*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (100)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Neata!
Sa va zic ce-am patit. De vreo 3 zile tot prindeam cate o viespe ametita la Bogdan in camera. Intai una, apoi 3, apoi 5,totul a culminat dimineata cand a prins sotul 8. Ne tot intrebam de unde apar, fiind ametite credeam ca intra pe geam cand aerisim. Pana la urma am descoperit sursa. Ghiveciul cu muscate care a fost toata perioada calda afara. Voi stiati ca jivinele se inmultesc in pamant? Era plin de rulouri unele deja goale, altele in proces de formare. Probabil caldura din camera le-a grabit ciclul. Imi pare rau de ele, imi pare rau de muscate, dar le-am scos afara.
Otilia, se pare ca neuronul meu e mai zdruncinat decat credeam. Culmea e ca mi-am amintit de craciunita in chilotei , dar de pozele unde-s amandoua, ba!
Bertha, sunt de acord cu tine in lumina alergiei pe care o are Ioana. Altfel, nu mi se pare deplasat sa guste din mancarea adultilor. Eu, in afara de mezeluri, am lasat-o sa ia din toate.
Laura, eu m-am hotarat, dupa episodul de laringita, sa-i dau din februarie bronhovaxom. Ma bucur ca sunteti mai bine.
Anca, nu stiu ce sa zic despre sumetrolim, dar am google-lit putin si am gasit ca e ocombinatie de SULFAMETHOXAZOLUM (sulfamida) si TRIMETHOPRIMUM (antibiotic). Bine e ca lucreaza si puiuta e mai bine.
Mamiseli, si Teodora tipa si cand e vesela si cand e suparata. Deocamdata, incerc s-o distrag cu altceva. Uneori merge, alteori, nu.


Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)
Poze Craciun
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

anca...vroiamsa-ti scriu insa s-a inchis laptopul..exact asta vroiam sa-ti spun si eu..ca este vorba de o viroza...david a patit asa ceva asta vara numai ca nu a varsat...si a facut si febra mare...pupam fetita frumosa....
la toate gradinitele se da mancare proasta...noi ne chinuim acasa sa-i invatam sa manance sanatos si vin niste cretini care baga tampenii in copii....

UN MIC AJUTOR

Craciun, cadouri, renii

Cristina - mami de DAVID - ANDREI

BLOGUL LUI DAVID SI AL MEU


Povestea nasterii



Pe 20 oct...ora 23:05 a venit pe lume MINUNEA MEA - DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Oti sa dea DD ca bebe sa fie ce vreti voi si cel mai important sa fie sanatos. Se vede burtica deja?
Bertha si eu sunt in pana rau de tot cu papica, in sensul ca nu stiu ce sa-i mai dau. Fi-miu e disperat dupa paine, iar atunci cand ii dau sa pape ceva si vad ca nu-i place, ii dau putin miez de paine si o lingurita din alimentul care nu prea-i convine. La 10 papa mereu fructe, iar la masa de pranz indiferent ce-i fac ii pun si usturoi, am observat ca papa mai mult si mai cu pofta. Ii dau sa pape diverse legume fierte sau la cuptor + carne + usturoi.
Anca multa sanatate Zibelinei si succes cu Silvia sa mai ramana o saptamana.
Aleinad brrr! Mi s-a facut pielea de gaina citind de viespi. Bine ca le-ai scos afara.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Isabela & Raphael Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Mamiseli La Multi Ani bunicii si petrecere frumoasa
Anca tare faza cu termometrul.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Isabela & Raphael Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Anca, imi pare rau pentru Z si sper sa treaca repede, repede Noi avem un homeopat in Nasaud (20km de Bistrita), il cheama Petru Rai, din cate stiu eu nu e pediatru, insa lucreaza de multi ani cu copiii si are multa experienta. Noi la el vrem sa mergem.
Mamiseli, la noi pe langa tipete, a inceput sa ne si loveasca Cum nu-i convine ceva, cum poc! ne trezim cu cate o palma! Mai rau este ca a inceput s-o traga de par pe Rebeca si oricat ar fi ea de matura si intelegatoare, e greu s-o fac sa inteleaga de ce Cati face asa Deci, tot cu distrasul atentiei merge momentan si la noi, plus ca-i repet de fiecare data ca nu-i frumos sa loveasca, ca ne doare, ca ne suparam etc....tot felul de povesti de genul asta. Si stai sa vezi ca inca n-am ajuns la perioada critica, adica in jur de 2 ani
Sper sa fie o viroza trecatoare la Mirunica si sa nu va dea de furca prea mult. Posibil si vreo eruptie dentara avand in vedere ca febra e mica
Aleinad, si eu m-am gandit la bronchovaxon, dar cred ca e prea mica Ecaterina. Medicul nostru e de parere ca imunizarea cu medicamente nu este necesara inainte de intrarea in colectivitate. Asa am facut in cazul Rebecai, i-am dat bronchovaxon la 3 ani cand a intrat la gradinita. Are deja doua ture facute si sunt foarte multumita cum a evoluat toamna/iarna asta. A mai racit, insa a trecut foarte usor peste raceli, doar cu o singura tura de antibiotice prin noiembrie la final.
Acuma, as putea considera ca Ecaterina a dat nas in nas cu colectivitatea prin Rebeca, nu? Voi vorbi cu medicul despre acest aspect.
Otilia, si eu as spune ca e baiat dupa cum am vazut pe poza. Dar tu nu simti nimik diferit fata de celelalte doua sarcini? Adica ceva care sa-ti "spuna" ca ar fi baietel de data asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Anca, multa sanatate zibelinei!!! Offf, mititica de ea, sper sa-i treaca repede. Din ce scrie aleinad, rezulta ca sumetrolimul are aceeasi compozitie ca si Biseptolul. Felicitari pentru bursa!!!
Ce homeopat e in Alba? M-ar interesa si pe mine, mai ales ca e asa aproape.

Anastasia a inceput sa manance mai bine, dar tot cu mofturi. Raducu refuza fructele daca sunt pasate, dar le mananca daca i le tai bucati pe tavita (para, banana etc.)... In rest ne plictisim, abia astept sa mai iesim din casa mai mult. Am mai iesit in curte de cand s-a mai incalzit afara, dar... e zapada topita, balti... pe strada nu se poate iesi... asta e!

Otilia, sa dea DD sa fie sanatos/oasa! Mai, iti dai seama daca ar fi tot fetita, identica cu Ana si Elisa, ce senzatie ati face cand iesiti cu toatele?

Laura, sa se faca bine Cati cat mai repede. Cat despre tipat, si ai mei au acest obicei cand nu le convine ceva. Anastasia, insa, tipa tare si cand se bucura de ceva in mod deosebit (d. ex. cand vine bunica-sa, sau cand venim eu sau sotul de undeva).

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Aleinad, ce patanie cu viespii!!! Uite ca asta n-am stiut-o, ca se pot inmulti in pamant Noi fiind la casa, avem vara parte de viespi, ca-si mai fac loc pe sub acoperis, mai ales vara trecuta care a fost calduroasa si secetoasa Insa n-am avut parte de probleme, fiind acoperisul foarte inalt, ei sunt acolo sus, ii vedem, insa n-au avut intentii nasoale niciodata, convietuim frumos
Mamiseli, sanatate multa bunicii si sa aveti parte de ea cat mai mult timp!!
Otilia, tare am admirat sagetelele rosii Si acuma si anul trecut, sunt minunate amandoua! Sunt curioasa cum va fi leusorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Am pus poze noi la semnatura!

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Buna mamicute dragi!
Noi suntem, zic eu. David si-a revenit imediat, nu mai are nimic in gat si nasul a incetat sa curga! An de an ma minunez ce repede se reface copilul asta de la 4 ani jumate incoace. Asa sa-l tina Dumnezeu!
Luca a continuat cu mucii, la fel de multi, dar fara pic de febra si fara sa-si schimbe consistenta. Noptile au intrat in normal, cu cele 4-5 treziri ale lui.
Sunt fericita ca saptamana care vine este vacanta si nu vom fi obligati sa iesim zilnic din casa (mai ales dimineata devreme), daca nu vrem.
Pe mine cred ca m-a ajuns oboseala noptilor nedormite, agitatia mutatului, etc, etc...si azi noapte pe la 2:30 m-am sculat cu o durere ingrozitoare de cap si am bananait prin casa vreo ora. Intr-un final, de la durere, mi-a venit sa vars...nu cine stie ce..si m-am fortat sa ma culc la loc. Dimineata la 7:15, Luca a considerat ca e zi de scoala si ne trezim devreme...si s-a sculat. M-am pus si eu sa dorm langa el acum o ora. In general doarme vreo 2 ore fara intrerupere la pranz. Ti-ai gasit...azi dupa 40 de minute, plangea, parca stia ca's langa el...asa ca i-am dat sa suga si m-am retras la calculator. Sa mai zic ca acum doarme linistit fara sa se agite? Partea buna e ca ma simt bine.
Bertha tot nu se vede nimic alb in gurita! Gingiile sunt varza, dar nu iese nimic.
Anca multa sanatate! Pup dulce scumpa mica, sa-i treaca burticuta!
Mamiseli ma bucur mult pentru bunica! Sa-i dea Dumnezeu ani multi inainte cu sanatate si putere!
Aleinad.g brrr, nu stiu ce faceam daca gaseam viespi in casa! Am fobie de asa ceva si de albine. Bine ca ati rezolvat problema!
Laura multa sanatate lui Cati, sa se refaca cat mai repede!
Eli ai dreptate, pacatoase rau parterele astea! A experimentat si sotul meu acum multi ani o sedere de 1 an la parter si s-a lecuit. Nici la ultimul etaj nu m-as muta ca am destule cunostinte pe care le aud vaitandu-se. Puteam sa ne mutam cu chirie in alte 2 locatii cu 100 euro mai ieftine pe luna, dar care erau parter si ultimul etaj...si ne-am lipsit. Multa sanatate puiutului si va doresc sa rezolvati problema cat mai curand!



poze aniversare 1 an

"Oamenii s-ar putea sa nu-si aminteasca exact ceea ce ai facut sau ceea ce ai spus, dar intotdeauna isi vor aminti cum i-ai facut sa se simta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Otilia tocmai de burtica ta scumpa uitasem! Mie imi pare baietel, dar sunt convinsa ca nu v-a avea nici o importanta! M-au napadit multe amintiri frumoase vazand ecografia si sper sa retraiesc si eu aceasta stare undeva in viitor....numai sa ne vedem la casa noastra, ca altfel nu ma mai incumet.
O pozica cu burtica nu vedem si noi? Multa sanatate si-n continuare!

poze aniversare 1 an

"Oamenii s-ar putea sa nu-si aminteasca exact ceea ce ai facut sau ceea ce ai spus, dar intotdeauna isi vor aminti cum i-ai facut sa se simta."

Mergi la inceput