Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *61*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua fete dragi!

Nuu nu va testam, doar ca eu atunci cand incep un lucru, pe langa mai incep alte cateva.Si aseara dupa ce am scris mesajul se trezise Mattia, pe urma m-am pus sa spal vasele (ptr ultima oara sper asa multe....ca azi mi-am luat ), si am inceput sa fac si o ciorba de fasolica....si gata....am uitat de DC..si aveam un somn in oase ca peste tot vedeam doar pat.

Deci, sa incep cu inceputul. Stiti ca ne-am mutat.Pot spune ca a fost perioada cea mai grea din viata mea.Credeti-ma. Deci am primit cheile de la apart pe 5 dec 2009.bucurosi nevoie mare. Doar ca atunci cand am intrat aici m-am speriat la cata mizerie am putut gasi aici. Si de atunci incepuse cursa nebuna.Stateam toata ziua cu baietii, singura. Trebuia sa fac de mancare ptr Ale, si ptr Alin si cei doi baieti care-l ajutau.Dar in acelasi timp trebuia si sa-i duc mancarea la apart cel nou.Si uite asa.....cu traista in spinare plina de mancare cu Alessio de mana, cu Mattia in scoica si cu umbrela in mana unde tineam scoica ca foarte des a plouat atunci....ieseam si duceam de mancare si ma intorceam inapoi.Am facut treaba asta 2 sapt....pana cand am reusit sa terminam de varuit aici. Pe urma, eu dupa ce adormeam baietii...il lasam pe Alin acasa si veneam aici in toiul noptii sa fac curatenie.Vechii proprietari au avut caini si nu va pot spune cata par am putut scoate!! Am gasit par de caine si-n prizele din perete!! Am facut pazua pe perioada de Craciun....si pe 29, 30 dec 2009 am varuit apart unde am stat cu chirie. Pe 31 dimineata eu eram acolo la facut curatenie dupa varuit,etc. Pe 4 ianuarie am predat apart proprietarilor, niste persoane de aur . Si uite asa am zis by by unui capitol din viata noastra. Venind aici....multe zile am mai avut de tras ca am tras tare ca sa pot face si eu un Craciun in curatenie.Ma culcam pe la 2 de noapte si de la 7,00 o luam de la capat. Cu Alin am avut o perioada tare tare urata. Dar dupa o cearta dura rau......ne-am calmat si de atunci merge totul bine. Pe 9 ianuarie am facut botezul lui Mattia. Cu un popa ciudat tare.... Deci in decembrie cumnata mea a botezat. Cumnata mea...nu e casatorita cu al meu cumnat.....dar eu stiu si sunt sigura ca si voi stiti.....ca se poate nasi la botez chiar daca nu esti casatorit. Corect? Nu se poate doar in cazul ca vrei sa fii nasa de casatorie, nu? ei...pe Mattia am vrut ca fratele meu cu "soata" lui sa mi-l boteze. Ei nu sunt casatoriti......Si cand colo a zis ca ei nu pot sa fie nasi de botez la Mattia ptr ca vor deveni rude si nu se vor mai putea casatori! De unde d-zeu a mai scos si asta asa ceva nu stiu!!! Daca cu o luna inainte nu au fost probleme se vede ca a patit ceva ca nu a vrut sa-i lase sa boteze....Si pana la urma am ales-o pe sormea ca nasa.Deci fratele meu si sora au fost nasi. La semnatura sunt poze de la botez. Apropo de poze am pus si poze (o parte) cu apart cel nou. Toate bune si frumoase cand pe 10 ianuarie...Alessio, micul meu fotbalist a facut o amigdalita extrem de nasoala cu febra de 39,8°C.....3 zile de vomitat incontinuu cu jet....nemancat absolut nimic nici macar lapte de ajunsesem sa-l hranesc cu forta cu seringa......si diaree o saptamana de zile ca a luat pe deasupra si virus intestinal!Nu va spun prin ce perioada grea am trecut cu el. Atata ce am mai suferit ca nu manca, nu bea nimic, nu reusea sa stea in picioare, nu reusea sa-si tina capul drept, vroia sa doarma mereu.....a slabit in 3 zile un kil jumate si e enorm ptr el....are o paranteza intre picioare acum.....in urma acestei boli nenorocite...si-a schimbat foarte mult caracterul.Nu stiu de ce.......In aceea perioada de boala.....nu vroia sa doarma.....urla si tipa cat tinea noaptea...adormeam cu el in brate cu lumina aprinsa si asa stateam. Nu-mi mai simteam bratul, degetele....ptr pozitiile naspa in care il adormeam pe Ale dar nu ma miscam de frica sa nu se trezeasca Ale......si a devenit noaptea foarte violent....vrea sa te bata, sa te piste.....il refuza cu desavarsire pe Mattia...cum vede ca-l iau in brate urla de se da cu capul de pamant..... Trage in el cand are ocazia...arunca in el cu lucruri....vrea si el suzeta ca Mattia, vrea lapte ca Mattia, vrea LEGANAT ca Mattia....mi-a spus pediatra ca practic el se intoarce inapoi....la cand era bebelus......din cauza lui Mattia......acum de vreo sapt....mananca foarte bine, noaptea nu mai tipa...se trezeste uneori planga.....dar fara sa tipe...cand ii schimbam pampersul nu mai plange....s-a mai linstit.......
Mattia creste vazand cu ochii. Face ce face...rade.....rade mereu....naoptea cand ii schimb pamapersul....se uita la mine si rade....cand mananca rade......trebuie sa imi ascund fata de el ca sa nu ma vada, ptr ca imediat ce ma vede rade si nu mai mananca. Ce mai...e un dulce. Nu mai vrea sa stea intins si vrea in brate si plimbat. I-am facut vaccinul de 3 luni si a faciut doar 37,5°C si putin agitat......A plans cel mai mult Alessio. Striga incontinuu : MATTI, MATTI..... intelesese ca ii faceau ceva rau lui Mattia si ma tragea de palton si striga Matti. Doctorul si asistenta nu reuseau sa se concentreze la vaaccin ca se uitau incontinuu la Ale cum vroia el sa-l apere pe Mattia. Cam atat.....as mai scrie...dar vreau sa profit sa Pupici la toate si la bbii frumusei!




S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Vai Danangie ce ai mai avut de tras, sa mergi tu pe ploaie cu copiii si sa stai nopatea sa faci curatenie si pe langa astea s-a mai imbolnavit si Alessio. mamica eroina. Eu nu gasesc decat poze cu Alessio.
Luto, dar ce grasunel ai tu acolo. [pup piciorusele "supraponderale". Si parca iti faceai griji intr-un timp ca nu i-a bine in greutate.
L-am vazut si pe Aidan care a devenit un zambaret. Mai stii Manga ca intr-o vreme era foarte serios in poze si nu puteai sa-l prinzi cand rade?
Pe unde umbla Dana de nu a dat niciun semn de viata?
Raluk, cum esti? Multa sanatate!
Nela, ce mai zice Ana despre cereale, s-a obisnuit cu ele? Cu de care ai inceput?
Nu stiu fetelor care invatati cum puteti ca eu ma chinui pentru niste examene la master si parca nu mai retin nimic. Cine m-o fi pus sa ma inscriu?

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Danangie felicitari pentru botez. Am vazut pozele. Ai doi baieti frumosi si o familie reusita. Pupam si speram sa treaca perioada asta grea. Mi s-a parut dragut cum fratele mai mare isi apara fratiorul de vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

danangie ce de peripetii si prin cate a trecut sufletelul cel mare! ai doi flacai minunati si scumpi! sa fiti sanatosi in noua voastra casa tare frumoasa si sa va aduca multe bucurii flacaii!



, de Amilici Crocodilibici
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

DANANGIE prin cate ai putut sa treci nu-mi vine sa cred.Ma bucur ca s-au rezolvat toate,ca Alesio e bine si ca ai terminat cu apartamentul.Vreau sa-ti spun ca chit ca ai muncit foarte mult ti-a iesit un apartament suberb,imi plac de mor perdeaua si draperia din sufragerie.Mattia a fost un frumos la botez,am vazut ca a intrat la apa de tot in cristelinita iar popa ala de acolo e dus cu pluta ca se poate boteza fara sa fi cununat.Sper sa poti intra mai mult pe la noi si sa ne mai povestesti de minunile tale

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
POZE CU NOI

o perioada din viata mea Rasplata a sosit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Buna!
Tudor e un pic marait ca n-a facut kk de doua zile asa ca n-o sa pot sta prea mult. Iau o cafea in fuga de la Katterina () , va spun ca am fost afara , las o poza graitoare pt frumoasa Raisa si va spun ca m-am luat la intrecere cu iepurasii . Ma gandesc ca nu-i face rau morcovelul ala ca doar si cu jucarelele ar putea proceda la fel(desi n-o face, dar p-asta a stiut unde sa-l duca )


Iulia iubitoare de Tudorita Mihaita(18.10.2009)
Romania- The land of choice
Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Eu acum am aflat de "BABY EINSTEIN". Voi stiati?
Am intrat in posesia unui DVD cu baby einstein mozart (am aflat ca e o colectie intreaga...). bine, dvd-ul meu e copiat, nu e original. e foarte, foarte ca lumea. si asa am ajuns www.babyeinstein.com/en/products/product_explorer/?state=age" target="_blank">aici.

gasiti si pe youtube filmulete elocvente.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Buna!
Tudor e un pic marait ca n-a facut kk de doua zile asa ca n-o sa pot sta prea mult. Iau o cafea in fuga de la Katterina () , va spun ca am fost afara , las o poza graitoare pt frumoasa Raisa si va spun ca m-am luat la intrecere cu iepurasii . Ma gandesc ca nu-i face rau morcovelul ala ca doar si cu jucarelele ar putea proceda la fel(desi n-o face, dar p-asta a stiut unde sa-l duca )


Iulia iubitoare de Tudorita Mihaita(18.10.2009)
Romania- The land of choice
Poze






ce tare e cu morcovelul!si ce serios il molfaie!

, de Amilici Crocodilibici
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Eu acum am aflat de "BABY EINSTEIN". Voi stiati?
Am intrat in posesia unui DVD cu baby einstein mozart (am aflat ca e o colectie intreaga...). bine, dvd-ul meu e copiat, nu e original. e foarte, foarte ca lumea. si asa am ajuns www.babyeinstein.com/en/products/product_explorer/?state=age" target="_blank">aici.

gasiti si pe youtube filmulete elocvente.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

daaa l-am ascultat cand era Ama in burtica tot timpul, acum adoarme f bine cu muzica...

, de Amilici Crocodilibici
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Ola fetelor,

Am revenitcu recuperare pe diagonala si fara posibilitati de raspunsuri din acest motiv.

Despre noi, ce va mai pot spune. Maria are deja 66 cm si 7 kg, ca deh e fetita mare (are aproape 5 luni).
Am facut si eco de sold si se pare ca e ok asa ca am inceput sa o punem in fundic, ceea ce ii place la nebunie si chiar sta ctae 10 secunde si singurica.
Somnul de noapte e inca prost, dar cred ca am descoperit ceva destul de greu de crezut. Eu cred ca de multe ori cand nu se poate odihni ii e frig. Acum asta mai ramane de verificat. Oricum azi noapte am imbracata si cu body cu maneca lunga si cu cosumas grosut si a avut doar 2 treziri si alea de bagat bibi cazut si doar atat. Nu pot sa cred ca am dormit 6 ore legate. Acum ma gandesc ca e posibil sa fie friguroasa ca si mine ca in casa avem constant 24-25 grade, dar dacavad ca merge o imbrac mai bine pe noapte.
La papa nu am avansat as mult ca suntem mici, dar deja papam si banana si ne place sub forma de shake facut cu lapte formula, cu sau fara cereale. Si ii mai place foarte mult portocala. Dar nu sucul sa il bea asa din sticla ci efectiv sa morfoleasca feliile deportocala si sa suga zeama si efectiv reuseste sa pape din ele destul de mult ( stiu ca o sa fiu blamata pentru portocala de unele dintre voi, dar poftea la noi cand mancam si i-am dat si ii plac la nebunie si pe deasupra a rezolvat si problema constipatiei, asa ca am decis ca suntem pro portocala)

In luna urmatoare incepem cu branzica, supa de legume cu carne si cu galbenusul de ou ca am primi deja de la pediatra indicatiile. Si mai incercam ca si fruct si para.

Daca pot o sa va ajut cu ce informatii am si eu despre diversificare si dupa cum am zis am trimis o multime de retete si meniuri pe mail.

Va pup ca trebuie sa fug.

O seara si o noapte usoara.

Carina de scumpete de Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

Mergi la inceput