*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (100)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Anca, nu stiu ce virusel la stomac poate are Sara. Sa speram ca o sa fie mai bine.
Laura, cum mai este Cati?
Flori mersi de poza. Era insa ceva mai maricel deci bine conturat obiectul.

Edit: Daniela cum sa nu le fi pus. Am fost extrem de incantata de asa poze, cum le-am facut le-am si trimis la toata lumea . Uite aici poze din albumul de atunci.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Am ajuns la capitolul 100! Spor la scutecit! Sa fie puii sanatosi!

Otilia, ori e fetita, ori e un baietel delicat si frumos ca o fetita, mi s-a parut ca vad un profil fin. Pot spune cu certitudine ca va avea ochi albastri. Sincer-sincer, aveti o preferinta?

Anca, of, of, vai de burtica Zibelinei! Pupici dulci, sa va faceti bine repede!

Laura, cum e Cati?

Ca vorbeati de alimente interzise, Ioana n-a calcat stramb decat de vreo 2-3 ori cu cativa cartofi prajiti. Si frate-su la varsta ei tot cu asta pacatuise. Cu baiatul chiar am respectat indicatiile privind carnea de porc, mezelurile, fasolea uscata, prajelile dese gen chiftele sau snitele. Nu sunt de acord ca daca pofteste copilul trebuie sa-i servim imediat ce mancam noi. Ioana intr-o zi a plans sa-i dau din cafeaua mea, iar ieri vroia carnati, ca mancam noi (pont: carnati Radic din Kaufland, facuti pe gratar, buni-buni, eu gust de 2-3 ori/an carnati, dar ieri am mancat 3). Nu-i dau carnati la un an, nici daca se tavaleste pe jos. Am driblat-o elegant, oferindu-i aripioara de pui, tot la gratar. Dincolo de alergiile ei, ma gandesc la organismul ei si la modul cum este solicitat pt digestia alimentelor grele. Multe din probleme de mai tarziu, inclusiv obezitatea, isi au radacinile in copilarie, in obiceiurile din primii ani de viata. Exact ce povestea cu mai mult talent Amalia. Nici baiatul nu abuzeaza cu mezelurile, muschiulet pe pizza, cremwursti cam de 2 ori/luna...pateu mananca mai des.

Andi, Babyzapi, daca cititi, va rog, mai veniti cu idei de papica. Ioana mananca zilnic ciorbita la pranz, cerealele cu orez le detesta deja, mai mananca la cina doar cartofi+carne sau pilaf, iar dimineata o mai insel cu putin mar sau banana. Banana mananca binisor, insa, evident, combinatia de orez si banana o constipa. Nu mananca spanac, fasole verde etc. Mai papa cereale Cheerios si fulgi de porumb in loc de mic dejun, desert... Nu mai stiu ce sa mai incerc.

Amalia, v-ati revenit cu somnul? Se vede ceva in gurita? Caninii nostri tot 2 sunt, ceilalti 2 se vad binisor, azi-noapte a fost mai bine, s-a trezit tot des, dar macar n-a mai gemut asa.

Edit: Poseda cineva, cumva, un manual Excel in format electronic?

Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

neata fetele
oti haha e o putica fara drept de apel sa fie sanatos si voios mami draga...bravos ne bucuram enorm pt cea mai tare mamica
azi vine rez la urina sau macar asa o parte am vb cu domnul de la laborator sa imi zica daca a aparut ceva pe cultura..siderimia era ok...off a inceput sa fie mai mataitor..ii dau mai mult ceiut de msetel...deja ieri se vedea o schimbare culoarea merge spre normal la fel si mirosul....astept sa vad ce crocobaur sia tras....iar la vara ne-am hotarat sa facem incalzire in podea numai deja m-am suparat teribil...
pupam restul cozonaceilor bolnaviori sa ne treaca repede ia poftiti la o portie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Suntem la capitolul 100 Tot inainte cu sanatate!!

Fetelor, imi pare rau ca n-am reusit sa mai intru sa va spun cum a evoluat CatiMultumesc pentru gandurile voastre
E mai bine, de ieri dimineata a inceput sa tuseasca si sa elimine mucozitatile, ceea ce este un lucru bun. Inca nu respira normal, se mai aude un harcait, oboseste mai repede, in sensul ca la cel mai mic efort incepe sa respire sacadat, rapid. Dar e vioaie, se joaca mult, a inceput sa manance, ia antibioticul cu mare scandal si urlete
Nu i-am facut aerosoli pentru ca medicul nostru e cumva impotriva aerosolilor cu cortizon, nu recomanda decat in cazuri extreme. In general cortizonul este pentru situatii de urgenta. A spus ca e mai bine fara, organismul sa lupte sa scoata mucii, sa tuseasca, sa curatam nasul cu apa sarata. Mai ales ca acum 2 luni au bagat in spital cortizon la greu in ea. Asa ca suntem doar cu antibioticul, de ieri nici macar ventolinul sirop nu-l mai dau.
Oricum, dupa ce ii trece total, ma duc cu ea la un homeopat pentru un tratament de imunizare. Medicul nostru mi-a spus ca e mai sensibila, asa a venit ea pe lume, cu un fond genetic sensibil si predispus la incarcarea cailor respiratorii Asa ca ma ingrozeste gandul ca la fiecare mica raceala se lasa cu asa ceva
Cica pe masura ce creste, va fi tot mai bine si nu e cazul sa-mi fac probleme ca va degenera in astm. Acuma, io stiu.....

Revin ca s-a trezit. Doarme neintoarsa de aseara de la 10.45

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

lauramiron multumim de info. ne bucuram ca sunteti cave mai bine. Doamne ajuta!

Si noi anuntam aparitia maselelor 3 si 4 jos. Mai pronuntat si iesit din gingie bine este maseluta 3. Sper sa treaca mai repede si sa nu mai avem baluzte.

Sanatate tuturor cozanaceilor.


Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008)

Pozele mele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Oti, eu le-am vazut atunci, ptiu sa nu le deochi, desi n-am nici o sansa ca-s in rosu si sagetzelele, de felul lor, nu se deoache, au aura puternica.
Deci, cine mai voteaza pt fetita? Un pariu, ceva?

Aleinad, nu i-am dat fte multe medicamente, nu prea sunt eu pentru, mai ales ca dupa o zi isi revenise de la ceaiuri. Tot ce i-am bagat fortat erau inclusiv ceaiul, mucilagiul de orez, chestii nature. Stiu ce zici cu portii concentrate de saruri sau smecta sau biotics, ce i-am dat aseara a fost saraaaaaat de nu exista, nu ma mir ca le-a varsat. Saruri nu-i mai dau, azi noapte le-am bagat pe de cate ori am putut, si-am tinut-o sus sa dea aer afara, sa mai incapa la tura urmatoare.
Am vb cu cumnatul medic care-a zis dupa toate simptomele ca sigur e o viroza mica si-a degenerat intr-o infectie bacteriana la burtica, sa incep cu sumetrolim. Eu stiam ca e pe cai respiratorii, acu ma elucidai ca e si pe digestive. Dupa tura de sumetrolim de-aseara n-a mai facut deloc azi-noapte, a dat parturi si-a facut doar pe la vreo 9 azi-dimineata, mai mult si mai legat, si culoare normala. De papa tot nu vrea nimic, traiasca tz, mananc eu cu tona sa fie lapticul bogat.
Pana la urma, sumetrolimul e antibiotic sau doar o varianta a vechiului biseptol? Ca vorbeam atunci cu Corina si Carmendu....
Am mai intrebat, Corina a plecat?

As vrea sa pot sa am incredere intr-un medic, sa merg la el, si sa fac doar cum spune... , nu s-o tratez asa... la Infectioase, prietena asistenta mi-a zis ca sigur o interneaza ca s-o hidrateze cu perfuzie, nu se risca, din experienta ei de munca acolo, medica de familie/pediatra mi-a dat furazolidona, care n-a facut nimic... parca smecta merge mai bine... furazolidona de care toti ceilalti cadre medicale intrebati, s-au oripilat... in toamna, cand am avut exact aceeasi problema, am dus analize de scaun, una a iesit dupa 2 zile, cealalta dupa 5, ca trebuia sa stea la cultivat, la privat... insa eu in timpul asta trebuia s-o tratez... of of... iar m-am plans...

Mamiseli, ieri n-am dat de dimi ca m-am trezit in jeturi, da` o dau azi.

Eli, deci apart e al vostru, sau e ala dat de soacra pt care scoate ochii? Noi suntem la extreme, ne place la ultimul etaj, si sa renovam acoperisul pe banii nostri, ca sa fie bine... Ma gandesc, ca la parter ai scoate bani mai frumosi pe el si va luati mai la mijloc unde aveti caldura de pe parti... Iarta-ma ca ma bag.
Noi ne-am pune centrala da` soatza a vanat panouri cu infrarosii, care cica dau caldura uniforma si sunt nemaipomenite, nemaiintalnite, stiti ceva de ele? Are cineva?

Laura, ce ma bucur! Ma bate gandul si pe mine de homeopat, la Alba e mai aproape de noi, unul ok, din ce-am mai auzit... tu, incotro? Cei de-aici din oras nu sunt specializati pe pediatrie. Cei renumiti. Poate sunt mai noi, de care n-am auzit.

Duc tratative cu Silvia sa mai stea o sapt, na, te poti invata rapid cu binele , sa vad daca vrea...

Fetele de peste oceane, Andy, si absentele nemotivate, ce invartiti?

Cum de scriu romane tot timpul?

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.sling.ro/" target="_blank"> Poarta-ma, mami!


===================
"We don't see things as they are, we see things as we are." - Anais Nin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Neatza!
Anca multumesc de cafea, am baut o ceasca si jumate deja, parca incepe sa se limpezeasca si capul meu. Mirunica a dormit ffff agitat, am luat-o cu mine in pat sa o verific noaptea pt ca a facut si febra. De fapt febra are cam de 3 zile doar seara 37,9, ieri a facut 38,2 intrarectal si azi dimi era calda iar. Nu-mi dau seama de la ce, masele mai are de dat dar nu se vede/simte nici o umflatura. Ma gandesc ca a facut putin rosu in gat dar nici cu asta nu stiu sa ma edific. In rest e vioaie, se joaca, pofta de mancare are maaaree, scaunul e normal. Voi ce credeti?

Otilia eu zic ca e baiat dar mi-e ca ma insel ca tu esti cu fond genetic tare bun pt fetite. Dar indiferent ce-o fi, eu spun ca va avea ochi albatri.
Laura ma bucur ca e Cati mai bine. Din ce am citit, aerosoli poti face si numai cu ser fiziologic sa ajute la respiratie, mai vazusem la o mamica ceva si cu dezametazona. Dar eu nu m-am lovit efectiv de asta, zic si eu ce am citit. Un remediu naturist de care am auzit ca da rezultate foarte foarte bune este aerosoli cu suc de lamaie si gutuie: 0,5 ml suc lamaie + 0,5 suc gutuie + 5 ml ser fiziologic, jumatate din cantitate dimineata, jumatate seara. Stiu ca suna ciudat cu gutuie si lamaie dar chiar ziceau mamicile ca functioneaza fara gres.

Bertha si eu sunt de acord cu parerea ta privind mancarea piticilor. Nici pt noi nu sunt bune prajelole si preparatele de carne asa ca de ce sa le dam lor care sunt asa de mici si predispusi la alergii. Eu gatesc pt toata familia la fel adica fara prajeli, numai fiert, la cuptor sau pe gratar. Sigur, noua ne este mai usor pt ca Miruna nu are nici o alergie si am putut sa o integrez la masa noastra fara probleme. Ardei umpluti am facut numai cu carne de pui si i-am dat de 2 ori pana acum, salam, pate, carnati, rulade de astea de pui din comert nici vorba. Nu i-am dat fasole si varza iar la mazare s-a balonat foarte tare asa ca am scos-o si pe asta din program. Ioanei nu i-ar placea fasole verde cu usturoi? Sau legume mexicane facute in casa? (sa scoti mazarea si porumbul sau sa faci tu legumele cubulete si sa le sotezi in putin unt cu apa). Eu cand ii fac o mancare mai fara gust, ii pun pe deasupra un pic de sos facut cu rosii, apa, busuioc, cimbru, patrunjel verde sau ce mai am prin casa si cateodata cu usturoi.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Fetelor, dati-mi si mie o parere va rog. Miruna mea tipa. Tipa cand vrea atentie, cand vrea in brate, cand vrea ceva interzis, cand se plictiseste, cand ii e somn etc. Dar tipa de ma surzeste pe un ton ascutit. Cum sa o dezvat?

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Am uitat sa va zic vestea cea buna. Bunica sotului meu nu are cancer!! Are adenociroza nu stiu cum. Nici asta nu e prea bine dar mai avem ceva timp sa petrecem impreuna. Si incepem chiar de azi pt ca ii serbam 75 de ani impliniti.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mamiseli petrecere frumoasa la bunica. Elisa tipa cand i se ia ceva, sau cand ii spune "nu". Altceva nu avem ce face decat sa continuam cu interdictiile acoilo unde chiar nu e voie si sa speram ca se vor plictisi repede de urlat. Pe mine cel maimult ma enerveaza cand tipa in miezul noptii cand nu-i convine ei ceva.

Elisei i-am dat sunca de pui chiar ieri, o feliuta si cred ca prinde o data pe saptamana maxim pentru ca eu nu cumpar pentru mine si Ana, am luat 5 feliute pentru mama. Ii place. Ana in schimb mananca foarte nesanatos la gradi, crenvursti, pizza, paste, mezeluri. Nu au bucatar si tot ceea ce le servesc trebuie sa fie ceva rapid. Si cand ma gandesc cu cegrija ii tineam evidenta la ce mananca inainte de 3 ani, nu cartof, nu paine, nu dulciuri.

Eli, incalzirea prin pardoseala e foarte buna dar si mai bine este sa ai garantie pentru ea. Mie nu-mi merge pe sub cateva gresii si pentru ca au facut-o proprietarii casei nu se poate face altceva decat sparge gresia peste tot si inlocui firele. E bine sa ai si sub parchet si scapi de grija copiilor in picioare goale.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)

Mergi la inceput