Pentru Iran si cei care il iubesc

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Aseara am vazut si eu Children of Heaven, dupa ce am citit subiectul acesta. Un film de suflet.

------------------------------------------------------
... daca tineretea ar sti... si daca batranetea ar putea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Happy in To, povestesti superb, cinematografic. Parca ii si vedem!!!

Am dat un search cu Bab' Aziz si am gasit filmul, abia astept sa il vad. Daca mai cunoasteti filme iraniene frumoase, va rog sa le aduceti aici.

Curiozitatea si simpatia mea pentru Iran sunt de acum douazeci de ani si i le datorez lui Emir, baietelul vecinilor, cu care ma jucam. Putina iraniana pe care am furat-o de la el la 10 ani nu am uitat-o niciodata si, invatand in timp ceva turca, am constat cu deliciu acum cateva saptamani ca am capatat un bonus super: inteleg filme in afghana!!! Unde dai si unde crapa, hehe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

De unde ati downloadat Children of heaven, caci de 3 saptamani ma chinui sa fac rost de el si de pe net am ramas intepenita la minutatul procent de 92%, de-mi vine sa mor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Cristina, multumesc pt detaliile culinare, daca gasesc pe undeva turcmenic iti mai cer amanunte.
Prin cartile pe care le citeam eu scria ca daca esti vazuta rujata pe strada risti biciuirea, deci lucrurile au mai "evoluat" la capitolul asta, insa teroarea din pacate e tot acolo.
Cat e de regretat sahul?
Se mai fac frecvent petreceri la care se strang rude/prieteni si danseaza toata seara, cum scrie tot in carti?
Cum suporta oamenii teroarea, au o viata culturala bogata, au deschidere spre lume, satelit, net, "la liber"?
Despre Children of Heaven am citit acum cateva zile la subiectul despre filme, am reusit sa fac rost de el si sper sa-l vad cat mai curand. Iarina, il intreb pe sotul meu si iti spun diseara pe PM de unde l-a luat.
Va recomand o carte, Persepolis, celor care sunteti in afara Romaniei; eu am comandat-o de pe Amazon si a sosit cam in doua saptamani, e o carte delicioasa, sub forma de benzi desenate, despre copilaria si tineretea unei iranience. Amatoarele de film pot vedea filmul de animatie facut dupa carte, a fost propus la Oscar acum cativa ani. Dar mie tot cartea mi-a placut mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

SSerafiotti, avghana de fapt este o persana (farsi) mai dura. Iranienii se inteleg cu avghanistanezii bine de tot, cum s-ar intelege romanii din Romania cu moldovenii din Moldova.

Stiti expersia "saru'mina pentru masa" care este atit de frumoasa la romani?... In persana se zice "daste shoma dar na'koni" adica "miinile tale sa nu cunoasca durerea niciodata"... profund, nu-i asa?

Ah... "ci e?" este la fel ca in romana adica "ce e?" :)) Se foloseste cu prietenii apropiati, daca vorbesti cu cineva necunoscut nu ii poti spune "ce e?" ci "befarmaim?" un fel de "ma scuzati?...pardon..poftim??" exact ca in romaneste, nu i te poti adresa unui profesor asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Teodora, la ce ruj am vazut eu pe buzele femeilor din Iran,nu cred ca se mai practica biciuirea de mult timp.
Iranienii sunt un popor cald, le place sa petreaca. Petrecerile lor sunt cu multa muzica, si dans....toate pana tarziu, in noapte. Ce nu imi place mie e ca si copiii iau parte la petrecerile astea, si stau trezi pana tarziu tare. Eu tin mult la ora de culcare, si nu fac rabat de la ea. Insa socrii mei imi tin fetele treze si pana la 3 dimineata, daca se poate, indiferent de faptul ca a doua zi sunt varza si ele si toata lumea in jurul lor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

In privinta sahului, lumea e in doua tabere. Sunt oameni care zambesc atunci cand isi amintesc de sah. Si in acelasi timp sunt oameni care spun ca era rau pe vremea lui, ca era dictator etc. Adevarul e pe undeva, pe la mijloc. Socrii mei sunt din prima categorie, cea care il regreta pe sah,cu toate ca erau foarte tineri cand s-a intamplat revolutia la ei.
Sahul era un om de o cultura extraordinara, educat in Vest, fluent in mai multe limbi. Era o placere sa stai de vorba cu el. Si sotia sa este inca, o adevarata doamna. Insa actualul presedinte e clownul Orientului MIjlociu, este un om patimas, care nu are nici un pic de diplomatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Teodora trimite-mi te rog PM cand afli ceva, imi doresc tare mult sa vad filmul asta.
Suntem gand la gand, Persepolis intentionez si eu sa mi-o cumpar cat de curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Teodora trimite-mi te rog PM cand afli ceva, imi doresc tare mult sa vad filmul asta.
Suntem gand la gand, Persepolis intentionez si eu sa mi-o cumpar cat de curand

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Draga mea, de ce nu te uiti pe youtube, eu acolo l-am vazut (in vreo 9 parti) si nu deranjeaza atat de tare? In plus, am impresia ca au un feature nou si acum se incarca singura urmatoarea parte (spre exemplu cand s-a incheiat partea 1, de 10 minute, in loc sa trebuiasca sa dai tu click pe partea 2 din coloana de videoclipuri din dreapta, partea 2 se incarca singura). Link-ul l-am oferit in prima postare, cand am deschis subiectul.

Dar sa vedeti si Colours of Paradise, este considerata capodopera lui Majidi, chiar mai profunda decat Children of Heaven.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

SSerafiotti pana la urma cred ca o sa ma uit pe youtube....sincer sa fiu, nu prea-mi place sa ma uit online, prefer in masura in care se poate, sa mi le downloadez, ca sa le am eu acolo pe un CD. E un piticut pe creier recunosc. De Colours of Paradise nu stiam, l-am notat si pe acesta.
Una peste alta, voiam sa spun ca am citit cartea autobiografica scrisa de Farah Pahlavi si mi-a placut tare mult. Acum sunt convinsa ca ea a fost extrem de subiectiva, insa am admirat-o mult ca femeie, mai ales in perioada in care se plimba cu sotul bolnav prin lume, izgoniti dintr-o tara in alta.Plus lovitura primita o data cu moartea fiicei celei mici, Leila.

Mergi la inceput