FIV la Sibiu (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Medut as vrea sa stiu cum combin substantele. Iau cu seringa din fiola de ser, pun in cea cu subs maronie si le combin si apoi iau continutul de acolo? Sau cum?
Hypnotic la mine arata ca interval de referinta pentru faza foliculara 24-114 iar pt ovulatie 62-534.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

yarrina dar la mine valorile ptr faza foliculara sunt 46-607.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

buna fetele,
da,aseara m-a sunat dr si a zis ca sint sub trat cu hormoni si analizele nu sint concludente ,DHEA este androgenic,produce estrogeni si in felul asta ii da val eronata fsh-ului,cam asa am inteles,sper sa nu spun prostii
Si exact ca in cazul tau Hipnotic,trebuie sa facem un eco sa vedem daca nu exista vre-un chist functional.
Azi facut eco si ma speriei rau de tot,chist nu cred ca este ,desi se vede ceva dar asteptam evolutia lui pina la ovulatie sa vedem daca e ceva ramas de luna trecuta ,avind dimensiuni mai micute,in schim endometrul arata f nasol,peretii endometrului ambii avind in jur 5mm si in interior un lichid(adik ciclul in cazul meu)dar este z6 de CM si mai este f mult de curs,probabil sa fie si niste cheaguri,mi-a dat sa iau clorocalcin pt a opri putin ciclul si daca luni e tot asa ,cred ca e nevoie de un chiuretaj endometrial (asa mi-a zis dr din oras la mine),sint un pic speriata,sper sa nu fie asa ...
Am trimis eco scanata la Sb si luni astept sa vedem ce zice dr(azi nu era la clinica),asistenta a zis ca nu facem nimik pina nu vorb cu dr...
Toate sint de la CM trecut,ciclul la 46 zile ,luat duphaston....
Medut,tin minte ca tu ai facut un chiuretaj endometrial la Sibiu???care au fost problemele tale???
hipnotic,ti-am zis ca mie mi s-a parut f mare estradiolul tau,la mine in faza fol val max e 160 si al meu e de 256...
Clar ceva este ,un estrogen mare acopera un fsh mult mai mare ...
gabi,bafta multa,intr-o fiola puregon ai 425ui

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

fetelor, dar repet, la mine valorile de referinta sunt altele. 46-607. chiar nu conteaza acest lucru? pb au alte unitati de masura. si eu acum 3 sapt am fost la dl dr ispasoiu. daca era vreun chist nu ar fi vazut? estradiolul dinainte de a merge la dansul era la fel, la acelasi laborator facut. nu mai inteleg nimik. eu fac echo, nu-i problema, dar m-am saturat sa stau in tensiune. nu-i una ca-i alta.offff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

deci eu am 243.3 pmol/L. la voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medut spune:

Hypnotic oare sa nu fi vazut dr virgula si sa creada ca ai 2333? Dau si eu cu parerea

Yarrina la amesteci pe amandoua , agiti fiola dar atentie nu ca si iaurtul, ci invarti fiola, faci cercuri , daca ma intelegi ca s anu faca multe margelute, extragi solutia in seringa, apoi schimbi acul mare cu cel de insulina

Gabi Ducu cu tineretea mai povestim....Ca la 37 de ani nu e ca si la 25.

bytzi draga eu am facut histeroscopie cu chiuretaj si biopsie. La mine endometru e " foarte fain" vb doctorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

medut, mai stii?
indiferent cum ar fi sper sa nu am nimik si sa se lamureasca problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Hypnotic stai linistita ca esti in valori normale , numai ca tu ai alta unitate de masura , pmol/L.
Marea majoritate a laboratoarelor dau valorile in ng/L, de aici incurcatura.
In ng/L valoarea maxima e 120-130 sau chiar 160 ng/L.
Oricum tu trebuia faci o echo inainte de stimulare , asa ca nu e problema .
si stai calma ca e bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Bytzule maica , ce maghaoaie iti mai gasira tie pe acolo iar ...........oofff , sper sa fie bine , sa nu fie nevoie de chiuretaj , fir-ar el sa fie.
Iti tin pumnii stransi , sa fie bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

hipnotic,hai nu te mai stresa,aici este vorba de un chist folicular (adik un folicul care nu a ovulat)sau un chist care se formeaza in luna aceea din diferite cauze si ei pe cum apar tot asa si dispar ,cu un mic tratament....
La mine estradiolul este de 253 pg/ml -faza foliculara <160 si faza foliculara z1-3 <84 ,iti dai seama la mine este de 3 ori mai mare ..
simonete,merci mult ,hai ca ma linistii ,vad ca CM nu prea mai curge ,asa ca cred ca voi face eco vineri-simbata si vedem atunci ce mai e...sper sa fie ok si sa se fi vazut asa din cauza ciclului,n u ma sperii eu de atit
medut,inteles...zi-mi si mie te rog ,la 300ui puregon ce productie ai avut?endometru cit era? eu ma gindeam ca ai oprit dupa alea 5 zile de stimulare ,dar tu ai ajuns la finalai facut si inhibareadoamne...nu's ce sa zic,tare greu...pup

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

Mergi la inceput