FIV la Sibiu (5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Citat:
citat din mesajul lui dordemunte

Nu te inspaiminta Anelize referitor la spermograma pina vb cu dl.doctor.Si "a noastra" a parut sa fie cu probleme la prima interpretare si ne-am agitat de numa,a facut al meu tratament naturist pt ca sa ne spuna dr. ca de fapt a fost buna raportat la nr total, care era foarte mare.

Dordemunte,sper sa fie si la noi asa,desi am mai consultat 2 medici care ne-au zis ca nu prea sunt sanse sa raman insarcinanta asa.De fapt incercam de aproximativ 1 an si nu s-a intamplat nimic.Si la "noi" nr e mare,de 120-140 milioane,dar imobili 80% si cu forme aberante 80-95% . Si cel mai grav e ca nu intelegem de ce....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Fetelor, sa va povestesc intalnirea cu dr Ispasoiu (care intre noi fie vorba e chiar dragut!)
Mi-a cerut mai intai spermograma sotului, care la noi e buna. Macar atat! A zis ca din punctul lui de vedere e spre foarte buna.
Incepuse sa ne povesteasca despre inseminare, insa m-a intrebat ce investigatii am facut eu. Si i-am dat biletul de externare de la laparoscopie cu: chisturi endometriozice cate unul pe fiecare ovar (mici, dar oricum mi s-a umblat la ovare pt a le scoate, ceea ce mi-a zis si el nu e prea bine), plus cateva puncte de endo pe fiecare ovar, plus o trompa nepermeabila si una greu permeabila.
S-a uita pe hartie pret de vreo 10 sec si ne-a zis clar: va trebuie FIV. Ma asteptam, dar tot am pus bot. Ba chiar era sa plang, dar m-am abtinut cu greu.
Mi-am revenit dupa ce am iesit in vreo 15-20 de minute. Tot sotul saracu' m-a imbarbatat. Si cand ma gandesc cat de disperat e si el dupa un bebe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Alina ti-am zis ca o sa va placa. Stai linistita ca se vor rezolva toate. Si care sunt pasii de urmat? Ce hotarare ati luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Alina,nu trebuie sa fi suparata.Bine ca exista totusi si sansa asta.
De ce ti-a venit sa plangi? Doare? Nu e sigura metoda? Sau de ce???
Exista sansa.Asta e tot ce conteaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mocanitza spune:

Bytzule o sa-mi fie dor de tine , dar te inteleg, si eu simt nevoia de pauza. Stim ca tu esti alaturi de noi si te gandesti la fiecare in parte.

Te asteptam cu drag si cu flori in prag!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordemunte spune:

Alina este de inteles,probabil emotiile au fost prea mari.Eu de fiecare data cand am fost am bocit la plecare vreo 10 min in masina.Nu mai spun de prima data cand am fost la Mutuliga si m-a demoralizat de tot,jumate de drum am plins,jumate nu am mai scos niciunul un cuvant.Din fericire acum stau foarte bine cu moralul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Eu in prima faza ma pierd cu firea si plang. In general plang destul de usor. Dar apoi ma adun si im fac planul de bataie. ne-am hotarat sa incercam si fiv-ul. Macar unul. Avem vreo 60 si ceva de milioane, mai strangem noi ceva ceva si incercam. Ne-a zis ca sigur nu va fi nevoie de ICSI pt ca spermograma sotului e buna si deci doar fiv simplu. Numai sa reactionez eu bine, pt ca cica de la endometrioza e posibil sa fiu un low responder la tratamentul de stimulare. Si daca n-am cel putin 6 foliculi sa-l intrerupem. Dar nu ma gandesc la asta. O sa fac tot ce tine de mine sa mearga. Daca de azi nu mai beau cafea... desi am tensiunea mica si ma doare capul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Alina,care este costul aproximativ al unui Fiv sau ICSI ? Am vazut preturile pe site,dar cand te duci efectiv sa faci asta,cat ajunge toata "distractia"?
Fetelor,inainte de Fiv si/sau Inseminare,am inteles ca ti se da,cu o saptamana inainte,injectii pt stimularea ovulatiei.
Te simti rau de la ele,te ingrasa,iti creste pilozitatea,sunt efecte negative?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Alina si ti-a mai dat sa faci ceva analize? Sau doar cand te hotarasti sa faci FIV sa-l suni? E un super dr, o sa fiti foarte multumiti de el. Eu n-as alege alt dr nici daca s-ar muta in China.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns johanas spune:

Ceao fetele,lamuriti-ma va rog si pe mine cu o chestie.De ce difera valorile de referinta la analizele hormonale de la un cabinet la altul?Luni chiar in 8 martie am si eu programare la dr Chicea cu rezultatul analizelor,sa vedem incep pregatirile sau nu pentru fiv.

Mergi la inceput