Cat de mult e prea mult?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Si eu ii intreb cu ce vor sa se imbrace, sau unde vor sa mergem in parc, le dau dreptul sa decida sau sa contribuie la luarea unor decizii legate de ei.
Uneori mai impun si eu ce vreau ca asa vreau eu, dar in mare ei decid ce sa fac legat de tot ce-si doresc. Daca nu vreau sa decida ei, fac in lipsa lor sau ii pun asupra faptei, dar se intampla rar (cum ar fi la cumparaturi)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Kya in situatiile relatate de tine nu ai gresit cu nimic.
Cat de mult e prea mult... e ca mersul pe sarma Trebuie sa gasesti si sa pastrezi (asta devine din ce in ce mai greu pe masura ce creste copilul) calea de mijloc, intre permisivitate si autoritate.
Uite un articol care raspunde in linii mari intrebarii puse de tine: www.ahaparenting.com/parenting-tools/attachment-parenting/Pros-and-cons" target="_blank"> http://www.ahaparenting.com/parenting-tools/attachment-parenting/Pros-and-cons

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Gabi, si ce ti se pare asa grav daca fetita vrea sa asorteze sosete mov cu pantaloni verzi, bluzita albastra si palarie rosie? Cumva va comite o crima in moda? Ha! Eu l-am dus pe copilul meu pe strada cu palarie si baston, de se uita toata lumea amuzata la noi (ca George din Pisicile aristocrate). Si ce daca? Ce se poate intampla? Apropo de pantaloni scurti si tricou iarna. Al meu copil toata iarna a vrut doar asta, ca abia asteptam sa vina macar primavara. Ce-am facut? I-am dat tricou pe el si l-am scos pana in fata blocului. Sti cat a stat? 5 secunde si a fugit inapoi in casa, sa-si ia geaca . Si crede-ma ca nu s-a imbolnavit de la cateva secunde in tricou. Asa i-am demonstrat ca nu-i chiar bine sa iesi iarna dezbracat afara. Si inca ceva: copilului meu nu i-a fost deloc greu sa se adapteze la gradi, nu stiu de ce, dar asta e realitatea. Nu a creat nici un fel de probleme educatoarelor, cu toate ca acasa ii dau voie sa aleaga in orice, mai putin ceea ce l-ar putea pune in pericol. Iar in cazul din urma, ii explic cat pot eu de bine de ce nu se poate face acel ceva periculos, iar intr-un final, dupa 1-2-10 explicatii intelege DE CE.
Si copilul nu te duce de nas! Daca il respecti si ii dai putere de decizie, te va respecta la randul sau. Asta e convingerea mea!

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)


Natalia, ideea de baza nu era combinatia culorilor... si nici a pantalonilor scurti...
Era doar principiul. Nu il lasi sa faca orice. Nu face pipi in mijlocul camerei. De ce? Pentru ca societatea in care traim, ne impune sa folosim toaleta. Nu te imbraci cu haine subtiri in ger, fiindca racesti. Te legi la sireturi, pentru ca poti sa cazi... si de ce nu, poti sa-ti inveti copilul sa-si asorteze hainele dupa culoare, dupa stil, etc.
Si din cate am citit aici, cateva fete au recunoscut, ca da, isi las copiii sa faca ce vor, dar cu LIMITE. Si pana cand nu trecem de aceste limite (potrivite varstei) copilul poate sa decida, poate sa-si spuna parerea.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Kya, din ce ai povestit tu, la partea cu somnul m-a frapat intrebarea? "vrei sa dormi?" Pai sa-i intreb eu pe ai mei asta, as auzi un raspuns evident: NU. Daca vrei ca ea totusi sa doarma (unii copii sunt mai morocanosi si evident obositi daca nu dorm la pranz- fetita mea mai mare e genul asta) poti sa pui problema alegerii cand e vorba de povestea citita: "hai sa dormim. Ce poveste vrei sa-ti citesc?" Asa e evident ca tu vrei ca ea sa doarma, nu o obligi, dar o lasi sa aleaga povestea. Cu sosetele si pantalonii, da e ok, primavara. Dar daca era foarte frig, banuiesc ca gaseai o metoda sa faca o alegere pe care sa o agreezi (un dres).
Cu mancarea,as vrea eu sa aleaga si sa se serveasca cu ceva, orice. Din nefericire sunt mofturosi si ajung sa le gatesc ce comanda ei! Adica aleg inainte sa ajunga totul pe masa.
Si da, tu ai dreptate, ceilalti nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Da sa-l dirijezi controlat si sa-i dai impresia ca el a decis in totalitate. Trebuie crescuti cu simtul luarii deciziilor de cand sunt mici. Trebuie sa-si asume tot ce fac si tot ce decid, chear daca noi ii supraveghem din umbra.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Era doar principiul. Nu il lasi sa faca orice. Nu face pipi in mijlocul camerei. De ce? Pentru ca societatea in care traim, ne impune sa folosim toaleta. Nu te imbraci cu haine subtiri in ger, fiindca racesti. Te legi la sireturi, pentru ca poti sa cazi... si de ce nu, poti sa-ti inveti copilul sa-si asorteze hainele dupa culoare, dupa stil, etc.


asta zice autoarea in postul initial.
Evident ca nu o sa o las sa se arunce de pe un pod, pentru ca asa vrea ea, sau sa o las sa face ceva periculos care-i pune in pericol sanatatea sau viata. Nu vorbim de asemenea cazuri! Dar sa o intreb ce vrea, daca vrea, cum vrea... si sa-i respect dorinta, mi se pare de bun simt. (din nou spun, in conditiile in care nu ii este daunator in vreun fel)

in plus, cred ca e gresit sa ii impui asortarea culorilor dupa gustul tau, poti rata combinatii reusite, desi surprinzatoare

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

sa faci pipi in mijlocul camerei nu iti pune in pericol nici viata, nici sanatatea. Si nici sa se imbrace cu 3 fuste una peste alta, plus o pereche de pantofi, care nu-s pereche. Dar asta nu inseamna ca ii las sa faca, numai pt ca e decizia lor.

In fine, fiecare isi creste copilul cum crede ca e mai bine.

La cel mare am mers foarte categoric pe ideea adult-copil. La cea mica am mai lasat dupa ea, poate din cauza varstei mele, poate e si ea mai independenta. Si am ajuns la 3 ani cand nu a mai vrut sa doarma la pranz si din cauza asta era stresata la gradi, si acum la scoala pur si simplu nu e in stare sa rezolve o problema, pentru ca nu face cum se cere in enunt, ci face cum crede ea ca ar trebui sa fie ok.


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui baby-boom

Eu sunt de acord cu deciziile luate de copil, dar pana intr-un punct, caci uneori mi se pare ca este prea dificil sa lasi pe spatele lui luarea unor decizii importante si prea complicate pentru el, legate de somn, nutritie, etc, chestii de baza. Luandu-ma dupa exemplul din ograda proprie, am constatat ca negarea e foarte la moda, si ca de multe ori trebuie sa procedez cu manusi pentru a ajunge la linia de finish cu multumire de ambele parti. Altfel, spre ex. a mea copila nu manca, treaba care era ingrijoratoare.

Florina si Elise (9 iulie 2004)

http://www.youtube.com/watch?v=90xfWYnz9KM


Eu nu astept sa-mi spuna ea ce vrea, ci ii dau sa aleaga: de ex. azi vrei sushi sau salata de ton? Sau salata de macaroane sau supa... ii pun 2 mancaruri in fata (in magazin) si o intreb care o vrea.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K


Sunt de acord cu tine, respecti dorintele copilului, dar totusi la 2 ani tu trebuie sa fii adultul care decide, si nu ea printesa care te duce de nas cum vrea ea. TU trebuie sa o imbraci corect (si daca vrea pantaloni scurti si tricou iarna, ce faci???) TU trebuie sa ai grija sa manance sanatos, TU trebuie sa ai grija sa-si faca somnul.


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert


Poftim inca un exemplu de expresie care ma omoara incet, dar digur! Pai de ce consideri ca te duce copilul de nas? Ca ii dai voie sa se exprime, ca-i dai voie sa isi formeze personalitatea proprie, in loc sa o copieze pe a ta?|

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

N-am disparut ca magarul in ceata , doar ca am fost foarte ocupata.
Va multumesc foarte mult pentru posturile voastre , revin cu comentarii si raspunsuri cand ma eliberez putin.



Mami si Sanziana


God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput