Doar anemie?

Doar anemie? | Autor: Iasmin08

Link direct la acest mesaj

In ultimul timp mi-e din ce in ce mai rau. In ce consta raul meu: ametesc si obosesc extrem de repede. Cateodata ma si sufoc. Sau obosesc vorbind.
Am fost la medic, am facut analizele, au iesit toate in limite normale (poate un pic spre limita inferioara, dar oricum sunt in limite si nu in afara intervalului). Domnul doctor spune ca e doar anemie, calciu a iesit 8,3 si dansul banuieste ca in celula e mult mai mic. Problema e ca eu toata viata am trait cu un nivel mic de calciu, nu il asimilez daca e administrat prin pastile, ci e eliminat. Asta stiu dupa ce in copilarie am stat internata si testele au demostrat acest lucru.
Dar nu m-am simtit niciodata in halul asta de obosita. Daca ma scol noaptea sunt obosita, dimineata sunt franta (parca m-am batut cu cineva) si nu imi explic starea mea de epuizare.
Nu am probleme acasa sau la servici (dimpotriva, cand s-a declansat serviciul meu nu presupunea prea multe). Nu am despresie, sunt vesela si expansiva ca fire.
Daca exista vreun medic aici, va rog frumos, spuneti-mi ce ar trebui sa fac. Medicul meu mi-a prescris Supradyn si MagneB6.
Am acum si o trimitere pentru displazie fibrochistica mamara (diagnostic pus anul trecut de un medic in urma unei ecografii mamare) si urmeaza sa merg sa vad daca lucrurile au mai evoluat.

Oboseala mea de la ce poate fi? Doar anemie?

Multumesc mult anticipat celor care vor raspunde la obiect.

Cu respect, Iasmin


Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Parca m-ai descris pe mine.
Acum cred ca mi-am mai revenit, dar asta-vara am umblat pe la doctori si mi-am facut analizele pentru ca pur si simplu eram obosita oricat as fi dormit.
Nu mi-au gasit nimic, nici macar vitamine nu mi-au prescris.
Mi-au spus sa ma culc inainte de ora 11, ca somnul e mai profund prin jurul orei respective, sa fac cel putin jumatate de ora de miscare (la sala) in fiecare zi si sa mananc constant - 3 mese/zi la fix aceleasi ore.
Nu respect totul intocmai, dar ma simt mai bine. Uneori sunt tot obosita, dar nu lipsita de vlaga cum eram. Acum sotul e obosit tot timpul

Astept si eu sa vad ce raspunsuri mai primesti.


www.razvanphotography.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Josefine, multumesc.
Ora mea de culcare e 22.00 (dar in ultimul timp nu mai apuc nici ora aia. La 21.30 I'm sound asleeped. Cum pun capul pe perna adorm instant)
Merg la servici zilnic pe jos 45 de minute dus si 45 de minute intors.
Deci nu e tocmai loc sa mai fac si sala..
Dar ma simt epuizata. Astazi am mers la fiu-mio la scoala (10 minute dus, 10 minute intors, 30 de minute de vorba cu doamna invat.). In conditiile in care azi mare lucru nu am facut, mai mult in pat am stat, cand m-am intors ma simteam ca atunci cand esti fortat sa stai treaz peste noapte. Parca aveam santuri sub ochi si eram stoarsa de puteri.
Pe mine asta ma deranjeaza, ca parca nu mai sunt eu, viata mea e data peste cap cu oboseala asta.


Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Iasmin, poate e doar o oboseala dupa iarna.
Cand vine soarele si caldura - va fi mai bine.

mult succes.
Mirela

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

desprecopii
As vrea eu sa fie asa de simplu Dar am atatia ani in spate. Nu se poate sa ma simt in halul asta asa dintr-o data. Nu e prima iarna. De pilda am stat vinerea trecuta pe scaun 2 (doua) ore la servici si in continuu se invartea totul cu mine, tot peisajul, tot. Asa ceva n-am patit nici gravida. Am mai ametit eu, am si lesinat in copilaria (de la lipsa de calciu) dar asta s-a intamplat acu vreo 25-30 de ani...
Scuze, iertat sa imi fie, ca poate par ipohondra, dar starea asta nu am mai avut-o.
In tot cazul multumesc pentru imbarbatare.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Testele pt. hepatita ti le-ai facut?
Tensiunea cum e ?


***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Xio
TGO si TGP sunt normale: TGO=14 U/l (domeniu de normalitate 5-32); TGP=12 U/l (domeniu de normalitate 7-35)
Sunt hipotensiva, cu greu ajung la 11 / 5. Oscilez intre 9 /5 (la prima ora) si 11 / 5.
Glicemia e de obicei 81 ...86 (cam pe acolo) dimineata pe nemancate.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Mai adaug:
Calciu total 8.5 mg/dl
Creatinina serica 1.00 mg /dl
Sideremie 67 microgram / dl
Magneziu seric 1.8 mg/dl

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

pt. hepatita trebuie sa iti faci antigenul hbs, transaminazele pot sa fie chiar sii normale. bine , acum iti spun toate posibilitatile, nu primele lucruri la care te gandesti.
ca de la hipotensiune , anemie , astenia aceasta poti avea simptomeke respective.


***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Cu respect, Xio, dar totusi de vreme ce acesti parametri au fost asa ani de zile la rand, de ce totusi se manifesta acum aceasta oboseala extrema (care nu are suport in activitatile fizice pe care le indeplinesc)? Cum de nu s-a manifestat asa si in anii din urma, in lunile din urma, in.. Si ma simt atat de obosita de pun capul jos la servici pe masa ca se invarte totul cu mine.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

dar cat ai hemoglobina, hematocritul, cate mil de eritrocite?

Eu am avut aceste simptome, dar niste analize dezastru dpdv hemograma, 5 grame de hemoglobina, boala se numeste anemie hemolitica. daca hemoleucograma ta e ok nu stiu ce sa zic.

Creatinina iarasi e mare.

te sfatuiesc sa-ti faci o hemoleucograma cu numaratoare de reticulocite, numaratoare eritrocite, numaratoare trombocite! sumar de urina si bilirubina.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput