FIV la Sibiu (5)

FIV la Sibiu (5) | Autor: bytzi

Link direct la acest mesaj




Clinica de fertilizare Polisano-Sibiu






cap.1 cap.2 cap.3 cap.4




Polisano Sibiu

date de contact:

-telefon 0269-224482
-fax-0269224482
- www.clinicapolisano.ro
- E- mail: fertilitate@polisano.ro

adresa:
str Constitutiei,bl24
550253 Sibiu
Romania

echipa de medici:
www.clinicapolisano.eu/fertilizare/ro/echipa_noastra.html" target="_blank">aici

preturi proceduri:
-prima consultatie 80 ron
-FIV z1-3 -6.798 ron
-FIV z4-5 -7.662 ron
-ICSI z1-3 -8.078 ron
-ICSI z4-5 -8.942 ron
-IA 1.060 ron
-IA donator 1.920 ron
-ET dupa dezghetare 1.280 ron
preturile nu includ medicatia si analizele necesare

alte informatii:

FIV:
-Embriotransferul se face in 2, 3, 5 zile de la punctie in functie de numarul si calitatea embrionilor
- Pentru inhibare se folosesc contraceptive orale sau Diphereline
- Stimularea se face fie cu HMG, fie cu FSH recombinant +/-
orgalutron-antagonist in functie de tipul de prolactina (1mg subcutanat)
- Schemele de tratament se stabilesc in functie de tipul de patologie
- AH nu creste rata de fertilitate si succes, se face daca este nevoie
- Transferul se poate face in faza de blastocist

IA:
-In cazul IA se merge cu citeva zile inainte de ciclu sa se faca schema de tratament ( posibil si eco) si apoi ecografie in zilele 8,10 si 12 dupa caz cand se da si pregnylul.Inseminarea se face la 24 h de la pregnyl.


-Si pt cei interesati ai caror soti sufera de infertilitate masculina, lucreaza cu banca de sperma Cryos din Danemarca ,mai multe aici:
- www.cryos.dk
- http://dk.cryosinternational.com/donor-semen/reservation/english-version.aspx




Analize necesare :

Pt inseminare:
-dozari hormonale:
Ziua 2-3 FSH , LH, ESTRADIOL,TESTOSTERON , TSH , PROLACTINA
ziua 21 PROGESTERON
-Culturi din col pentru: Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma
-culturi de col uterin
- Papanicolau
- Histerosalpingografie(HSG)
necesare in sarcina dar nu obligatorii:
-investigatii serologice pentru:Toxoplasma IgM IgG,Citomegalovirus IgG,Listenia IgM IgG,Herpes virus IgG

Pt fiv :
Ziua 2-3 -FSH , LH, ESTRADIOL, TESTOSTERON , TSH , PROLACTINA
ziua 21 - PROGESTERON
-Culturi din col pentru: Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma
-culturi de col uterin
- Papanicolau
- analize uzuale sange:
grup sangvin,Rh,glicemie,TGP,TGO,hemoleucograma,TQ,APTT,INR
- investigatii serologice pentru :Hepatita B- HBs, Hepatita C- HCV, HIV, VDRL
necesare in sarcina dar nu obligatorii:
-investigatii serologice pentru:Toxoplasma IgM IgG,Citomegalovirus IgG,Listenia IgM IgG,Herpes virus IgG
-histeroscopie




link-uri utile:

www.youtube.com/watch?v=GeigYib39Rs&feature=related" target="_blank">Filmulet 3D despre reproducere ,natural si asistat
www.advancedfertility.com/ivfstim.htm" target="_blank">Totul despre FIV, protocoale in FIV,nivelurile hormonale in fiv....
www.youtube.com/watch?v=6351uZSwDps&mode=related&search=" target="_blank">TESE(Testicular Sperm Extraction-testicular biopsy)
www.youtube.com/watch?v=fM2Vyy6LmOo&feature=related" target="_blank">ICSI(Intracytoplasmic Sperm Injection )
www.youtube.com/watch?v=Cg0CG8jF78Y&feature=related" target="_blank">IVF(In Vitro Fertilization Infertility Treatment)
www.youtube.com/watch?v=IxB8CIhAJx4&feature=related" target="_blank">Film cum se administreaza gonal pen
www.jurnaldesarcina.com/category/saptamana-1-de-sarcina.aspx" target="_blank">Jurnal de sarcina,alimentatia in timpul sarcinii
www.ms-preturi.ro/msf-dgf19/dencom.asp" target="_blank">Lista preturi medicamente(de la ministerul sanatatii)



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Sa dea dumnezeu sa fie cu noroc

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Sa fie, sa fie!
Bytzi, niciun semn inca de la dr?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Anelize,bine ai venitin grupul nostru
medut,citisem pe prima pag la celalalt sub
alina,inca nu
simonete,multumesc,stiu de ce ai scris cu verde ,cum sa nu
gabi,cum e incepi injectatul?

Succes la toate fetele

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Mulumesc pentru urari!
Am citit lista cu analize necesare pt Fiv.Eu am o parte din ele,mai noi sau mai putin noi.Daca merg pentru prima data la Dr.Chicea credeti ca e nececar sa am analizele facute,sau are incredere doar in analizele facute la un laborator recomandat de dansul? Intreb pentru ca,daca imi cere sa le mai fac o data nu m-as mai agita sa imi fac analizele lipsa pt prima consultatie.
Si inca ceva: eu nu sunt din Sibiu si m-ar interesa cam cata vreme ar trebui sa stau acolo daca fac Fiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Anelize,daca ai analizele hormonale de z2-3 mai recente si ce mai ai tu facut ,cred ca e suficient pt inceput ,apoi vezi ce-ti mai da dr si le trimiti prin fax sau scanate ,nu trebuie sa mai faci inca o vizita.Analizele pot sa fie facute oriunde ,nu conteaza ,nu are pretentii.
Medut si Gabi ,iti poate spune mai exact ce analize iau fost cerute,dar parerea mea asta este,sa nu cheltui bani degeaba.
Pt FIV ,depinde de cite zile de stimulare ai nevoie in mare aprox 2 saptamini de la prima eco ,daca vreti sa stati acolo.


_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Eu cand am sunat si am facut programarea pt joi la dr Ispasoiu, mi-a zis doar sa vin cu ce investigatii am facut pana acum. Si n-am prea multe, dar cred am laparoscopia si spermograma sotului, care-s destul de importante.
Voiam sa intreb si eu o chestie legata de prima intrevedere cu dr. Ispasoiu. In afara de discutie face si vreun consult, vreo ecografie ceva? Ma rog, nu e important, eram doar curioasa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Alina mie mi-a facut eco dar pt ca la ultimul ecograf facut imi aparea un fibrom extra uterin. Dar de atunci nu mi-a mai aparut niciodata. Deci nu stiu daca a fost sau nu....
Mergeti cu cate analize aveti facute si va mai spune el mai trebuie suplimentar. Eu le aveam deja facute pe toate cand am fost la prima intalnire pt ca citisem pe net ce trebuie si ca sa incep cat mai repede procedurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Bytzi inca nici o veste de la dr? Cum se face diphereline-ul ca am pierdut prospectul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Adevarul e ca nu ma asteptam sa ma programeze asa repede si ma gandeam ca pana cand merg, mai fac si eu ceva analize. Numai ca eu am sunat ieri si m-a programat joi. Nu prea mai am ce face in acest timp. Dar vad ce-mi mai cere el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

dupa cum va spuneam ieri am trimis analizele hormonale, scanate, la sibiu. azi m-au sunat de acolo si m-au dat un pic peste cap. mi-a zis ca estradiolul este foarte mare , sa fac un echo sa nu fie vreun chistulet si sa ii sun. am si eu 2 mari nelamuriri. in primul rand estradiolul il am 243.3 iar valorile de referinta ptr perioada foliculara sunt 46-607, deci ma incadrez undeva la mijloc, chiar sub jumate. iar a doua problema ar fi ca la ultimul set de analize facut in mai l-am avut cam la fel, si intre timp am fost la dr dr si nu mi-a zis nimik de vreun chist si nici de valoarea estradiolului, desi, repet era tot atat, mai exact 247.7. ce ziceti? a ramas sa fac totusi echo sapt viit, dar totusi nu vad nici o explicatie. daca as fi avut ceva nu ar fi vazut dr? nu am nici o luna de cand am fost la dansul. sa nu mai zic ca dupa setul de analize din mai am mai facut echo si la un dr in oras si nu mi-a zis nimik de asa ceva.
o seara buna

Mergi la inceput