Dulceturi & papanasi (381)- Alexia, bine ai venit

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Stai asa, Yaia, ca intr-o minuta incepe balul...

Multzumim de compatimiri. Da, am tras ceva... e mai bine.

Erina, baiatul tau crede-ma ca nu trebuie menajat, e vivace - deci nu cred deloc ca 'oboseste repede la san': doar se satura! Al meu de la bun inceput nu statea mai mult de maaximum 7 min pe san, nu 15 cum ziceau ca-i bine - si sugea asa, pe tacute, nespectaculos, si nu parea... dar dupa cum crestea ca Fat-Frumos, stia el ce facea acolo! Acum sta max 5 min cand savureaza...
Eu cred ca potzi incerca. Curaj si incredere in voi 2!!!

Piciulika, mami de www.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n246399-p6.html?try=1&cookieID=19K2R104M922F97MUE353PIEPQT19234TYLWY505-25032010-022230" target="_blank">
Michael (8.10.2007) si Alex (16.01.2010) Povestile nasterilor de ursuletzi-printzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Uitasem sa scriu bravo Sofia frumoasa surioara de sarmanta Sara!!!
Sa o tii tot asa cu lapticul de la mami.
Mare bucurie Gabriela!!!

Multumim pentru cuvintele frumoase.

Yaia sa fie cind iti doresti!!!

-------------------------------

Erina mamica Dariei (18.09.2007) si a lui David (9.03.2010)


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Citat:
citat din mesajul lui ceamica

Yaia mai esti? Nastere usoara si rapida iti doresc!


Mai sunt, mai sunt! Mersi!
Azi, dupa controlul la clinica, am traversat strada la magazin sa fac ceva cumparaturi si ma apucasera niste contractii pe acolo...dar nu cine stie ce. Oricum, am vrut sa nasc azi, dar tocmai ce am aflat de dimineata ca azi e si ziua de nastere a unei verisoare a sotului, asa ca nu mai nasc azi! Eventual dupa miezul noptii, sa fie 31!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)


esti super tare..auzi la ea, mai are de mers la o petrecere... hai mamico ne mai ti mult pe jar?



Cecilia si Cristian Matei
(07.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Yaia, daca nasti de ziua mea sa nu ma injuri, bine? O sa ma injuri tu mai tarziu, ca o sa ai timp. Hihihihi... Eu ti-am zis: ai berbec, ai belele, dar si satisfactii pe masura. Te pupic!!!! Nastere usoara!!!!

Sunt ok, am ajuns cu bine, m-am instalat, deja am intrat in program. NU voi intra prea des sa scriu. Va citesc, deci mai usor cu barfa, da?! Aveti grija de voi si de piticii vostri!!!



Micul Yanis creste mare

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bikmaria

aha,deci nu nasti azi,vrei musai maine ,
cand o vrea ea,sanatoasa si voioasa ca mama ei sa fie
nastere usoara


Mersi!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Fetelor, pai e vina voastra ca nu nasc! Ca imi place atentia, toata lumea scrie de ne-nascarea mea si ma simt bine in centrul atentiei.
Hai, dupa miezul nopii incolo e ok, bine?

Piceo, minuta aia sa fie putin mai pe seara! Sa stii ca am ascultat de Mama Soparla (gecko) si am vorbit clar cu pestisorul auriu, cu ore si alte alea, bineeee?

Erina, mersi!

Cecilico, ce petrecere, soro? Verisoara cu pricina e in Gheorgheni...Eu va tin pe jar? Parol ca nu eu, de ar fi dupa mine, v-as da ziua si oar si am scapa toate de-o grija!

Annisio, de ce sa te injur? Nu vazusi ca-mi convine ziua ta (ca nu esti ruda cu mine)? Deci dupa miezul noptii e ok pt. mine. Parca vad ca vine pe 1 aprilie si nu o sa ma credeti, o sa ziceti ca-i pacaleala!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Sa va zic iute cum e cu de-a educatzia a la Piciu'.
E un "fusion" intre ce am mai citit, ce cred eu personal si cum reactzioneaza seful ala mic.
Deci nu zic ca asta-i formula magica, nu v-o recomand, zic numa' cum e la noi in casa.

Deci: Mariana [by the way: ], da, parintzii-s de aceeasi parte a baricadei, chit ca uneori cu priviri uimite/apasate/deranjate/nuantzate intre partizanii protagonisti. Doar luptam amandoi in rezistentza, fara tradari!

Doi: incerc sa-l folosim pe "NU" la minim, la fel, contrari la minim - DOAR unde-s esentziale, gen: sigurantza lui, granitze ce consideram ca trebuie marcate (putzine). Dar atunci si asculta. Deci la faza cu laptele, eu as fi incercat initzial sa-i explic, apoi o lasam pe-a lui, dechideam a doua - nu merita luptat pentru asa ceva. (ca la job: sunt lupte care merita, altele pe care le lasi: nu potzi lupta pe toate fronturile cu succes...)
Dar, daca misuna la priza, se urca pe scaun sa deschida geamul - et. 1 -, e neatent si-l loveste zbenguindu-se pe Alex, vrea sa iasa de pe trotuar in strada, cerseste cioco intre mese - acolo aude un NU de se uita cu ochii mari si se executa. In rest, e neesentzial daca vrea bluza verde la pantalonii rosii sau sa care nu's ce gentutza cand eu consider ca numa' aia nu ne lipsea, sau...
Sunt decizii pe care-l las sa le ia singur, sa aiba si el egoul multzumit si altele pe care nu are el competentza sa le ia, le luam noi pentru el (gen: nu-n sandale in zapada).
Si asa intervin si cand sunt parintzii si incepe maica-mea, tematoare cu: 'Nu sari , nu ridica, nu aia, nu ai'lalta...'
Gata cu NU-urile ca se uzeaza, nici nu le aude! Cat mai putzine.

Cu imitatul: la noi merge, reactzioneaza ca Tudor: nu nervos, ci uimit. Il incurajez sa exprime in cuvinte ce (nu) vrea, nu sa se tranteasca pe jos. Gen: "Vrei sa te ajute mama? Pai atunci spune asa, nu tzipa asa." "Daca vrei ceva de la noi, spune frumos, primesti. Nu facem nici noi asa - il maimutzarim - ca nici tu nu intzelegi ce vrem, nu?!"
E ca in artele martziale (ken do?): canalizezi fortza atacului adversarului in alta parte, nu o infruntzi. Nu ii spunem "nu" / "termina!" , cerem doar sa reformuleze.
...Bine, ma mai surprind ca zic si eu "nu", ca asa imi vine 'rational', ca adult, dar ma observ, si ii atrag atentzia si lui Radu, discret, ca sunt nu-uri care pot fi economisite: so what daca face chestia aia?! Face zgomot? Se murdareste? Avem de strans pe urma impreuna cu el ceva... Lasa-l si dupa el!!
[apropos: 'Cine a imprastiat?' el: 'Micha.' 'Deci cine strange acuma?' el: 'Micha.']

Si asa nu prea avem conflicte: are si el aria lui de decizii & satisfactzii, si noi controlul necesar sa nu se puna in pericol pe el si pe altzii.
Cam asta e, gata expozeul.
Din nou, pe temperamentul lui & al nostru, functzioneaza.


Piciulika, mami de www.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n246399-p6.html?try=1&cookieID=19K2R104M922F97MUE353PIEPQT19234TYLWY505-25032010-022230" target="_blank">
Michael (8.10.2007) si Alex (16.01.2010) Povestile nasterilor de ursuletzi-printzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Yaia, tare nu iti place verisoara sotului de nu vrei sa nasti de ziua ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Piciulika, sar'na de expozeu. Cred ca eu cam abuzez cu NU urile. Le mai raresc de acuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

In cu totul alta ordine de idei, bine de stiut.
Era la un moment dat aici o mamica ingrijorata cu autismul. Cum ziceam, bine de stiut si imbucurator: am citit in ziar de o noua abordare de tratament intensiv (statzionar si apoi in familie), care da rezultate uimitoare in 70% din cazuri - reintegrare totala pana la varsta scoalara! Asta daca se face pana in al 4-lea an de viatza.
MIFNE (in ebraica parca "punct de cotitura") vine din Israel si se incep si aici tratamente (cu Universitatea Basel). Cica deja in 20 de zile se schimba in bine...
Vezi si:
http://www.mifne-autism.com/

Asa ma bucur cand aud vesti asa bune... ce maleabili suntem, totusi...

Piciulika, mami de www.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n246399-p6.html?try=1&cookieID=19K2R104M922F97MUE353PIEPQT19234TYLWY505-25032010-022230" target="_blank">
Michael (8.10.2007) si Alex (16.01.2010) Povestile nasterilor de ursuletzi-printzi

Mergi la inceput