Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (143)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Adriana inca n-am plecat, mai am o ora de munca, abia astept sa o tai!
Nici pana in ziua de azi nu stiu de ce m-au lasat la bunici. Pana cand a intrat sora-mea la scoala, am stat cand la bunici cand la ai mei, amandoua, ne-am perindat, insa mai mult la ai mei. Cand a intrat sora-mea la scoala, m-au trimis la bunici si pe ea au luat-o cu ei, au zis ca aveau nevoie de conditii sa o supravegheze cu scoala. Cand am intrat eu la scoala, in clasa I, deja se relaxasera si au zis ca nu e nevoie sa ma supravegheze si pe mine indeaproape, asa ca m-au lasat in continuare la bunici si s-au concentrat in continuare pe sora-mea, ca deh, era la gimnaziu si era mai greu la ea. Asa ca eu am crescut tare libera din punctul asta de vedere, la bunici nu ma supraveghea nimeni daca imi faceam temele, cum mi le faceam, asa ca m-am obisnuit sa invat numai la ce-mi placea mie si sa citesc orice, oriunde si oricum. Noroc ca eram la aceeasi invatatoare la care fusese si mama si sora-mea, eleve eminente, asa ca mi se dadeau note pe ochi frumosi. Asa ca in clasa a V-a ai mei au avut un mare soc, cand abia am trecut examenul de clasa a V-a la liceul prestigios din oras, si apoi primele note au fost 3 de 3 si un 4.
Eu am ramas cu amintiri tare frumoase din perioada asta, bunica ma lasa afara (la ai mei nu aveam voie sa ne jucam afara ca stateam intr-un cartier cam rau famat), ma lasa la televizor cat voiam eu, sa citesc ce voiam eu, in fine, libertate totala. Imi aduc aminte mereu ca ma simteam putin data la o parte cand mergeam in week-end acasa, parca eram in plus, ai mei si cu sora-mea aveau asa o armonie, eu parca veneam si o stricam, parca eram copilul adoptat, venit mai tarziu in familie.
Si pana in ziua de azi, ea comunica mult mai bine cu ei, eu nu stiu cum reusesc ca mereu ma cert cu ei, mereu am o relatie tare anxioasa si cu mama si cu tata, nu ne intelegm niciodata, ne cam ciondanim, cand apare sora-mea e armonie si pace, ne tempereaza si pe mine si pe ei.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

YLARI INCA O DATA

Belleane raspuns: DA si fara sa vorbesc despre canini, are si Robert faze de astea, dar le accept ca pe o faza normala a cresterii, desi cateodata simt ca capiez.

Simonixu ce mi-a placut ce-ai zis... cu faza ca tu te-ai framantat muult si ne-ai zis cu o zi inainte si daca iti spunea cineva ca "vai, Robert" (mai bine dadeam quote hihi)...mi-a placut, ar trebui sa ne gandim mereu la asta, eu recunosc ca in anumite momente (dificile), decizii etc nici nu-mi vine sa scriu pe forum de frica sa nu-mi zdruncine cineva ideile. Deci cand e plecarea?

Adriana eu iau una pe zi cand imi amintesc, dar sincer cred ca ma ajuta (poate doar psihologic, cine stie?)

ma duc sa programez painica sa fie gata la cafeluta de dimi, nu, nu pap eu, dar imi place s-o miros

Noapte buna cu sanatate!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008



Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea (N.Iorga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Multumesc fetelor pentru gandurile bune! Dana, din pacate pastilele va trebui sa le iau toata viata (poate sa se amelioreze putin boala si sa se renunte la una din ele) ... eu ma rog sa n-ajung mai tarziu, Doamne fereste, la vreun bypass sau mai rau, la infarct...

Vorbeati de bb2 si gelozie...cred ca e inevitabila la orice varsta...aparitia unui bebe este bulversanta pentru orice copil...fiu-meu avea 14 ani cand s-a nascut Cristiana si, desi n-as fi crezut, tot era stresat si ingrijorat ca va cadea pe planul doi (la asta poate a contribuit si faptul ca Felix nu este tatal lui natural si se gandea probabil ca o va iubi mai mult pe Cristi fiind a lui)...pana la urma l-am facut sa inteleaga ca, chiar daca ii vom acorda mai multa atentie fetei, pentru ca e mami mica si are mai multa nevoie de grija noastra, pe el il vom iubi la fel de mult...iar acum tine foarte mult la Cristi (chiar daca-l mai enerveaza din cand in cand)...

Dana, ce rasfat! sa-ti fie de bine!

Adriana, imi pare rau ca ai ramas "pedestra"...dar 30 zile trec repede...mai faci miscare

Belleane, si Cristi avea momente din astea de "irascibilitate" extrema, mai ales in perioada eruptiiilor dentare...acum, s-a potolit, slava Domnului... "maraita"

Doloress, ma bucur mult ca Patrick si-a revenit asa de repede...

Alysh, chiar asa faceai?! cata imaginatie! m-ai omorat

nu mai stiu ce voiam sa zic

pe maine! usor!

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Ajung si eu la calc.

Daaaa, azi ne-am vazut cu Ali si Vladi, ce bine a fost ca am iesit din casa, Mirci a fost siderat, a scapat si de teama de zapada a mers pe jos, s-a bucurat de Vladi - pana la un punct..oof, nu stiu ce sa ma fac cu el, asa bataie mi-am luat si eu acasa, ma pupa si ma batea...nu stiu ce are in unele zile
Am primit si cadouri de la Alysh, o camasa super cu Star Wars pt Mirci si o bluzita Ilincai...si o cioco pe care nu m-am putut abtine sa nu o devorez...Iar m-a certat barbatemiu ca sunt nesi, si Ali e draguta mereu asta e, are dreptate
Scumpa, o sa incerc sa descarc pozuicile acu. Am fost la eco, am vnt tz, totul pe fuga! CU sincronizarea cresei cu bb2, sunt sigura ca va fi rau pentru cei mari, dar o sa incercam sa le aratam toata afectiunea. Eu voi prefera sa o pasez pe ea, decat pe el daca voi avea ajutoare. Nasol ca tzitzi e numai la mine...
Luminel a venit sotul, gata??ai terminat cu singuratatea?? Imi pare rau de pastile, draga de tine!
YlariVai ce nemernicie, ar trebui sa le ceri banii inapoi pentru certificatele facute!SI cand ma gandesc la tot stresul si toate visele facute. Mai bine faceti credit pentru ceva de-a gata. Pe cat posibil.
Belleane si Mirci mai are episoade de miorlaiata continua cand nimic nu-i intra in voie...bietii de ei, si eu suspectez o durere ceva... de exemplu infectia asta uretrala. LA voi, poate dintii...Bine ca sunt stari pasagere.Desi te aduc la disperare.
Doloress sanatate luI Gabi. Distractie frumoasa maine daca apuci sa faci ce ti-ai propus!!
mi_bebelina nu mai scapati si voi de constipatia asta? Gemul de prune e de efect?? nu-s mai bune prunele uscate si iaurt?? zic si eu... sau probabil astta reusesti sa-i dai sa pape. Ideea cu fructele in seringa mi se pare f bune! Succes

Ia sa descarc pozele, sa nu o las pe Ali in asteptare
va pup


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 28+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Si sa nu va mai zic ce ne-a cantat Vladi cantecul gamei, o fi el mai pasnic -ceea ce nu e rau!!- dar mai e si un destept si jumatate!!

Am pus cateva POZICI CU MALDITE DE FEBRUARIE

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 28+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Iubita, f frumoase pozele, dar tu unde esti in ele??????? saru'mana mult

ALI, mami de Vlady si 20+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna dimineata!

pt. cine doreste

Laura, f. dragute pozele.

E una cu ei doi, parca ar fi Laura mica cu Alina mica , asa mult mi se pare ca seamana baietii cu voi

Doloress, e frumos ca ai avut libertate la bunici si te-ai bucurat de iesirile afara, insa pare trist pe de alta parte ca pe o sora au tinut-o mai aproape si pe cealalta nu. In fine, sunt convinsa ca nu s-a putut altfel si e imp. ca voi doua va iubiti totusi asa mult

Luminel, de cand iei medicamente?

Pe mine ma sperie tratam. medicamentos de lunga durata, desi pe de alta parte prefer medicamente, decat vreo boala netratabila.
Lara se pare ca are boala de reflux. Asa se cheama. Nu i-am facut cine stie ce investigatii, va trebui sa-l intrebam si pe doct. nostru din Viena si sa mergem si acolo la un consult in aprilie, insa in urma unei jumatati (ca si-a scos firele noaptea) de ph-metrii, i-a dat doct de aici tratament cu medicamente (Nexium) pt. 40 de zile.

Lorich, si eu tot una luam, da cica ar trebui luate mai multe. Poate reincep si eu at.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Neata fete
Adriana, multumim de coffee. Sper sa aveti o rezolvare usoara la boala asta de reflux. Annika ia bine in greutate? Despre ce fire vorbesti? Nu cred c-am fost pe faza daca ai mai avut un mesaj anterior
Sis, ALysh ce pozici frumoase. Si eu voiam sa te vad sis. Sis, se vede ca Mircisor e in culmea incintarii. SI noi am iesit afara ieri, am fost la dr pediatru de 2 ori ca mi-a scris gresit reteta, noroc ca nu era aglomeratie pe drum, am ajuns imediat, dar chiar si asa sa faci drumuri degeaba ma enerveaza. Deci Matei iar tuseste si nu vreau sa-i dau antibiotic. Am sa ii fac iar aerosoli...numa ca s-a cam plictisit de ei.

Stie cineva o firma care se ocupa de cadastre?Pot cauta si pe net, dar am zis ca poate imi da cineva vreo recomandare.
Pup fetele

Simona, mami de baieti
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Adriana, multzam de cofee...acum o savurez in timp ce fac si mancarica...

Laura, prune uscate n-am incercat ca nu am ajuns la piata sa cumpar. Daca le pun in apa rece peste noapte se inmoaie ca alea din compot? ca doar asa as putea sa le dau la blender si apoi sa le pun in seringa....aseara i-am dat si un iaurt tot in seringa....ce sa fac daca altfel nu vrea?Deja azi e a treia zi de cand n-a facut kk, ma cuprinde disperarea cand o veni momentul, ca se lasa cu plansete, durere....I-am dat si suc de porto, si banana coapta si pirsici din compot si para.....nu mai stiu zau ce sa mai fac....Cand s-o trezi ii dau suc de portocala cu miere....

Legat de bb1 si bb2 si cresa si gradi...nu stiu ce sa zic. Diferenta intre mine si frate-miu e de 6,5 ani, cand el avea o luna eu am inceput scoala, dar n-am fost afectata pentru ca eu l-am dorit foarte mult, stateam cu el cand mama era la munca(nu a vrut sa mearga la gradi, au incercat ai mei vreo 3 saptamani si cand au vazut ca nu reusesc nici macar sa-l imbrace decat in urlete de-alea mari, au lasat-o balta). Mama isi pusese fereste intre ore ca sa ajunga pe-acasa la cate 2 ore....si-asa am crescut.

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata

Alysh iubita, aveam si eu 2 poze, intr-una suntem cu okii inchisi amandoi, dar imi iese un stalp rosu din cap nu am remarcat, asta e. DAta viitoare! Sa te prind pe mess sa ti le trimit in format mare ca aveti unele superbe Ce bine mi-a facut ziua de ieri, ma bate gandul sa ies si azi, dar poate vine B mai repede si iesim impreuna...a fost greu cu carutul totusi, am venit transpirata, gafaind, cu contractii.
Adriana vai ce dragut, asa ti se pare, ca semanam cu baietii?? ce ma bucur! Intr-adevar, Vladi seamana cu Ali. Imi pare rau de problemele cu LAra, sper sa rezolvati in aprilie!
Mi_bebelina eu iti recomand prunele deshidratate de la elmsa, sunt buuune, eu ii zic lui Mirci ca sunt bobo si le fac bucatele mici cu cutitul. SUnt f gustoase! succes!
SIs

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 28+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput