Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *125*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Monikus mami, in primul rand te imbratisez tare de tot. Apoi iti spun ca nu sunt masura sa dau sfaturi dar imi permit sa imi dau si eu cu parerea. A mea abia acum se intoarce timid de pe burta pe spate si asta numai daca se intinde dupa telecomanda de care e obsedata, de pe spate pe burta nu prea sunt semne ca ar vrea, si e mai mare decat al tau. Pur si simplu poate nu il intereseaza. Cat despre vomitat si a mea inca mai vomita, chiar si la 2 ore dupa ce papa chinuit, asa cum zici tu. A mea vomita din cauza agitatiei si neastamparului....asa ca, sincer nu stiu ce sa iti zic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Techila eu ma bag la un gratarel daca e sa fie!Spor la treaba azi, eu te consider eroina.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Andra

Techila, nu imi dau seama cat ar trebui sa manance un copil de 5 luni dar al meu nu mananca altceva in afara de lapte si dr mi-a zis ca ar trebui sa manance 5 mese a cate 180ml. Nu stiu cat e de rau. Iar in ultimele 2 zile nu cred ca a mancat mai mult de 500ml in 24 de ore. . spor la plantat.

Alex Cat despre intors, de asta v-am si intrebat pt ca dr a insistat f mult sa facem kinetoterapie si sa ma duc la control la neurolog 1 data pe luna. Parca mi se pare putin exagerat.

Am incercat acum la 10 sa ii dau lapte si nu a vrut decat 70ml. Acum plange.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

ne-am intors de la medic...continuam cu tratamentm, inca are rosu in gat

Alex25
Monicus sanatate multa lui bebe Rares!

si acum sa ma apuc..sa nu ma apuc de curatenie...oare cat doarme Flavius?????

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Andra

Techila, nu imi dau seama cat ar trebui sa manance un copil de 5 luni dar al meu nu mananca altceva in afara de lapte si dr mi-a zis ca ar trebui sa manance 5 mese a cate 180ml. Nu stiu cat e de rau. Iar in ultimele 2 zile nu cred ca a mancat mai mult de 500ml in 24 de ore. . spor la plantat.

Alex Cat despre intors, de asta v-am si intrebat pt ca dr a insistat f mult sa facem kinetoterapie si sa ma duc la control la neurolog 1 data pe luna. Parca mi se pare putin exagerat.

Am incercat acum la 10 sa ii dau lapte si nu a vrut decat 70ml. Acum plange.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei


ai mei niciodata nu au mancat 700....ma rog...ai mei nu-s buni de raport, nu te lua dupa mine. stii ce vroiam sa zic? nu ii place lui rarutz la tv??? nu zic sa-l intzepenesti acolo, dar cat sa respiri si tu 5 min...daca nu iti place idee, nu da cu oo te rog

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia
nasterea a doua putze

Noi suntem doi frati, în casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste
Si nu ne certam deloc,
* * * * * * * * * * Si ne mangaie duios,
Si suntem tacuti la masa,
* * * * * * * * * Iara seara ne citeste
Si cuminti în orice loc.
* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Noi maine plecam la munte, pe dupa-amiaza. Ieri am reusit sa ii aranjez garderoba pt primavara lui Sophie bebe. Astazi as vrea sa ma duc cu ea sa trecem pe sub masa. Se mai duce cineva? Si de impartasit cand se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Monikus hai ca ma bagi si pe mine in sperieti cu atata kinetoterapie si neurolog....ufff, mama ei de viata. Cat despre mancat, eu pot doar sa iti spun cum am facut eu cand am patit acelasi lucru.
1. Am incercat sa ii schimb tetinele
2. I-am facut program fix de masa ca sa imi dau seama cat de foame ii este
3. Am schimbat tipul de lapte
4. I-am dat sa manance intr-o singura camera, intr-o singura pozitie, in liniste, sa nu aiba alti stimuli.

Ti le-am scris in ordine asa cum le-am parcurs eu, nu pe toate odata, pe rand....pana la urma i-am dat de cap, insa 5 mese de 180ml nu am avut niciodata, nici cand ar fi trebuit sa mancam 210...deci nu asta e criteriul cel mai bun.

Te pup si tin pumnii.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

da mey, asta cu impartasitul vroiam sa va intreb...oare merge si maine? ca eu nu ma pot duce singura cu amandoi si maine l-as prinde pe sotz sa mearga cu mine....i-as duce si eu sa treaca pe sub masa, dar nu pot....asa rau imi pare

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia
nasterea a doua putze

Noi suntem doi frati, în casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste
Si nu ne certam deloc,
* * * * * * * * * * Si ne mangaie duios,
Si suntem tacuti la masa,
* * * * * * * * * Iara seara ne citeste
Si cuminti în orice loc.
* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui techila

da mey, asta cu impartasitul vroiam sa va intreb...oare merge si maine? ca eu nu ma pot duce singura cu amandoi si maine l-as prinde pe sotz sa mearga cu mine....i-as duce si eu sa treaca pe sub masa, dar nu pot....asa rau imi pare

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia
nasterea a doua putze

Noi suntem doi frati, �n casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste
Si nu ne certam deloc,
* * * * * * * * * * Si ne mangaie duios,
Si suntem tacuti la masa,
* * * * * * * * * Iara seara ne citeste
Si cuminti �n orice loc.
* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos.



se impartaseste si maine si chiar si in ziua de Pasti

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

Neatza, girls!


Sunt praf de oboseala! A fost Natalie intr-o forma azi noapte...imi venea sa ma dau jos din pat sa-i fac niste cartofi prajiti sa manance..a supt intr-una si dc nu sugea, vroia sa stea cu sanul in guritza. Nu stiu ce s-a intamplat cu ea saracuta, dar a fost tare nefericita!

Monikus, ai fost la Favorit? Mai stiu 2 mamici total nemultumite de pediatrii de acolo.

Anamaria, condoleante!

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.


Nu Fragutza. Am fost pe Grivita la Dr Marcu. Am inteles ca e buna ca medic dar eu efectiv nu stiu ce sa mai fac sa fie bine. Noi si asa o duceam rau cu plansul si cu somnul acum au mai aparut si astea.



Salutare!

Monikus - .
Eu zic sa nu o iei chiar in tragic. Evident ca nu e nicio problema majora daca la 5 luni nu se intoarce cum vrea doc. In plus, madam Marcu asta, e buna si cu experienta, dar usor depasita si inadaptata. Si cam pretentioasa, pare-mi-se.
Si daca puiul papa 700 ml lapte pe zi la 5 luni, e ok. Maia foarte rar papa atat. Ea lua intre 500-600 ml. Si Maia s-a intors mai tarziu decat alti copii de pe-aici, dar a facut-o si acum se intoarce pe toate partile. Toate miscarile i se par facile si le experimenteaza vesela.
Acum vad ca majoritatea copilutilor stau singuri in fundic, Maia nu sta decat sprijinita. Daca n-as avea rudele care sa ma toace marunt la cap ca nu o stimulez eu suficient si sa imi dea sfaturi asa...in treacat ca tot veni vorba..., as fi si mai fericita decat sunt acum. O sa stea si in fundulet singura cat de curand. Sunt convinsa.

Sigur ca madam Marcu te trimite si la kineto si la si la si la...ca doar e patroana la Medlife si banutii ajung la ea (ma rog, la baietii ei..). Dupa parerea mea de mamica pretentioasa la doctori, madam Marcu e prea cauzala si fara rabdare, pentru gusturile mele. Personal, nu-mi plac medicii care ma cearta si am invatat sa fiu mai selectiva si mai incisiva cand vine vorba de medici, mai ales cand e vorba de Maia.

Sigur ca tu nu ai nicio vina ca puiul a luat doar 200 g, sa ajungi cu el la medic si sa te faca sa te simti vinovata in vreun fel..., sa te simti "vai si amar", e cam nasol. Poti sa-i dai banana si mar si toate fructele si roadele pamantului, puiul tot in ritmul lui va creste, iar tu vei ramane stresata de aceasta madam Marcu. Eu credeam ca voi da lovitura cu diversificarea asta, ca va creste Maia...da' de unde?

Eu zic sa nu te ingrijorezi, sa te relaxezi si vei vedea ce progrese vor urma in perioada imediata. Stresul asta cu refuzul mancarii e naspa rau si aproape inevitabil.

Eu ma gandeam la liliana care a avut cu Andra un milion de probleme cu alimentatia, de ma lua pe mine cu friguri cand citeam ce povesteste. Mi-a ramas ca un cui in cap povestea ei. Iar acum, iata ca se pare ca o ia de la capat cu Radu (poate totusi nu e cazul ). Mi se pare o cumplita incercare prin ce a trecut ea si cum a depus toate eforturile in incercarile ca Radu sa nu fie la fel. N-ai de unde stii, din pacate! M-a trecut un fior rece cand citeam ca pur si simplu ii e frica sa mai incerce, si o inteleg.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput