FIV la Sibiu (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordemunte spune:

Medut ,pt ce ai facut histeroscopia?Au gasit ceva intrauterin ce a trebuit dus la laborator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medut spune:

Dordemunte am facut laparoscopie pt trompe. Mi le-a clipsat parca, cert e ca nu mai sunt functionale si aveam si hidrosalpinx. In timpul laparoscopiei mi-au facut si histeroscopie, unde mi-a gasit endometrita ( nu endometrioza) adica uter cu pete, inflamat. Mi-a dat asa la plesneala 10 zile de antibiotice. Asta se intampla la Giulesti, Dr. Marinescu. Initial am vrut sa fac acolo FIV, dar dupa operatie m-am razgandit. La Sibiu cind au vazut pe foaia de externare ca am endometrita si ca am luat asa intamplator antibiotice, Dr Chicea nu ia prea placut. El a zis ca pot sa am cei mai buni embrioni din lume daca uterul nu e in regula fiindca nu se implanteaza. Mi-a dat o schema de tratament din prima zi de ciclu cu antibiotice, apoi estrofem si duphaston.Timp de 2 luni. Dupa 2 luni am facut histero din nou, si mi-a facut acel chiuretaj de curatare a uterului , a partii inflamate, si mi-a luat si biopsie. 2 saptamani am stat ca pe ace...Dar a fost bine. Dupa tratament uterul meu tot cu pete era, dar macar biopsia era buna.

Bytzila stimulare mi-a aparut iarasi hidrosalpinx-ul. Nu iteleg de ce din moment ce eu prin laparo de la Giulesti trebuia sa rezolv aceasta problema. Din cauza asta sau nu stiu de ce am reactionat destul de prost la stimulare. Dr nu vedea decat 6 oua mari, poate prin punctie scotea mai multe. Dar a zis sa ma bazez pe 5-6. Oricum pot sa va spun ca psihicul are asupra fizicului (cel putin la mine) o mare influenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordemunte spune:

Medut mercic.O sa fac si eu histeroscopie cu biopsie dar pt polip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Neata fetelor,

Ieri la ora 22 mi-am facut prima injectie cu puregon adica sotul meu mi-a facut injectia si sunt ok.
Voi ati avut ceva simptome de la puregon efecte secundare?
Pe mine ma sperie gandul sa nu ma ingras, daca ar fi sa ma ingras sa ma ingras de la bebe. Doamne Ajuta.
Joi sunt pe la Sibiu daca vreuna din voi vine pe acolo de intalnim.

pusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Medut,acum ti-am aflat si eu povestea ,la primul fiv la Cluj ai raspuns mai bine la stimulare?ce productie ai avut?
Deci singura ta sansa sa ai bebe e prin fiv,doamne ajuta sa te vad in curind pe baricade...
Gabi,bravo, sa fie cu noroc,iti tinem pumnii
Dordemunte,tu nu mai faci laparo luna asta ,sa inteleg?ma bucur ca dr I ti-a descoperit problemele si cu ajutorul lui dumnezeu ,sa te vedem in curind mamica ....
Parca te 'vad' mai optimista decit in toamna cind venisi de la cealalta consultatiesper sa fie totul ok

pup toate fetele

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Salut si de la mine. Am vazut ca ati vb de estradiol si m-am uitat si eu pe singurele hormonale pe care le-am facut, acum un an jumate, date de un medic de la mine din oras. Ca apoi m-am dus la Buc si acolo nu mi-au mai cerut. S-au axat pe ce descopera la laparoscopie (endometrioza si una bucata trompa nepermeabila, plus alta greu permeabila).
Asadar la analizele alea (acu un an jumate, inainte deci de laparo) aveam E 117 si fsh 7,5 in ziua a 14-a. Estradiolul pare un pic mare, dar oricum la cat timp a trecut... plus o operatie pe ovare, cine stie acu ce-o mai fi...
O histeroscopie cred ca o sa fac si eu, sa vedem ce si cum cu uterul. Am auzit ca acolo daca iti gasesc ceva in neregula e nasol. Daca trompele nu-s importsnte la fiv, in schimb daca apare ceva cu uterul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Am facut si eu ieri Diphereline-ul. Nici un simptom deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Am facut si eu ieri Diphereline-ul. Nici un simptom deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Yarina, nu te mai gandi. Sa fie asa fara niciun simptom si in continuare! Important e scopul si mai ales rezultatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

fetelor ms de incurajari, si eu ma gandeam ca este vb de o incurcatura. la un echo voi merge cu siguranta, dar macar m-am linistit ptr moment in privinta chistului.
va pup, o duminica frumoasa

Mergi la inceput