Doar anemie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Sabina, n-am putut recolta proba pentru sumarul de urina.
Pentru creatinina intervalul de referinta dat este 0.5-1.2 mg/dl. Chiar daca merge spre valoarea maxima admisa, e totusi in limite.

Leucocite- 5.3 (4- 10.5)
Eritrocite 4.59 (4.2-5.4)
Hemoglobina 13.1 (12.5-16)
Hematocrit 40.5% (37-47%)
MCV 88.2 (78-100)
MCH 28.5 (27-32)
MCHC 32.3 (32-36)
Trombocite 213 (150-450)
Limfocite% 23.6 (20-40)
Monocite+Eozinofile+Bazofile% 12.6 (2-15)
Neutrofile% 63.8% (50-70)
Limfocite# 1.3 (1.5-3.5)
RDW-SD 41.8 (33-49)
RDW-CV 12.2 (11.6-16.4)
MPV 10.7 (9-13)

Valorile scrise in paranteze sunt intervalul de referinta (adica teoretic recunoscut ca normalitate).

Multumesc Sabina de raspuns. Scrierea textului mi-a provocat o ameteala de parca eram intr-un carusel. O adevarata provocare sa transcriu un simplu text de pe pe foaie pe pc....

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

E buna HLG, din fericire.
Nu stiu ce sa zic, iti urez sanatate, mai investigheaza, l;a HG 13 nu ai voie sa ai ametelilele alea, in sensul ca in mod sigur NU ai anemie, ceea ce e o veste buna.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Sabina, sa te pupe mama. Exact gandul meu. Nu cred ca e anemie. Dar ametesc ceva de groaza. Iar de oboseala ce sa mai zic.... Uite, ca acuma ma gandesc ca nu sunt io nebuna cand zic ca nu-s anemica.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Lipsa de calciu, da, duce la megaoboseala.
mergeti pe pista asta.

Sanatate, cat mai repede!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Iasmin, si eu am inceput cu o oboseala permanenta care m-a tinut 2 luni, cu stres la servici, apoi am lesinat de cateva ori. La urgenta in Dubin, mi-au zis ca analizele erau ok, si m-au trimis acasa, in conditiile in care dupa o luna am venit in Ro. si analizele mele erau nasoale. Calciu, fier, magneziu, in general mineralale erau la nivelul de jos sau sub.
Am fost la hematolog si am primit tratament medicamentos pt. 1 an, cu pauze de o luna la fiecare 3 luni. Cu perfuzii cu fier si calciu.
Nici acum dupa 8 luni nu ma simt extraordinar, nu mai obosesc ca inainte, pt. ca stau acasa, am renuntat la servici, dar analizele tot nasoale au ramas. Nu asimilez, cred eau, altfel nu-mi explic.
Tu ai primit vreun tratament?


Xio tu te pricepi....iti scriu diagnosticele mele, poate ma poti lamuri, cat e de grav sau nu. Si daca se poate trata sau doar ameliora?
Diagnostic de spasmofilie manifesta, diselectrolitemie, hipotensiune arteriala, aritmie, migrene..........
Mersi mult.



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe IONELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
Sa-l ajutam pe ANDREI - un baietel de 10 ani
Licuriciul DAVID are nevoie de noi, sa-l ajutam

co.kildare - Irlanda
www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu cred ca ar trebui sa mergeti la un cardiolog si sa cereti o ecografie la inima ( nu este acoperita de asigurare ).


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui irlandeza

Iasmin, si eu am inceput cu o oboseala permanenta care m-a tinut 2 luni, cu stres la servici, apoi am lesinat de cateva ori. La urgenta in Dubin, mi-au zis ca analizele erau ok, si m-au trimis acasa, in conditiile in care dupa o luna am venit in Ro. si analizele mele erau nasoale. Calciu, fier, magneziu, in general mineralale erau la nivelul de jos sau sub.
Am fost la hematolog si am primit tratament medicamentos pt. 1 an, cu pauze de o luna la fiecare 3 luni. Cu perfuzii cu fier si calciu.
Nici acum dupa 8 luni nu ma simt extraordinar, nu mai obosesc ca inainte, pt. ca stau acasa, am renuntat la servici, dar analizele tot nasoale au ramas. Nu asimilez, cred eau, altfel nu-mi explic.
Tu ai primit vreun tratament?


Xio tu te pricepi....iti scriu diagnosticele mele, poate ma poti lamuri, cat e de grav sau nu. Si daca se poate trata sau doar ameliora?
Diagnostic de spasmofilie manifesta, diselectrolitemie, hipotensiune arteriala, aritmie, migrene..........
Mersi mult.



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe IONELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
Sa-l ajutam pe ANDREI - un baietel de 10 ani
Licuriciul DAVID are nevoie de noi, sa-l ajutam

co.kildare - Irlanda
www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008





Se trateaza , din cauza diselectrolitemiei ai aritmia , din cauza hipotensiunii ai migrena, iar spasmofilia e lipsa de calciu.
Ai luat si tratamentne intravenos sau doar oral?

***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui irlandeza

Eu am facut o electrocardiograma si mi s-a spus ca am o usoara aritmie. Atat.



Aritmia si hipotensiunea au intotdeauna o explicatie medicala. Trebuie doar cautat motivul, de catre medici, bineinteles.
Sanatate.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Xioam primit trat. medicamentos cu cal-c-vita, tardyferon, aspacardin + vit. E, cate 10 zile/luna fiecare. Dupa 3 luni pauza o luna, asta timp de 1 an.
Apoi am facut in august, 10 perfuzii cu calciu, si in noiembrie 5 perfuzii cu fier. Dupa 3 luni de tratament cu medicamente + perfuzii analizele au iesit si mai rele. Ar fi trebuit sa fac mai multe perfuzii si mai des, dar fiind aici nu pot, ca nu-mi face nimeni. Astept sa merg in Ro. ca sa fac din nou perfuzii.
Si am mai primit pe perioada ciclului REDOXON, CLOROCALCIN SI TAROSI, pt. ca pierd sange destul de mult.
Si problema e ca toata toamna si iarna am fost racita si am luat antibiotic la greu si am inteles ca si asta ar fi un motiv de ce nu am asimilat calciu si fier.
Deja m-am saturat, am liste cu ce sa iau, cum sa iau.......



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe IONELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
Sa-l ajutam pe ANDREI - un baietel de 10 ani
Licuriciul DAVID are nevoie de noi, sa-l ajutam

co.kildare - Irlanda
www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput