Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *126*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Buna dimineata

Ne-am intors si noi de la munte,unde a fost suuuper o sa mai avem iesiri din astea de un weekend,cu baietii,la matusa mea (are o casuta mica, nou facuta, si ne-o ofera cu draga inima ori de cate ori verm sa mergem;am mai fost acolo,acum 2 veri,cand Alex avea in jur de 9 luni)

Monica,sanatate multaprin asa ceva am trecut si eu,si cum zici si tu,tusea persista o am de 2 sapt si ceva si nu vrea sa plece nicidecum
Alex e multa mai bine,antibiotic nu mai luam decat sirop de tuse

Adi,glad to see you

Am vazut si eu poze cu dovleceii nostrii,care de care mai frumosi

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

neatza si de la noi!

tare urat e si la noi afara....dar daca nu ploua, o sa iesim totusi...

noi am stat acasa tot w/e asta, tati si-a facut de lucru pe afara, ca are o gramada de treaba, si noi pe langa el prin curte....nimic deosebit, doar ca am papat cozonac yummy de la vecina
in rest, Ebru a inceput sa se ridice un picut in picioare, vine de-a busilea si se sprijina de noi si se ridica, dar nu sta mult, pica imediat in genunchi sau pe spate...

Elle mor dupa fetele tale! si la taranoaia la voi acolo e tare frumos, ideal pt copii! leganusul ala de unde l-ati luat?

Uka minunate pozele, cum ne-ai obisnuit...cred ca va invata Carina sa conduca inainte sa invat eu

Camy ce fericit e Flavius in premergator! si ce s-a mai distrat cu ouale alea e un dragut!

Alex pupam printesa Zeina dragalasa!

Monica insanatosire grabnica mami

Adi bine ai revenit, chiar ti-am dus lipsa! de-abia astept sa ne mai povestesti despre voi

Fraguta, uf, mitica de Natalix sper sa rezolvati cumva repede sa nu mai sufere frumusica

Gegea noi am ajuns in impas deocamdata cu diversificarea, cel putin la capitolul legume si carne nu ne-a placut piureul cu carnita, isi facea greata, asa ca am zis sa revin cateva zile iar la legume exclusiv....ei, si la astea a inceput sa-si faca greata, incat a si vomat o data, se inrosise toata si a scos ultimele guri de piure asa ca am zis stop la legume cateva zile...ii dau fructe la care deschide gura maaare, fie ca-s crude, fierte sau coapte si ieri i-am dar si cereale, ca sa pastram totusi 2 mese solide pe zi...

legat de ochisori, pana la urma nu mai mergem acum la oftalmo pt ca nu se sincronizeaza programul dr respective cu ce programari am gasit la Burnei, si la Burnei nu vreau sa mai aman pt ca stiu ca pleaca afara dar nus e stie cand, si s-ar putea sa nu-l mai prindem....asa ca vom face un alt drum la oftalmo, dupa un an..pana atunci mai urmaresc eu problema, poate nici nu va mai fi nevoie...

va pup!


de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Toata lumea e in vacanta prelungita?


Sunt putin nervoasa, mandra mea tocmai ce a zis ta-ta-ta-ta...inconstient, dar tot sunt suparata....nici nu cred ca voi recunoaste.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Toata lumea e in vacanta prelungita?


Sunt putin nervoasa, mandra mea tocmai ce a zis ta-ta-ta-ta...inconstient, dar tot sunt suparata....nici nu cred ca voi recunoaste.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



asa se pare....ca pe afara nu cred ca e lumea....

mergi pe blat draga....pana n-o zice si de fatza cu el



de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Mai fetelor care aveti pediatrul diferit de medicul de familie cum faceti sa nu se supere niciunul? Adica sa impacati si capra si varza...help....pe mine m-a sunat medicul de familie ca vine sa ii faca vaccinul, dar eu vreau sa ma vad si cu pediatra ca sa o intreb de schema de diversificare si sa o vada pe cea mica cum a evoluat(insa ea zicea ca ii facem si vaccinul)...si nu stiu cum sa fac!

HELP!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

la Brasov ploua ...urat afara...offffff...grele...
vreau sa vina vremea frumoasa sa plec si eu la parintii mei o saptamana ca tare imi e dor sa fiu si eu putin rasfatata....trebuie sa vina odata si vremea mea, nu?????

Alex ce figura esti cu printesa ta care zice ta-ta-ta ..si nu vrei sa recunosti, ai?????

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Mai fetelor care aveti pediatrul diferit de medicul de familie cum faceti sa nu se supere niciunul? Adica sa impacati si capra si varza...help....pe mine m-a sunat medicul de familie ca vine sa ii faca vaccinul, dar eu vreau sa ma vad si cu pediatra ca sa o intreb de schema de diversificare si sa o vada pe cea mica cum a evoluat(insa ea zicea ca ii facem si vaccinul)...si nu stiu cum sa fac!

HELP!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



pai eu as vb cu medicul de familie, i-as spune ca merg la pediatru ca sa vezi si cum e bebelina....grele si cu medicii astia

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna dimineata dragele mele,

Sa ne fie rusine ca nu am mai scris de atata timp, insa nici timp nu am avut si un dor cat casa de voi cu siguranta.

Multumim si pentru urarile de ziua Isei, pentru 7 lunite, e mare si frumoasa si cuminte si tot ce isi mai doreste o mama, am doua printese perfecte ce sa mai spun!

Fetele sunt bine, Isa cred ca ne mai pregateste un dintisor sus, are doi jos si parca se vede ca gingia umflatica asa a coborat pana la margine si acolo o sa sparga un dintos mare si grasan
E cumintica, se mai trezeste noaptea sa pape la 2 si la 6, zici ca are ceas, de cateva luni chiar numai asa se trezeste, rade, se ridica in fundulet pe scaunelul ei de masina (cosuletul) in care sta in casa, se joaca, plange cand ramane singura in casa etc.
Mananca f bine, cred ca luna asta a luat 500-600 gr, ce bine ar fi, maine mergem din nou l adr la controlul de 7 luni si o sa vedem. INsa se simte la mana ca s-a ingrasat, s-a rotunjit si la fatuca si e tare dulcica. Bineinteles ca inca nu cred ca are nici 8 kg asa ca nu ma alarmez
Ea papa asa: dimineata fructe la blender cu/fara iaurt, e mare fan iaurt, daca ii pui, mananca orice. Iaurt alb, simplu ar manca la orice ora. Ii fac mar, para, cu biscuiti fara gluten, am primit cateva cutii de la cineva si se piseaza excelent in fructe.
La pranz papa piure de legume, aceleasi mereu, morcov dovlecel si cartof, cu/fara pastarnac, cu/fara carnita de vita. La ora 6 papa cereale de la milupa, din cele cu biscuiti ii plac f mult si la ora 10 seara 200 ml lapte cu 2 cupe de cereale. E dragalasa si papa bine, si cel mai mult ii palce oribilitatea de piure de fructe, cu uli de masline si fara strop de nimic in el, e cam gretos dar asta e, ei ii place f tare.

Alessiuta e si ea f cuminte, a avut o perioada de cateva saptamani cand era mai mamoasa, mai plangacioasa daca nu primea ceva si lipita de mine cand ma duceam si la baie desi ea a trecut demult prin asta, ca acum, de cateva zile sa o apuce de fapt sa fie smechera, haioasa, ne raspunde de te lasa masca, ii facea ieri lui taica-su: na-na-na ca nu esti cuminte! si radea si il punea sa faca ce spunea ea. Se mareste si ea, e in fiecare zi o incantare si o surpriza. La culcare, aseara, imi spunea: mami, eu ma simt cam bine, nu mai am raceala, muci si nici raceala
Uite, am si apa (avea sticla ei cu apa langa ea), eu ma simt cam bine...

Eu am facut o alta chestie minunata: am fost intr-o vizita de paste, si incercand sa iau o jucarie de-a alessiei de dupa pat am reusit sa sparg o oglinda cu cotul. Wow, daca sunt puternica, ce face sportul din om domle... Patul in cauza avea la cap 2 oglinzi in forma de triunghi. Eu am bagat mana intre oglinda si pat ca sa iau o jucarie, nu am mai putut scoate mana, asa ca am apasat oglinda cu cotul ca sa o imping. De vis, am spart oglinda, s-a facut tandari, eu m-am taiat in multe locuri, foarte fun. Era si sora mea acolo, e dr, asa ca m-a pansat in baie. Si radeam amandoua ca prostanacele, ca umplusem wc-ul de hartie si radeam ca urmeaza sa il infundam si pe ala si am facut tot ce trebuie. In fine, am siroit in baie, multe sunt superficiale, una e mai adanca deasupra cotului pe exterior, e ca o gaurica asa, si mi-a intins sorela pielea pe deasupra si m-a pansat, am omnistrips acum, sunt niste fisiute f subtiri transparente care sunt f puternice si sunt inlocuitor de copci acolo unde este cazul, tin marginile lipite f bine. Si le dau jos dupa 3-4 zile. Noi radeam, ca urma sa mergem in parc, daca mergeam asa pansata ca aveam si un mare bandaj in jurul mainii, zic ca vin direct de pe front .

Asa ca astazi sotul se duce sa cumpere oglinda, mergem si o montam.

Apropos de omnistrips, Doamne fereste, dar eu le-am folosit cand a cazut alessia, in aceeasi casa, cand avea un an si jumatate, alerga si a cazut cu spranceana (langa ochi) intr-un colt de mobila. Groaznic, ii siroia sangele pe fata, in fine, i-a ramas semn dar e sinistru atunci pe loc. Tot cu sora eram si tot ea i-a tinut apasat 5 minute si i-a pansat ranile.
Asta apropos, Mihaela de cazaturi, nu te panica, esti o mama foarte foarte buna, esti alaturi de copil, insa sa stii ca nu poti evita toate cele, e bine sa incerci sa eviti, dar nu le vei putea evita pe toate, asa ca inarmeaza-te cu curaj si nu te invinovati. INtr un an si 2 ani, Alesisuta cred ca a avut buza sparta de 4 ori, cucuie, lovituri, plus cea de care am povestit. Acum nu mai cade, insa ea avea cele mai putine !!!! fata de restul din fata blocului asa ca nu era cea mai nepazita.

Va pupam si scuze de placinta, si cu detalii picante...scriu rar dar romane cand ma apuca. Va pupam mult de tot

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

buna ziua, buna ziua! ce faceti? cum va simtiti dupa un wk de sarbatoare? eu una, taaaare obosita...in schimb sunt happy ca galusca mea a fost tare cuminte... ieri am fost la socri la Onesti si s-a comportat exemplar...ca sa nu mai vorbeasc de ziua de Paste, cand a fost un cumintel... va pun niste poze, dar maine cred ca nu le am pe laptop momentan...va pupacesc...

alex, eu cred ca pur si simplu ar trebui sa ii spui pediatrei ca vaccinurile le faci la medicul de familie, si nu vad de ce s-ar supara..ea e pe felia ei cu diversificarea , urmarirea printesei, si tot tacamul... si med de fam cu vaccinurile si masurare, cantarire (parca spuneai ca si el e pediatru?, at nu cred ca ar tb sa stie de celalalt...)sper ca m-ai inteles

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Mai fetelor care aveti pediatrul diferit de medicul de familie cum faceti sa nu se supere niciunul? Adica sa impacati si capra si varza...help....pe mine m-a sunat medicul de familie ca vine sa ii faca vaccinul, dar eu vreau sa ma vad si cu pediatra ca sa o intreb de schema de diversificare si sa o vada pe cea mica cum a evoluat(insa ea zicea ca ii facem si vaccinul)...si nu stiu cum sa fac!

HELP!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



pai eu as vb cu medicul de familie, i-as spune ca merg la pediatru ca sa vezi si cum e bebelina....grele si cu medicii astia

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mda, din pacate nu ii pot spune asta, pentru ca si medicul de familie are specializare de pediatrie, dar mie nu prea imi place, de aia merg si la alt pediatru....mare incalceala, dar parca nu as renunta la nici unul, ca doua pareri nu strica. Uof Ce incurcatura.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput