Cat de mult e prea mult?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

kya tu fa ca tine ca faci bine,are numai 2 ani si daca acum ii mutilezi personalitatea mai tirziu tu vei suferi.iti poti pune probleme cind chiar vei avea acum cu ce greseste?de obicei bunicii sunt mult mai toleranti cu micutii la tine alta-i treaba si nu ai ce face.cind va merge la gradi vei fi surprinsa ce schimbari pozitive in comportament va avea iar cu o personalitate ca a ei vei fi tare mindra.micutul meu are 5a 4l si nu l-am jgnit sau bruscat niciodata,sii nazdrvan forte,vis a vis de lozinca parintilor tai.este drept ca l-am manipulat usurel si i-am dat impresia todeauna ca toate deciziile sunt ale lui iar eu execut.incerca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Kya, doar tu iti poti raspunde daca e prea mult sau nu; daca te face sa accepti lururi care in mod normal ti se par inacceptabile, si le accepti doar pentru ca ea insisita (sau ca sa eviti o scena), poate ca e prea mult...

La imbracat, si eu am zis initial ca si Gabi, ca o sa impun limite la asortatul culorilor, fiindca de exemplu mie nu-mi place deloc mov cu verde, nici verde cu roz... dar fiica-mea are alte gusturi, si am lasat dupa ea; nu fiindca a insistat, ci fiindca n-am fost in stare sa-i ofer un argument serios pentru care "nu se poate".
Dar la capitolul imbracat, tin intotdeauna cont de vremea de afara; ea ar vrea rochite tot timpul, si (probabil ca orice copil) detesta ideea de manusi, caciula, fular, geaca etc. Ei, aici nu fac exceptii; daca sunt convinsa ca asa cum vrea ea e prea subtire sau prea gros imbracata, ghinion, ramane cum zic eu.
Poate pare simplu si logic, dar nu e! Cand avea 1-2 ani ieseam iarna in parc si dadeam de atatia copii fara caciuli/manusi si de mamici care imi spunea "vai, ce noroc aveti ca accepta caciula si manusi, ca al meu nu accepta asa ceva" ...asta e ceva ce eu nu pricep; cum adica "accepta" sau "nua ccepta"? pai n-are de ales, ca daca nu accepta, nu iese afara, fiindca nu risc sa se imbolnaveasca. Eviedent ca la inceput am avut si noi crize si istericale de fiecare data cand voiam sa-i dau geaca...ghinion! in scurt timp a priceput ca n-are de ales si a renuntat sa mai protesteze.

Mi se pare foarte ok sa lasi copilul sa aleaga e vrea sa manance din felurile care exista pe masa; nu mi s-ar parea ok ca cel mai frecvent copilului sa-i faci ceva speial (si numai ce vrea el) fiindca nu-i place absolut nimic din ce e de mancare; sau sa-l lasi sa manance numai un anumit tip de alimente (ex:dulciuri); dar cat timp are o dieta relativ echilibrata, e super sa il lasi sa aleaga.

Iar cu somnul...doar tu stii mai bine; daca e obosita si daca stai cu ea iti adorme dupa cateva minute, desi spune ca nu vrea, merita sa fortezi un pic nota (mai ales cand alternativa e un copil marait sau care nu mai poate fi atent si se impiedica si se loveste din cauza ca e prea obosit); dar daca are destula energie si chiar daca stai cu ea jumatate de ora tot nu-ti adoarme...lasa-o cum vrea ea.
Noi am insitutit regula de stat in pat impreuna si ascultat muzica lenta timp de 3-4 melodii; daca adormea bine, daca nu, ne vedeam de treaba; a avut multe zile cand n-a dormit la pranz... asta e; de regula nici nu aveam probleme si recupera noaptea urmatoare; dar daca dupa-masa ne tot certam si e irascibila din cauza oboselii, s-a intamplat sa o trimit la culcare si la 4-5 dupa-masa pe motiv "esti obosita si devii insuportabila, iar eu n-am chef sa ma cert cu tine"; de regula s-a pus sa planga de nervi ca am pus-o in pat, dar in cateva minute dormea dusa, si la trezire era vesela si bine-dispusa.

Dupa parerea mea, e bine sa lasi copilulsa aleaga, in anumite limite. Iar limitele exacte si cat anume e prea mult, depind de la copil la copil si de parinte la parinte (de asta spuenam ca doar tu poti sa stii)
De regula daca nu ii respecti alegerea, trebuie sa ii poti oferi un argument serios si pe care sa-l inteleaga.
de exemplu " nu mergi cu rochita asta fiindca e prea subtire si afara e frig si o sa te imbolnvesti"; sau "nu mai primesti dulciuri decat dupa ce mananci si mancare, fiindca altfel o sa te doara burtica".

Din pacate romanii (foarte multi dintre ei) au un obiei foarte foarte prost - sa-si bage bage nasul unde nu-i priveste si sa critice pe toti parintii care fac altfel decat ar face ei; ce sa-i faci, e greu sa accepti ca nu toata lumea gandeste la fel ca tine, dar totusi si alte variante sunt bune.
O sa mai auzi des tot felul de reprosuri din pacate...majoritatea incearca sa le ignori ca si cand nici nu le-ai fi auzit. In principiu o sa-ti dai seama daca e vreunul care merita luat in seama.
Pe mine ma exasperau diverse cucoane (mai tinere sau mai batrane) care fara macar sa ma cunoasca, veneau pe strada la mine si direct tipau la mine (fiindca tonul ala doar vorbit normal nu mai era) "de ce o lasi sa...!???" (de ce o lasi sa suga degetul? de ce o lasi sa se joace in nisip/pe iarba, ca se murdareste? de e o lasi sa manance asta/asa? de ce o lasi sa se catara acolo, ca poate sa cada? de ce o lasi sa calce in balti? ...
De ce? pentru ca e fata mea, si eu suport consecintele (eu ii spal hainutele daca le murdareste, eu o spal/sterg daca se murdareste, eu o dezvat de suptul degetului cand mai creste, eu o cunosc destul de bine incat sa stiu ca poate sa se catare acolo fara sa cada (si in final daca chiar cade oricum singura problema ar fi ca se murdareste, fiindca la chestii intr-adevar periculoase, unde se poate accidenta rau, nu o las)...dar de ce trebuie sa dau explicatii unei necunoascute despre modul in care cresc copilul (in conditiile in care ceea ce face fiica-mea nu ii afecteaza/deranjeaza cu absolut nimic)???

Diana - mami de Adriana (14.02.2006)

Mergi la inceput