Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *123*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Am uitat sa ma laud ca dovlecelul meu a papat azi f bine piureul de morcovi(cra,cra).Am inceput de sambata sa-i pasez morcovul ca vineri nu prea mi-a mai papat supita aia chioara.Mine ii pasez si putin patrunjel.Si azi papam o pulpita de pui fripta si el se uita la mine (poftind) si daca i-am apropiat-o a inceput sa linga cu poftacum n-ar face niciodata cu morcovii.N-am avut inspiratia sa-l pozez.Sunt convinsa ca o sa fie yami supita cu carnita dar, momentan e post.

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

buna seara,
intram si noi sa uram
LA MULTE LUNITE, EBRU!!!
LA MULTE LUNITE, PATRICIA!!!
SI FELICITAM SI MAMICILE PENTRU MINUNATII PUI!!!

eu...to la smotru...am reusit sa spal interiorul de la aprope toate geamurile....dar nu cred ca apuc sa fac mai multe....sunt o gramada de lucruri de facut sunt franta

slava domnului ca puii sunt cumintei si ma lasa sa mai prestez cate ceva. mai ales acum ca s-a decalat ora sunt chiauni de somn...si mie imi convine...

ma duc sa le fac baitza...pup

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia
nasterea a doua putze

Noi suntem doi frati, în casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste
Si nu ne certam deloc,
* * * * * * * * * * Si ne mangaie duios,
Si suntem tacuti la masa,
* * * * * * * * * Iara seara ne citeste
Si cuminti în orice loc.
* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

ELLE,unde gasesc si eu reteta de prajitura cu lamaie?

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

Buna seara.Multumim de urari.ce mai faceti? vad ca nu prea e miscare pe aici..La noi a fost mai frumos dupa amiaza dar a dormit copilul 2,5 oreunde sa-l mai duc la 7 seara?In fine ,am incropit-o si in seara sat cu mancarea,maine ma apuc de gatit ca azi am urmarit copilul dupa vaccin si nu am avut timp de gateala

Raducu si mamica lui Iulia-29.09.2009
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

Ellenuta,pupam fetele sa treaca! of ce greu e cu copiii bolnavi!

Raducu si mamica lui Iulia-29.09.2009
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui doris_79

ELLE,unde gasesc si eu reteta de prajitura cu lamaie?

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi




PRAJITURA CU LAMAIE
Baza prajiturii
2 pahare faina
2/3 pah. zahar pudra
1/4 pah. amidon
un virf de cutit de sare
1 pachet de unt (200 g), taiat bucatele

Umplutura de lamiie
4 oua batute usor
1,5 pah. zahar
3 linguri faina
coaja rasa de la o lamiie
2/3 pah. de suc de lamiie
1/3 pah. lapte
un virf de cutit de sare

Pentru baza prajiturii: Din ingrediente se face un aluat fraged care se pune intr-o forma (20/30), in care s-a asternut hirtie de copt. Hirtia trebuie sa fie un pic mai lata, sa iasa din marginile formei, ca sa putem apuca de ea pentru a scoate prajitura din tava, inainte de a o taia. Se apasa aluatul pe fundul formei (grosime circa 5 mm) si un pic pe margine (inaltime circa 1 cm). Se pune forma in frigider pentru o jumatate de ora, apoi se coace la foc moderat circa 20 min., pina se rumeneste blatul.

Pentru umplutura: se bat ouale cu zaharul si faina, apoi se adauga coaja si sucul de lamiie, laptele si sarea, se amesteca bine.

Se scade un pic focul la cuptor. Se toarna umplutura pe blat (e lichida rau, nu va speriati, asa si trebuie sa fie). Se coace pina se prinde umplutura, circa 20 min. Se raceste pina la temperatura camerei, apoi se scoate din forma cu ajutorul marginlor mai lungi ale hirtiei de copt. Se pune pe un fund de lemn si se taie bucati.



de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Am uitat sa ma laud ca dovlecelul meu a papat azi f bine piureul de morcovi(cra,cra).Am inceput de sambata sa-i pasez morcovul ca vineri nu prea mi-a mai papat supita aia chioara.Mine ii pasez si putin patrunjel.Si azi papam o pulpita de pui fripta si el se uita la mine (poftind) si daca i-am apropiat-o a inceput sa linga cu poftacum n-ar face niciodata cu morcovii.N-am avut inspiratia sa-l pozez.Sunt convinsa ca o sa fie yami supita cu carnita dar, momentan e post.

Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita in asteptarea primaverii
Romania- The land of choice







Bine ca a fost decat atat,adica musafirii nepoftiti.si apoi felicitari domnule,va diversificati cu fripturi ai?

Raducu si mamica lui Iulia-29.09.2009
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

SELENICO,SENI SEVYORUM!

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

Selen,vazut si noi poze de fetita frumoasa! sa va traiasca!

Raducu si mamica lui Iulia-29.09.2009
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

Hepi,tu unde esti?zi o vorba ca sunteti bine! sau faci o ciorba din cucosul zapacit?

Raducu si mamica lui Iulia-29.09.2009
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput