Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *61*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Aida multam de bancuri.
Mada eu nu prea imi dau seama cu cine seamana Irinel dar in mod cert tu si sora ta semanati foarte mult. Copilul e frumusel, sa fie si sanatos asta conteaza mai mult.
Ellenuta sanatate multa sa scapati de raceli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Maimutik mea a adormit din nou!
Lucia cu gimnastica zic ca stam bine cu toate ca are manutele destul de incordate, facem progrese!De curand a inceput sa ne zambeasca si sa gangureasca dar inca nu apuca jucariile...mai avem pana la etapa asta.Mai rau e ca in decembrie a avut din nou crize, i-am marit doza de fenobarbital si se oprisera iar de cateva zile au reaparut.Luni mergem din nou la doctor sa vedem ce e de facut si cu siguranta Doamne Doamne ne va ajuta si va fi bine!
Elenuta insanatosire grabnica la toate!
Mada eu nu-mi dau seama cu cine seamana Irinel dar e un dulce

RAISA MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucapaun

Iulika, ce scump e Brucu tau si ce bine iti seamana!

Santo, incearca sa-i ridici piciorusele mai sus, sa aiba genunchii mai sus decat funduletul.

Monique, am salvat reteta de tiramisu!

Mami si pisa, sfaturile sunt bine venite, dar asa mult as vrea sa ne vorbesti si despre baietel un pic!

Hepilicule, ce face Maia?

In alta ordine de idei, Natalie e terminata cand ne vede mancand, intinde mainile, isi linge buzitzele,saliveaza. Ii mai dau sa linga o feliuta de mar, de morcov, sa suga un pic de portocala si se vede ca ar manca draga de ea mai mult.
Insa eu am alte planuri, o mai tin pe laptic un pic si-i mai diversific gustul, mai mananc ceva cu usturoi, o salata cu ceapa, niste cioco

de Natalia (03.09.09)


Neata!

Ralucap - ()...deci Nataliei i se face pofta de papica cand va vede pe voi mancand...aha...sa stii ca o sa incerc si eu cum spuneai tu ca i-ai dat o felita de mar sau portocala sa le simta gustul...chiar sunt curioasa cum va reactiona. Nu am incercat pana acum cu nimic si mari emotii am. Bine, la cat de (ne)mancacioasa e Maia...m-ar mira tare sa aiba vreo emotie la tot ce se numeste aliment.

Sa stii ca eu sunt foarte incantata de cat de bine ii merge Nataliei cu lapticul tau. Inseamna ca e "high quality" si nimic nu e mai bun pentru ea acum.

Maia e o dulcica. Face progrese si ma uimeste mereu cu cate ceva nou... intr-o zi stand in patut, s-a intors de pe spate pe burta, dar si-a "uitat" mana dreapta sub ea si nu mai putea reveni. A inceput sa planga... Bine, de atunci nu s-a mai intors. Sta pe burtica numai daca o punem noi si nu se intoarce singurica. Isi tine insa capul bine ridicat, il misca, zambeste...ii place..., dar ramane asa fara sa incerce vreo manevra de intoarcere....
Apuca obiectele si le duce la gura ca sa "le cunoasca"..., saliveaza mult...asa cum am vazut ca fac mai toti bebeii.
Papa 4 mese /zi - cam 600-700 ml. Insuficient, dc e sa ne luam dupa tot ce scrie in carti, dar asta e. Intre mese, ne jucam, ne plimbam...mai si dormim, mai plangem, mai cantam, mai tipam.... E foarte incantata de toti prietenii pe care ii are la patut si vorbeste cu ei tot timpul. Noaptea nu se mai trezeste de pe la 3 luni jumatate. Doarme de pe la 22 - 22.30 pana dimineata la 7-8.
In timpul zilei cred ca doarme cam 3 ore legat (toata ziua).
Nu am iesit afara de multicel, poate astazi ca am auzit ca se va mai incalzi putin.

Ne-am decis sa incepem diversificare la 5 luni si cred ca o vom face cu cereale pentru inceput. Cu toate ca am ceva retineri vis-a-vis cereale, sau mai degraba nelamuriri. De exemplu, am vazut cereale pt 4 luni cu banane... Pai cum cu banane? Cu aroma...sau cum? Ca daca e asa...zic pas...si incepem cu altceva...Inca nu sunt lamurita in privinta asta si cred ca tb sa mai studiez. Am luat cu ceva vreme in urma 2 cutii de cereale de la Topfer pt tratamentul diareei la bebelusi - sa le am in casa pt orice eventualitate. Una se numeste "cereale din orez bessau" , alta "cereale cu orez si morcov bessau". Asta care e cu morcov scrie pe ea... "faina de morcov". Acum, eu vreau sa stiu chiar au folosit morcov sau cine stie ce prafuri cu arome de morcov...? Si daca la morcov incerc un exercitiu de imaginatie pt a-mi da seama cum se obtine faina asta..., la banana imaginatia mea nu e prea creativa...
Oricum vad ca sunt recomandate la greu cerealele astea peste tot in lume, asa ca sper ca sunt ok.

De la vara vom avea fructe de la noi din curte (mere, pere, piersici, caise, prune, gutui ...etc) asa ca ii voi da maiei fara vreo teama ca sunt chimizate, parfumate...etc. Ba m-am hotarat sa pun eu in curte si legume - dovlecei, morcovi... etc.

Eu imi voi lua baby cook. Cred ca e cea mai buna alegere. Si asa cum spunea monica e foarte misto ca il poti lua cu tine peste tot si foarte important e ca poti pregati papica repede. Afara am vazut ca e vreo 140-150 $, iar la noi vreo 600 ron.

Uka - spuneai tu la un moment dat ca ai inceput sa-i dai Carinei cereale. De care i-ai dat si cum ai inceput? Le-a luat din prima? PArca zicei ca i-ai dat cu lingurita? Ce tare mi se pare...sa incepem sa papam cu lingurita.... Ii dai dej ain fiecare zi? La care dintre mese (se dpot da si la masa de seara?)?

Nela - spunea tu ca Anei nu-i prea plac cerealele si ca papa foarte putin. Acum, nu ma pricep, dar zic si eu...daca copilului nu-i plac, adica nu papa asa cum ne asteptam cereale..., nu putem trece pe altceva? Doar n-o sa stau o luna asa numai cu incercatul cerealelor si sa ia doar o jumatate de lingurita pe zi... Doc al tau ce a zis? Eu asa ma gandeam. Ca daca maia nu va vrea cereale o zi, doua, noua...asta e. incerc cu altceva...cu suculet..sau cu ce o mai fi permis la 5 luni.

Referitor la "nu plangeti" daca nu aveti nu stiu ce gadget pt copil ca doar uite noi ce mari ne-am facut si fara... - pe mine abordarea asta ma lasa rece si chiar nu mi-o imaginam ca facand parte din mentalitatea unor parinti tineri si deschisi la minte. Mai mult, mi se pare o abordare depasita, pe care o foloseau parintii si bunicii nostri. Evident ca totdeauna vor fi unii copii mai "dotati" decat altii..., dar nu cred ca-i voi spune vreodata copilului meu..."lasa mama ca te faci tu mare si fara..." . Uite, exemplu concret: uka face cele mai misto achizitii pentru carina si o urmaresc mereu (din umbra...hi,hi) sa vad ce si-a mai ales..., ce a mai gasit, cum a mai imbracat-o pe dulcica carina. tot ce are ea mi se pare foarte tare...de la hainute, la carut, la scaunul de masa superb, la produsle pe care le foloseste... . ok.
bai, dar o admir pentru asta, si o urmaresc curioasa sa vad ce a mai gasit /nascocit pt carina... si mi-as dori si eu sa fac ce face ea. nu o pot face la acelasi nivel, dar asa cum pot..o fac. nici nu stiu cum sa explic. e un soi de admiratie, nicidecum nu-mi spun "lasa ca maia creste si fara...". ar fi ca si cum as trai intr-o continua frustrare si as transfera mai tarziu starea asta copilului meu care s-ar simti inferior carinei. intelegeti? adica oricum copilul e fericit cu ceea ce fiecare dintre noi ii oferim. daca el simte ca noi suntem frustrati, va prelua acest comportament mai tarziu.

Techila - baby cood am inteles ca poti gasi la magazinul imaginarium din incinta auchan militari. sa ne spui daca ai gasit. fata tehnica cu generator si fotovoltaice .

Tare as vrea sa trag si eu fuga pana la Ikea. Sa-mi iau un tort....



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Aida multumim frumos!
Mada faza cu ''taica-su intreg '' mi-e cunoscuta si mie,dar uite ca si al meu cat si Iri incep sa semene si cu noi.

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

IANUARIE:
http://family.webshots.com/album/576379395JnSKPu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



luci eu nu am pus apa in sucul de morcov. de ce ai pune ca nu inteleg .. este superb gogo al tau, ce frumos se balaceste si ce discutie serioasa poarta cu tati!

delia sucul il faci din mar crud dar cand ii dai si pulpa, marul trebuie sa fie copt. eva lingea mar copt cu branzica si un pic de scortisoara .. asta pe la 1 an ..

eu am un aparat de gatit la abur de la brown, am folosit la eva la inceputul diversificarii si apoi am trecut la mancarica facuta in olita special ptr ea .. acum, cred ca-l voi reactiva.

bavetici am de la ikea, din alea tip camasa, caci v-am spus ca eva a fost un copil vomitacios .. tare bine mi-au prins. acum trebuie sa trag o tura pe la ikea sa mai iau cate ceva si ptr anna si ptr eva.

moni ce frumos ai povestit de sotiorul tau!

dana pupam baietii! ce faceti?

apropo .. monica mama lu' atomix, zis si zgatix!! ce faceti/

mihaela mamamia ce inginerie de scaun! e super .. ce marca e?

mada pup io pe irinel baietel frumusel!

kateryna ce s-a rotunjit frumoasa ta si ce ochi superbi are!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

buna dupa-masa fetelor! ce zisuperba, de-a dreptul minunata!

eu va ofer ciocolata de casa (dupa reteta lui croco si clatite cu dulceata si gem).


baiatul meu este monumental. se invarte in patut ca un titirez si vorbesteeeeee... si chiuieeeeeeeeeee.. mama, mama. azi a reusit sa-si suga sosetele dupa ce le-a scos de vreo 300 de ori. si sta in fundulet din ce in ce mai drept si nesprijinit. apropos de asta voi cat il tineti in fundulet? la 45 de grade il tin destul de mult ca asa sta in carucior si in leagan dar in fundulet nu stiu cat trebuie sau nu trebuie sa stea.

ma bag si eu in discutia cu achizitiile. scaun de masa cred ca zicem pas deocamdata din simplul motiv ca efectiv nu mai am unde sa-l pun ca sa nu mai vorbim ca nu avem o masa in adevaratil sens al cuvantului . despre babycook ce sa zic? mie mi se pare foarte scump. cred ca o sa cumpar un mixer sau un robot de bucatarie totusi. nici nu stiu cum sa fac. o sa vad... azi mi-a promis tati ca iesim sa prospectam piata numai ca deocamdata personajul principal al familiei mele a cam tras pe dreapta. noua ne trebuie destul de mult scaun de masina. numai ca nu prea gasim unul care sa se potriveasca cu caruciorul nostru. aveti ideea de unde pot cumpara scoica pentru caruciorul asta www.toyplex.ro/Transport_bebe/Carucioare_copii/Combinate/GoodBaby/Carucior_combinat_cu_landou_tip_3:1_GB01" target="_blank">http://www.toyplex.ro/Transport_bebe/Carucioare_copii/Combinate/GoodBaby/Carucior_combinat_cu_landou_tip_3:1_GB01

si eu imi doresc tare sa ajung la ikea, sa vedem daca reusesc sa scot masina din nameti cu cauciucurile mele de vara cu tot.

vroiam sa va intreb un lucru. carol doarme teribil de bine pe burta. problema este ca nu mai doarme in alta pozitie decat extrem extrem de rar. are ceva? adica nu-si deformeaza piciorusele sau ceva, nu?

cam atat deocamdata. cu siguranta imi mai amintesc eu cate ceva.




Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hepilicule[pup

Nici Natalia nu face intoarceri de niciun fel,nici nu rade cu voce tare, doar asa deschide gura de parca ar rade. Apuca jucarele, duce cam tot la gura si umple tot de balutze.

E super ca aveti gradina, puteti pune de toate si stii ca sunt sanatoase. Parintii lui Mihai au o casutza la tara si o sa-i rog sa puna ceva natural si pentru Natalie.

Baby cookul este super fain, e micutz, il poti lua foarte usor in concediu. Eu l-am primit de la Monique si sunt ff incantata.

Si iti dau dreptate cu ce zici apropo de "las', creste si fara x sau y". De cate ori mi se zice ceva gen, pe vreme mea cresteau copiii si fara atatea gadgeturi le spun ca dc as fi mers pe principiul asta nu as fi avut-o pe Natalie.Asta e, lumea a evoluat si tre' sa tinem pasul.

Pup pe Maia dragalasa!


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Salutare!
Mada, complicata treaba cu cine seamana copilul. Poate cand o sa mai creasca o sa semene mai evident cu unul sau cu altul.
Kateryna, pt tine si Raisa, e o dolofanica scumpica. Dar cum se manifesta crizele? Nu am stiut ca-i dati feno.
Monique, dar vad ca tu faci numai mancarica buna.
Legat de mancarea bebeilor in concediu. Noi am fost acum 2 ani la mare can copilul avea 1 an si 4 luni si am luat cu noi aparatul de gatit pe abur. A fost foarte bine, faceam carnita, cartofi, oua, peste. Noi am fost la Mamaia si ne aprovizionam de la supermarketurile din Constanta.
Va las ca trebuie sa culc copilul nr. 1.

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

ziua buna fetele!

luto Davidelu cel voinic e mortal! are niste ochi superbi, ultima poza m-a dat gata!

Mada ca flacau mare s-a facut si Iri!si ce par...vb lu tata socru!

Katterina...ma bucur ca sunteti bine Raisa e dulce foc!

Moni ce frumos ai scris aseara!

Monique, multumim de explicatii legat de Baby Cook..pare tare smechera nebunia! Eu chiar ma gandeam ce sa folosec la Ama...robotul de bucatarie sau blenderul (mixerul vertical)? O colega acum cativa ani folosea exclusiv pt copil robotul, mi se parea cam frichi..acu ma gandeam la ce sa renunt eu, sa l am numai pt papa ei...dar na ca ma tenteaza Babycookul!

si Monique...siteul e super..am ochit multe dar tre sa vad cum imi iau masura la deget ca nu merge imprimanta sa printez sheetul cu marimi!

Ioanna ..cum a iesit cioco? sincer, merita efortul?





, de Amilici Crocodilibici
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crocodana
Ioanna ..cum a iesit cioco? sincer, merita efortul?


este extraordinara, sincer! si nici nu este greu de facut. multumesc tare de reteta.



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput