FIV la Sibiu (7)

FIV la Sibiu (7) | Autor: bytzi

Link direct la acest mesaj


Clinica de fertilizare Polisano-Sibiu




MULTUMIM PENTRU VOTURI
www.1001case.ro/images/products/big/flori-sfantul-valentin-buchet-trandafiri-galbeni-si-gypsophila-flori-de-lux-ro-image0-375949.jpg" target="_blank">SI OFER CITE UN BUCHET DE TRANDAFIRI




cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6




Polisano Sibiu

date de contact:

-telefon 0269-224482
-fax-0269224482
- www.clinicapolisano.ro
- E- mail: fertilitate@polisano.ro

adresa:
str Constitutiei,bl24
550253 Sibiu
Romania

echipa de medici:
www.clinicapolisano.eu/fertilizare/ro/echipa_noastra.html" target="_blank">aici

preturi proceduri:
-prima consultatie 80 ron
-FIV z1-3 -6.798 ron
-FIV z4-5 -7.662 ron
-ICSI z1-3 -8.078 ron
-ICSI z4-5 -8.942 ron
-IA 1.060 ron
-IA donator 1.920 ron
-ET dupa dezghetare 1.280 ron
preturile nu includ medicatia si analizele necesare

alte informatii:

FIV:
-Embriotransferul se face in 2, 3, 5 zile de la punctie in functie de numarul si calitatea embrionilor
- Pentru inhibare se folosesc contraceptive orale sau Diphereline
- Stimularea se face fie cu HMG, fie cu FSH recombinant +/-
orgalutron-antagonist in functie de tipul de prolactina (1mg subcutanat)
- Schemele de tratament se stabilesc in functie de tipul de patologie
- AH nu creste rata de fertilitate si succes, se face daca este nevoie
- Transferul se poate face in faza de blastocist

IA:
-In cazul IA se merge cu citeva zile inainte de ciclu sa se faca schema de tratament ( posibil si eco) si apoi ecografie in zilele 8,10 si 12 dupa caz cand se da si pregnylul.Inseminarea se face la 24 h de la pregnyl.


-Si pt cei interesati ai caror soti sufera de infertilitate masculina, lucreaza cu banca de sperma Cryos din Danemarca ,mai multe aici:
- www.cryos.dk
- http://dk.cryosinternational.com/donor-semen/reservation/english-version.aspx




Analize necesare :

Pt inseminare:
-dozari hormonale:
Ziua 2-3 FSH , LH, ESTRADIOL,TESTOSTERON , TSH , PROLACTINA
ziua 21 PROGESTERON
-Culturi din col pentru: Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma
-culturi de col uterin
- Papanicolau
- Histerosalpingografie(HSG)
necesare in sarcina dar nu obligatorii:
-investigatii serologice pentru:Toxoplasma IgM IgG,Citomegalovirus IgG,Listenia IgM IgG,Herpes virus IgG

Pt fiv :
Ziua 2-3 -FSH , LH, ESTRADIOL, TESTOSTERON , TSH , PROLACTINA
ziua 21 - PROGESTERON
-Culturi din col pentru: Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma
-culturi de col uterin
- Papanicolau
- analize uzuale sange:
grup sangvin,Rh,glicemie,TGP,TGO,hemoleucograma,TQ,APTT,INR
- investigatii serologice pentru :Hepatita B- HBs, Hepatita C- HCV, HIV, VDRL
necesare in sarcina dar nu obligatorii:
-investigatii serologice pentru:Toxoplasma IgM IgG,Citomegalovirus IgG,Listenia IgM IgG,Herpes virus IgG
-histeroscopie
pt sot:
-investigatii serologice pentru :Hepatita B- HBs, Hepatita C- HCV, HIV, VDRL
-spermograma
-spermocultura




link-uri utile:

www.youtube.com/watch?v=GeigYib39Rs&feature=related" target="_blank">Filmulet 3D despre reproducere ,natural si asistat
www.advancedfertility.com/ivfstim.htm" target="_blank">Totul despre FIV, protocoale in FIV,nivelurile hormonale in fiv....
www.youtube.com/watch?v=6351uZSwDps&mode=related&search=" target="_blank">TESE(Testicular Sperm Extraction-testicular biopsy)
www.youtube.com/watch?v=fM2Vyy6LmOo&feature=related" target="_blank">ICSI(Intracytoplasmic Sperm Injection )
www.youtube.com/watch?v=Cg0CG8jF78Y&feature=related" target="_blank">IVF(In Vitro Fertilization Infertility Treatment)
www.youtube.com/watch?v=IxB8CIhAJx4&feature=related" target="_blank">Film cum se administreaza gonal pen
www.jurnaldesarcina.com/category/saptamana-1-de-sarcina.aspx" target="_blank">Jurnal de sarcina,alimentatia in timpul sarcinii
www.ms-preturi.ro/msf-dgf19/dencom.asp" target="_blank">Lista preturi medicamente(de la ministerul sanatatii)





Aspirante


yarrina, 27 de ani, sotul azoospermie + FSH 32 fara sanse de reusita la biopsie, 4 IA la Polisano Sibiu cu dr Ispasoiu, urmeaza primul FIV care va fi si reusit!
bytzi,33ani,sotul azoospermie,eu: operatie laparo in 2006 pt chisturi endometriozice in urma careia' m-am pricopisit 'cu un FSH 20,6 IA nereusite din care 2 cu dr Ispasoiu,laparo in 2009 pt verificarea trompelor,Fiv intrerupt din lipsa de foliculi cu dr Ispasoiu
Anelize,27 ani,sotul astenoteratospermie,eu-fara probleme.Datorita numeroaselor recomandari,schimb medicul meu din Bucuresti cu Dr,Chicea,Polisano.La sfarsitul lunii avem prima intrevedere.
Alecori , 25 ani, in 2007 o extrauterina pe dreapta iar pe stānga un chist care a trebuit scos cu o parte din ovar! Am īncercat cu stimulare, dar fara raspuns... Deci ne indreptam si noi spre Fiv cu dr Mutuliga.
persi, 26 de ani,trei extauterine,urmeaza fiv cu dr Chicea.
Johanes,30 ani,2006-chist hematic ovarian rupt operat;2007 IA DR Chicea-nereusit;2009-sindrom aderential major,sindrom algic pelvin,operate laparoscopic;analizele hormonale fsh 4,74;urmeaza fiv cu dr Chicea.
misspii/maria, endometrioza,ovar dreapta 25%, uter mic,sotul super.Dar momentan mai sunt sub tratament - fac 6 injectii de diphereline si dupa aceea ...dr Mutuliga.
simonete,39 ani,azoospermie,acu'2 ani,fix in timpul asta , in aprilie , eram ca o floare ( dupa spusele lui Moisa ),cu FSH=8.....acu' spre menopauza cu pasi repezi , FSH=19, Hashimoto , probleme cu coagularea ( n-am terminat de facut analizele),4 IA nereusite din care 2 IA cu dr Ispasoiu
monaramona,29 ani,un baietel ,2 extrauterine (nu am trompe) si sunt in faza cu analizele ptr fiv, cu dr Ispasoiu
Mocanitza,40 ani, sot astenospermie, oligospermia, teratospermia, eu laparo 11.2009 hidrosalpingx stang, s-a scos lichidul, 1 FIV 20.02.2010 Doc. Ispasoiu, Polisano, nereusit. In prezent hidrosalpinxul s-a refacut, ma pregatesc pentru FET mai 2010. In luna mai raman insarcinata!




Gravidutze si mamici
Cele care nu au renuntat,si au invins,si pe care le vom urma si noi

iuca,34 ani,1IA CFR cu dr Miciner,IA 2 dr Chicea reusita,acum mamica fericita de Bianca si Bogdanel.
Bubu30,30 ani,3 IA si 1ICSI Cluj ,nereusite,ICSI nr 2 reusit cu gemenasi,dr Ispasoiu Polisano Sibiu




lista ramine deschisa pt completare




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

I-am zis ca stiu doar ca esti pacienta lui si orasul de provenienta. Si a dat din cap aprobator...cred ca si-a dat seama despre cine este vorba. Eu sper din suflet sa reusesti cu outele tale!!!
Cand am intrat el vb la telefon cu o pacienta si am avut timp sa admir panoul cu bebelusi. Dupa ce a inchis i-am zis sa-mi faca si mie loc pentru 2. Normal ca a ras...deja ma stie ca ceva serios nu-i pot spune. S-a amuzat copios de cum ii povesteam eu ca ma misc cu burta mea prin camera...ca o femeie gravida...ca daca fac o miscare brusca ma inteapa prin burta. Ma ridic de pe pat cu incetinitorul...ma asez in fotoliu la fel...totul cu f mare grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Stai ca mi-am amintit...Mariuca unde erai mama ca nu te vazusi azi. M-am uitat la receptie...m-am uitat la et 2..nici urma de 'blonda apetisanta in black'.
Aaa...era azi la centru o doamna din Craiova cu care am vorbit si mi-a zis ca de pe net stie de Polisano. Daca e printre noi sa anunte!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

sa va poarte noroc

yarrina,chiar esti haioasa
mocanitza
gabi,tinem pumnii

fetelor vreti o listutza pe prima pagina?sa vedeti fiecare ce probleme are si la ce dr e?daca da,scrieti-mi povestea pe scurt si eu dau copy pe prima pagina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Bytzili fac si eu haz de necaz...partea cu faptul ca nu dorm pana la 3 dimineata de stres...ca ma apuca cateodata depresia si-mi vine sa plang ca-s singura aici si m-am saturat...si de ce tre sa trec prin toate astea la varsta mea...nu mai enumar ca pb va sunt cunoscute. Ca sa nu mai zic ca daca nu vb cu nimeni atata timp cand ajung la dr ii fac capul calendar. Si el saracu imi zice ca ma intelege...ca-i normal sa fiu stresata...ca-i de acord cu mine. E supus ca o nevasta.
Hai Gabyyyyyyy...stiu ca socul ca ai gemeni te-a dat pe spate dar zi-ne si noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Salutare fetele,

Ma alatur si eu celor care nu au reusit si este destul de dureros. De data asta ma simt o infranta si nu stiu cuvintele sunt de prisos.
Ma bucur ca am langa mine multi prieteni care ma incurajeaza si asta ma face sa ma simt mai bine.
In aceasta lupta unele castiga altele pierd eu de data asta am pierdut.
Insa ma gandesc la toate lucrurile frumoase care mi le-a dat Dumnezeu si nu pot sa fiu suparata pe el.
Cei mai puternici in viata sunt cei care fac fata infrangerilor, a spus Mioara Roman o femeie de care mie imi place tare mult. Bucuriile toti le primim foarte bine, insa infrangerile.....

Va pup si aveti grija de voi.
Noi femeile suntem puternice si nu ne lasam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Pai vreau si eu pe listuta! :
Nume: Stresul Intruchipat
Ocupatia: doctor in incercarea de a avea un bebe
Varsta: la suprafata 27, la interior 35 (conform raspunsului stimularii)
Sintagma preferata: Vreau...acum!
Cum ma vad in viitor: cu 2 gemeni urlatori care ma vor face sa regret faptul ca mi-am intepat burta si de 3 ori pe seara ca sa-i obtin!

Acum lasand gluma la o parte...Yarrina, 27 de ani, sotul azoospermie + FSH 32 fara sanse de reusita la biopsie, 4 IAD la Polisano Sibiu cu dr Ispasoiu, urmeaza primul FIV care va fi si reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Gabi imi pare tare rau! In ce zi de la ET esti astazi? ET a fost cu embrioni sau blasto? Sigur ai spus dar am uitat...m-a zapacit vestea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

gabi,cuvintele sint de prisos,o imbratisare de la mine

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecori spune:

Buna fetelor!
Sunt noua pe aici dar citesc mesajele voastre de ceva vreme.
Pe scurt, 25 ani, in 2007 o extrauterina pe dreapta iar pe stānga un chist care a trebuit scos cu o parte din ovar! Am īncercat cu stimulare, dar f#259;r#259; r#259;spuns... Deci ne indreptam si noi spre Fiv. Am fost deja la Polisano, la dr Mutuliga, urmeza sa mai merg cand suntem hot#259;rāti sa īncepem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

am ajuns in final acasa.Am ajuns pe la 11:40 si chiar m-am imbracat in negru ( nu am glumit).Am urcat si pana la etajul 4 dar era doar o doamna cu ochelari cu un domn.Am fost la controlul ginecologic la doamna doctor Mutuliga - foarte deschisa ,comunicativa.Nu a fost pe fuga ,s-a uitat pe externarile mele,pe biopsie tot ce aveam la mine.Nu stiu daca am apucat sa spun dar din pacate am si uterul mic.Yarinna , ai avut dreptate, foarte dragut la Sibiu.Dar sa va spun si ce s-a hotarat.Din pacate mai trebuie sa fac 2 injectii de diphereline .Va dati seama ce efecte nasoale o sa am dupa 6 .Cand veneam de la Sibiu - am crezut ca ma topesc pe drum.in masina binenteles ca clima era pe temperatura minima si sotul disperat.Fiind endometrioza avansata si cu aderente nu am de ales.Binenteles ca am facut si o radiografie pentru oase deoarece acest tratament distruge calciu din oase.A iesit bine ,deci voi continua tratamentul .Dupa ce o sa am ciclu ( aproximativ iulie-august) o sa fac analizele hormonale dar la ciclu 2 sa nu fie influentate de tratament ma intorc la Sibiu si daca este bine voi incepe stimulare cu monitorizare dar nu am inteles exact cu ce ( a zis ca este un pic mai diferit) ca sa nu fac chisturi.Oricum , o sa va urmaresc pe forum si o sa va mai scriu cum stau cu CALDURILE.va pup.Oricum m-am mai linistit nu am chisturi dar a zis ca nici ovarul de pe dreapta nu-l prea vede deci este fff mic .Astept momentul cand o sa pot sa fac analizele.PA!Yarinna - ce ai facut azi?mergi sambata la punctie?astept vesti

Mergi la inceput