Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (375)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Pauza de papa si schimbat.

Yaia, spuneai ca nu vezi legatura dintre somnul de noapte si diversificare... eu am intuit una, si anume ca o diversificare gresit condusa, un copil super mamoooooos, pretentios si mofturos si mai ales mereu nesatul si cu dorintza de a recupera noaptea masa pierduta din timpul zilei sunt ingredientele esecului meu la Teo.
Ma rog, nu l-as putea numi chiar esec pt ca a crescut frumos, acum e un lungan de 97 cm si 13kg, proportional, fara sunculitze. Insa imi amintesc mereu cum mi-a tocat nervii pana la 1 an si 3 luni, pt ca nu dormea 3-4 ore legate.



Alina, Doris Maria (02.09.2009, ora 22.00)
si Iulius Teodor (10.10.2007)

Iarna de vis!


Iubirea are puteri extraordinare!
Transforma inima, renoveaza spiritul, da speranta celui care a pierdut-o, ridica pe cel cazut, reda sanatatea si fericirea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Buan seara, fete dragi!

Eu sunt asa fericita, am fost azi cu Sofi la control, ecografia pt rinichi, si totul este OK. Adica iubita e perfect sanatoasa. Nu se mai vede nicio dilatare la rinichiul drept. Nu va dati seama ce usurata sunt.Am fost in plimbare pana la Medstar, intr-adevar, frumos afara, dar cam batea vantul.Neonatologul m-a felicitat pt dezvoltarea frumoasa si armonioasa a Sofiei, si mi-a saltat inima in piept de bucurie..Adevarul e ca s-a facut asa frumusica!cra-cra-cra
Altfel,despre noutatile noastre, azi am vazut variantele de bone, acum e acum ca trebuie sa alegem, si mi-au placut vreo 3A ramas ca vin la noi acasa, luni, marti, miercuri, fiecare in acelasi interval orar, 10-14.00 si vedem reactia Sarei! Pana la urma, ei trebuie sa-i placa! Doamne ajuta!

Si fug ca s-a trezit Sofia!Somn usor, sa fiti cuminti, da?



Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Vin si eu ca acuma apuc.
Pup fetele, mai apasat pe Bernix, Yaia, Gabi... si... ahhh... bajaie babyfonul si ma stressez...

Ieri pe seara Micha: Mami doare burta! Si apoi a vomat cu jet prin toata casa, 3 serii. M-am simtzit depasita. Cu unu' de tzatza, Micha efectiv calare pe piciorul meu imi voma pe picior! Toata camera BB... Pune Alex jos, are urla ca-i iau tzitzi, Micha se legana pe picioare. Ajutat Micha, spalat pe maini, infipt suzeta, dusat Micha, spalat maini, alaptat Alex - e in puseu de crestere si tot la doua ore...! - spalat pe jos...
Mi-era asa de mila de Micha, ca nu puteam fi doar langa el in clipele alea!
Dupa cele 3 sesiuni a ajuns si tati acasa si a inceput sa dezinfecteze camera bb, camera mare, holul... (putzea a clor ca la scoala! Nu-mi ajunsese sprayul Sagrotan).
Nu a mancat nimic, nici iubitul lui lapte! Ceva sticksuri si apa - Doamne-ajuta. Noaptea Radu dormit pe saltea la Micha, dar nu a mai fost nimic.
SPER sa nu fie viral si sa nu-l poneasca pe grasunul meu... Cred ca nu e. SPER.

In rest, m-am descurcat bine , cumintzi betzteii mei.


Piciulika, mami dewww.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n243753-p8.html" target="_blank">
Michael (8.10.2007) siwww.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n246003.html?try=1&cookieID=159CYW4NZD86JI7D1H87F239994M75DL369QFV1S-31012010-233914" target="_blank">
Alex (16.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana30 spune:

buna,

am intrat si eu sa va salut si sa va urez toate cele bune, acum, cand mai avem putin pana la venirea primaverii.

felicitari si multa sanatate celor care au redevenit mamici, de asemeni si celor care sunt din mou gravidute.

noi suntem bine. gabriel a crescut si el. dentitia e completa. am scapat si de leganatul pe picioare. adoarme si el singur acum.
cu vorbitul, a mers mai greu. de cateva saptamani a inceput sa formeze propozitii si acum vorbeste de la zi la zi mai bine. spune tot ce-i trece prin cap.
si f greu merge cu scapatul de pampers.il las fara pampers prin casa si uneori spune cand ii vine sa faca, alteori vine si spune doar: am facut pe mine. acum, accepta sa stea pe wc, ca la olita se vaita ca il doare olita, desi am incercat mai multe modele. cum vedea olita prin casa, cum o lua la suturi. avea pur si simplu o aversiune fata de ea. si nu stiu de ce. in apropiere de 2 ani facea la olita si caac si pipi, apoi, dintr-o data nu a mai vrut sa se aseze pe ea.
acum, accepta sa stea la wc. i-am luat un colac. dimineata, de obicei, are pampersul uscat si cum se trezeste merge la baie si il pun pe wc si face pipi. nu comenteaza.si daca il mai punem noi in timpul zilei, sta, dar, sa vina el sa spuna, nu s-a intamplat decat f rar. cu rabdare si perseverenta sper sa scapam pana in toamna. in septembrie am vrea sa-l ducem la camin.

tot respectul pt picilika. am citit cum a vomitat micha. si gabriel a vomitat alaltaieri seara pt ca a mancat cam mult si a mai cerut si laptele si dupa ce a baut laptele s-a apucat sa sara in pat si nu vroia deloc sa inteleaga sa nu mai sara, pana a vomitat. si facuse dezastru in camera. si mi s-a parut greu mie, care eram numai cu el, dar apoi daca mai era si inca unul mic.

incerc sa citesc si eu din urma cate ceva, sa vad poze si o sa pun si eu cateva poze actuale cu gabriel.

pupici

http://community.webshots.com/user/adrianam31?action=publicAlbums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana30 spune:

piciulika, scuze, am mancat o litera si ti-am scris numele gresit.

http://community.webshots.com/user/adrianam31?action=publicAlbums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna seara!

Dragi mamici cam slaba activitatea la grupul nostru!

Sa vedem ce am retinut din urma.

Gabriela ma bucur ca e totul perfect cu Sofia!!! Si la baietelul meu a detectat dr. hidrocel bilateral dar ma voi ingrijora dupa nastere...

Piciulika, super mama cum stiam!

Acum pe scurt despre noi:

Daria cu muci, continuam cu aerosolii.
In seara aceast au plecat ai mei. Sotul a intrat de ieri intr-un cvasi-concediu. Va mai merge la santier citeva ore...ceva dileme si probleme imi fac in caz ca se declanseaza ceva...cu traficul din Bucuresti...etc.

Yaia iubita, sper sa ajungi la termenul dorit de tine. Nesting si dospit placut! Am citit vestile excelente despre bebelusa!

Mariana, La multi ani! Sa fii fericita alaturi de puiutii tai frumosi si de sot!






-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
36+ cu David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Salut si pe Alinus intotdeauna cu mesaje interesante si pe toate mamicile fara exceptie.

O seara placuta!!!

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
36+ cu David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Offf, fetele mele, va multumesc frumos pentru telefoane si mesaje. Nu raspund mereu, pentru ca sunt mai ciudatica... De parca nu v-ati prins... Cand am probleme, prefer sa le depasesc singura si dispar in ceata. Reapar eu cand sunt numai zambet si indeplinesc calitatile de super prietena, cum v-am obisnuit.
Momentan sunt mai ok. Am terminat niste tratamente, mai am unul pentru chist. Marti aflu daca ma operez si daca mi s-au reparat plamanii. Sper sa imi ia si sange, sa vedem cum mai stau cu leucocitele. Pana atunci sunt la cotet. V-am pupacit!!!!



Micul Yanis creste mare

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Seara buna!
Alinus, ideea e ca se poate diversifica de cand vrea mama, ca sunt cazuri cu diversificare la 2 luni, asta nu o face cea mai buna idee. Argumentul medicilor cu diversificarea la 6 luni e ca pana atunci are rezerve de fier, dupa care laptele nu mai e suficient si de aceea trebuie inceput cu solide din care copilul sa si le ia. Acum asta 6 luni e rezultat statistic, fireste. Unii copii termina rezervele inainte 6 luni, altii mult dupa, cine sta sa le masoare fierul. Doar ca 6 luni e acum recomandat de OMS, dar daca incepi o saptamana mai devreme sau mai tarziu, 2 saptamani...e ok, e in zona. Daca tu ai motive (cu oferta de legume) si astepti pana la 7 luni, e ok. Eu intrebam argumentul medicului pentru care a recomandat 7 luni.

Gabi, tare ma bucura vestile bune de la eco. Tin pumnii sa alegeti bine bona!

Piciulescu, sanatate lui Micha, tin pumnii sa fi fost doar o indigestie si nu enterocolita! A mai avut virusul la 'bultica'? Tudor a avut enterocolita inainte de Craciunul 2008, apoi prin februarie 2009 a mai avut o zi cu voma si scaun moale, dar si-a revenit imediat. Acum a doua nu stiu daca a fost indigestie sau tot virusul la care a stiut corpului lui sa raspunda muuult mai bine. De asta intrebam daca a mai avut, ca ar fi mai usor. Desi mai bine sa nu fie virus.
Deja imi imaginez cat de greu e cu 2 maimutele agatate de tine. Imi pregatesc nervii deja. Bravo ca te-ai descurcat, e incurajator pt. mine, cel putin!

Adriana30, rabdare. Daca tu perseverezi si-l pui sa faca la wc regulat, o sa se obisnuiasca si o sa ceara si singur. Le ia ceva timp pana isi dau seama care e legatura intre treburi. La noi a durat cam o luna, dar acum foaaaarte rar apar accidente. Succes si voua!

Erina, asemenea si tie...mai ales ca ai o saptamana avans!

Annisio, sanatate, fata draga! Sa iasa analizele cum trebuie!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

yaia,ma bucur pentru vestile bune de la eco.
Mandarinutza, ai idee cat este deschis targul? Desi cred ca este cam traziu acum sa mai ajungem acolo!
Cecilia, ce frumos, acum timpul va trece mai repede.
Alina,success cu diversificarea.Spre marele meu noroc noi nu am avut probleme cu papica. Au tolerat bine orice aliment, bine ca ai mei prunci au inceput diversificarea devreme de la 4 luni, fiind cu formula. Atat Alex cat si Andrei nu au acceptat “legumele portocalii” si am trecut direct pe verdetuti. Acum nu ma mai inteleg cu ei, de cate ori gatesc (f des ) ii cer sa le dau telina, ardei, pastarnac si morcov. Le tai rondele le pun intr-un castronel si le dau sa rontaie. In cateva minute, nici urma de ele!
Gabriela, ce mult ma bucur. Sa dea Domnul sa fie asa mereu. Felicitari meptru progresele micutei si success in gasirea celei mai potrivite bone.
Piciu, . Stiu cat de greu trebuie sa-ti fie. Sa fii fost vreo indigestie? Bine ca ce a fost mai greu a trecut. Pupam pe ursulet, pe mamica ca a facut fata cu brio situatiei, si pe tatic! Si pe Alexutul care creste, mare, mare si are pofra de laptic!
Adriana, bine ai venit!
Cu vorbitul sa stii ca nici Andrei nu a progresat prea mult. M-am cam stresat pe aici, dar au avut grija fetele sa ma aduca cu picioarele pe pamant. Asa ca il as in pace. Succes la dezvatatul de pampers. Noi am avut mare noroc. Puiul meu a renuntat singur la scutec, intr-o zi a cerut olita si asta a fost tot (cra-cra). La fel s-a intamplat si cu pampersul de noapte, nu i l-am mai pus . Al meu insa nu vrea neam pe WC, nu vrea sa faca pipi din picioare si a ramas fidel olitei.
Erina, Andrei a avut hidrocel imediat dupa nastere, dar s-a retras singur. Se pare ca foarte multi baietei au problema asta, dar se rezolva de la sine in primul an de viata.
Multa sanatate Dariei!
Annisia, sa auzim numai de bine!



Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Vale, mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu



Mergi la inceput