Pufuleti de ianuarie-februarie 2010 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Am reusit si eu sa o pun pe a mea bb-lina in patut ...si cred ca ma duc si eu sa ma gheia o pauzasc in al meu patut ...

Va doresc o noapte linistita si necolicoasa!!!

_
Elena, fericita de Maria Isabela (28.01.2010)
"Alaptatul care starneste furtuni" - o poveste reala de AngeliquedeS, mamica de clopotel de ian- feb 2008
Alaptatul - My Story
Poze mai vechi si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:


Mie imi place sa cred ca fiecare dintre noi are suficienta inspiratie si cumpatare ca sa filtreze opiniile exprimate aici si sa ia din fiecare parere doar ce o intereseaza. Si eu citesc opinii la care nu subscriu, insa fiecare are dreptul sa isi exprime gandurile, parerile etc. Doar de-aia suntem aici, nu? Sa beneficiem de experientele variate ale fiecareia dintre noi.



Eu raportez o super raceala, ma doare gatul, am facut muci, ma ustira ochii, ma doare capul, ce mai, tacamul complet! Am bagat azi Oscillo si Homeogene, insa nu pot spune ca "simtesc" mare imbunatatire. Si imi pun masca cand alaptez si ma sufoc cu ea ca nu pot respira cum trebuie, azi nu mi-am pupat odorul deloc, offf, mi-e o frica sa nu ia si el!!!! Daca e raceala se ia?

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Salut,

Imi dati va rog voie sa va arat niste situri cu indrumari "tehnice" despre alaptat? Poate le stiati, poate nu: www.kellymom.com - o colectie exhaustiva, pe bune, acopera tot ce-ati putea avea nevoie.

Acilea gasiti lucruri despre dieta mamicilor: http://www.kellymom.com/nutrition/mom/index.html (ca am vazut ca discutati problema colicilor). V-as recomanda aceste articole in special:
http://www.kellymom.com/nutrition/mom/mom-foods.html
si
asta: http://www.kellymom.com/nutrition/mom/mom-diet.html

In rest faceti voi browse. Kelly Bonyata este consultat acreditat in lactatie de foarte multa vreme, iar situl este adaptat mereu si arata surse cam pentru orice se spune.

In Romania sunt noul lapte matern.ro si naste cum simti.ro, dar mai gasiti informatii pertinente si pe attachment parenting. ro (pe care l-am vazut citat mai devreme).

www.drjacknewmand.com

Nu ocoliti si alaptatul help line de aici de pe site.

Indiferent ce veti decide cu privire la alaptare, informati-va. Alaptatul nu e un lucru chinuitor si nici intarcatul nu ar trebui sa fie decat un lucru firesc, o trecere la alta etapa a vietii unui om.

Inca ceva: mamele care alapteaza nu ivinuiesc pe nimeni. Insa cele care se opresc sunt de multe ori necrutatoare.

Toate cele bune si ma scuzati pentru deranj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica


Mie imi place sa cred ca fiecare dintre noi are suficienta inspiratie si cumpatare ca sa filtreze opiniile exprimate aici si sa ia din fiecare parere doar ce o intereseaza. Si eu citesc opinii la care nu subscriu, insa fiecare are dreptul sa isi exprime gandurile, parerile etc. Doar de-aia suntem aici, nu? Sa beneficiem de experientele variate ale fiecareia dintre noi.



Eu raportez o super raceala, ma doare gatul, am facut muci, ma ustira ochii, ma doare capul, ce mai, tacamul complet! Am bagat azi Oscillo si Homeogene, insa nu pot spune ca "simtesc" mare imbunatatire. Si imi pun masca cand alaptez si ma sufoc cu ea ca nu pot respira cum trebuie, azi nu mi-am pupat odorul deloc, offf, mi-e o frica sa nu ia si el!!!! Daca e raceala se ia?

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)


cu masca si igiena adecvata nu ar trebui.
sa te faci repe bine



Mihaela, de Florin Cristian (16.12.2009) poze si povestea piticului



"Consecintele furiei sunt cu mult mai grave decat cauzele ei" (Marcus Aurelius)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

cristies ai fost tare cu ampicilina!



Mihaela, de Florin Cristian (16.12.2009) poze si povestea piticului



"Consecintele furiei sunt cu mult mai grave decat cauzele ei" (Marcus Aurelius)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

interventiile acide... hm, sa le zicem doar patimase si atat, sunt astfel de persoane si acesta e felul lor de a-si exprima opiniile, daca nu gasesc un oponent pe masura isi pierd rapid din verva si redevin pasnice... pe mine m-a distrat.

Caius
www.onetruemedia.com/shared?p=a9d3cf557a086fbc51ce81&skin_id=0" target="_blank">videos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica


Mie imi place sa cred ca fiecare dintre noi are suficienta inspiratie si cumpatare ca sa filtreze opiniile exprimate aici si sa ia din fiecare parere doar ce o intereseaza. Si eu citesc opinii la care nu subscriu, insa fiecare are dreptul sa isi exprime gandurile, parerile etc. Doar de-aia suntem aici, nu? Sa beneficiem de experientele variate ale fiecareia dintre noi.



Eu raportez o super raceala, ma doare gatul, am facut muci, ma ustira ochii, ma doare capul, ce mai, tacamul complet! Am bagat azi Oscillo si Homeogene, insa nu pot spune ca "simtesc" mare imbunatatire. Si imi pun masca cand alaptez si ma sufoc cu ea ca nu pot respira cum trebuie, azi nu mi-am pupat odorul deloc, offf, mi-e o frica sa nu ia si el!!!! Daca e raceala se ia?

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

si noi si noi masca, oscilo, ceaiuri... bebe a stranutat o singura data si atat, n-a luat raceala de la mine, dar depinde daca e raceala sau viroza bacteriana sau virala... la mine sunt raceli de la mancat rece din frigider, iesit in vant, culcat cu parul ud.

Caius
www.onetruemedia.com/shared?p=a9d3cf557a086fbc51ce81&skin_id=0" target="_blank">videos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

noi nu am fost foarte activi pe aici azi, dar ce sa facem? si noi in salturi!

bebe este inca f agitat, poate si de la lipsa baitei de azi...desi afara plimbat a fost. sa vedem daca cedeaza ca mor de somn.

asa ca va spunem noapte buna, fetelor si ingerasilor!




Mihaela, de Florin Cristian (16.12.2009) poze si povestea piticului



"Consecintele furiei sunt cu mult mai grave decat cauzele ei" (Marcus Aurelius)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Buna seara
Anastasia a fost cam farnaita noaptea trecuta, azi nu a fost in apele ei ca de obicei, ma gandesc sa fie din cauza iritatiei la fund si nu raceala. Spuneti-mi va rog o crema minune pentru eritem fesier , is disperata o curatam la fundulet numai cu ceai de musetel, uscat bine, dat cu sudocream, a mers bine, acum iar ....

Ruxita si sotul meu nu vrea 'cotizatii' la botez , dar cand le-am spus la invitati au sarit cu gura ca ei nu stiu ce cadouri sa cumpere si sa nu-i stresam ca doar nu vor veni cu mana goala .

noi am fixat botezul pe 10 aprilie si vom merge la munte la o pensiune. am ales asa ca sa invitam doar persoanele f apropiate si sa avem si spatiu, acasa nu prea incap toti, si vor fi doi nasi, ambii din localitati diferite, am rezervat si camere, sper sa ne simtim bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Fetele cu raceala, mama mea a fost racita bine in iarna, si a stat cu noi in camera, m-a ajutat la baie, a folosit masca si nu s-a luat. Mai am o prietena care la fel alapta cu masca, nu s-a luat, deci cred ca masca face treaba buna.
Sper sa va recuperati rapid ca si asa nu dormim suficient,sa mai avem si mintea in ceata de la raceala... sa va treaca.

Patriotus face nani dupa o zi plina de plimbat prin parc, facut shomping... venit acasa, tras un pui de somn apoi hutza hutza vreo ora pana la baita... hehe si l-am lasat in patul meu si s-a intors iar singur pe burta... a inceput sa capete experienta. Se arcuieste de spate si hop pe burtica, apoi sta asa, daca stiti de la sport, pozitia cosuletz, cu mainile si picioarele in sus in aer... hehe iubitul meu.

Rade si ma umple de fericire pana imi dau lacrimile ... nu e nimic mai frumos pe lumea asta decat sa fii mama!!!

Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
toate pozele

Mergi la inceput