Pufuleti de ian-feb 2010 (20)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Buna fetele.
Ne cerem scuze pentru absenta dar am fopst agitati cu organizarea botezului iar apoi cu recuperarea de dupa.
De sambata suntem crestin.
Astazi am dormit amandoi de la 12 noaptea pana la 10 dimineatza cu mici pauze de masa,mai exact 2(la 5:30 si la 8)

Blogul lui bebe Teodor

Blogul lui mami

tu mamica proaspata de crestin -
avem si noi botezul peste o saptamana si am mai multe intrebari - lista de cumparaturi pentru biserica (lumanari, prosoape, ..?), pe mama o pune sub poala popa sa-i citeasca vreo rugaciune? (asta e motivul pentru care NU MA DUC LA BISERICA - considera un pacat ceea ce pentru o femeie e firesc si natural si o bucurie, n-am comis niciun pacat, am adus pe lume o fiinta!) si tre sa ma pregatesc cel putin moral pentru toate aceste ritualuri... pe care eu nu le inteleg dar nici nu ma stradui sa le inteleg.
Si nimic din cum a fost la botez, petrecerea de dupa, cheltuieli, chestii-trestii... cum a fost?

Caius
www.onetruemedia.com/shared?p=a9d3cf557a086fbc51ce81&skin_id=0" target="_blank">videos



Si eu sunt de aceeasi parere cu tine... Cand il auzeam pe preot ca citea din carte sa ma curateasca de parca nu zice la Biblie "#350;i Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Cre#351;te#355;i #351;i v#259; înmul#355;i#355;i #351;i umple#355;i p#259;mântul #351;i-l supune#355;i" Pai si atunci de ce sunt eu murdara sau pacatoasa ca am facut un copil???

fericita de Sebastian Mihai
poze gravi
trusou bebe
revelion de gravi
www.youtube.com/watch?v=mQ9r6or5YfY" target="_blank">bebe danseaza

cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Buna fetele.
Ne cerem scuze pentru absenta dar am fopst agitati cu organizarea botezului iar apoi cu recuperarea de dupa.
De sambata suntem crestin.
Astazi am dormit amandoi de la 12 noaptea pana la 10 dimineatza cu mici pauze de masa,mai exact 2(la 5:30 si la 8)

Blogul lui bebe Teodor

Blogul lui mami


salutare crestine!

bravo mami! fain program!



Mihaela, de Florin Cristian (16.12.2009) poze si povestea piticului



"Consecintele furiei sunt cu mult mai grave decat cauzele ei" (Marcus Aurelius)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Buna fetele.
Ne cerem scuze pentru absenta dar am fopst agitati cu organizarea botezului iar apoi cu recuperarea de dupa.
De sambata suntem crestin.
Astazi am dormit amandoi de la 12 noaptea pana la 10 dimineatza cu mici pauze de masa,mai exact 2(la 5:30 si la 8)

Blogul lui bebe Teodor

Blogul lui mami

tu mamica proaspata de crestin -
avem si noi botezul peste o saptamana si am mai multe intrebari - lista de cumparaturi pentru biserica (lumanari, prosoape, ..?), pe mama o pune sub poala popa sa-i citeasca vreo rugaciune? (asta e motivul pentru care NU MA DUC LA BISERICA - considera un pacat ceea ce pentru o femeie e firesc si natural si o bucurie, n-am comis niciun pacat, am adus pe lume o fiinta!) si tre sa ma pregatesc cel putin moral pentru toate aceste ritualuri... pe care eu nu le inteleg dar nici nu ma stradui sa le inteleg.
Si nimic din cum a fost la botez, petrecerea de dupa, cheltuieli, chestii-trestii... cum a fost?

Caius
www.onetruemedia.com/shared?p=a9d3cf557a086fbc51ce81&skin_id=0" target="_blank">videos



Lista pentru biserica suna cam asa:
- Prosop si sapun ca sa se spele preotul
- o sticla cu vin
- o sticlutza cu ulei
- haine pentru imbracat copilul printre care si fasa, o panza necusuta pe care primeste nasa copilul
- cruciulite de pus in piept la invitati.
Eu personal nu ma dus nimic. La mine toate aceste lucruri le-a adus nasa la biserica.
Despre rugaciunea aia pentru mama....
Eu am fost la 40 zile si am facut-o atunci asa ca acum nu a mai fost nevoie.
Parintii dupa cum bine sti nu au nici un rol la biserica.
Petrecerea dupa mine a fost super.
Am avut cam 66 invitati, am avut trupa care a cantat(cei care ne-au cantat si la nunta).
Am avut camera la hotelul unde era si restaurantul pentru copil. Asa ca nu am lipsit foarte mult de la petercere.
Bunicile stateau pe rand cu el iar eu veneam la alaptat.

Blogul lui bebe Teodor

Blogul lui mami



Foarte frumos cum zici tu acolo Eu probabil ca o sa lipsesc mai mult, desi restaurantul unde vom face botezul este destul de aproape de casa mamei mele... Fac cam 10 min pe jos... Dar eu ma gandeam sa ma mulg inainte si sa-i las macar pentru doua mese laptic in bibe, ca sa ma scutesc de niste alergatura...

fericita de Sebastian Mihai
poze gravi
trusou bebe
revelion de gravi
www.youtube.com/watch?v=mQ9r6or5YfY" target="_blank">bebe danseaza

cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

ioana - pune-o la san de fiecare data cand plange si nu te mai gandi ca nu se satura. sanii tai produc exact cat are ea nevoie si cat cere - deci este exclusa asta cu saturatul. tb sa fii relaxata, asta este cel mai important. succes cu mandretea de fata

Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui evyme


Foarte frumos cum zici tu acolo Eu probabil ca o sa lipsesc mai mult, desi restaurantul unde vom face botezul este destul de aproape de casa mamei mele... Fac cam 10 min pe jos... Dar eu ma gandeam sa ma mulg inainte si sa-i las macar pentru doua mese laptic in bibe, ca sa ma scutesc de niste alergatura...

fericita de Sebastian Mihai
poze gravi
trusou bebe
revelion de gravi
www.youtube.com/watch?v=mQ9r6or5YfY" target="_blank">bebe danseaza

cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian



esti curajoasa cu mulsul si dat din bibe. nu iti e teama ca o sa refuze sanul ulterior? eu cel putin dupa ce spunea si onitza si mamidepuiuti am zis clar ca nu ii voi da din bibe muls decat daca e caz de forta majora.

Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

ALAPTATUL ...

long story short ...

povestea mea suna cam asa ...

am vrut neaparat sa imi alaptez copilul la san ...am citit carti inainte de a naste ...m-am documentat despre pozitii de alaptat corecte ...luat pompa de san...instruit mama de cum trebuie sa fie ceaiul pe care sa mi-l aduca la maternitate in cantitati industriale ...

bunnnn...a venit si ziua cea mare in care don'soara mea a iesit la lumina ajutata ...caci ei ii placea tare mult la mami in burtica si daca ar fi fost dupa ea ar mai fi stat la caldurica (dupa cum zicea sora mea "cum sa vrea sa iasa cand tu ii dai toate bunatatile ..ciocolata, alea alea, care pe urma ii vor fi interzise o lunga perioada?" ). Asa ca mandra mea "a avut probleme de acomodare cu mediul" fiind nevoie chiar sa fie mutata la terapie intensiva pe acest motiv (doar 12 ore din fericire)...soooo...nascut la giulesti (de altfel jos palaria, doctori, asistente ..toti s-au purtat super) DAR, un mare DAR, de care stiam inca de la inceput, copii sunt tinuti separat de mame si alaptarea se face o data la 3 ore, iar noapte exisista pauza de 6 ore ... nu ar fi nici asta o mare problema daca pe mine nu m-ar fi tinut 5 zile in spital pe motiv ca aveam RH-uri diferite si bebe trebuia monitorizat mai atent ... asa ca dupa ce mi-am pus fetita la san abia la 18 ore de la nastere, nu a fost asta o problema ...dar eu am bagat in mine litri de ceai de chimen si anason si la 72 de ore de la nastere am facut un inceput de mastita (adica aveam sani angorjati si fierbinti si laptele nu iesea neam) ...de aici a inceput calvarul meu pentru ca mi s-a spus sa numai beau lichide decat cat sa imi umezesc buzele ca sa nu mai produc asa mult lapte ...asta in combinatie cu diclofenacul pe care il luam ca sa nu mi se infecteze taietura au dus la nishte picioare atat de umflate ca abia ma puteam misca/ cobori din pat, iar sanii tot tari si fierbinti au continuat sa fie cat am stat in spital, timp in care au tras de ei toate asistentele in toate formele si cu toate mijloacele (inclusiv cu instrumente de tortura cum ar fi o seringa de 10 ml din care s-a improvizat un mecanism de tras de sfarcuri NO COMMENT) plus ca eu aveam tratament preferential ca de se speriasera toti ca nu iesea laptele sub nici o forma asa ca eram toata ziua la pompele de muls si mai mult de 10 ml de la ambii sani nu scoteam neam ... in cele din urma dupa ce bebelina a stat la lampa si a scapat de icter puteam merge acasa ...DAR acum numai era problema ea, ci eu ...cu sanii mei care plesneau de lapte ...asa ca intr-un final mi-au facut o injectie cu OXITON si mi-au dat drumul acasa cu promisiunea ca in cateva ore "o sa pot sa sting incendii" cu laptele care o sa tzasneasca din ai mei sani ...

am ajuns si acasa... optimista si increzatoare in minunata injectie ......am pus copilul la san ..des ...dar sani mei erau acum plini de rani si inca tari ...iar la pompa tot nu iesea nimic ...asa ca la presiunea celor din jur care m-au vazut cum plang am bagat primul biberon ...si uite-ma pe mine cu sanii beton (zici ca aveam silicoane asa de mari si de tari erau) cum plangeam cu zece randuri de lacrimi cand o vedeam pe pitica cum halea biberonul pe nerasuflate ...

a doua zi tot la fel de dureros totul ... insa am tot pus-o pe bebelina si la san, plus masaje la baie, cu apa calda si sapun , iar cam de a 3-a zi sanii mei au inceput sa se inmoie...dar acum nu stiam cum sa scot mesele de LP, plus ca odata sanii fiind moi aveam impresia ca nu am lapte, iar la pomp mai mult de 20 ml nu ieseau neam ...

mi-au trebuit 3 sapt si o depresie destul de urata datorata plecarii taticului ratacitor caruia ii acordasem o sansa fim o familie (acum imi dau seama ca numai familie nu eram si ca mai bine ca a plecat, dar atunci lauza si creierii in pioneze am plans de n-am mai putut) ca sa intru pe forum si sa imi spun si eu oful legat de alaptat ...si ii multumesc lui Dumnezeu ca am facut-o pentru ca altfel pana acum probabil pitica mea ar fi fost doar pe LP..dar toate fetele m-au incurajat si sprijinit ...plus ca am aflat ...din povestea pe care o am la semnatura ca exista sani care nu pot fi mulsi ...deci era irelevant pentru mine cat iesea la pompa ...asa ca am tras tare si am pus bebelina la san de cate ori era nevoie, si chior daca acum am un copil care este foarte atasat de bratele mele (preupun reminescente de cand o tineam toata ziua la san) sunt multumita ca inca papa de la sanul meu considerabil, au ramas si mesele de lapte praf, dar in aceiasi cantitate ca la 3 sapt , sigurul lucru care difera este in perioada cand are perioadele de crestere, atunci mesele de LP sunt mai dese, adica in loc de 3, bagam completare dupa fiecare muls, nu zic ca e bine, ba chiar prima data am crezut ca o sa raman fara lapte, dar asta dureaza doar 1 zi, 2, iar apoi iar san mai mult ...nush cum il regleaza, dar il regleaza ea cumva ...

acum avem 2 lunite ...5 kg si 57 cm ... si suntem mandre ca papam inca san, noapte exclusiv (am avut doar doua biberoane de noapte cand probabil pe ea o suparau uratii de colici nu foamea) ...

ne scuzati ca ne-am intins atat de mult ...nici macar nu pot sa corectez pt ca mi se trezeste pupaza, dar sper din tot sufletul ca va ajuta pe cineva si povestea noastra

PS: incercati sa nu bagati completare ...eu ma consider cu adevarat norocoasa ca a mea bb-lina inca papa bine de la san ...de obicei pana acum ar fi putut sa refuze sanul ...



_
Elena, fericita de Maria Isabela (28.01.2010)
"Alaptatul care starneste furtuni" - o poveste reala de AngeliquedeS, mamica de clopotel de ian- feb 2008
Poze mai vechi si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

andre_lina ca ai rezistat ieri la atata birocratie!

sa va spun ce am facut in dimineata asta...... dupa dush m-am epilat cu martor ,am dus balansoarul in baie...s-a speriat la inceput de zgomot,dar apoi nu a mai avut treaba...important era ca e cu mine......iar acum doarme,ca este tare greu cu epilatul asta...

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex


suuper idee .esti tare

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza
[brSincer, nu as face asta, urasc faza aia cu copilul mare care deja devine constient si cere tzatza in public sau mai rau se apuca sa te caute de tzatze, toate prietenele mele, alea care au avut lapte mai mult de 2 luni au oprit la 4 , maxim 6 luni (alea car enu au trebuit sa opreasca la 3 ca s-au intors la birou) ptr ca nu au vrut ca bb sa fie constient de treaba cu tzatza
de Yannis



Care e faza asta mai lume buna, ca eu nu pricep... asa zice si soacra-mea, ca la 6 luni opresc ca intelege si . Ce intelege? Ca de acolo ii vine mancarea? Sau ca e rusinica tzitzi si e mai trendy sa ai biberon? Ma lumineaza si pe mine o mamica la bb 2?

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

doarme juniorul de 2 ore in leganus . voi il lasati sa doarma acolo sau il mutati in patut ca mie mi-a fost teama sa-l trezesc sa o luam de la capat ... unghiul e ca la scoica auto

Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andre_lina

fetelor, am vazut pe acasa tv o reteta faina acum cateva zile, l-am pus pe pusti in centru de activitati, si am timp sa va scriu, ca ma tin de vreo 3 zile.

nu mai stiu cantitatile, dar le zic la ochi.

6 bucati de piept de curcan
o cana de piper rosu boabe
400 ml vin alb dulce
o smantana mare (400ml)
faina, patrunjel, sare, piper, ulei de masline

vinul se toarna peste boabele de piper, se lasa 10 min la inmuiat
se sareaza si pipereaza bucatile de curcan, apoi se trec prin faina si se scutura
intr-o tigaie (mai inalta) se pune la incins o cantitate mai mare de ulei de masline
se pun bucatile de curcan la prajit pana se fac aurii si se scot pe o farfurie
in uleiul ramas in tigaie se toarna vinul cu piperul, se amesteca 3 minute, si se pun inapoi bucatile de curcan prajite
se iau cateva linguri de sos in smantana, se amesteca si se toarna in tigaie peste toate cele, se amesteca pe foc pana sosul devine mai consistent, se stinge focul
se aseaza pe un platou, se presara patrunjel deasupra, se serveste cu un pahar de vin alb
UN PAHAR AM ZIS!

arata foarte bine, cu piperul ala rosu si patrunjelul verde peste sosul ala alb... mmmmmmmhhh

vreau sa o fac sambata.

Va pup!
tudor face baloane si isi umfla falcile si scoate aerul cu sunetul ala prrrr... il mananc

VAND 3 INFACOL CU 50 LEI SI LIVRARE IN BUCURESTI SAU IMPREJURIMI... SUPEROFERTAAAA 3 LA 50, CINE MAI DORESTEEE....

Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
toate pozele
am vazut-o si eu...si in partea a doua a emisiunii a vopsit aia niste oua...

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput