Clopotei de ianuarie-februarie 2008 *254*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Sunt rupta. Azi trebuia musai sa fac curatenia de Pasti ca l-am dus pe Andrei la mama si in saptamanile urmatoare ea incepe un tratament la o clinic, deci nu-l mai pot duce, iar curatenie cu el e imposibil sa fac ca sta numai in picioarele mele si-si baga nasul si mainile peste tot. Curatenie de Pasti intr-o singura zi in 4 camere...sunt zob. Nu am terminat, trebuie sa mai continui maine cand vin de la serbare.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


of roli, tare greu cred ca iti e. mami, le faci tu incet incet chiar si cu andreiu pe langa tine. e musai sa fie gata intr-o zi, doua?

pup

ramasesem logata pe userul de la dovlecei!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Hello zuzici !

Laurici ici ca ai intrebat de mine... sunt pe-aici dar tare prost stau cu timpul si nu reusesc sa mai scriu si eu cateva randuri decat dupa ce adoarme Sara si sotzul ...vin acasa pe la 6-7 si nu stiu de ce sa ma apuc mai intai. Mai citesc pe la serviciu , dar nici acolo nu prea am timp sa scriu.

Desi cu intarziere , nu vreau sa ratez ocazia sa-i urez si eu la multi ani mezinei noastre , Biencuta ! Sa cresti mare dulceata , sa ai parte de o viata frumoasa si plina de impliniri !
Cristina , am citit prin ce-ati trecut cu enteroviroza...horror ! Bine ca s-a terminat si Biencuta a putut fi in forma de ziua ei.

M-am distrat copios citind perlutele clopotzeilor nostri , nu-i asa ca-s deliciosi ? Si noi avem parte de momente super haioase create de Sara...azi , de exemplu avea o discutie cu taica-su ...ii luase telefonul si-l butona de zor si sotzul ii zicea sa-l lase ca nu-i al ei ...ea " Ba e al meu !"...tati " Pai ce , tu l-ai cumparat ? " , Sara " Da !" , tati " Pai de unde ai avut tu bani ? " , Sara " de la casa de malcat " ( are o casa de marcat de jucarie care are niste monede din plastic si niste bancnote ).
Totodata , am ajuns la faza la care trebuie sa fim foarte atenti ce spunem pt ca maimutica memoreaza si reproduce tot...de ex. , dupa ce si-a luat o palma la pampers de la tati pt ca i-a rupt ochelarii , cu lacrimi in ochi si cu ura in privire , i-a strigat "c.c.t.u.le ce esti !" ...am facut o intreaga ancheta sa aflu de unde a invatat cuvantul asta , ca la noi nu se vorbeste asa . A fost pedepsita cu destula asprime pt asta si sper ca i-a intrat in cap ca a gresit si nu se va mai repeta.

In rest , sunt un pic speriata...aseara mi-a facut o faza care m-a pus pe ganduri. In timp ce-i faceam baie , deodata a inceput sa planga si sa spuna ca nu mai vrea in cada , ceea ce este f. neobisnuit , ea fiind lesinata dupa baie...de regula este un adevarat show cand o scot din cada , tipa ca mai vrea si se zbate de de-abia reusim doi insi s-o bagam in prosop. Si mai ciudat mi s-a parut faptul ca apoi a fost foarte moleshita , nu se mai ridica in picioare , cauta sa se sprijine de mine si-mi spunea intr-una ca ii e rau. Cand o intrebam ce o doare spunea ca "spatele" , dar nu pot sa pun baza pe asta . pt ca m-a auzit pe mine mai devreme spunand ca ma doare spatele. Cred ca i s-a facut rau , desi apa nu era mai fierbinte ca de obicei...nu stiu de la ce sa fie...cred ca voi merge la dr. sa cer un set de analize , ma gandesc sa nu fie anemica , desi nu are alte simptome.Este voioasa , mananca binisor , nu e somnolenta ...in general , este intr-o forma buna. Astazi nu s-a mai repetat figura , dar piticul s-a asezat deja pe creierul meu si nu-mi da pace.

Colac peste pupaza , cred ca o incearca o laringita...aproape ca nu mai are voce deloc . Am inceput tratamentul : aerosoli cu dexametazona , homeovox si spray cu apa marina pt hidratarea mucoaselor. Sper ca maine sa ciripeasca din nou.

Hai ca scriu eu rar , dar si cand ma apuca...ma intind ca o pomana tiganeasca !

Pupici si noapte buna !

Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )
POZE BOTEZ
Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


miri uraa! FELICITARI! s-o stapaniti sanatosi! multumim de aprecieri ! sunt sigura ca si tu ai parte de perlute de la iubitii tai frumosi!

raluca of mami, imi pare rau sa aud ca fac febra micutii. si casian? sper sa fie bine. ar fi bine daca ai putea s-o lasi mai mult pe sonia la mama ta .. cel putin acum la inceput .. te imbratisez!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Wooooowwwwww!!! Ralucaaaaaa....ce mai, sunt cea mai ametita zuza, e clar! Habar n-am avut ca ai nascut.... Felicitari, draga mea! Sa-traisca Andrei Casian!!! Ce nume frumos!! Am cunoscut un OM cu numele de Casian... Sa dea Domnul ca si puiutul tau sa ajunga cel putin la fel ca cel pe care l-am cunoscut eu! Sa creasca mare, sa fie sanatos, sa aiba noroc si multe zile senine!!!

Mirikule, dragule, 13 aprilie... Ce putin mai e!!
Felicitari pentru semnare! Sa o stapaniti sanatosi, sa o faceti asa cum nici nu ati visat, sa fiti impreuna aceiasi familie speciala!!
Si...spor la treaba, mami! Dar sa ai grija si sa nu uiti si de burtica!

Elle eu nu stiu cand mai ai timp sa scrii si pe forum, serios! Esti fenomen!

Roxanici bravo pentru gonia!

Mai fetelor...eu am stat si am vazut filmul La vita e bella si plang ca o toanta de una singura. Daca nu l-ati vazut vi-l recomand din suflet! Eu vroiam demult sa-l vad si am gasit in seara asta ocazia si nu-mi pare rau de orele de somn pierdute. E....incredibil si filmul si actorul principal, Roberto Benigni.

Va pupacesc si va doresc somn usor si weekend frumos!
Apropos...pentru cine nu are program de weekend si are cu cine lasa clopoteii din dotare, mergeti sambata seara la Una historia de tango, la Masca. Veti pleca in al saptelea cer, va asigur! Cu baterii incarcate pentru cel putin o saptamana.

Acum chiar plec la nani! Puuuuuup!!!



Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina023

Wooooowwwwww!!! Ralucaaaaaa....ce mai, sunt cea mai ametita zuza, e clar! Habar n-am avut ca ai nascut.... Felicitari, draga mea! Sa-traisca Andrei Casian!!! Ce nume frumos!! Am cunoscut un OM cu numele de Casian... Sa dea Domnul ca si puiutul tau sa ajunga cel putin la fel ca cel pe care l-am cunoscut eu! Sa creasca mare, sa fie sanatos, sa aiba noroc si multe zile senine!!!

Mirikule, dragule, 13 aprilie... Ce putin mai e!!
Felicitari pentru semnare! Sa o stapaniti sanatosi, sa o faceti asa cum nici nu ati visat, sa fiti impreuna aceiasi familie speciala!!
Si...spor la treaba, mami! Dar sa ai grija si sa nu uiti si de burtica!

Elle eu nu stiu cand mai ai timp sa scrii si pe forum, serios! Esti fenomen!

Roxanici bravo pentru gonia!

Mai fetelor...eu am stat si am vazut filmul La vita e bella si plang ca o toanta de una singura. Daca nu l-ati vazut vi-l recomand din suflet! Eu vroiam demult sa-l vad si am gasit in seara asta ocazia si nu-mi pare rau de orele de somn pierdute. E....incredibil si filmul si actorul principal, Roberto Benigni.

Va pupacesc si va doresc somn usor si weekend frumos!
Apropos...pentru cine nu are program de weekend si are cu cine lasa clopoteii din dotare, mergeti sambata seara la Una historia de tango, la Masca. Veti pleca in al saptelea cer, va asigur! Cu baterii incarcate pentru cel putin o saptamana.

Acum chiar plec la nani! Puuuuuup!!!



Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!





E filmul meu preferat l-am vazut de nspe mii de ori si tot plang de fiecare data, la fel si cu filmul Da mai departe-Pay it forward,cu Kevin Spacey si Helen Hunt, imi aduce muult aminte de fratele meu!

Miri sa stapaniti sanatosi casuta!

Simona poate a molesit-o apa pe Saractica mica si nu e cazul sa te alarmezi degeaba!

Cat depre perlute si noi avem o tona tocmai scrisesem pe blog acum cateva zile cateva din ele cele pe care mi le amintesc.
Vroiam sa va intreb toti clopoteii au canini?Sofiei inca nu i-au dat, acum vreo 2 sapt am avut impresia asta, dar a fost una falsa, nu ma lasa sa pun mana doar ma uit cum apuc.
Si inca o chestie cam cat dorm clopoteii vostri?Sof doarme de la 22-22.30 pana pe la 10-10.30 deci aprox 12ore, pe la un 7dimi ii infig eu bibu cu lapte pe care si-l bea in somn, apoi mai are un somn de dupa-amiaza in jur de 2-2.5ore daca dorm eu sau taicasu cu ea poate fi si de 3-3.5ore.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


neata

poftiti la o !

alinus mai mult seara dupa ce se culca fetele stau pe forum. ziua intru fugitiv ..

mada eva doarme de pe la 22 la 8 dimi si apoi inca vreo doua ore dupa-amiaza ..

gatta si eu zic sa nu te alarmezi .. poate era si ceva abur in baie si a molesit-o .. pe mine ma ia cu lesin daca imi pun apa in cada .. d-aia fac numai dus .. pupam saratelul nazdravan ..

acum, s-o laud si eu un pic pe eva la capitolul mancare .. de cateva zile, papa tot ce-i dau .. ieri, de exemplu, a papat dimineata 2 rosii cherry, cu 3 lingurite cu varf de br vaci, cu 2 lingurite almette, jumate de felie paine si un cremvurst .. la pranz, un bol cu bors de peste -salau- (pasat la furculita ) si 100g iaurtel cu fructe si seara o bucatica de peste prajit (fara coaja) cu usturoi si mamaliga (vreo 3 linguri bune) cu branza si smantana .. sper s-o tina obiceiul.

despre annuska .. e o lungana bufleie .. 72cm si 8915g .. dupa paste o voi opera de hemangiomul acela ..

va pupacesc

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

shea, s ava scriu...

azi ni s-a arata de ikea. dis d edimineata am pregatit piticimea si ne-am dus... boi si-am venit magari...

1. bruno a stat la terenul d ejoaca, fortat. nu i-am lasat teren de intors, tocmai s anu-l mai pierdem o data.

2. sacha ... s-a pierdut!!!!! mah, nu suntem zanateci, nici inconstienti... tac'su se uita la pret la etajera la copii, sacha pe un balansoar, eu m-am imoiedicat d eun plush; pana m-am aplecat sa-l scot din picioarele mele... sacha a disparut!!!!!!! am innebunit! tac'su sa faca criza cardiaca, io sa nasc naibii si mai multe nu. dar avand experienta cu bruno... m-am dus direct la o tanti si i-am zis ca l-am pierdut pe sacha, semnalmente c ala hoti. eram la raionul de copii. in fix 2 secund enu poate merge foarte departe... da rinc e directie? ca e plin de culuoare, scurtaturi si alte tampenii.... nush cat a durat, da rl-am gasit la patuturi. le icnerca si radea cu suzi in gura ca-l amuazau.... intre timo, am primit sms ca bruno sta d emai mult d eo ora jos..... sa mergem sa-l luam. se duce tati dupa el, nu i-l da fara stampila. ma duc eu jos, ma ia aia la intrebari. am zis l-am trimis pe tac'su dar nu l-ati lasat, apoi aveti rabdare sa ma rostogolesc pana la voi... macar era fericit saracuc a s ejucase si-a mancat cu o pofta dupa de nu-mi reveneam...

3. ne-am dus s aluam mobila de un eventual birou pt silvian. pur si simplu nu ne pricepem. p-orma ne trebe und ressing.... cica nu ne mai trebe ca am gasit altceva... dar luam un dulap, pe car enu l-am mai luat in final si am ajun s acasa cu un covor verde, cu promisiunea ca ne intoarcem sa luam si dulapu...

sunt rupta de oboseala, ma doare-n..... la propriu, umblu c ao rata si stau acu sa aleg, calc haine sau ma culc. am mai calcat un vraf de dimineata.... cred ca ma culc.

pe deseara sper io... tati s-a ushchit la berou...

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de sacha (08.01.2008) si de... bebe jérémy noah sapt.33
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



miri ce aventuri ati avut azi .. macar daca gaseati ce cautati. abia astept sa va vad mutati la noua casuta!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Miri maica bine ca l-ati gasit repede.

Eu azi la cererea familionului am facut mucenici moldovenesti ajutata de Bogdan. Andrei nu a vrut sa isi bage mainile in aluat
Acum mancam toti patru mucenici fierbinti
O tona de calorii

Sa aveti un weekend placut!

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)



My hobby




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

va salut din nou dragi mamicutze de clopotei!
va urez putin anticipat la multi ani pt ziua de luni!

si va lansez o provocare...

spuneti drept adesea va e pusa la incercare rabdarea de catre nazdravanii vostri???
cat sunt ei de ascultatori...fata de asteptarile si dorintele voastre
actionati de fiecare data asa cum v-ati dori?
gasiti mereu calea catre inimioarele minunilor voastre?

Mergi la inceput