l-am asteptat 3 ore). nU mai zic, condus masina intr-un trafic nebun, nu stiu ce a fost azi..
Sunt obosita, Matei e ff racit, azi-noapte m-am trezit din 2 in 2 ore sa-l pazesc, febra, multe secretii in nas si acum vad ca ii surg rau si ochisorii, sper sa nu fi facut si conjunctivita cu ocazia asta. Pana miercuri stam acasa, dar sunt ingrijorata..

...Ta na na, la dr mi-a zis ca am colul deschis!! Cica ma asteapta martea viitoare la control, teoretic, daca nu ma apuca nascutul inainte.. Sunt un pic socata, speram sa nasc in mai, dar nu cred ca mai apuc, desi dr a zis ca a mai vazut cazuri de col deschis sa reziste si 2 saptamani...

Fug ca ma cheama datoria...de mama de Matei bolnavior, incerc sa intru mai pe seara.

fetele, o sa citesc si din urma, sper ca sunteti ok..

Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 36+ Tudor


Sorana imi pare rau, ca Matei e bolnavior. Sper sa ii treaca repede. Cat despe col, stai cat de linistita poti, ca asa l-am avut si eu, macar sa intri in 37 de saptamani.

Sabina, mamica fericita a gemenelor Ekaterina si Iustina (03.04.2010) si a Alexandrei (27.06.2006)


Multumim Doamne pentru cele 3 minuni sanatoase.




Sabina, scumpa, dar eu maine inchei 37 de saptamani (azi am 36 si 5 zile) si de miercuri intru in saptamana 38, deci ar trebui sa fie ok, nu? Nu mai tin minte, la tine de cand era colul deschis pana s-a rupt apa? Si vreau sa intru sa-ti vad minunile, dupa ce termin cu Matei pe seara asta, sa nu fiu pe fuga

Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 36+ Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

ha, Soranaaaaaa, scoatem motatele?????? sau sa nu le obosim inca, daca zici ca mai poate dura si 2 sapt?

Cristina, echo poate da asa erori mari incat eu zic sa stai calma si o sa fiti ok, o sa vezi



Ioana,

Philip, Yann, Sabina



Artu, mai tineti va rog motatele macar o saptamana, mai am atatea de facut, nu-s inca pregatita sa nasc..Plus ca nu vreau s-o iau inaintea Lauritei, nu e frumos, ea s-a anuntat mai de mult

Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 36+ Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Salutare fete dragi,

Intru pe fuga, am fot plecata toata ziua de la 9 la 18, prin spitale, intai la CMU si apoi la dr meu, la Giulesti (unde l-am asteptat 3 ore). nU mai zic, condus masina intr-un trafic nebun, nu stiu ce a fost azi..
Sunt obosita, Matei e ff racit, azi-noapte m-am trezit din 2 in 2 ore sa-l pazesc, febra, multe secretii in nas si acum vad ca ii surg rau si ochisorii, sper sa nu fi facut si conjunctivita cu ocazia asta. Pana miercuri stam acasa, dar sunt ingrijorata..

...Ta na na, la dr mi-a zis ca am colul deschis!! Cica ma asteapta martea viitoare la control, teoretic, daca nu ma apuca nascutul inainte.. Sunt un pic socata, speram sa nasc in mai, dar nu cred ca mai apuc, desi dr a zis ca a mai vazut cazuri de col deschis sa reziste si 2 saptamani...

Fug ca ma cheama datoria...de mama de Matei bolnavior, incerc sa intru mai pe seara.

fetele, o sa citesc si din urma, sper ca sunteti ok..

Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 36+ Tudor
Sorana nu eram eu destul de necajita cu slabanogul meu,ma mai superi si tu?
Chiar azi ma uitam pe lista de pe prima pagina si am vazut ca avem DPN apropiate si amandoua nastem la Giulesti,si ma gandeam sa te mai tii tu un pic sa nastem impreuna..acuma ce imi faci?eu trebuie sa ma tin si mai mult si tu te grabesti asa?

poze


Cristina36+ cu Sebi
AMR 4 sapt


Cris, draga de tine, nu te stresa cu greutatea bebelului, important e ca se dezvolta frumos, eu una nu m-as increde in ce valori dau, cum bine zic si fetele. La Matei eroarea a fost de 800 de grame, iar acum cica nu a crescut bebe bine, in 5 saptamani a luat mai putin de 600 grame. Hmm, om vedea noi, sanatosi sa fie.
Dar poate ne vedem la Giulesti, desi eu una as vrea sa nasc la CMU, am si semnat contractul cu ei azi, sub rezerva ca daca dr meu e de garda la spital nu poate veni la nastere la CMU, si atunci fie merg sa nasc cu el la Giulesti, fie nasc la CMU cu cine e de garda..

Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 36+ Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolett2445

buna FETELE!
am venit si noi de la control,pare ok,colul destul de lung,3 cm,placenta se tine bine,tot joasa a ramas,dar la diferenta mare de col ,deci e ok,circulara de cordon a ramas in continuare,analizele de coagulare pt operatie ok,astept recoltarea pt streptococ miercuri,sa vedem daca intram pe antibiotic sau nu.
Masuratorile lui bb sunt relativ in regula,mai micuta cu doua saptamani la unele masuratori,kg ar fi bine un 2500g +sau- 400g la 35 saptamani,la unele masuratori suntem la 33 de saptamani in grafic,dar doctora a zi ca ar fi ok,mai are timp o luna sa ia in greutate
mai suntem programati peste doua saptamani pe 26 aprilie
tensiunea e sub control,o sa-mi mai fac un EKG ,tot peste doua saptamani,pt doctorul anestezist


Sorana imi pare rau ca Matei e bolnavior,noi am scapat de muci cu aerosoli,dar au fost fara febra,muci galbeni si urati,David al meu accepta sa-si toarne singur cu siringa ser fiziologic in nas,mai mult in joaca,dar ne-a ajutat foarte mult de fiecare data pt ca il curata,am terminat un flacon de 500ml de la inceputul lui octombrie
,multa sanatate

Sabina frumoase gagicutele,fac deja reclama la ferarii?
sa fie sanatoase,sa fiti fericiti impreuna,ma gandesc la tatic cum va face fata cu 4 femei

Cris,stai linistita ai incredere in doctor,mai are timp sa mai creasca,poate sa mai ia in greutate 1000g in urmatoarea luna

eu deja tre sa mananc de mai multe ori pe zi,ma simt anemica,la 4 ore,si nu fructe legume,carne, branza ,oua,am o pofta nebuna de carne de vita in sos,parca nu ma mai satur,si se pare ca a functionat, bb a luat 1000g in ultima luna

Ioana frumoasa foc si bucalata Sabina ,foarte mandri fratiorii de ea

Carla mazarichile tale par foarte micute,fragile si puternice, sunt esente tari in sticlute mici,le doresc sanatate,sa ia repede in greutate si sa mergeti acasa cat mai repede cu printesele


Tatyana,sa ai grija de tine,multa rabdare,nu te entuziasma prea tare,incetisor,ai grija de bb

fetita mamei
NIKOL34+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

AMR 5 saptamani


Nikol, ai putea te rog sa-mi zici mai multe de aerosoli. Cum se fac, exista un aparat/o solutie anume, eu nu am facut niciodata si parca as incerca acum cu Matei pt ca nimic nu-i dezfunda nasul,, e ff inflamat si degeaba incerc cu apa de mare, batista bebelus si alte picaturi car ar trebui sa-l ajute, nimic pare ca nu functioneaza, respira numai pe gura, ii curg rau si ochii, e copt, ce mai Mersi mult
Oricum maine la 12 il duc la dr, asta apropo de sfatul Sabinei (pertinent, de altfel) sa stau linistita De-as putea numai..

Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 36+ Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Sorana trebuie sa-ti cumperi aparatul de aerosoli,e la vre-o 200 ron,eu am omrom ,mi se pare super,il folosesc fara recomandarea medicului doar cu ser fiziologic,mai adaug cateodata un praf de sare de mare,daca mucii sunt grosii si se deslipesc greu doar cu recomandarea medicului,se fac combinati cu ser+dextametazona,sau fluidmucil,sau acc,sau gentamicina poti sa cauti la parintii intreaba parintii raspund,acolo gasesti discutii pe aceasta tema

fetita mamei
NIKOL35+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Sorana uite aici se discuta noutati http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145102

fetita mamei
NIKOL35+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit dragelor!

Nu am avut azi activitate pentru ca abia acum am prins ceva acces la net, limitat la o camera: ma aflu la niste prieteni, exilata, ca sotul sa poata zugravi in liniste si sa nu ma pasca pericolul de a ridica una-alta pe acolo.
La prietenii la care sunt net este numai in biroul de la parter (curata atitudine pentru viata de familie, ca sa nu fie "sclavi" ai netului, cum se intimpla la mine acasa) asa ca, pentru a va citi am salvat de la capitolul precedent si pina la cel curent, pagina cu pagina ceea ce nu am citit.
Deschid un fisier word, va scriu si miine postez:D - nu am alta solutie.

In alta ordine, am fost astazi la nenea dr., am stabilit si noi data cezarianei: daca bebe va sta cuminte acolo unde este si daca totul decurge cum trebuie, bebe va veni pe lume pe 20 mai.
Spun DACA pentru ca greutatea, mina in mina cu edemele si deocamdata fara TA trimit catre preeclampsie... si daca medicul pina acum nu si-a pus problema asta, din dorinta de a nu ma stresa, astazi m-a rugat sa fiu atenta cu monitorizarea tensiunii si sa ma staduiesc catre o diureza mai buna pentru a ajunge la termen.

Am facut si dopler la artera cerebrala a lui bebe precum si la cordonul ombilical: acum sunt in valori normale, e ok (una tre sa fie mai mica, si asa a iesit: nu am in fata acum raportul echo - sper asadar sa fim bine si il rugam pe DD sa ne ajute sa ajungem la termen, asa cum trebuie).

Astea fiind spuse va pupic, va pregatesc pt miine dimineata raspunsuri si ma bucur sa vad ca a aparut intre noi Nana- eu una mi-am facut griji.
Sabina, ai niste dulcetze mici! pt fiecare, unul pt Ale si unul pentru mamica lor!

Pe miine!!!

Marlena (Mary)33+cu minune de Tudor Mateo



AMR 6 saptamini

Doamne Ajuta-ma sa ajung aproape de termen iar baietelul sa fie sanatos si cumintel!

Mergi la inceput