Mamici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (98)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

cum-necum m-am tarat si eu la eco la Herghelegiu;vestile nu-s rele dar sunt incomplete;toate bune si frumoase,la 32 de saptamani fix greutatea estimata este 1900g cu o marja de eroare de 280g;eu iau in calcul cazul cel mai rau,deci consider ca bebele meu are 1600g

placenta are gradul I-II,lichid e suficient;IR e putin marit pe artera uterina dreapta siiiii....bebe e in prezentatie craniana!!!!!asta da surpriza!!!

la prima sarcina bebe a stat transversal si din cauza asta a trebuit sa fac cezariana;acum am tot sperat ca va sta tot transversal,ca sa nu apese pe firul de cerclaj;ei bine,NU!e cu capul in jos si apasa fix pe col.

asta e motivul pt care simt ca ma doare daca stau in picioare mai mult de 5 minute

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greenfrog spune:

Jasmine de ce zici ca vestile sunt incomplete?

38+ Petru Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui greenfrog

Jasmine de ce zici ca vestile sunt incomplete?

38+ Petru Gabriel




hai ca am pierdut ideea pe drum : nu mi-a zis nimic de col,adica exact ce era mai important,pt ca bebe e mult coborat si e cu capul fix pe col si din cauza asta cica nu s-a vazut

parerea mea e ca putea sa verifice cu sonda transvaginala,dar se grabea tare-tare,ca intarziase fix o ora si il asteptau mai multe gravide





32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annya9 spune:

Oana draga, sefa ta este obligata sa-ti faca adeverinta aia si sa o dea cui vrei tu. Ce-i prostia asta cu...sa vina sotul? Ce suntem la scoala cand trebuie sa vii cu parintii? Este aberanta si te cred ca te-a enervat peste masura. Eu citind aici, m-am enervat!!! Eu si sotul meu avem o firma cu angajati si in momentul in care oricine solicita o astfel de adeverinta, nu se pune problema decat sa ajunga la cel care are nevoie de ea!!! Pe de alta parte incearca sa nu te enervezi si poate reusesti sa rezolvi cu un telefon la sefa si cu putin umor.

29 Radu Alexandru
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

asa...si am sunat si la HR in legatura cu compensatia de 15% din brut pt 6 saptamani si m-am umplut de nervi pt ca a fost un dialog al surzilor;au zis ca ''la noi nu se aplica'' fara sa-mi explice de ce

o tineau una si buna ca 85% din brut va fi oricum mai mare decat 100% din netul pe care-l luam cand lucram asa ca nu au ce sa compenseze

am sunat in 2 zile diferite si am vorbit cu 2 persoane diferite care au spus acelasi lucru

eu am insistat ca legea spune ca e vorba de 100% din brut,ei au tinut-o pe a lor ca e vorba de net si 85% din brut va fi deja mai mare asa ca nu au ce sa-mi mai dea

argumentul zdrobitor a fost ca ''au mai fost si alte colege in prenatal si nici una nu a primit asa ceva desi cateva au solicitat''

cica exista niste norme metodologice de aplicare a acestei legi si ele lasa loc de decizie angajatorului daca sa dea sau nu cei 15%

in concluzie am lasat-o balta,din pacate

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

jasmine felicitari pt vestile bune de la eco!mie absolut niciodata nu mi.a masurat colul, sau l.o fi masurat dar nu se spune

oana imi pare rau ca doctora ta e pe toane, nu ar trebui sa fie asa dar in fine, mai e putin si scapi de ea si de mandra aia de la munca

roxana 34 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Jasmine - azi ai facut 32 de saptamani? ca si eu am azi tot 32, dar am vazut pe listita ca ai pe 7 aprilie DPN.
Eu am 13 aprilie (pe listuta e 14, dar am de fapt 13).

Sper sa nu fac vreo gafa (daca da, scuze anticipat ), dar tu mai ai un bb? Ca am vazut ca ziceai de o cezariana anterioara.

Iar colul se putea masura si cu ecografia pe burtica, mie asa mi l-a masurat ultima data. Imi pare rau ca nu ti-a zis tot ce te interesa.

Legat de compensatie, eu de-aia ziceam la un moment dat ca e bine sa te duci cu cererea deja facuta, si sa le-o pui in brate, urmand sa astepti raspunsul in scris, asa cum ai formulat si cererea.
Asa, la telefon, te duc cu vorba pana se repliaza, si te trezesti ca vin cu cine stie ce motive, care oricum nu sunt intemeiate.

Iti spun sigur ca ai dreptul la acei 15%, nu e la alegerea angajatorului sa ii dea sau nu, daca angajatul ii cere. Poti sa te interesezi si la ITM.

Zic asta pt ca cei de la mine de la firma au o legatura "stransa" cu ITM-ul, prin prisma unor povesti vechi, si cred ca s-au pus la punct beton cu legislatia, ca sa evite orice alte neintelegeri. Iar fetele de la mine au super ok, stiau clar de cei 15% si desi ma asteptam la comentarii, firma fiind foarte zgarcita cu beneficiile angajatilor, au luat cererea si au zis "aaa, pt cei 15%? ok. Pune pe cerere si ajutorul pentru nastere, atunci".

So, daca chiar vrei banii, vorbeste la ITM.



32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Jasmine are cerclaj si este necesar sa i se verifice starea colului (sau doar lungimea lui) la control. Spun asta din experienta proprie.
Daca copilutzul este intors cu capul in jos si apasa pe col nu se poate masura ecografic lungimea colului, caz in care este impusa o ecografie transvaginala. Din nou vorbesc din experienta.

Mami de Luca again ~ Diana



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

rebiana, da , pe urma mi.am dat seama ca are cerclaj
tu tot asa esti? poate poate intr.o zi spui si tu ca nu ai avut nici.o greata


roxana 34 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dayanara

rebiana, da , pe urma mi.am dat seama ca are cerclaj
tu tot asa esti? poate poate intr.o zi spui si tu ca nu ai avut nici.o greata


roxana 34 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Tot asa, Roxi!
Las' ca spun dupa ce nasc ca nu mai am nicio neplacere!

Mami de Luca again ~ Diana


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput