FIV la Sibiu (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Johanas, fiecare laborator isi stabileste singur valorile de referinta.
De aceea,daca ai o analiza la limita,la un laborator poti avea probleme,pe cand din punctul de vedere al altui laborator,te incadrezi in valorile normale.Depinde cine le interpreteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns johanas spune:

Merci mult anelize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria76 spune:

[red][quote]citat din mesajul lui anelize

Alina,care este costul aproximativ al unui Fiv sau ICSI ? Am vazut preturile pe site,dar cand te duci efectiv sa faci asta,cat ajunge toata "distractia"?
Fetelor,inainte Fiv si/sau Inseminare,am inteles ca ti se da,cu o saptamana inainte,injectii pt stimularea ovulatiei.
Te simti rau de la ele,te ingrasa,iti creste pilozitatea,sunt efecte negative?
Pre#355;urile sunt exact cele afisate, nici un leu#355; in plus. Difera doar pretul tratamentului care difera de la persoana la persoana in func#355;ie de numarul de zile de stimulare. Eu am o alta intrebare: pentru FIV 2 s-o face reducere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Preturile de pe site sunt cele corecte. Tot ce difera este stimularea, cu ce faci, ce doza faci, cat timp faci....Eu personal am dat aprox 2000 de lei pe stimulare. Fiv 1 il platesti, daca nu reusesti a doua oara faci doar FET cu embrionii ramasi de la FIV si platesti doar transferul, 1200 am inteles eu ca este. Din ce stiu eu se da reducere la al doilea FIV facut la ei dar nu stiu ce procent. Stiu ca Bytzi obtinuse o reducere la FIV, dar nu stiu exact cat.
Eu cat am facut stimulare nu am simtit nimic, bine a fost si doza mai mica. Sunt si efecte negative ale stimularii, poti face hiperstimulare care necesita tratament de specialitate acolo la ei, cu internare vreo saptamana. Sper sa nu fie cazul la nici una dintre noi. Eu mi-am facut griji si de Diphereline, ca o sa-mi fie rau....dar nu...am avut de vreo 2 ori bufeuri dar scurte....de m-a bufnit si rasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

yarrinapentru stimulare treb sa stai acolo..sau poti face si acasa?
yohanas sa ma ti la curent vin din urma cu putere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Nu Mona, stimularea o faci acasa pana in Z8-9. Apoi mergi la Sibiu la monitorizari pana la punctie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Yarrina,de exemplu,daca ciclul incepe pe 1,ovulatia pe 14 ,asta inseamna ca prin ziua 6-7 iti da stumulatoarele pe care le faci sau le iei acasa la tine,dupa care in ziua 14,la ovulatie, te urci frumos in masina,te duci la Sibiu,faci Fiv si stai acolo cateva (cate?) zile?
Am inteles bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria76 spune:

Nu mai tin minte in ce zi a CM incepe stimularea. Eu dupa injectia de diphe., mi-a venit normal CM, am facut ecu ca de la diphe. poti face chisturi (ceea ce s-a intamplat la mine, dar mi l-a aspirat la punctie, apoi incepi stimularea in perioada de 21 zile dupa diph. ca atat parca avea actiune. Eu am inceput stimularea parca prin ziua 19-20 ca l-am asteptat pe dr. I sa vina din CO sa fac cu el FIV. Injectiile ti le faci singurica, acasa, la aceeasi ora, si-ti va zice dr. in ce zile sa mergi la monitorizare. Parca din 2 zile in 2 , in functie de care iti prescrie in continuare tratament in aceeasi doza sau diferita.
Stiu Yarina pretl de la FET, ca doar si aia am incercat, mai am embrioni de un FET , dar nu mai imi pun mari sperante.
Dar intr-o zi tot o sa ne tinem copilasul scump ( si la propriu si la figurat)in brate .Bafta tuturor celor care isi doresc copilasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Mie mi-a prescris stimularea la 14 zile de la Diphe. Asta e si nelamurirea mea...azi trebuia sa vina CM...n-a venit. Daca intarzie cateva zile eu urmez aceeasi schema sau sun la dr sa-mi mute stimularea in functie de prima zi de CM? Eu de vineri ar trebui sa incep stimularea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Ce e Diphe?

Mergi la inceput