Pentru Iran si cei care il iubesc

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Happy in To, superbe tip-urile despre limba persana.
Nu mi se pare cu nimic exagerat sa ti se adreseze cineva, protector, cu 'fata mea', la fel ca in turca, 'cizim', si nici 'can' (sufletul meu). Daca in societatea contemporana urbana tot nu mai suntem in stare sa simtim afectiune fireasca pentru aproapele, macar lingvistic sa fim conditionati de amintirea ca ea ar trebui sa existe; este un inceput. Si eu zambeam pe Wall Street cand coboram sa imi comand pranzul si mexicanul din spatele tejghelei mi se adresa cu 'mi cielo' sau cel putin 'preciosa'.

Va multumesc tuturor ca participati la acest subiect. Astept pareri dupa ce ati vizionat filmele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Googoosh este sinonimul feminitatii si talentului in Iran, a incintat cu glasul ei generatii intregi. O iubesc si o admir.

Melodia care imi place cel mai mult din repertoriul ei amplu este "Man Amaadeam" adica "am venit".

http://www.youtube.com/watch?v=iKYCQ-lPoaQ&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Am o slabiciune pentru Googoosh pentru ca e Azeri, iar melodia "Ayrilik" care insemna "Despartire" o am in suflet mereu.

http://www.youtube.com/watch?v=8jaDCUsjjR8&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Denizel, cand citeam Lolita in Teheran eram vecina cu Azar Nafisi, ea la un capat de parc, eu la celalalt. (Nu vreau nimic, doar ma laud).
Eu de multa vreme vreau sa-i scriu lui Norman Manea.

Frumos subiect din pacate nu stiu prea multe despre Iran, dar sper sa aflu de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Ce ma bucur sa gasesc acest subiect!
Eu m-am indragostit de Iran pe la 17 ani. Ma cucerise poezia lui Omar Khayyam si am inceput sa citesc mai multe despre literatura, istoria, cultura Iranului. M-a fascinat atat de mult ce am descoperit incat m-am apucat tot atunci sa invat persana... si am ramas pana acum legata sufleteste (si profesional) de acest spatiu cultural.

E foarte trist ce se intampla din cauza regimului actual care, pe langa suferinta pe care o produce oamenilor de acolo, creeaza o imagine distorsionata a ceea ce inseamna de fapt Iranul. Din observatiile mele, majoritatea celor care nu cunosc cat de cat aceasta tara pun egal intre "Iran" si "regimul de la Teheran" sau judeca intregul popor iranian prin prisma actiunilor celor care il conduc. Pacat.
Ce m-a bucurat insa mereu - am avut de mai multe ori ocazia sa aflu impresiile si reactiile unor persoane revenite dupa prima calatorie in Iran. Cei mai multi au plecat cu teama si prejudecati, sau indiferenti, dar s-au intors, aproape fara exceptie, cuceriti iremediabil :). Ca toate locurile incarcate de istorie si bogatie culturala, si Iranul are un efect aparte asupra celor care il viziteaza, iti doresti sa te intorci. Insa da, cum spunea Cristina, ramane si un gust amar vazand abuzurile si teroarea pe care o suporta oamenii de acolo. Ca turist, nu esti afectat direct de regim (ok, trebuie acoperit capul si alte cateva reguli de comportament care pe mine personal nu m-au deranjat, in sine, ci doar prin ceea ce reprezinta), dar tot nu poti sa nu fii afectat, ca spectator macar, de ceea ce se intampla. Sper ca se vor schimba lucrurile intr-un viitor cat mai apropiat.

Pentru cine vrea sa se uite, aici sunt niste poze tare frumoase: http://www.pbase.com/k_amj/throughout_iran&page=all .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Eu nu am auzit de Googoosh pana acum, nici nu rezonez prea bine cu muzica orientala, dar i-am admirat gratia si frumusetea si am constatat ca peste ani a cedat ispitei de a deveni blonda. :-)

Iarina, am citit si eu acum cativa ani memoriile reginei Farah, mi-au placut mult, insa la final nu am priceput de ce a fost rasturnat sahul, doar a fost atat de bine sub domnia lui.:D La Humanitas a aparut la sfarsitul anului trecut "Sahinsahul", biografie a sahului Reza , scrisa de un polonez cu nume imposibil, abia astept sa o citesc. Am rasfoit-o si am dat tot peste episoade de teroare, din cauza politiei lui secrete, SAVAK.
Acum citesc memoriile reginei Noor a Iordaniei (merge in paralel cu Remarque :)). Scrie admirativ despre Iran si aminteste un episod de la Festivalul de la Shiraz, infiintat de regina Farah pt a realiza un schimb cultural intre Iran si restul lumii; a participat la festival o trupa franceza ce a jucat Hair si a abuzat de nuditate, starnind un mare scandal printre islamisti.

Cristina, multumesc si astept sa te mai citesc!
Ameera, tu ai fost in Iran? Mi-au placut enorm fotografiile pe care le-ai pus, am avut probleme sa imi mentin gura inchisa in fata atator minunatii, campii de lalele la poalele muntilor, statiuni montane, statiuni pe litoral (punct comun cu Ro:)) si o arhitectura uimitoare, ati mai vazut www.pbase.com/k_amj/image/72619384" target="_blank">asa ceva sau www.pbase.com/k_amj/image/105506811" target="_blank">asa ceva?
Mi-ar placea mult sa vizitez macar Isfahanul si vechea capitala a Persiei, Persepolisul!

Cu mare greutate am gasit subiectul la Prieteni dintotdeauna, unde nu intru niciodata, am inteles ca la Generale printre discutii despre primavara si capre era ca nuca in perete, dar si aici e la fel, nu suntem un grup in care se vorbeste despre ce facem peste zi, nu suntem unite nici de zodii, nume de copii sau oras, pana la urma mi se pare ca tot la Zona Artelor ar fi mai bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Denizel, cand citeam Lolita in Teheran eram vecina cu Azar Nafisi, ea la un capat de parc, eu la celalalt. (Nu vreau nimic, doar ma laud).



If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.



Laura, m-au trecut fiori cand am citit :).
Si? Nu te-ai dus la ea, nu?
Nici eu nu m-as fi dus. Cum sa abordezi un om care a venit in parc, adica are nevoie de relaxare?



Am vazut The color of Paradise si... mi-a cam frant inima... Il recomand cu caldura!! (daca inca nu l-ati vazut :).




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Eu am fost cel mai des in Tehran. O multime dintre rudele sotului meu sunt acolo. Am vazut Isfahanul, care m-a uimit prim multimea de moschei, una mai frumoasa decat alta, Shirazul, am vazut Perspolis-ul (atentie mare, pt cine va merge acolo, e plin de serpi )cu mormantul sapat in stanca a lui Kouroush, am fost pe Kish Island,care este superba (are niste hoteluri de-ti taie rasuflarea. Noi am stat la Dariush Hotel )si, de asemenea, am vazut nordul Iranului, Coasta Marii Caspice , cu nisipul fin, aproape negru, cu renumitele restaurante in care ti se serveste, la un pret destul de piperat, caviarul iranian. Acolo socrii mei au o casuta de vacanta, de pe a carei terasa poti admira marea. E superb.
Ce m-a frapat pe mine este diferenta intre sablonul strict impus de regimul politic si ceea ce se intampla, in mod ilegal, in Tehran. Sunt o multime de locuri in capitala unde sunt distractii nocturne, gen cluburi, in care se consuma droguri la greu, si in care gasesti lume de calitate cel putin indoielnica. Am vazut femei extrem de frumoase, o varietate de fizionomii. Mi-a atras atentia una dintre ele, care era bruneta, cu o piele alba,alba de ziceai ca e Alba ca Zapada, si cu niste ochi verzi ,adanci ca marea. Am incercat sa observ cumva eventuale lentile de contact, insa ea a zambit, si mi-a spus ca nu sunt singura care cauta asa ceva. M-a asigurat ca este 100 % naturala,insa pot spune cu mana pe inima ca nu am vazut asa ochi in viata mea.
Pentru cine doreste sa vada fotografii ,sau sa asculte muzica, va recomand www.bia2.com, care este un site ce reflecta foarte bine viata in aceste colt superb de lume.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Sserafioti,, super filmul Children of heaven, l-am urmarit si eu cu emotie, culmea e ca a venit si copilul si l-a vazut impreuna cu mine, nemiscat pe scaun (!!!), am gasit si o alta varianta fff. buna pe youtube, fara dublaj in japoneza si cu titrarea in engleza mai vizibila, cine o vrea e aici:



Diseara vedem si Colours of paradise.
Inca o data, mii de multumiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.

[teal]Eu nu am auzit de Googoosh pana acum, nici nu rezonez prea bine cu muzica orientala, dar i-am admirat gratia si frumusetea si am constatat ca peste ani a cedat ispitei de a deveni blonda. :-)


:)) cred ca si la nas a umblat, ca il vad in vint din profil ceea ce nu este chiar specific iranian.

Mergi la inceput