Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (143)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

YLARI imi pare tare rau,sper sa existe alte solutii,si sa puteti lua un apartament !

vorbeati de mersul la gradinita cand apare celalalt bebe.
Sofia va incepe gradinita in septembrie,iar bb3 se naste in august.nu l-am programat bine,dar nu am ce face.as fi du-o mai devreme,dar anul trecut in sept nu mi-o luau la gradinita ca nu avea 3 ani,si la cresa la 2 ani si 8 luni nu am vrut,era prea mare pt cresa,sa stea acolo cu copii cu pampersi ,ar fi dat-o inapoi.
daca as gasi loc in primavara,cateva luni,pana la urma as da-o ,dar tot cresa ar fi cred,pana in septembrie nu mi-o ia nimeni la gradinita.
poate vreun noroc..
pe Andres nu stiu daca mi-l vor primi...e complicata treaba,gradinita de langa noi unde as duce-o pe Sofia nu au si cresa,si atunci sa fac alt drum pt el in alta parte? sao inscriu pe ea in alt loc mai departe de casa,in ideea ca il vor primi si pe el la cresa...si pot avea surpiza ca in sept cand se afiseaza listele sa aflu ca pe el nu l-au primit,ca la cresa nu sunt asa locuri,la gradinita mi-o ia obligatoriu,dar la cresa nu..
doar in primavara se fac inscrieile,parca in aprilie,in alta perioada nu se mai poate..
Sper sa avem de unde sa ne informam bine inainte,sa stim ce sa facem,daca nu,o dau doar pe ea aproape aici,si de la anul mai vedem...
sper ca e destul de mare si nu va crede ca o dau din cauza lui bebe.eventual ii spun ca il duc si pe bebe si pe Andres..nu,cu Andres nu merge ca asta ii va spune tot

12+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Alysh - imi pare rau ca ti-am zdruncinat un pic increderea in hotararea deja luata (de altfel sunt convinsa ca e buna hotararea;)) Am simtit ca te-ai suparat asa nitel si zau ca nu vreau asta, stii bine ca am mai trecut printr-o chestie care a iesit urat de tot, nu vreau sa se repete (mai ales cand admir persoanele cu care dialoghez). Asta cred ca provine si datorita faptului (normal) ca aici comunicarea se face fragmentar. Uite, eu de exemplu m-am chinuit destul de rau saptamana trecuta cand am aflat de plecatul meu la Cairo, i-am amanat pe astia de la servis o gramada cu raspunsul Pe forum am zis doar cu o zi inainte sa le dau raspunsul, voi deci nu stiati prin ce am trecut, se putea presupune ca am luat decizia super rapid :) Si voi m-ati incurajat toate, cred ca si eu m-as fi simtit aiurea sa vina careva sa imi zica "vaaai saracu' Robert, cum sa pleci, pai o sa sufere, pai o sa fie asa si pe dincolo etc " (placa pe care oricum o aud de la ai mei LIVE). Asa ca inteleg ce ai simtit si imi fac mea culpa

Ah, si stiu foarte bine ca esti super documentata, se vede din tot ce faci, scrii, povestesti :) Esti o mamica educata si rafinata, parerea mea ca de altfel toate participantele la acest club de scutecele hehe :) Eu doar imi mai dadeam si io cu parerile de mama trecuta deja prin experienta creshei la o varsta foarte mica.

Oricum ai dreptate, copiii cresc, vin altii noi , trebuie sa ne adaptam, si unii si ceilalti, iar imaginile descrise de tine cu cel mic alaptat si Vlad atarnat de tine sunt realiste... si nu vrem asta - de fapt nu cred ca se poate face fatza. O data, de doua ori - ok, dar luni de zile ??? Pai oameni suntem, nu robotzei de alaptat si ingrijit cupii. Sunt convinsa ca toate geloziile copiilor nostri se vor topi in timp, dar evident ca sunt inevitabile iar asocierile care se fac in capul lor ... nici pe astea nu le putem elimina din start, ci tot in timp. Experientele mamicilor cu doi pitici sunt f utile (merci, Dana :) Si pe mine ma preocupa subiectul, caci posed un baietzel suuuuper gelos si posesiv si va fi taregreu, stiu deja. Incerc sa ma pregatesc si citesc diverse si ma bazez pe bunul simt pe care sper ca il voi avea inca la momentul respectiv.

Ylari - tare rau imi pare de casutza ! Neaparat trebuie insa sa plecati, din ce descrii tu acolo este cam infernal... si vorba cuiva, cum sa ramai gravi cu atata stres in cap ? Lasa, ca nu e rau nici cu apartament, si eu stiu povesti de oameni care fie s-au inhamat la proiecte uriase cu case si au ramas in pod, fie au trebuit sa isi aduca socrii cu ei pentru a face fatza cheltuielilor (!!!), fie au terminat casa, dar dupa ani de chinuiala care su subminat relatia de cuplu (si faza tare e ca dupa ce si-ai dat seama respectivii ca in afara de casa nu au nimic in comun ... nu au curaj sa divorteze pt ca au bagat prea multi bani in casa ) ma rog, situatii exxtreme ... dar aiurea rau de tot ! Asa ca uneori un apartament este o solutie foarte buna, te poate scapa de batai de cap (aka socri) mult mai rapid

Dolores - vesti bune Insa acum neaparat trebuie sa te relaxezi si tu nitel; uite, fa ca Dana A priopos, unde e spa-ul ala ? Vreau si ioooo :)

Luminel - nu stiam ca ai asa probleme - sanatate multa iti doresc

Gata, plec cu cupilul mla primarie si apoi la plimbare - la noi a fost soare si cald azi mai e mult pana la primavara ???

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Seara buna fetelor,
Va multumesc tuturor ca ne sunteti alaturi, vedem noi ce vom face, momentan inca mai studiem problema.
Sunt atat de trista...

Belleane, soacra-mea n-are cum sa plece iubita la tzara ca are piciorul rupt si se chinuie de la Revelion, cu operatie, ghips si toate alea... Imi pare rau de episodul de aseara, sincer si Eva a fost foarte agitata cand cu caninii. Rezolvam cu nurofen.

Interesante discutiile referitoare la bb2, gradi, etc... Nu stiu sa-mi dau cu parerea, sincer nu prea ma pot concentra Cum spunea Dana cred ca diplomatia cu care trateaza parintii problema e cea mai importanta. De exemplu fratele meu cu 4 ani mai mare ca mine inca are frustrari ca pe el nu-l iubesc al meu, tot felul de aiureli de genul asta, dar astea isi au radacinile in momentul in care am aparut eu. A fost f reticent, le spunea alor mei sa ma lasa la maternitate si sa vina sa ma ia cand ma fac mare, etc... totul a culminat cu momentul in care s-a ascuns intr-o zi de l-a cautat saraca mama disperata. A aparut intr-un final plangand ca pe el nu-l iubeste nimeni. Si ideea asta nu i-a mai scos-o nimeni din cap.
Revin ca ma cheama Iuby

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Ylari, bai ce socrii, cred ca iti fac viata mizerabila. Imi pare nespus de rau pt casuta...Stiu cit ai sperat la ea. Sa stii c aintr-adevar e o nebunie sa te apuci sa construiesti, ar fi durat mult. De aceea am preferat si noi sa luam ceva gata facut, sa nu ne batem capul cu toate. Mai ales c anu e timp pentru asta...Din pacate ati mai cheltuit si o gramada d ebani cu actele. Ma mir ca v-au lasat sa cheltuiti aiurea ..nu stiu, nu s everifica daca e realizabila constructia inainte sa se dea fel de fel de autorizatii?
Adriana, imi pare rau de permis..Daca era primavara mai ziceam ca te descurcai si cu mijloacele de transport dar cu copiii pe frig asa nu prea-ti vine sa-i plimbi prin ger...
Alysh, buna decizie cu cresa!Abia astept sa vad pozicile de la intilnire.
Sis, da-mi de veste, n-am apucat deloc s avb si noi azi.
DanaH...deci nici voi nu vorbiti...Cum ai nostri sunt in aceeasi zi nascuti imi mai luam repere dupa Teodora. Sa va fie de bine spa-ul. Eu preferam masajul, la sauna nu cred ca rezist...Dar un masaj...mmm, pacat ca dureaza prea putin!
Doloress, ma bucur ca Patrick e bine, iar pe tine te inteleg...Un shopping vindeca orice, deci go for it!
Cleo si eu voiam sa te intreb cu ce i-ai facut aerosolii. la noi Accul face mai mult rau, adica ii face niste muci d enu s emai termina, dar altceva bun nu vad. Dexametazona ii face bine vizibil, da nu vreau s-o folosesc din cauza cortizonului..
Belleane, sper sa nu mai aveti neplaceri din cauza dintilor si nici din alta cauza.
Luminel...sanatate multa. Sa iei pastilutele. Mai bine asa decit altfel.
Aelita, succes cu gradi!!Eu cred ca indiferent de virsta simt ceva...uite David la 4 ani jumate si tot am avut probleme cu el....Sper insa sa puteti trece mai usor peste moment. Cert este ca gradinita e necesara...si pt ei si pt noi.



Simona, mami de baieti
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Simonix ,

Dana, multam ca ne-ai impartasit experienta ta!

Simo, saru'mana de incurajari. Mi-a povestit azi Sis a ta ce frumos o sa stati, m-am bucurat tare mult. Si preturile mi se par super ok....chiar incep sa ma gandesc daca merita atata tevatura cu ridicatul casei, autorizatii, nervi.

Ah, si pt ca YLARI ne-a impartasit experienta ei sa v-o spun si eu pe-a mea: sor'mea s-a nascut cand aveam eu 10 ani si numai datorita insistentelor mele. Am plans, am implorat, am insistat la nesfarsit sa am o sora sau un frate. Am alergat pe toata strada de fericire si am anuntat sus si tare cand s-a nacut. Dar...dupa ce s-a instalat acasa si mai ales in bratele mamei, plecam la scoala cu lucrusoarele din cosul de rufe, murdare, pe care le luam pe ascuns....pana cand a venit directoarea acasa la mama si a intrebat-o ce e cu ea ca ma trimite atat de murdara la scoala.........interesant, nu?
Vroiam sa arat tuturor cat sunt de neglijata.......dar o ADOR pe sor'mea.

ALI, mami de Vlady si 20+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Of, Ylari, ce nenorociti! Imi pare tare, tare rau!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Cu bb2, eu zic ca gelozia e inveitabila, orice ar fi. Sa va povestesc ce-mi facea sora-mea? M-a indopat cu cartofi prajiti, zicea ca de asta plang, ca mi-e foame, si era sa ma inec ca aveam vreo cateva saptamani, mi-a pus un ziar peste veioza pe care bunica o agatase de patut, ca sa nu ma deranjeze lumina, si ziarul normal ca a luat foc, noroc ca erau in camera cealalta si au simtit imediat fumul, hihihi, si multe altele. Saraca, de fapt intentiile ei erau bune...
Pe noi, ca sa nu se suparam, mama ne-a lasat pe amandoua la bunica dipa ce m-a nascut. Pentru ca terminase facultatea si primise repartitie intr-un sat din Galati, li se dadusera o camera intr-un camin, deci pana au obtinut o casa am stat la bunici, cateva luni. Eu sunt proverbiala in familie ca in primul an de viata am urlat incontinuu, ei se intreaba oare de ce, mie mi se pare normal daca eu la o luna eram despartita de mama. In fine, alea erau timpurile.

Ciudat e ca pe masura ce am crescut, sora-mea n-a mai fost deloc geloasa, eu in schimb eram din cale-afara. Cum va mai povesteam dimineata masuram feliile de salam din farfurie si iesea scandal mare daca felia sora-mii era mai mare cu vreun milimetru decat a mea. Dar asta e posibil din cauza ca pe mine tot m-au uitat la bunici pana in clasa a 6-a (numai in week-end veneam acasa) pe cand pe sora-mea au luat-o cu ei.



Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

super tare, Doloress. Noua ne dadea mama in mod egal banane sau dulciuri sau orice altceva. Eu asteptam sa termine sor'mea si apoi scoteam banana/ ciocolata si o papam in fatza ei numai ca sa-i fac pofta

ALI, mami de Vlady si 20+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna seara!

Multumesc de gandurile bune!
Carnetul mi l-a luat d-nul politist pt. 30 de zile. E nasol, da nu mai am ce face acum!
Trebuia sa-i fi dat niste bani, insa eu am oroare de bani bagati in buzunar si de spaga, si nu aveam nici suficienti bani la mine ... asa ca voi face miscare o luna.

Doloress, m-a impresionat ce ai scris, ca pe tine te-au lasat la bunici, da pe sora ta au luat-o cu ei.
Am inteles cum e cu jobul sotului. E nasol numai progr. de noapte, zic eu, oricat de pasare de noapte ai fi.
Cum a fost evadarea in oras?

Ylari, imi pare rau ca a cazut proiectul casa, cred ca esti trista. Am inteles eu bine- 7000 Ron, adica 70 de mil?? numai pt. cateva adeverinte??
Si eu zic cum au zis si celalate fete, ca nu trebuie sa va lasati si poate va luati un apart. - preturile au mai scazut, poate va gasiti ceva dragut.

Lorich, asa e, am observ. ca pe multe medic. scrie ca nu sunt indicate gravi sau celor ce alapteaza.
Annika mai bea si ziua, nu stiu ce sa zic de Magne. Eu luasem una pe zi, apoi am vazut pe prospect ca trebuie sa iau 6-8!! am zic ca e cam mult si poate chiar are vreun efect apoi

Belleane, si noi mai avem mom. de maraiala si irascibilitate continua. Pun si eu pe seama unui ultim canin, care se incapataneaza sa nu iasa, sau poate a maselelor. Trebuie sa fie cineva vinovat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

cu ser fiziologic simplu, si o singura data cu Acc, dar am pus 10ml ser, si o fiola de Acc, dar mara nu a stat la nici juma din cantitatea asta....

acc-ul fluidifica si asta ajuta la eliminiarea expectoratiilor. Dar nu tre facut in exces - eu am gresit, si i-am pus fiola seara, mai bine ii puneam dimineatza ca peste zi sa tuseasca si sa dea afara totul.

dexometrazona fol. pt mine - cand is in crize de astm. E un medicament puternic.



pediatra mi-a reomandat sa pun fata la aersoli numai cu ser fiziologic de cate ori apar mucii, sau sa o spal cu seringa/sprayul cu apa de mare in nas. Asta ajuta sa curete, sa nu cumuleze si sa nu se suprainfecteze, sa nu se infunde nasul si sa stea numai cu gura deschisa etc. De cateva ori o intervenit asa din timp, zic eu, si i-am dat raceala inapoi. Ca peste 2 zile a facut iar muci...asta e. Inainte de a pleca afara, daca e infundata si cu muci, ii bag un puf de sterimar, stergem nasucul cat se poate, si go go go





o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput