Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *126*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hristos a inviat!

Bun gasit, dragelor!


Mihaela, offf, ce sperietura! Cred ca-ti sta inima un pic sa vezi copilasul jos...

Liliacule, mai, imi pare rau ca e mucea neprietenos. O fi de la dintisori...Si o fi contribuit la starea lui si plimbarea.

Delia, ce faci mami, ce face soimita?

Manga, cum e cu diversificarea?

Natalie a inceput sambata sucul de morcov..draga de ea, il bea..se mai stramba, dar nu refuza. Azi i-am dat si in canuta si l-a baut.

In ultimele seri a fost tare intoarsa, a plans, s-a trezit f des...i s-a agravat si dermatita, in dimineata asta avea saracuta urme de la scarpinat, ii daduse sangele. Si colac peste pupaza are si o iritatie urata rau la funduletz. Ii tot dau cu Sudocrem, dar nu vad nicio imbunatatire.

Doamna Hepilica, cum ii preparai cerealele Maiei? Am vrut sa-i dau in seara asta in speranta ca va dormi mai bine, dar a fost un esec rasunator. Am pus 3 linguri cu lapte de la naftalina aka lapte de-al meu pastrat in congelator, am amestecat pana a avut consistenta unui piure mai molisor..era absolut oribil la gust si nici mancacioasa mea nu l-a vrut. Era asa simpatica..a pus un pic gura pe lingurita si s-a strambat, a inceput sa-si scuture corpul..super haioasa.

E grele rau cu diversificarea asta..

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Hristos a inviat, mamici dragalase!
Va multumesc din suflet pt urari, este minunat sa vad atatea fete dragi ca se gandesc la noi si ne transmit ganduri bune in momente asa importante. Multumesc!
Am avut o zi foarte faina ieri, am fost surprinsa de cadouri misto, a fost caldut si am stat la masa pe terasa, Daria a fost si ea f happy ca a primit tot ce a cerut plus alte nspe chestii. Partea mai nasoala a fost ca eu abia azi am realizat cati ani am implinit si, fara voia mea, dupa euforia de ieri, am fost cam blue. Macar ma inveselesc cand ma uit la Daria si la cei 5 anisori ai ei si asa pricep unde s-a carat vremea si cum am ajuns eu la buchetul rotund de 30 de ani.

Nu mai e necesar sa reamintesc ca is codasa si habarnista la ce se discuta, nu? Imi cer scuze, dar nu apuc deloc sa va citesc integral si in timp real, dar asta stiti voi.

Sa va spun despre noi cateva vorbe. Azi am intrat in a 6-a saptamana a procesului de diversificare si papam deja multicele. Mai exact, am bagat cate un aliment nou in fiecare saptamana. In prima saptamana mar (2 zile doar suc, gradual, apoi pulpita), in a doua morcov, in a treia, supa de legume, in a patra, la supa am adaugat carnita rosie, in a cincea, branza de vaci, iar acum, in a sasea, am sarit si pe un produs fainos (si asta homemade). Ma bucur ca am reusit un alaptat exclusiv si fara incidente pana la 6 luni, insa partea cu papica nu mai e chiar la fel de funny pt Praslea. Sunt si zile cand papa printre sughituri de plans (nu intelege de ce nu ii dau direct tzitzi si il innebunesc cu lingurita aia, dar macar papa), sunt si zile cand papa fericit si cu vocalize de placere. Per ansamblu, e ok, la 6 luni avea aproape 8.500 grame, acum sigur a mai luat ceva, ca se simte.
selen, la voi cum mai e? Noi am inceput deodata. Pls, spune-mi cam ce papati.

Poze nu am reusit sa vad decat asa din cand in cand, iar cele mai proaspete in minte sunt cele ale ellenutei dupa care mereu tanjesc, cu atat mai mult cu cat ii propusesem mai demult o incuscrire, dar cum nu ne-a zis nici un ba nici un da, a sosit alt print si a "rapit-o" pe Anna. Sunt tare tare tare frumusele fetitele tale, absolut superbe!!!

alex, acum am sorbit-o si pe Zeina cea finuta si cu trasaturi delicate ! Si ea e o dulce frumoasa, dar sunt convinsa ca stii asta.

Va pup pe toate de la mic la mare si va imbratisez!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Buna seara, fete dragi!!

Noroc ca v-am urat inainte Paste fericit, ca uite ca nu mai apucam. Oricum, multa pace, seninatate si bucurie va dorim din suflet!!

Am vazut pozele puilor(evident)Anna, Carina, Aidan, Alessia si sunt superbi toti!! Fetite adorabil imbracate..marea mea preocupare.Iar Aidan cu bodiutzul lui cu mummy.

Mihaela, imi pare tare rau de cazatura. Am trait-o si noi, dar totul a fost oki doki. Va fi bine!! sa va treaca!

Noi tot la munte, mai stam cateva zile. O sa pun si eu pozici de zilele astea curand. Totul a fost bine, puiu' cuminte as usual, papa ff bine, suntem fericiti. Chiar inainte de plecare am fost f happy ca in parc, vineri, dupa ce am trecut pe sub masa, a stat de vorba cu prietenul ei din parc mai mare cu 3 luni jumate. Si erau atat de dulci..N-a mai vb cu un alt bebe pana acum. Nici nu prea a avut ocazia. Cat mi-a placut!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Hristos a inviat!

Dragele mele, iata ca intru si eu ca parca dupa secole de absenta. Nu stiu cant mi-ati simtit voi lipsa, dar eu stiu ca mi-ati lipsit teribil si ca mi-e un dor mare de voi toate!!!

Fara sa fi citit din urma mai departe de primele 2 pagini din capitolul de fata si fara vreo speranta de a recupera prea mult din urma, stiu ca am pierdut multe minunatii si de aici!

Vreau sa transmit multi pupici tuturor, stiu ca am ratat multe aniversari si evenimente si sper sa pot recupera macar in parte.

In ff mare graba va zic ca suntem bine cu totii, copiii cresc, Lisa se cere la scoala, asa ca am umblat sa caut gradinita (o sa va spun povestea mai pe larg zilele astea), Adam a inceput diversificarea, sotul a inceput niste proiecte in timpul "liber" si am ramas pe cap cu websiteurile, contabilitatea, cumparaturile, curatenia generala si cam tot ce mai elibera el :( Tata e inca aici pana in iunie, lucrurile sunt cat de cat ok, macar nu ne mai luam in coarne ;)

Aaaaa, copiii suny raciti, cu muci, tuse, stranut, Adam afacut si febra zilele trecute, acum doarme la mine in brate, ca abia poate sa respire :( Tata a luat si el si eu acum urmez - ma doare gatul, capul, am nasul infubdat, parca plutesc...

Revin cu povesti pe larg si vreau sa si recuperez cate ceva.

Nu am uitat de exemplele de meniuri de diversificare. Incerc sa le scanez si sa le trimit pe mail.

Va pup cu drag , cu mentiune speciala pt Nela (si Ana struta, of course) - stiti cu toate de ce ;)


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Buna dimineata!

As fi vrut sa incep cu buna dimineata soare, dar cand m-am uitat pe geam mi-am dat palme, offf ca tare m-am maisaturat de vremea asta.

Asaaa, gata, acum mi-a trecut si va ofer proaspata si delicioasa. Trezireeeeeaaaaaaaa

Si noi am umblat zilele astea hai hui si per total a fost ok, mandra a mancat legumele in deplasare si pentru prima data nu a protestat, ba chiar a lins tot. A trecut prin zeci de brate si nu a zis nimic, a fost toata un zambet, am fost si pe afara, deci ne-am simtit bine.

Monikus mami, ma bucur ca iti place de mandra mea, dar nu vreau sa te superi....cum adica face multe? Hai sa fim seriosi, in afara ca sta in picioare pentru cateva zeci de secunde, sprijita bineinteles, sa stii ca tot codase suntem....hai fii serioasa, nu ma supara ca vin sa te urechez, toti le fac la un moment dat, si a mea le face mai tarziu decat altii, dar uite ca a inceput...te pup si capul sus, uite ce probleme exista cu dovleceii care au inceput sa se intoarca, noi inca nu avem probleme de genul asta.

Fragutzaimi pare atat de rau ca Natalix nu e ok mititica, nu am ce sfaturi sa iti dau, insa va imbratisez cu mare drag si ma rog la DD sa fiti mai bine.

Uka fenomenala Carina....vreau sa te intreb ceva, ce aparat folositi? Avem de gand o achizitie si sincer nu ma pricep, insa pozele tale arata fantastic...poate imi dai si mie o idee.

Adi bine ai revenit, pupa mucosii.

Andraiulia distractie placuta in continuare la munte....si multumim de complimentele pentru mandra mea, venind de la tine care esti o mare cocheta ma simt tare bine ca am nimerit-o.

Gegea ma bucur sa te citesc, va puuuuup.

Nelaaaa hai ma da-ne un semn ceva.

Voi ati observat ce pe data de 6 nu avem nici un sarbatorit? Oare de ce s-au ferit dovleceii de data asta?

V-am pupizat.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Buna dimineata si Adevarat A INviat!!

Imi cer scuze ca n-am intrat zilele astea sa urez si eu toate cele dar poate ma iertati ca de vineri zac in pat cu o viroza urata cu febra peste 38, cu un harait in gat si tuse de ma doare capul de la ea. Transpir toata ziua, am bufeuri de cald/rece. Foarte nasol. SI vroiam sa va spun sa aveti grija ca se pare ca umbla aceasta nenorocita de viroza care tine cel putin o saptamana si tusea cica nici intr-o luna nu trece daca nu se iau masuri de la inceput

Am vazut si eu poze frumoase cu fetele Ellei. Ma bucur treribil ca le-ai pus pe PIcasa, ca mi-s asa de dragi cele doua frumoase dar pe webshots ma enervam mereu de stilul smuls in care mergea si niciodata nu reuseam sa vad pana la capat. Doua frumoase ai si mi se pare ca Anna seamana foarte bine cu Eva. Pupam dulce

Vazut poze de Alessia Zeina si Carina. DOua donsoare elegante, frumoase si tare expresive.
Acum ma bag sa incerc a vedea pozele cu Flavius, sper sa reusesc

Va pupez pe toate si va doresc o saptamana usoara si frumoasa cu vreme buna

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

A aparut adimercedes Good to see you dear

Sclerozata ce sunt am uitat ce vroiam sa mai scriu.

Kawa, imi pare rau de cazatura. Al meu a cazut din scaunul de masa din cauza noastra ca n-am pus bine tablia din fata si nici centuri nu i-am pus... asa ca tu nu ai de ce sa te simti vinovata. Se mai intampla si din pacate raul de abia acum incepe.

Fragutza tare rau imi pare sa aud ca Natix are in continuare probleme cu bubitele. Off, sper sa gasiti un leac. Se zice ca DA_ul se amelioreaza sau trece de tot primavara si vara. SPer sa treaca si sa nu mai revina Spor si bafta la diversificatiune

Gegea, cu scuzele de rigoare pt intarziere La multi ani, sa fi sanatoasa si fericita si sa te bucuri de familia ta frumoasa pana la adanci batraneti

Ca tot zicea Alex, si eu vreau sa imi schimb aparatul foto ca face mereu cate o buba si am tot bagat bani in el. Il iert ca si-a cam trait traiul si-a mancat malaiul. Si-a scos toti banii. Acum cred ca are o problema de soft ca nu mi-l recunoaste niciun calculator si nu pot scoate pozele, am poze de cateva saptamani cred Sper doar sa nu le pierd. Whatever. Eu m-as orienta tot catre un Canon sau un Nikon, eu stiu ca sunt za best in ale aparatelor foto.

Acum chiar plec ca vreau sa fac si eu o defrisare, sa profit ca e bebe in deplasare. L-am dus la ai mei sa nu-i dau raceala, plus ca nu eram in stare sa-l ingrijesc avand in vedere ca nu-mi puteam ridica capul de pe perna...

Pupez

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Monica sanatate multa!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Buna dimineatat

tati a inceput serviciul ..ce pacat..era asa bine toti 3....off

Alex am vazut poze proaspete cu Alessia, o dragalasa si o bulanoasa..ranjita si minunata! fata!
Happy ukaam vazut poze si cu Carina..ma omorati cu marea..vreau si eu.. Carina si ea o dulcica si o frumoasa.. Cu intarcarea...spune-mi si mie cum faci..


Monica sanatate multa!

..revin, acum urla piciul....

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

buna dimineata fetelor, Hristos a Inviat

astazi mai incercam o data supa de legume care este ... indigesta, cah and all aroud bad guy o sa incerc sa o fac mai lichida un pic, poate serveste... (el papa mititelu ceva ceva ar cu maaaari eforturi, printre sughituri. si nu-i ok deloc.. uof) si sa ii pun si un varf de sare... am incercat ieri cu mai multe feluri de borcanele... n-ai sa vezi!!!



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput